Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?

Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?

Někteří lidé péči o zuby podceňují, přitom ústní infekce nebo zkažený zub mohou být zdrojem dalších vážných onemocnění, vysokého krevního tlaku, vážných poruch jater, žaludku či střev. Podle některých teorií mohou záněty dásní a plak na zubech stát i za vývojem těžkých srdečních onemocnění. 

Čtěte také:

Zubní kaz

Proč je nutné čistit si zuby? 

Každému z nás se v ústech tvoří nánosy mikroorganismů a zbytků potravy, tento zubní povlak se označuje plak a ulpívá na povrchu, zubů, ale i dásní a jazyka. Zubní plak se v ústech tvoří prakticky neustále a ovlivňuje stav naší dutiny ústní. Bakterie z plaku metabolizují cukry na kyseliny a ty již po poměrně krátké době ovlivňují naše dásně. Dásně mohou bez patřičné péče zduřet, dochází k jejich natečení a později může docházet i k zánětům. Záněty dásní bývají doprovázeny krvácením z dásní. Působením plaku na zubní sklovinu dochází k jejímu postupnému odvápnění a vznikne pak zubní kaz. Neodstraněný zubní plak může po několika dnech mineralizovat, potom se tvoří tzv. zubní kámen. Čištění zubního kamene je pak třeba svěřit do rukou odborníků. 

Z historie péče o zuby 

Problémy se zuby a vznikem zubního kazu trápily naše prapředky zřejmě již v době kamenné. První zmínky o cílené ústní hygieně máme však až z doby starých Babyloňanů - ty se dochovaly na svitcích. Ty obsahovaly informace o užívání klacíků a žvýkání těch klacíků nebo kořenů pro čištění zubů. Na staroegyptských svitcích zase najdeme záznamy o léčbě zubních potíží a provádění zubařských zákroků. Egypťané k čištění zubů ponejvíce užívali žvýkání cibule a rozžvýkaná dřevěná „párátka“.

I v Římě se dbalo na ústní hygienu, zuby si staří Římané čistili zejména za pomoci tehdy běžných univerzálních čistících prostředků nebo tím, že si dávali pod jazyk trochu soli.

Ve starověku lidé věřili, že zubní kaz způsobuje zubní červ, tato myšlenka přetrvala více jak 3000 let. Trhání zubů v této době bylo neoblíbenou disciplínou, neboť se užívala i jako trest a použití nevhodných kleští mohlo mít mnohdy za následek i pohmoždění celé čelisti člověka.

Ve středověké Evropě zájem o dentální hygienu docela opadl, k léčbě docházelo zejména za pomoci bylinné léčby nebo zaříkávání.

V 16. století se pak k trhání zubů začal používat tzv. pelikán, speciálně upravené kleště, které připomínají ptačí zobák. Avšak ještě i v průběhu 17. století se přístupy k léčbě velmi různily. Situace se zlepšila v 18. století, kdy se chirurgie stala ucelenou vědou, což přineslo nové operativní zákroky i co se týče péče o zuby. Léčení zubů se výrazně zlepšilo v roce 1880, kdy se začal používat amalgám, od roku 1846 pak éter při bolestivých zákrocích. V roce 1913 vznikl obor dentální hygiena ve Švýcarsku.

Postupné zjišťování pravých původců zubního kazu, vývoje a možných komplikací zubních neduhů a objevování stále nových materiálů, přineslo největší a nejdůležitější změny pro zubní lékařství v historii teprve v posledních asi stopadesáti letech.

Světový den ústního zdraví (World Oral Health Day - WOHD) se slaví každý rok 20. března

Technika čištění zubů 

Technika čištění zubů je rozdílná u dětí a dospělých. U dětí čistíme zuby krouživým pohybem, zatímco u dospělých se doporučuje technika stírací.

Plak stíráme jemnými pohyby od dásně po zubu dolů. Kousací plosky nakonec vyčistíme horizontálními pohyby. Přesná doba na vyčištění zubů se určuje těžko, někomu vyčištění trvá déle, někomu kratší dobu. To, že jsou zuby správně vyčištěné, poznáte tím, že po nich přejedete jazykem. Krásně hladké zuby značí dobře provedenou ústní hygienu. Ideální by bylo čistit si zuby vždy po každém jídle, to je však většinou neproveditelné, a tak je základem čištění zubů alespoň 2x denně

Zubní kartáčky 

Na našem trhu je velká nabídka rozličných zubních kartáčků, které se liší tvarem, barvou, střihem vláken, tvrdostí i cenou.

