Přípravky na opalování - jak se správně chránit při opalování?

Přípravky na opalováníJaké přípravky na opalování použít? Bez slunce není života, ale příliš mnoho slunce může být nebezpečné. V průběhu prázdnin a letních měsíců se lidé často vystavují účinkům přímého slunečního záření, ochrana přípravky na opalování je tedy nezbytná. Naše kůže reaguje na UV záření a melanocyty - buňky nacházející se hluboko v naší kůži, které začínají vytvářet více melaninu. Během následného zhnědnutí vystupuje melanin na povrch kůže a vytváří tak opálení. Jak se správně chránit proti slunci a jaké přípravky na opalování používat?

Na působení UV záření lidé reagují různě. Záleží to na jejich fototypu a přirozeném množství melaninu v kůži. Existence a množství melaninu je závislé na genetických předpokladech. Snědá pokožka produkuje melanin rychleji. Při pobytu na slunci nebo opalování nikdy nesmíme zapomínat na přípravky na opalování. K lepšímu a zdravějšímu opálení nám dopomohou i potravinové doplňky a dobré je nezapomínat ani na péči po opalování.

O tom, jaký jste fototyp, se dozvíte v článku Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování.

V rozumné míře má pobyt na slunci a mírné opálení pozitivní vliv na zdraví člověka. Opalování zajišťuje tvorbu vitamínu D3, který je nezbytný pro vázání vápníku v kostech. UV záření posiluje celkový imunitní systém, působí preventivně proti některým onemocněním, například jako prevence chřipky a nemocí dýchacích cest, pomáhá při léčbě alergií a kožních nemocí, pozitivně ovlivňuje celkovou látkovou výměnu, zlepšuje průtokové vlastnosti krve, působí antistresově a pomáhá překonávat deprese po zimě, které jsou mnohdy způsobeny právě nedostatkem slunce.

Sluneční záření obsahuje viditelné záření, infračervené záření a ultrafialové záření. UVB záření proniká pokožkou a je zodpovědné za její zarudnutí a novotvorbu pigmentu, melaninu, může také vyvolat kožní mutaci DNA v buňkách a umožňuje přeměnu vitamínu D na jeho aktivní formu. UVA záření proniká do kůže ještě hlouběji. Změny způsobené UVA zářením se mohou na kůži projevit až po letech.

Přípravky na opalování mohou zpomalit stárnutí kůže

V létě si rádi dopřejeme pobyt u vody nebo na slunci, i když je ale pod mrakem nebo se schováváme ve stínu, je třeba mít na paměti, že i tak je třeba pokožku chránit vhodnými přípravky na opalování. Přílišné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě její elasticity a vede k tvorbě vrásek. Příčinou tohoto je fakt, že kůže sama o sobě má malé schopnosti regenerace a kožní potíže se mohou objevit i několik let poté, co došlo ke spálení kůže. Doporučená a bezpečná doba pobytu na slunci se pohybuje v minutách, nikoliv v hodinách, jak se někteří lidé domnívají.

Druhy UV záření

 • UVA záření proniká skrze mraky, a tak je nutné se právě z tohoto důvodu chránit i ve dnech, kdy by se nám mohlo zdát, že slunce nesvítí, zvláště na dovolené v jižnějších oblastech. Na pokožku může působit přes textil i sklo, takže před ním nejsme chráněni v oblečení ani v interiéru. Dokáže pronikat až hluboko do pokožky a poškozovat ji, především pak tvorbu kolagenu a elasticinu, pokožka pak ztrácí svoji pevnost a pružnost.
 • UVB záření neproniká hluboko do pokožky, ale poškozuje základní složky zdravých buněk, to může vést ke vzniku nebezpečných kožních nádorů - melanomů. UVB záření mraky ani sklo nepropouští, vodu však ano. UVB záření aktivuje melanocyty, které vytvářejí hnědé barvivo melanin, a díky tomu pokožka zhnědne. Toto záření však podporuje tvorbu volných radikálů.
 • UVC záření je nejnebezpečnějším zářením vůbec. Je většinou pohlcováno ozonovou vrstvou, ale i mraky, takže na nás víceméně tolik nedopadá. Používá se v mikrobiologických laboratořích a rovněž ve zdravotnictví ke sterilizaci pracovního prostředí.

