img

Pokožka v zimě potřebuje naši péči

Naše pokožka odráží stav naší duše, ale také fyzické kondice. Pokožka totiž patří mezi jeden z tzv. detoxikačních orgánů. To se na ní v mnoha případech negativně odrazí. Pokud se k tomu přidá zátěžové vnější prostředí, je zaděláno na nepříjemnost. Jedním z faktorů, které pokožce nesvědčí je také zimní čas. Pokožka v zimě zkrátka trpí. Střídání teplot, přetopené byty/kanceláře, průvan a suchý vzduch či ledový vítr jí zkrátka nedělají dobře. Pokožka ztrácí nejen svou pružnost, ale také barvu. Výsledkem pak bývá suchá a bledá pokožka. Jak na pleť v zimě?

Pokožka v zimě: Proč dochází k zatížení?

Faktorů, které ovlivňují pokožku je samozřejmě celá řada. Často působí společně. Pokud se tedy párkrát proběhnete venku a výsledkem budou zdravé červené tváře, nemusíte zoufat. Postupně pravděpodobně zjistíte, že tyto výkyvy nejsou zrovna tím vyživujícím. Co se děje s pletí v zimě a proč je třeba naše pozornost?

 • V částech, kde je pokožka přímo vystavena venkovním mrazivým teplotám dochází ke zpomalení průtoku krve.
 • V mrazivém počasí kůže produkuje méně kožního mazu (ochranný filtr), což je důsledek snížené činnosti metabolismu kůže.
 • Pozor na kožní mikrobiom (ano, i kůže má své mikroorganismy, které pomáhají s jejím „zdravím“).
 • Ačkoli je střídání teplot vody při sprchování pro pokožku blahodárné, střídání vnějších a vnitřních teplot ji naopak vyčerpává. Ztrácí pružnost, čímž se zintenzivní i projevy stárnutí.
 • Mráz a zejména vítr pokožku vysušuje, po návratu domů můžete mít pocity pnutí.
 • Návrat do tepla s „ošlehanými“ tvářemi dojde k jejímu překrvení (to jsou zmíněné rudé tváře v teple), což často vede k extrémnímu vysušení a následnému loupání (mohou se tvořit šupinky).
 • Pozor na pitný režim. V zimě nemíváme pocit žízně a zanedbáváme pitný režim, proto je pokožka v zimě následně vyčerpaná a dehydratovaná.
 • Kvůli vyšší zátěži se zpomaluje regenerace.
 • Suchý vzduch činí pokožku přecitlivělou a v řadě případů i podrážděnou.
 • Pozor na slunce! Slunce v zimě a obzvlášť na horách má velkou sílu, i když na první pohled nemusí hřát jako v létě. V kombinaci s mrazem je pokožka opravu „zraněná“.

Pokožka v zimě: Riziko popraskaných žilek

O svou pokožku by měli dbát dvojnásob lidé, kteří mají predispozice ke kuperóze, tedy popraskání žilek. Právě přechody ze zimy do tepla jsou totiž pro cévní a žilní systém značně zátěžový. Opticky nepříjemné je to samozřejmě v obličeji. Ale stejně „nebezpečné“ jsou i metličky. A proč zrovna v zimě? V chladu se naše cévky v podkoží stáhnou a v teplu zase roztáhnou. Tento tlak pak může poškodit tenké stěny cév pod povrchem. Ostatně osobám s rizikem kuperózy nebo vzniku (či zhoršení stavu) křečových žil se nedoporučuje ani návštěva sauny.

Čtěte také:

Trápí vás mastné vlasy? Co na to psychosomatika?

Pokožka v zimě trpí

Pokožku máme i pod oblečením

Může se to zdát až paradoxem, ale v zimě můžeme nepříjemně zatížit také pokožku, kterou máme pečlivě zabalenou ve vrstvách proti mrazu. Na co si dát pozor a jak riziko minimalizovat?