Ideální zubní kartáček by měl mít rovně střižená a měkká vlákna, taková totiž nepoškozují zubní sklovinu ani dásně. Měl by mít krátkou hlavu, protože ta umožňuje lepší zaměření na jednotlivé zuby nebo skupinu zubů. Středně tvrdé kartáčky mohou být pro některé lidi vhodnější k odstranění plaku a čištění stoliček, při správně zvolené technice čištění by však měl postačit i kartáček měkký. Tvrdých kartáčků bychom se měli úplně vyvarovat, protože ty, podobně jako kartáčky s ostrým zakončením štětin, mohou poškozovat tvrdé zubní tkáně a dásně.

Alternativou k umělohmotnému kartáčku se syntetickými štětinami může být bambusový kartáček, jehož rukojeť je z bambusového dřeva a štětiny z přírodních vláken z bambusové celulózy. Na našem trhu je možné si opatřit i přírodní kartáček z miswaku nebo salvadory, které jsou vlastně klacíkem nebo kořenem z drobných vláken která dokonale odstraňují zubní plak a nenarušují sklovinu či dáseň. 

Dále existují tzv. solo zubní kartáčky, které jsou vyvinuty pro lepší vyčištění obtížně dosažitelných zubů, zejména oblastí stoliček, nebo mezizubní kartáčky, jejichž velikost byste měli pro jistotu nejprve konzultovat se svým zubařem. Dentální nitě, které jsou rovněž určené k čištění mezizubních prostor, škrabky na jazyk a elektrické zubní kartáčky

Jak často měnit zubní kartáčky?

Míra a rychlost opotřebení zubního kartáčku závisí na mnoha okolnostech. Záleží na kvalitě daného kartáčku, na tom, jakou techniku při čištění zubů daný člověk používá, jak moc při čištění vyvíjí tlak i na tom, zda a jakou zubní pastu používáme. Veškeré tyto faktory ovlivňují rychlost opotřebení. Obecně se můžeme řídit tím, že jakmile začneme na kartáčku pozorovat nějaké změny, ať už tvaru, sklonu nebo směru štětin, pak je nejvyšší čas jej vyměnit za nový model. I při správné technice čištění je vhodné vyměnit kartáček jednou za dva až tři měsíce.

Zubní pasty

Zubní pasty zpříjemňují čištění zubů, samotná pasta však zuby nevyčistí, správný kartáček a technika čištění zubů hrají prim. Zubní pasty však dodávají sklovině potřebné minerály a chrání ji tak před vznikem zubního kazu.

Při koupi zubní pasty je důležitým faktorem obsah jednotek fluoridů – ppmF, zejména pasty pro malé děti by rozhodně neměly obsahovat více než 500 ppmF, pro děti ve školním věku je to kolem 1000 ppmF, u dospělých do 1500 ppmF, některé terapeutické pasty mohou obsahovat i více.

Obecně se zubní pasty dělí na ty: s fluorem, bez fluoru, s aminofluoridy, pasty na citlivé zuby, bělící pasty, různé terapeutické pasty, bylinkové pasty a jiné.

Ústní vody

Ústní vody se používají pouze jednou denně, a to nejlépe při večerním čištění. Patří ke komplexní péči o zdraví dutiny ústní. I po vyčištění zubů správným kartáčkem i technikou ulpívá na zubech a v mezizubních prostorech zbytek plaku. Ústní voda právě tento zbylý plak dočistí, některé ústní vody podpoří léčbu parodontózy. Při výběru ústní vody se doporučují více ty, které neobsahují alkohol.

Výběr zubního kartáčku

Alternativní přístupy k čištění, bělení zubů a doporučení

Ovoce a zelenina v jejich přirozené podobě pomáhají bělení zubů. Jsou jimi například jablka, hrušky, mrkev a celer. Po jejich konzumaci si vždy ústa vypláchněte trochou vody, abyste neutralizovali cukr a kyseliny. Vhodná je též veškerá listová zelenina, která obsahuje minerální sloučeniny a vytváří film, který chrání zuby před vznikem skvrn. Takovouto listovou zeleninou je třeba kapusta, špenát, saláty a brokolice. Níže si ukážeme několik přístupů, které jsou na českém interntu poměrně diskutované. Je tak už jen na vás, zda některý z nich vyzkoušíte.

Jahody bělí zuby

Jahody obsahují kyselinu jablečnou, která leští sklovinu, můžete vyzkoušet i zubní pastu, kterou vytvoříte smícháním rozdrcených jahod a trochou jedlé sody, dosáhnete tak skvělého přírodního bělidla zubů. K použití však přistupujte jen jednou za čas.

Banánové slupky bělí a posilují zuby

Banánové slupky také bělí zuby a obsahují minerály jako hořčík, mangan a draslík.

Kurkuma neboli indický šafrán regeneruje

Jedná se o přírodní léčivo, které regeneruje a posiluje zuby i dásně, bělící účinek je postupný, zaručeně odstraňuje zažloutnutí zubů způsobené pitím kávy, zeleného čaje a červeného vína.

Kokosový olej tlumí záněty i bělí zuby

Při pravidelném užívání tlumí kokosový olej záněty dásní a zubů, má desinfekční a antimikrobiální účinky a čištění kokosovým olejem i účinně bělí zuby. Trochu kokosového oleje můžete využít i namísto ústní vody po čištění. Kokosový olej navíc účinně hubí kvasinky známé jako candida albicans.

Jablečný ocet čistí skvrny na zubech

Jablečný ocet údajně odstraňuje odolné skvrny na zubech způsobené nikotinem a pitím kávy, výsledky se dostavují až po pravidelném čištění, na druhou stranu je potřeba s ním zacházet obezřetně, neboť jablečný ocet může narušit již oslabenou sklovinu. Po čištění je třeba vždy dobře vypláchnout ústa čistou vodou. Čištění přizpůsobte reakcím Vašich zubů.

Popel ze dřeva proti žloutnutí zubů

Jedná se o velice účinné čistidlo, které je možné využít i proti žloutnutí zubů. Pozor - nikdy neaplikujte na dásně, pouze na zuby a i ty čistěte pouze po dobu maximálně jedné minuty. Potom propláchněte ústa vodou a ještě běžně vyčistěte kartáčkem.

Šťáva z granátového oleje bělí zuby

I tato šťáva by měla pomáhat s bělením zubů, navíc je bohatá na antioxidanty.

Detoxikace oleji pro celý organismus

Detoxikace oleji preventivně očišťuje celý organismus, k proceduře lze využít olej olivový, mandlový, z vlašských nebo lískových ořechů nebo sezamový olej. Do úst vezmeme dvě až tři lžičky oleje a po dobu asi jedné minuty ho převalujeme v ústech. V průběhu tohoto procesu olej několikrát zřídne a zase zhoustne a po vyplivnutí má mléčnou konzistenci. Olej zbavuje organismus toxických látek a pozitivně působí na celkovou funkci organismu, zlepšuje látkovou výměnu i funkci kloubů.

Šťáva z červené řepy na bolavé dásně

Se záněty a krvácením dásní může pomoci červená řepa - jeden díl čerstvé řepové šťávy je potřeba popíjet 3 x denně po dobu několika týdnů, šťávou můžeme ústa rovněž proplachovat.

Mrkvová šťáva jako kloktadlo

Účinným kloktadlem, které pomáhá jak při zánětech dutiny ústní, tak na afty a záněty mandlí je mrkvová šťáva.

Zelený čaj chrání před zubními kazy

Pravidelné pití kvalitního zeleného čaje prokazatelně chrání zuby před vznikem zubního kazu, a to díky tříslovinám, které zelený čaj obsahuje.

Aloe vera regeneruje celou ústní dutinu

Čerstvá šťáva z aloe vera nebo listy aloe vera regenerují dutinu ústní, řezem listu aloe vera nebo naší varianty této tučnolisté rostliny - netřesku skalního potíráme dásně 2x-3x denně.

Hřebíček na bolavé zuby

Při bolestech zubů a dásní pomůže hřebíček - postižené místo můžete potřít hřebíčkovým olejem, v ústech rozžvýkejte několik kusů tohoto koření nebo si vytvořte vyluhováním hřebíčku v troše vody uklidňující ústní vodu a kloktadlo. 

Zubní pasta z kořene slézu

Kořen slézu rozemletý na jemný prášek nasypeme na mokrý zubní kartáček a čistíme jím zuby, zároveň provádíme i masáž dásní a po vyčištění ústa nevyplachujeme vodou, neboť kořen slézu může i nadále léčivě působit.



Diskuse k článku

  • Zdenek

    12:08 23. 1. 2017 0
    Čištění zubů se snažím nepodceňovat, jen mám problém s pravidelnou návštěvou zubaře. To je moje slabá stránka. Ale jinak výběru zubního kartáčku, nití, mezizubních kartáčků a třeba i ústních vod se celkem věnuju.
  • Magik

    09:45 22. 1. 2017 0
    Trapná reklama,kterou doufám redakce portalu smaze. Ty kartáčky jsou předražené. Jsou mnohem lepší kartacky a levnější k tomu.

Lunární kalendář

ÚTERÝ 15. 07. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 16. 07. 2025
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ČTVRTEK 17. 07. 2025
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PÁTEK 18. 07. 2025
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 19. 07. 2025
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 20. 07. 2025
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 21. 07. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Dětská oslava narozenin bez stresu: Inspirace a rady pro rodiče

Další módní nesmysl, který zatěžuje rodiče (nejen finančně), a frustruje děti, když nemají "lepší" a nákladněj...

Závislost na cukru: Sladké pokušení, které nám ubližuje

Závislost na cukru je stejně špatná, jako každá jiná závislost na čemkoliv. Jinak - ta hysterie kolem škodlivo...

Význam run v runové magii

"25. Runa YR/Wyrd (prázdná runa)" je novodobý koncept. To co tato "runa" reprezentuje, je již obsaženo v runě ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xa...

Rychlá a legitimní půjčka od soukromé osoby

POSKYTUJI PŮJČKY Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání? Na koupi auta? ...

Rychlá a legitimní půjčka od soukromé osoby

POSKYTUJI PŮJČKY Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání? Na koupi auta? ...
Zobrazit všechna témata

Hnědý tuk funguje jako spalovač tuků. Zrychlí metabolismus a urychlí hubnutí

O tuku se mluví všude a pořád. Ale znáte hnědý tuk? Pomáhá našemu tělu spalovat tuky a přitom nás zahřívá. Zatímco bílý tuk je známý svou tendencí usazovat se v těle a přispívat k nadváze, hnědý tuk pracuje nao...

Dětská oslava narozenin bez stresu: Inspirace a rady pro rodiče

Dětská oslava narozenin může představovat pro mnohé rodiče noční můru z hlediska plánování. Jde to však i v klidu a bez stresu, když si vše dobře zorganizujete. Dopřejte nejmenším skvělé chvíle na té nejlepší p...

Jak přežít školu ve zdraví aneb co všechno dnes ovlivňuje pohodu dětí?

Školní rok není jen o sešitech, známkách a kroužcích. Dětský organismus i psychika čelí během školní docházky řadě drobných, ale soustavných zátěží, které mají vliv na zdraví i celkovou pohodu. Těžká aktovka, d...

Máte rádi kiwi? Chutná, léčí a překvapí i v netradičních receptech

Kiwi je ovocem, které si získalo oblibu díky své osvěžující chuti, šťavnaté dužině a bohatému obsahu vitamínů. V kuchyni má mnohem širší využití, než by se mohlo na první pohled zdát – skvěle si rozumí nejen s ...

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Tantrická masáž pomáhá léčit, uvolňovat i objevovat nové dimenze prožitku

Tantrická masáž je v posledních letech fenoménem. Její pověst je však často zahalena tajemstvím, opředená mýty a zatížena předsudky. Zatímco pro některé představuje cestu k hlubokému sebepoznání a vnitřnímu léč...

Dárky ke Dni matek: Originální handmade nápady i krásné jarní ozdoby

Den matek je ideální čas potěšit maminku něčím od originálním, přímo od srdce. Místo běžného dárku zkuste něco vlastnoručně vyrobeného, homemade – třeba květinový věnec, malovaný hrneček nebo voňavé mýdlo. Ručn...

Dopaminový detox: Trend, který slibuje restart mysli. Opravdu to funguje?

Digitální detox, půsty od cukru nebo kávové očisty – wellness svět si zkrátka zakládá na očistách. Nejnovějším trendem je však tzv. dopaminový detox. Ten láká na zlepšení koncentrace, návrat motivace i větší em...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Psí inteligence aneb Jak přirozeně rozvíjet duševní schopnosti vašeho psa?

Stejně jako lidé, i psi potřebují trénovat mozek, aby byli šťastní a v pohodě. Psí inteligence se často přehlíží, přitom hraje zásadní roli v životě každého psa. Chytrý pes se méně nudí, rychleji se učí a lépe ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.