Bolest učí umí potrápit

Psychosomatika: Když uši bolí

Bolesti uší jsou typickou „nemocí“ malých dětí. Nezřídka však potkávají i dospělé jedince. Pokud si vezmeme na pomoc psychosomatiku, můžeme nalézt nové souvislosti, které nám tyto opakované problémy třeba osvítí z jiného úhlu. Hlavním tématem uší je naslouchání, a to jak svému okolí, tak sám sobě. Co víc nám bolesti uší naznačují?

Sluch je jedním ze základních smyslů, které máme k dispozici. Vedle zpracování zvukových podnětů má také další funkci a tou je udržování rovnováhy. Právě v uchu totiž centrum rovnováhy sídlí. Pokud máme sluch z nějakého důvodu poškozený nebo omezený, je i naše rovnováha v ohrožení.

Psychosomatika: Bolesti uší

Psychosomatika uši se spojuje se schopností naslouchat, konkrétně se situacemi, které nechceme nebo dokonce odmítáme slyšet. Tvoříme tak pomyslnou bariéru mezi svými potřebami a nátlakem okolí. Velmi často se může ukázat, že jsme se dokonce pokusili „něco“ udělat, aby se zraňující příčiny vytratily, ale nepodařilo se nám to (nebyli jsme vyslyšeni). Protože jsou uši zároveň pod nadvládou ledvin, je jasné, že se jedná o vztahové záležitosti. A ty mohou být doslova všude, nejen v rodině, ale i širší příbuzenstvo, pracovní vztahy, sousedské vztahy, vztahy ke zvířatům, jednoduché vztahy v každodennosti (nákup, cesta MHD…), vztah k určité činnosti anebo i názorům.

Čtěte také:

Přírodní kartáček na zuby neboli miswak: Moderní a ekologický trend čištění zubů

Jak promlouvají bolesti uší

Uši jsou také symbolem přijímání a poslušnosti. Není od věci si říci, že děti často uši bolí, pokud chtějí něco jiného, než chce rodič v rámci výchovy. Záleží pak na stylu výchovy, zda se uším dítěte uleví anebo se záněty, zaléhání uší anebo pískání stane tradicí. S bolestí uší souvisí i bolesti hlavy, případně malátnost a závratě. To může znamenat narušenou vnitřní rovnováhu.

Bolest uší u dětí

Častým argumentem lidí, kteří myšlenkám celostního přístupu ke zdraví nejsou nakloneni, že problémy s ušima postihují nejčastěji děti. Jenže při bližším pohledu se není čemu divit. Malé dítě je otevřeno všem podnětům, a tak zaznamenává i drobná vychýlení z rodinné rovnováhy. Pokud navíc doma probíhají hádky, jednoduše vnímání, resp. uši „vypne“. Uši tedy lze v určité rovině vnímat i jako barometr toho, že neslyší to, co je mu příjemně a hlavně vyživující. Dítě svou nemocí touží po klidu a rodinné pohodě.

Jak na bolesti uší?

Bolest uší: Ptejte se na tyto otázky

  • Naslouchám druhým anebo se snažím je přesvědčit o své pravdě?
  • Jak naslouchám sám sobě a svým potřebám?
  • Umím poslechnout svůj vnitřní hlas?
  • Jak udržuji rovnováhu mezi pozorností věnovanou sobě a věnovanou druhým?
  • Co se bojím/nechci slyšet?
  • Jsem schopen uslyšet kritiku v inspirativním způsobem?

Jak na bolest ucha?

Když už vás bolest ucha potká, můžete využít několik babských rad. Vždy je však dobré zvážit také návštěvu lékaře. Zatímco s vnější částí ucha, kde pravděpodobný zánět způsobuje problémy, si poradíme relativně snadno, pokud se vše posune do nitra hlavy a připojí se i zánět dutin, stává se vše složitější. Stejně tak, pokud bolesti ucha doprovází horečky, průjmy či zvracení. Co pomáhá jako první pomoc při bolesti ucha?

  • Roztok z heřmánku, máty a řepíku (tyto byliny mají protizánětlivý, antibakteriální i antivirotický potenciál) dejte na vatičku, kterou jemně strčíte do ucha. Lze případně i kloktat.
  • Pro silnější povahy se doporučuje vatičku namočit do kvalitní slivovice nebo vodky bez příchutě a jemně zastrčit do ucha.
  • Nahřejte sůl. Dejte obyčejnou kuchyňskou sůl (ideálně trochu hrubší) do ponožky nebo povlaku od polštářku, zabalte do pleny či kapesníku a zahřejte v troubě nebo v mikrovlnce. Položte na bolavé ucho. Nahřátá sůl vydrží teplo uvolňovat dlouhou dobu. Pro intenzivnější kúru nahřejte také sůl v troubě na plechu, oblečte si ponožky na nohy a pak nohy do vyhřáté trouby strčte. Posílíte (prohřejete) ledviny, které s ušima úzce souvisí.
  • Tvaroh na obklady. Tvaroh se tradičně používá jako úleva od popálenin, ale v principu funguje jako sůl. Zahřejte ho, zabalte do kapesníku a přiložte na ucho. Teplo poskytuje přibližně hodinu.
  • Při zánětech středního ucha se používá také ledový obklad. Pokud nevlastníte chladící polštářky, postačí mražená zelenina v pytlíku.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Pavla Krejnická: zubní ordinace, okr. Strakonice
Hledáte v okolí Strakonic profesion…
MUDr. Ludmila Makovcová stomatologie- Tábor
MUDr. Ludmila Makovcová se již řadu let…
DentalLive, s.r.o.: zubní ordinace, Praha 1
Bolesti zubů mohou člověka zaskočit v kterémkoliv…

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.