 • Obtíže v intimní oblasti. Zvolte kvalitní spodní prádlo. Mohou se totiž zhoršit nejen problémy gynekologické, ale též například s hemoroidy, případně se pokožka může zapařit.
 • Pozor na propocení. Pobyt venku na mrazu je do určité míry samozřejmě zdravý a žádoucí, nicméně jako se vším i zde platí zlatá střední cesta. Oblečte se správně na adekvátní činnost. Pokud vyrážíte na běžky, oblečte se na ně. Jestliže s dětmi budete bobovat, přizpůsobte oblečení.
 • Pečujte i o ruce. I ty s klesajícími teplotami trpí. Nezapomeňte ani na oblast kolem nehtů, kvůli vysušení se tvoří záděry. Vysušené klouby mohou zase bolestivě praskat, stejně jako bříška prstů. Do těchto drobných ranek pak může vniknout infekce.
 • Na horkou vanu zapomeňte. Vrátili jste se zvenku a chcete si dát zahřívací vanu? Tak raději až večer, kdy bude následovat přesun do postele. Důvodem je, že teplá voda smývá ochranný mastný filtr a navíc otevírá póry!
 • Pokožka hlavy ovlivňuje kvalitu vlasů. V zimním období můžete zaznamenat i zhoršení kvality vlasů, jejich vypadávání či lámání. Důvodem je, že i pokožka hlavy potřebuje v zimě speciální péči. Nejen kvůli čepicím, ale také chladu.

Jak o pokožku v zimě pečovat?

 • Používejte kvalitní krémy, které budují či podporují ochranný filtr na pokožce. Klidně kosmetiku pro zimní období změňte, případně vyzkoušejte přípravky na citlivou pleť.
 • Ruce chraňte rukavicemi. Po každém mytí je ideálně ošetřujte krémem na ruce. Jednou za čas rukám poskytněte zklidňující olejový zábal.
 • Používejte opalovací krém s ochranným filtrem.
 • Dopřejte obličeji pravidelnou regenerační masku.
 • Dodržujte pitný režim (hydratace je i zevnitř), pozor na alkohol, který pokožku vysuší.
 • Rty chraňte balzámem na rty.
 • Pozor na vodu. Je to paradox, ale zmrzlá pokožka neocení teplou vodu. Nutíte cévy se příliš rychle roztáhnout.
 • Masáž. Dopřejte si při nanášení krémů i jemnou masáž, která pokožku zdravě prokrví.
 • Upravte jídelníček a obohaťte ho o vitamíny a minerální látky.

Autor: Markéta Palatin

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Těhotenství, děti

Time management distanční výuky

Není třeba spekulovat nad tím, zda opatření v souvislosti s šířením koronaviru jsou nebo nejsou správná. Faktem zůstává, že bez větší podpory zůstala doma další, a to ta nejcitlivější, dávka školáků. První a dr...

Ezoterika

Archetypy planet – Mars symbolizuje akci, sílu a touhu žít

Astrologie patří mezi obory, který má řadu příznivců, ale i odpůrců. Jedni se nehnou z domu bez kontroly stavu na obloze, druzí si životem vykračují navzdory stavu na obloze. Kde leží pravda je asi určeno nasta...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

Rozvoj osobnosti

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Mazlíčci

Jaké zvířátko pro děti se hodí do bytu? 7 tipů na nenáročné mazlíčky

Chtějí vaše děti mazlíčka a bydlíte v bytě? Ne všechny nápady dětí na zvířátko jsou dobré z hlediska menšího prostoru, který máte k dispozici. Ovšem existuje celá řada možností, jak dítěti splnit jeho sen na ma...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Pilsner Urquell den...

Dneska jsem dostala znamení shůry. Jeden nejmenovanej dopravce potravin až domů mi dovezl nákup a co jsem v něm jenom nenašla! Místo dvanácti plzeňskejch piv jsem měla v tašce osmnáct krásnejch kousků! Tímto díky za šestipack navíc! Aspoň nějaká radost v tomhle potemnělym žití. Moje alkáčský buňky zajásaly a už to nasávám. Je to jasný, střízlivá usínat nebudu...