Jak chránit svoji pokožku

Pokožku chraňte jak přípravky na opalování, tak i oblečením, lehké bavlněné oblečení je pro letní měsíce ideální. Pokožku přehnaně neodhalujte a nevystavujte přímému slunci. Při pobytu na slunci by měla být jasnou samozřejmostí pokrývka hlavy, ta chrání před úpalem či úžehem a dalšími potížemi, které mohou sluneční paprsky přinášet. Oči chraňte za pomoci kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem.   

Ochranné přípravky a přípravky na opalování můžeme rozdělit do 3 hlavních skupin:

 1. opalovací krémy (krémy, spreje, oleje)
 2. přípravky po opalování
 3. doplňky výživy, především antioxidanty

Opalovací krémy s vysokým UV faktorem

Podle výše ochranného faktoru přípravků na opalování můžete poznat, jak dlouho je možné bezpečně pobývat na slunci a současně za jakou dobu kůže zrudne či ztmavne. Nejvyšší faktor 50+ představuje nejvyšší dostupnou ochranu. Přípravky s vysokým faktorem používejte na začátku slunění se po zimě, pro děti, pro lidi s kožními alergiemi, zraněními či dalšími obtížemi a problémy.

Ochranné přípravky na opalováníPřílišné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže a ztrátě její elasticity.

Přípravky na opalování

UV filtry přípravků na opalování by měly kůži ideálně chránit v poměru 1:1 (UVA:UVB), pokud přípravek vyhovuje přísně stanoveným kritériím, pak je na obalu umístěn jednoduchý symbol UVA v kroužku. Ochranu proti slunečním paprskům poskytují chemické, minerální a fyzikální filtry.

 • Chemické filtry

Látky s vysokým chemickým filtrem pronikají do epidermis a jejich působení začíná minimálně po 30 minutách od natření na pokožku. Ochrana chemického filtru proti slunečnímu záření je ale opravdu velmi dobrá. Filtry se v krémech často kombinují, aby zachytily UVA i UVB záření.

Chemické filtry pohlcují UV záření, rizikem některých chemických filtrů může být to, že mohou vyvolávat fotoalergickou kontaktní reakci.

 • Fyzikální filtry

Látky s fyzikálními filtry mají tu výhodu, že se nevstřebávají, zůstávají na povrchu a odrážejí paprsky, působí tedy ihned po natření na pokožku. Tyto látky nealergizují, ale mají nápadně bělavou barvu. K dosažení vyššího stupně ochrany se kombinují často s chemickými filtry.

 • Minerální filtr

Minerální filtry působí na povrchu pokožky a sluneční paprsky odrážejí. Tento typ filtru se hodí pro citlivější pleť, protože neproniká do pokožky a neměl by způsobit podráždění. Oproti chemickému filtru, působí ihned po tom, co je nanesen.

Jak vybírat ty správné přípravky na opalování?

Prvním krokem při výběru by mělo být zjištění Vašeho fototypu. Díky této znalosti pro Vás bude nejjednodušší a nejlepší určit, jak vysokou ochranu proti slunci potřebujete. Podrobnou analýzu citlivosti Vaší pleti můžete podstoupit i ve vybraných lékárnách a kosmetických salónech.

Dalším důležitým vodítkem je také kondice pleti – pro sušší pokožku se hodí hutnější hydratační textury a problematická pleť se sklonem k akné zas ocení odlehčené složení.

Ochranné přípravky na opalování nanášejte na pokožku vždy nejméně půl hodiny před sluněním samotným a po koupání či sprchování vždy novou vrstvu. Nanášená vrstva by měla být vždy poměrně silná, po nanesení by na kůži měla zůstat viditelná vrstva, která se po určitém čase vsákne. Takovéto prostředky bychom měli nanášet i při běžném pobytu na slunci, při cestě do práce nebo na výletě. Chraňte především obličej, dekolt a ruce. I oblečením může sluneční záření pronikat, hustě tkané látky poskytnou tělu nejvyšší ochranu.

Co je to UV index?

Pomoci s výběrem přípravku na míru vám může také takzvaný UV index, který udává intenzitu slunečního záření. Měří se různě na celém světě a jeho intenzita se udává na stupnici od 0 do 11. V Česku se v létě pohybuje UV index kolem 7 až 8.

Přípravky po opalování

Po slunění ztrácí kůže pružnost, hydrataci, je napnutá, obvykle červená a podrážděná. Na konci dne je vždy potřeba pokožku osprchovat a očistit od písku a chlorované nebo slané vody.

Vhodné jsou ke zklidnění pokožky také obklady z uvařeného, vychlazeného černého anebo zeleného čaje, pomáhá také smetana či bílý jogurt.

Hlavním úkolem přípravků po opalování je zklidnění a regenerace kůže, především obnovení její vlhkosti a pružnosti. Do této supiny prostředků po opalování patří hydratační mléka, oleje a spreje.

Doplňky výživy - antioxidanty:

 • tyto doplňky chrání pokožku tím, že jí dodávají nezbytné živiny
 • pomáhají vázat nadbytečné volné radikály
 • antioxidanty jsou vitamíny A, E, C, selen a zinek

Vitamín C: Kyselina askorbová je nejběžnějším kožním antioxidantem, je hojně obsažena v ovoci a zelenině a má obdobné účinky jako vitamín E. Vitamín C velmi snadno reaguje se vzduchem a tak je obtížné zakomponovat jej do masti nebo krému, při styku se vzduchem totiž okamžitě oxiduje.

Vitamín E: je patrně nejvýznamnější antioxidant, chrání buněčné membrány a předchází poškození enzymů v nich obsažených, napomáhá regeneraci buněk a zpomaluje stárnutí. Přírodní zdroje vitamínu E jsou obsaženy v syrových přírodních klíčcích a v olejích z nich vyrobených. Obecně jej hojně najdeme v rostlinných olejích, v sojových bobech, zelené listové zelenině a ve vejcích. Vitamín E je skvělý v tom, že jeho podáváním snižujeme poškození kůže vystavené slunci a zastavuje tvorbu karcinogenních buněk.

Selen: jedná se o stopový prvek, který s vitamínem E nejlépe působí. Chrání tělo před předčasným stárnutím a pomáhá udržovat mladistvou elasticitu tkání. Selen se vyskytuje v celozrnných potravinách, česneku, vejcích, mořských produktech a pivovarských kvasnicích. Selen zpomaluje rozvoj kožních nemocí. 

Pro bezpečné opalování je zcela nezbytný provitamín A – betakaroten. Ten chrání pokožku těla před škodlivým UV zářením, má antioxidační působení a zajišťuje ochranu pokožky a její zhnědnutí po opalování. Karoteny se primárně vyskytují v rostlinných zdrojích, nachází se v malé míře i ve zdrojích živočišných (vaječný žloutek, máslo, losos). Nejbohatšími zdroji betakarotenu jsou karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Opalovací krém Sun Protect SPF50 200 ml

Přírodní opalovací krém s ochranným faktorem UVA a UVB ze 100 % přírodních…

Cena: 480 Kč

Neelyadi mýdlo na vlasy Siddhalepa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo pro ošetření vlasů Ájurvédské mýdlo…

Cena: 149 Kč

Skořicové mýdlo Siddhalepa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo Ajurvédské mýdlo obsahující extrakt z…

Cena: 149 Kč

Henna s bylinami na vlasy 150g Ayumi

Přírodní barva na vlasy, vyrobená z ručně sbíraných lístků henny,…

Cena: 165 Kč

Mýdlo se santalem a kurkumou 100g

Mýdlo pro hebkou pokožku Kombinace santalu, mléka a koření dodá vaší…

Cena: 69 Kč

BORO PLUS mast - vůně bylin 50ml

Hojivá a regenerační mast s antiseptickými účinky pro všechny typy pleti…

Cena: 99 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte