Železo ovlivňuje řadu procesů v těle

Nedostatek železa: Jak ho poznat a jak ho řešit?

Bledé líce, kterým už nepomáhá ani tvářenka a únava, která lze jen těžce překlenout. To jsou charakteristické příznaky nedostatku železa, tedy chudokrevnosti či anémie. Nedostatek železa trápí až 20 % žen a přibližně 5 % mužů. Železo je stopový prvek, který je v našem organismu nepostradatelný, neboť se podílí na jeho zdravém chodu. Hladinu železa bychom si měli hlídat. Jak poznat nedostatek železa a jakým způsobem ho případně řešit?

Nedostatek železa: Kde všude je železo nepostradatelné?

Hlavním úkolem železa je podíl na tvorbě červeného krevního barviva (hemoglobinu). To je bílkovina, která je obsažená v červených krvinkách a pomáhá při procesu okysličování krve. Jinými slovy, červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. Další, ne tak často zmiňovanou funkcí železa je, že jako součást cytochromů podmiňuje přenos elektronů v dýchacím řetězci.

Nedostatek železa: Příčiny

Nejčastěji trpí nedostatkem železa ženy. Důvod je prostý – menstruace, během které spolu s krví ztratí určité procento železa. Proto se i s menstruací spojuje únava. Za nedostatkem železa však stojí i špatné nebo nevhodně zvolené stravovací návyky (zejména ženy v období menopauzy by se v tomto směru měly hlídat), gynekologické operace, zánětlivé onemocnění střev anebo také třeba nekvalitní dýchání.

Čtěte také:

Minerály v kostce: Mangan by měl napomáhat rychlejšímu hojení

Nedostatek železa: Hlavní projevy

  • Únava – jedná se o únavu, která nesouvisí s aktuální situací (jednoduše chodíte spát včas, nejste výrazně ve stresu ani jste zrovna nepopíjeli s přáteli). I po dlouhém, objektivně kvalitním spánku se jednoduše necítíte nasyceni a mohli byste si klidně jít zase lehnout. Únava způsobená nedostatkem železa je těžká. Pokud vyloučíte přicházející nemoc, pak za únavou může stát právě nedostatek železa. Důvodem je nedostatečně okysličení tkání.
  • Nekvalitní bledá pokožka – zatímco někdo svou pleť „bělí“ pomocí speciální kosmetiky, nedostatek železa v organismu ji vybělí za vás. Problém je, že pokožka vypadá opravdu nezdravě, někdy má dokonce žlutavý nádech. Navíc je pokožka suchá, zhoršuje se kvalita vlasů, dokonce mohou začít vypadávat a lámou se nehty.
  • Silná menstruace – na intenzitu menstruace má vliv řada faktorů, pakliže však krvácíte velmi intenzivně několik dní, pak „něco“ není v pořádku.
  • Bolest hlavy – zejména v současné době mohou tyto projevy být zaměňovány za atak viru, nicméně k nedostatku železa patří právě i bolesti hlavy (těžká hlava), opět je na vině nedostatek kyslíku, které způsobí otoky mozkových arterií
  • Zadýchávání – i když máte svaly pěkně vykreslené a netrpíte nadváhou, může se i po relativně krátké zátěži objevit zadýchávání, najednou „ztratíte dech“
  • Kolísání srdeční činnosti – atypické bušení srdce anebo píchání u srdce mohou být příznaky toho, že vaše krev není tak docela v pořádku

Nedostatek železa může způsobit řadu obtíží

Co je u železa normální

O tom, jaká je „správná“ denní dávka železa se vedou neustálé diskuze. V současné době se ustálilo doporučení, kdy ženy ve věku mezi 19 a 50 lety (aktivní ženství, probíhající menstruace) potřebují 18 mg železa/den. V těhotenství by se přísun železa měl zvýšit až na 27 mg. Naopak při kojení by mělo dojít ke snížení na 9 mg. Podobná dávka, 8 mg se doporučuje ženám po menopauze, kdy už nedochází ke ztrátám železa menstruačním krvácením. Mužům se doporučuj 14 mg/den.

Nedostatek železa: Jak jej doplnit

Nejpřirozenějším způsobem, jak doplnit železo je samozřejmě stravou. Nejvyšší dávky, kterými jsme schopni pokrýt i polovinu denní dávky je konzumace masa a vnitřností, dále také luštěniny (fazole, čočka), ovoce anebo ořechy a mandle. Vhodná je také brokolice, mořské řasy, špenát, celozrnný chléb… Je vždy nutné zvážit, jak svůj jídelníček poskládat, protože jednostranně zaměřená strava (třeba s cílem dodat tělu hlavně železo), může být ve finále zátěží. Zajímavostí je, že správné vstřebání železa do organismu zajistíte současnou konzumací vitaminu C. O jeho účincích bylo napsáno hodně, proto jen to základní: imunitní systém. Železo je naopak citlivé na šťavelany, kávu či velké množství vlákniny, které vstřebávání železa do organismu omezují. V případě, že sáhnete po doplňcích stravy, je vhodné zvolit tzv. hemové železo, které je součástí krevního barviva a lépe se vstřebává.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.