img

Marihuana jako lék

Marihuana je konkrétním označením usušeného konopí, teplomilné rostliny, zařazené do čeledi Cannabaceae. Pochází z oblastí střední Asie a postupně se…

O marihuaně se toho mezi lidmi mnoho traduje. Obecně je veřejností přijímána negativně, pouze jako droga oblíbená v určitých subkulturách. V poslední době se však stále více objevují diskuze a debaty, které se zabývají medicínským využitím. Z různých poznatků totiž vychází závěry, že marihuana svým unikátním složení dokáže lidskému tělu pomoci od mnohých zdravotních obtíží. Pojďme se tedy v tomto článku podívat, jak může marihuana jako lék fungovat.

Polemiky o léčebných účincích marihuany rozdělují odbornou i laickou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory, které konopí vnímají buď jako škodlivou drogu, kterou chtějí legalizovat pouze ti, co ji zneužívají při kouření, nebo jako zázračný lék, kterému je potřeba napravit reputaci a který je klíčem v řešení mnoha terapeutických postupů. Pěstování této rostliny je postavené mimo zákon, stejně jako její využívání. Do budoucna se ovšem předpokládá, že by se to mělo změnit. Příkladem pozitivnějšího přístupu ke konopí je v tuzemsku registrace prvního léku, který obsahuje výtažek z marihuany a představuje pomoc pacientům s roztroušenou sklerózou, s nebezpečnou nemocí, o které se vše podstatné dočtete v článku „Roztroušená skleróza postihuje velmi mladé lidi!“

Čtěte také:

Kokosový olej poslouží jako skvělá maska na vlasy, tělové mléko i tuk na vaření

Co je marihuana?

Marihuana je konkrétním označením usušeného konopí, teplomilné rostliny, zařazené do čeledi Cannabaceae. Pochází z oblastí střední Asie a postupně se rozšířila do celého světa, kde se pěstuje i v uměle vytvořených podmínkách. Konopí jako takové je poměrně nenáročné na pěstování, obecně požaduje dostatek světla a vody v kombinaci s neutrální či mírně kyselou půdou. Může dorůstat až do výšky okolo 4 metrů. Postupem času se vývojem rozlišily v rodu konopí 3 hlavní druhy, někdy označované jako poddruhy. Jedná se o konopí seté, indické a plané. Nejvyužívanější v rámci průmyslového a komerčního zpracování (například v kosmetice či stavebnictví) je prvně zmiňovaný druh, tedy konopí seté, plané je popisováno jako bezvýznamný plevel. Z pohledu uživatelů, kteří vyhledávají marihuanu jako drogu je pak nejvýznamnější konopí indické pro vysoký obsah THC, což je hlavní psychoaktivní látka vyvolávající konkrétní stavy mysli, což je hlavní důvod zneužívání této rostliny jako drogy.

Jak šel čas s konopím

I když se díky větším možnostem informovanosti dostává marihuana do širokého povědomí veřejnosti převážně v moderní době, patří mezi rostliny, jejichž užívání je zaznamenáno už v dávné minulosti. Ve střední Asii, odkud pochází, a také v západní části Indie bylo konopí pěstováno už několik tisíc let před naším letopočtem. Využívalo se především jako technický surovina, tedy k výrobě lan, provazů, pytlů apod. Bylo také součástí obřadních rituálů. Největší rozmach pěstování je zaznamenán v období 17. až 19. století. Prvotní výrazné negativní projevy vůči používání konopí se vyskytly ve 30. letech 20. století. Tehdejší šéf úřadu pro narkotika v USA kriticky vystoupil vůči marihuaně a vedl boj proti jejímu zneužívání. S vlnou hippies se však konopí těšilo masové oblibě, a tak veškeré podobné nastolené snahy vycházely naprázdno.

Proč je marihuana zneužívána jako droga

Jak už bylo zmíněno na předchozích řádcích článku, nejpodstatnější složkou v rámci vnímání marihuany jako drogy jsou kanabinoidy obsahující THC, které po požití zůstává v těle několik týdnů. Čím větší je hodnota procentuálního zastoupení kanabinoidů v konopí, tím intenzivnější budou jeho psychotropní účinky. O tom, zda se tyto účinky podílí na vzniku neblahých následků na mozkové činnosti a psychice, se neustále vedou horlivé diskuze. Uveďme si alespoň několik základních akutních důsledků kouření marihuany:

 • změny smyslového vnímání
 • navození pocitů klidu
 • zrychlení srdečního tepu
 • živější a barvitější vnímání
 • rozvoj fantazijních představ
 • celkový stav euforie následovaný útlumem a ospalosti

Co se týče nezvratných negativních následků, prozatím nebylo plně prokázáno, že pravidelní a dlouhodobí (několik let) kuřáci marihuany, u nichž se později rozvinula nějaká psychická porucha, si tyto obtíže způsobili právě marihuanou. Obecně jsou ale takový lidé popisováni jako apatičtí až letargičtí jedinci, kteří pomaleji chápou a myslí. Určitě je ještě nutné zmínit, že tak jako každé vdechování nepřirozených látek do plic, tak i kouření marihuany je rizikovým faktorem pro rozvoj dýchacích obtíží. Pokud se zaměříme na závislostní rizika, pak marihuana spadá společně s nikotinem v cigaretách mezi látky, na které si uživatel nejprve vytváří psychický návyk a při dlouhodobé intenzivní konzumaci se k němu přidává i fyzický, který se projevuje nervozitou, případně i tiky svalů apod.

Pro zajímavost ještě uvádíme pár informací o zneužívání konopí jako drogy v Evropě v roce 2011 dle údajů Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost:

- za poslední rok užil konopí každý třetí Evropan ve věku 15 až 64 let

- Česká republika je zemí, kde je v poměru k celkovému počtu obyvatel nejvíce uživatelů konopí v Evropě

- mezi uživateli převládají muži

Marihuana a legislativa

Hned v úvodu tohoto článku bylo nastíněno, že marihuana je považována za nelegální drogu. Co to znamená konkrétně? Informace přináší novelizace trestního zákoníku z roku 2010. Ten definuje, v jakém případě je držení drogy přestupkem a v jakém pak trestním činem. Spousta lidí po jeho zveřejnění nabyla dojem, že došlo k dekriminalizaci drog. To však není pravda, a to ani v případě marihuany. Stěžejní body naleznete níže:

 • neoprávněné přechování drog pro vlastní je postižitelné vždy (u množství, které je menší než malé, se jedná o přestupek, v dalších případech o trestní čin)
 • za neoprávněné přechovávání konopných drog v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na 1 rok
 • za neoprávněné pěstování rostliny konopí pro vlastní potřebu v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na 6 měsíců
 • za množství větší než malé je u marihuany považováno 15 gramů sušiny (množství psychotropní látky, v tomto případě THC, musí být větší než 1,5 g)

I přes všechny tyto aspekty plynoucí především z nastavení protidrogové politiky, která ve své podstatě odmítá jakékoliv pozitivní účinky konopí na lidský organismus, je marihuana jako lék vnímána stále intenzivněji, a to nejen laickou veřejností, ale též řadami lékařů a dalších odborníků. Vznikají proto různé iniciativy a organizace bojující za úplnou legalizaci konopí.

Marihuana jako lék

Nyní se tedy dostáváme k tomu, jaké léčebné účinky jsou marihuaně připisovány. O konopí se hovoří především v souvislosti s kožními problémy, různými typy rakovin a degenerativními onemocněními nervového systému. Konkrétnější výčet zdravotních obtíží, při jejichž léčbě vychází dle prováděných výzkumů konopí jako velice příznivě působící, najdete v následujícím přehledu:

Marihuana jako lék pomáhá na:

 • drobné oděrky, popáleniny a hnisavá ložiska
 • akné
 • výrony
 • pohmožděniny
 • arteriosklerózu
 • proti zánětlivým projevům
 • artrózu a další revmatické obtíže
 • astma
 • onemocnění zažívacího traktu
 • epilepsii (více o tomto zákeřném onemocnění čtěte ZDE)
 • roztroušenou sklerózu
 • Parkinsonovu chorobu
 • bolesti svalů a kloubů (s těmi si poradí i Dornova metoda, znáte ji? