Psychosomatik žlučníku mluví o vzteku, agresivitě a zahořsklosti

Psychosomatika žlučníku: Nechte v březnu roztát strach i hořkost

Psychosomatika přistupuje k tělu jako k celku. Věří, že i malá změna dokáže velké věci, neboť se řetězovou reakcí postupně projeví po celém těle. Psychosomatika nabízí řadu otázek, na které když nalezneme odpověď, může se nám ulevit. Věří, že tělo odráží stav naší psychiky, a naopak psychika prostřednictvím těla informuje o nutné nápravě. Podle tradičních východních nauk je v březnu nejvíce oslaben žlučník, proto bychom mu měli věnovat svou pozornost. Co všechno žlučník v psychosomatickém pojetí zobrazuje?

Žlučník není jen zbytečný orgán

Žlučník je jakousi zásobárnou žluči, kterou produkují játra a prostřednictvím žlučovodů ji transportují do dvanáctníku. Tam pomáhá s trávením potravy (zejména tuků). Za bolestmi žlučníku obvykle za nimi stojí přecitlivělost k určitým potravinám (cibule, česnek, mastná jídla) a nebo zánět. Na vině mohou být i žlučové kameny. To, že se jedná o žlučník poznáte podle bolesti pod pravou stranou žeber, které mohou vystřelovat až k pravé lopatce. Dalšími příznaky jsou střevní potíže (obvykle zácpa), pálení žáhy nebo zimnice. Typickým řešením problémů se žlučníkem je dieta, případně vyoperování žlučníku. Paradoxně ale problémy zmizet nemusí. Pokud totiž nezměníme chování, které k problémům vedly, pak se pravděpodobně přesunou.

Žlučník: Emoce na houpačce

Péče o žlučník spadá do období počínajícího jara. Naše tělo je vyčerpané po zimě, což se odráží i na naší náladě a kolísavých emocích. Problémy se žlučníkem se odráží tedy i na naší náladě. O tom, že se něco děje můžete poznat podle hořkosti v ústech nebo když vaše ruce jakoby „voní“ po česneku, ačkoli je umyjete. Typickými znaky nevyrovnané energie v oblasti žlučníku je zahořklost, strach, pocity sevření. Můžeme pociťovat i únavu, která žlučník dále oslabuje a my se přistihneme u pocitů nespokojenosti, tvrdošíjnosti, lpění na věcech, které už dávno nejsou k řešení. Emocí typickou pro psychosomatiku žlučníku je také vztek, zlost a odsuzování druhých. Žlučník je však spojován i s pýchou a přebujelým egem.

Čtěte také:

Dechová cvičení zklidní mysl i tělo. Dostaňte tělo zpět do pohody!

Psychosomatika žlučník: Na co se ptát?

O tom, že „něco“ není v pořádku může značit nejen fyzický projev na těle, ale také nečekané a neadekvátní výbuchy vzteku. Situace, která by u vás jindy nevyvolala ani zvednuté obočí nyní způsobí atomový výbuch. Vztek ostatně můžete pociťovat i vůči sobě, nezřídka se přidá sebelítost a sebemrskačství. Jste zkrátka takový čertík připravený kdykoli vyskočit z krabičky. Zkuste si položit následující otázky:

  1. Jsem ve svém životě spokojený nebo spíš mám pocit trvalé nespokojenosti?
  2. Jak se stavím k názorům druhých lidí, které se od mých liší?
  3. Musím své názory za každou cenu hájit?
  4. Jak zvládám situace, kdy je na mě reakce druhých příliš intenzivní či v mém chápání světa neadekvátní?
  5. Cítím vztek na něco konkrétního či potřebuji „jen“ nadávat na neurčitého/bezejmenného nepřítele?
  6. Jsem schopen sebereflexe, tedy přijmout fakt, že jsem se v něčem mýlil? Zvládnu se omluvit?
  7. Bojím se projevit svou zášť či vztek na někoho?
  8. Umím odpouštět či v sobě pravidelně obnovuji staré vzpomínky a myslím na pomstu?

Psychosomatika žlučníku: Vztek nelze skrývat dlouhodobě

Psychosomatika žlučník: Běh vs. meditace?

Žlučník je nejčastěji spojován s emocí vzteku, hněvu a agrese. Podobně jako játra. Čím víc ve svých radikálních názorech „tvrdnu“ (i třeba jako pud sebezáchovy) a odmítám opustit své (i názorové) bojové pozice, tím víc roste riziko vzniku žlučníkových problémů i kamenů (dle psychosomatického přístupu). První pomocí tedy je práce se vztekem a agresí. Je třeba si uvědomit, že je to velmi silná energie, kterou, pokud směřujeme zdravým směrem, může být ku prospěchu – tvořte, pořiďte si boxovací pytel, běhejte (ano, je to trošku útěk, ale fyzička poděkuje a prchat můžete i vědomě), cvičte. Cestou může být i meditace, ale spálit takové množství chemického koktejlu v těle spojeného se vztekem, napětím a agresí už chce spíš pokročilejší verzi sebe sama. Jinak jen vztek zavřete do pěkné krabičky a přikryjete koberečkem. Cestu ven si k vašemu překvapení najde později. Obvykle, když se to hodí nejméně.

Psychosomatika žlučník: Jak žlučník podpořit?

  1. Pracujte na své fyzičce – žlučníku nesvědčí nadváha
  2. Odpočívejte – opravdu vám na bedrech neleží osud celého světa, jen část
  3. Hýbejte se – zkostnatělé názory musí pryč, vyplavte ze sebe nánosy
  4. Dýchejte – kyslík probouzí mozek k novým možnostem, plíce dodají radost
  5. Smějte se – nebo alespoň čas od času (i v samotě) nastavte tvář jako byste se smáli (aktivujete nervy v obličeji, které začnou produkovat „pozitivní“ hormony)
  6. Pracujte se stresem – je pomocníkem, ale pod jeho nadvládou je doba černější
  7. Dopřejte si zdravé jídlo – dodá energii, živiny a odlehčí (vhodná je zejména vláknina, minimalizujte tučné a smažené)
  8. Bylinky i běžné potraviny: tinktura z vlaštovičníku, švestky, grep, artyčok, květák, kořenová zelenina, rajčata…
  9. Koření: majoránka, anýz, jablečník, zeměžluč, zinek, kurkuma
  10. Nebuďte na sebe přísní. Někdy stačí pouhé uvědomění si, že reagujete příliš intenzivně. Příště třeba v podobné situaci získáte trochu času navíc a budete reagovat jinak.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.