Jak fungují přírodní opalovací krémy? Jako zrcadlo. Odráží a blokují UV záření

img
26. 06. 2017 Přečteno: 1836x

Opalovací krémy chrání naši pokožku před silnými slunečními paprsky. Pokud se nadměrně vystavujete slunci, jistě máte opalovací krém vždy po ruce. A pokud ne, spálená kůže vám to vždy připomene. Mnozí si život bez opalovacích krémů nedokáží představit. Kvůli stále slábnoucí ozonové vrstvě totiž může nadměrné vystavování se slunci být opravdu nebezpečné, a tak je prevence skutečně na místě. Jak ale opalovací krémy vlastně fungují? A je jejich používání naprosto bezpečné a bez rizik? To vše se dozvíte v následujícím článku. 

Abychom pochopili princip fungování opalovacích krémů, je nutné zmínit, jak na náš organismus působí sluneční paprsky a z čeho se skládají. Při opalování na naši kůži působí UV záření. To se rozděluje na UVA, UVB a UVC. UVC záření je ve velké míře blokováno ozonovou vrstvou, na Zemi a tedy i na kůži dopadá především UVA a UVB záření. UVA záření zabarvuje pigment kůže dohněda, záření UVB pak stimuluje buňky, které pigment vytváří. Abychom se opálili, musí působit oba typy záření společně. Hnědnutí kůže je přirozený proces, vytvářející ochranu před UV zářením a spálením.

Čtěte také:

Proč se lidé opalují? Historie a sociokulturní aspekty opalování

Z toho plyne, že chceme-li se opálit, UV záření na nás musí působit. Opalovací krémy jen minimalizují množství UV záření, které na kůži dopadá, i s jejich použitím se však ultrafialovému záření vystavujeme. Podle dosavadních výzkumů je pro organismus mnohem nebezpečnější UVB záření, proto většina opalovacích krémů chrání právě před tímto typem. UVB záření dokáže při silném působení narušit bílkoviny a vést ke vzniku rakoviny. Rovněž negativně působí na lidský zrak, proto se před ním chráníme používáním slunečních brýlí. UVB záření proniká i do vody, a to do hloubky až několika metrů, proto se před sluncem musíte chránit i při plavání či šnorchlování.

Jak funguje opalovací krém? Podobně jako bláto v minulosti

Opalovací krém má za úkol minimalizovat působení UV záření. Většina opalovacích krémů chrání před nebezpečným UVB zářením, dražší kvalitnější přípravky ochrání i před UVA. Po tisíciletí sloužila jako ochrana před sluncem tlustá vrstva bláta, která povrch kůže ochránila. My s blátem po ulici chodit nemůžeme, proto existují opalovací krémy, které vytváří neviditelnou vrstvu a mají plnit podobný účel. Jak funguje opalovací krém? Na dvou základních principech – chemickém a přírodním, minerálním.

  • Chemické opalovací krémy – obsahují látky, které přeměňují škodlivé UVB záření na molekuly, které nejsou pro lidský organismus škodlivé.
  • Přírodní, minerální opalovací krémy – fungují na principu zrcadla, záření blokují a odráží. Přírodní opalovací krémy se vyrábí z mořských řas, které obsahují látky, které působí jako přírodní filtry. Navíc mají antioxidační vlastnosti a chrání i před jinými druhy záření.

Ochranný faktor pro opalovací krémy: Vysoká čísla jako tahy prodejců

Naprostá většina spotřebitelů se při nákupu opalovacích krémů řídí číselným údajem SPF, který udává ochranný faktor. Jedná se o povinný údaj, který udává míru ochrany proti UVB záření. Stále panuje přesvědčení, že čím větší číslo SPF bude konkrétní přípravek mít, tím vyšší ochranu zaručí. To je pravda, ale je potřeba si uvědomit, že již přípravek s SPF 25 zachytí přes 96 % škodlivého záření, přípravek s SPF 50 pak 98 %. U přípravků s vyšším ochranným faktorem se míra odfiltrovaného záření zvyšuje jen o desetiny až setiny procent. Věřte, že nákup přípravků s ochranným faktorem 60, 70 a výš je jen reklamní tah výrobců kosmetiky. Kvalitnější přípravky pak obsahují i nepovinné údaje, a to voděodolnost a hodnotu UVA PF, tedy míru ochrany před UVA zářením.

Škodlivost opalovacích krémů v praxi

Poslední vědecké výzkumy odhalily potenciální rizika, spojená s používáním opalovacích krémů. Je třeba podotknout, že škodlivost opalovacích krémů souvisí především s těmi chemickými. Některé chemické látky se mohou vstřebávat do krevního oběhu a způsobovat otravu, uvolňovat volné radikály či narušovat DNA a tím zvyšovat riziko rakoviny. Mnohé opalovací krémy na chemické bázi také způsobují alergické reakce. Čím více budete tyto opalovací krém používat, tím se rizika pochopitelně zvyšují.

Přírodní opalovací krémy

Již výše jsme naznačili, jak funguje opalovací krém na přírodní bázi. Působí jako zrcadlo a obsahuje minerální UV filtry, obvykle oxid titaničitý nebo oxid zinečnatý. Osoby s citlivou pokožkou by měly dát jednoznačně přednost přírodním produktům, protože výskyt alergických reakcí je u jejich uživatelů mnohem nižší. Škodlivost opalovacích krémů však může souviset i s těmi přírodními. Některé přípravky mohou obsahovat přírodní benzyl benzoát, který ovšem u mnoha jedinců také viditelně dráždí pokožku. I další přírodní látky, obsažené v přírodních opalovacích krémech, mohou způsobit alergickou reakci.

Jak funguje opalovací krém pro děti?

Výrobci opalovacích krémů a kosmetiky se z našich peněženek snaží dostat co nejvíce peněz. Proto si kromě zbytečně vysokých ochranných faktorů vymysleli i další chytrý marketingový trik – dětské opalovací krémy. Mohlo by se zdát, že budou bezpečnější a vhodnější než ty běžně dostupné, určené dospělým. Pokud se však podíváme na etikety těchto přípravků podrobněji, zjistíme, že ve většině případů obsahují úplně stejné složení. Samozřejmě jsou doplněny roztomilým obrázkem s dítětem nebo zvířátkem. Pokud dáte přednost kvalitním přírodním opalovacím krémům, které budou obsahovat co nejméně chemických látek a alergenů, ušetříte a pro své dítě uděláte mnohem lépe.

Nyní, když víte, jak funguje opalovací krém a s jakými údaji se na obalech setkáte, bude pro vás výběr konkrétního přípravku mnohem jednodušší. Vždy myslete na škodlivost opalovacích krémů, která je daní za ochranu před UV zářením při nadměrném vystavování se slunci. Proto to s opalováním příliš nepřehánějte, opalovací krémy používejte s mírou a nevystavujte se slunci v poledne, kdy je UV záření nejsilnější. Také myslete na to, že náš organismus sluneční paprsky potřebuje. Díky nim si totiž vytváří velmi důležitý vitamín D, který reguluje hladinu vápníku v krvi, a tím přispívá k udržení pevných a silných kostí.Napsat komentář: Jak fungují přírodní opalovací krémy? Jako zrcadlo. Odráží a blokují UV záření

RE: Jak fungují přírodní opalovací krémy? Jako zrcadlo. Odráží a blokují UV záření

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.