Jak na záněty v těle? Změnou jídelníčku a životního stylu

Zánět v těle? Zbavte se jej snadno, rychle a jednou provždy

Záněty jsou v dnešní době poměrně rozšířeným pojmem a trápí nejednoho z nás. Ostatně, jde vlastně o naprosto přirozenou věc. Zánět v těle je vlastně takový náš anděl strážný. Má za úkol upozornit nás, že neděláme všechno tak, jak bychom měli. Pokud neuposlechneme první varování, zánět v těle může gradovat až do podoby chronického problému.

Většina nemocí dnešní doby se záněty v těle úzce souvisí. Zvláště civilizační onemocnění. Ať už jde o metabolický syndrom, nemoci srdce, osteoporózu, deprese nebo dokonce rakovinu či Alzheimerovu chorobu. Všechny tyto nemoci mají svůj původ v zánětu. Jedna z věcí, která má za následek zánětlivé prostředí v organismu je překyselení. A to je věc, se kterou se dnes potýkáme téměř všichni. Pro prevenci zánětu bychom měli proto změnit nejen jídelníček (omezit konzumaci červeného masa, uzenin, bílého pečiva, cukru), ale také životní styl (přestat kouřit, udržovat si optimální váhu, eliminovat stres). 

Zánět pomáhá a zároveň i tělo ničí

Velmi zjednodušeně řečeno – zánět je tu vlastně proto, aby nás varoval, že v našem těle není něco v pořádku. A pochopitelně má velkou spojitost s naší imunitou. Respektive s bílými krvinkami. Ty mají za úkol co nejrychleji zničit patogenní činitele, kteří by nějak mohli proniknout do našeho těla. A právě obranná reakce bílých krvinek se nazývá zánět. Tento proces nás tedy zároveň varuje, ale také startuje obnovu poškozených tkání. Pokud však zánětlivá reakce trvá delší dobu, přechází pak do fáze chronického zánětu, který už může být pro naše zdraví nebezpečný. Nejhorší na tom je, že chronický zánět nemusíme ani cítit. Ale on v našem těle je a dělá neplechu. 

Čtěte také:

Lichořeřišnice: nedoceněná pomocnice v boji proti zánětům

Protizánětlivé potraviny podpoří vaše zdraví

Doc. MUDr. Miroslav Tichý CSc.: Zánět v těle je velký problém, Funkční manuální medicína může pomoci

Zánět v těle: Vhodný jídelníček

Ideálně bychom si měli občas udělat očistu těla. A to včetně tzv. odkyselení. Pravidelně bychom ale měli dbát na to, abychom tělu dodávali ty správné látky, které vzniku zánětu brání nebo s ním dokáží bojovat. Dvě hlavní pravidla při této úpravě jídelníčku zní – vynechat nevhodné druhy tuků a zlikvidovat jednoduché sacharidy. Tedy slazené limonády, sladkosti, pečivo z bílé mouky, tučné maso, bílá loupaná rýže apod. Rovněž úprava stravy je důležitá. Příliš častá a hlavně dlouhá tepelná úprava pokrmů má za následek zvýšení protizánětlivých účinků. Zapomeňte na přepalované tuky nebo přepalování masa na grilu. Tyto úpravy ze všeho nejvíce podněcují rozvoj zánětů v těle.

Máte dostatek minerálů? Působí proti zánětům

Naopak je nutné tělu dodávat ty správné tuky – zejména omega-3 mastné kyseliny. Jejich zdrojem je rybí tuk, lněný olej, ořechy a semena. Tyto potraviny jsou schopny chránit tělo před tvorbou chronických zánětů. Z potravin, které jsou výbornou prevencí zánětů, je pak dobré jmenovat kurkumu, zázvor, bobuloviny (zejména rybíz a ostružiny), bobule červeného vína, listovou zeleninu, arónii, fenykl či barevné ovoce. V říši bylin je pak vhodné využívat služeb tymiánu, rozmarýnu, bazalky, máty, koriandru a hlohu. 

Zničte zánět v těle. Tipy, jak na to:

1/ Každý den se hýbejte

Nemusíte chodit do posilovny, ale alespoň si občas zacvičte. Cvičení totiž pomáhá rozproudit lymfatický systém a účinněji čistit tělo. Místo výtahu použijte schody a místo tramvaje dojděte tři zastávky pěšky. Uvidíte, se vám to prospěje.

2/ Pijte kvalitní tekutiny

Obyčejná pramenitá voda je zásaditá. Bohužel upravená voda – tedy ta, co nám teče z kohoutku, bývá většinou neutrální. Vylepšíte si ji však snadno tak, že do ní vymačkáte citron.

3/ Dostatečná hladina minerálů

Nutný je především hořčík, draslík, vápník a sodík nebo také měď. Ovšem pozor – například vápník v mléčných produktech vhodný není. Mléko a výrobky z něj jsou kyselinotvorné.

4/ Správně okysličené tělo

Ať už krátkou procházkou venku nebo aktivními dechovými cvičeními. Zklidníte se, bude vám dobře a buňky začnou postupně ztrácet kyselost. Naučte se řízeně dýchat. Vnímejte každý den a výdech. Dýchejte zhluboka, až do břicha.

5/ Optimální jídelníček

Mezi zásadotvorná jídla patří například špenát, celer, mrkev, hrušky, meruňky, broskve, rozinky, datle, kiwi, bobuloviny, cuketa, květák, brokolice, zelená paprika, okurky, rajčata, zelené fazolky, cibule či vodní meloun. A především: nikdy nejezte ve spěchu a ve shonu. Vždy jezte výhradně v klidu a každé sousto si vychutnejte.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Pizera

    21:09 29. 12. 2021 -2
    stači antibiotika, vitamin C a probiotika a zanětu se tak zbavíte

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.