Mozková mlha s námi může pěkně zamávat

Mozková mlha: Může ji mít na svědomí covid-19, ale i další závažná onemocnění

Možná, že jste se v poslední době setkali s pojmem “mozková mlha”. Za poslední rok bývá totiž čím dál častěji skloňován. Především tedy v souvislosti v prodělaným onemocněním covid-19. Objevuje se jako následek onemocnění, tedy jako takzvaný post-covid syndrom. Mozková mlha však může vzniknout i po jiných onemocněních.

Mozková mlha není nemoc, je to pojmenování souboru příznaků zdravotních komplikací. Většinou se objevuje jako následek některých onemocnění nebo po agresivní léčbě, například po chemoterapii. Co je tedy její příčinou?

Mozková mlha jako soubor příznaků

Mozková mlha zahrnuje problémy s pamětí, nemožnost vzpomenout si na jednotlivá slova, neschopnost soustředit se, nechopnost pamatovat si a v neposlední řadě ji postižení popisují také jako silnou duševní únavu. Nejsou schopni normálně fungovat a mají problém zvládat některé běžné činnosti v životě. Dobrou zprávou však je, že mozková mlha s největší pravděpodobností nebude vaší stálou součástí až do konce života, lze se jí zbavit.

Čtěte také:

EEG biofeedback umožňuje efektivně cvičit mozek

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

Jóga pro mozek vás přesune do jiné dimenze. Zbystří mysl, zlepší paměťové schopnosti a pomůže vám lépe se soustředit

Mozková mlha –⁠ příčiny:

Zdravotní stav a nemoci

Mozkovou mlhu mohou způsobit stavy, kdy probíhá v organismu zánět. Vyvolat ji může i dlouhodobá únava nebo časté změny hladiny glukózy v krvi. Mozková mlha se hojně vyskytuje například u takzvaného chronického únavového syndromu. Objevit se však může i při anémii, depresích, cukrovce, u častých migrén, hypotyreózy, Alzheimerovy choroby, dehydratace a častá je i u autoimunitních onemocnění. Mozková mlha je velice častým problém po prodělání onemocnění covid-19. Obrovské množství pacientů si na tento problém stěžuje. Virus sars-cov se totiž může dostat i do mozku. Více než polovina pacientů uvádí, že do tří až šesti měsíců se vše vrátilo do normálu.

Léky

Mozková mlha může být vyvolána i určitými léčivy. Pokud vám lékař předepsal nějaký lék a máte pocit, že se vás toto téma týká, rozhodně byste ho o tom měli informovat. Mozková mlha je totiž známým vedlejším účinkem mnoha léků. Velice často se objevuje i po léčbě rakoviny.

Stres

Nemáme na mysli občasný stres, ale především ten chronický. Ten má totiž neblahý vliv na krevní tlak, imunitní systém i naši “fyzickou i duševní” sílu. Může spustit psychickou únavu i deprese. Jakmile je mozek totálně vyčerpaný, objeví se i mozková mlha.

Nedostatek spánku

Ať už nedostatek nebo špatná kvalita spánku může negativně ovlivňovat náš mozek a mozkové funkce. Pokud máme problémy se spánkem dlouhodobě, zaděláváme si na větší problémy. Mozková mlha může být jedním z nich.

Mozková mlha může život pořádně znepříjemnit

Hormonální změny

Mozková mlha se v tomto případě týká především žen. Ať už v těhotenství nebo v menopauze dochází v organismu doslova k hormonální bouři. V těhotenství, kdy se zvyšuje hladina progesteronu a estrogenu, to může negativně ovlivňovat paměť a způsobovat krátkodobé kognitivní poruchy. V období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu, pak může mozková mlha způsobovat zapomětlivost, špatnou koncentraci i zamlžené myšlení.

Nevhodné diety a alergie na potraviny

Rozhodli jste se rychle zhubnout? Nebo držíte nevyhovující dietu? Pak vás i zde může postihnout mozková mlha. Problém může nastat i ve chvíli, kdy vašemu organismu chybí nějaký důležitý prvek. Zejména jde o vitamín B12, který (mimo jiné) podporuje zdravé funkce mozku. Dále se mozková mlha může objevit v případě, že máte alergii na některé potraviny, ale zatím o tom nevíte. Často toto způsobují alergie na arašídy, mléčné výrobky nebo lepek.

Mozková mlha a její řešení

Máte-li pocit, že se vás toto téma týká, pak je rozhodně vhodné navštívit vašeho lékaře, který je schopen rozklíčovat, proč vás tyto problémy trápí. Součástí vyšetření je rozhodně i krevní rozbor, který by měl vnést do situace jasno. Zde totiž budou jasně viditelné abnormální hladiny glukózy, špatná funkce jater, ledvin nebo štítné žlázy, poznají se nutriční nedostatky, případně infekce a také zánětlivá onemocnění.

Mozková mlha po covid-19

Trápí-li vás mozková mlha po prodělání nemoci covid-19, zaměřte se především na:

  • Dostatek spánku: kvalitní spánek pomůže tělu rychleji se zotavit.
  • Pravidelně cvičte a choďte na procházky: fyzická aktivita je prospěšná pro vaše srdce, plíce a posiluje i funkce mozku.
  • Kvalitní jídelníček: zdravá a vyvážená strava s dostatkem živin je základ.
  • Vyhněte se návykovým látkám: především alkohol a tabák problémy mohou jen zhoršovat, navíc podporují zánětlivé procesy v těle.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.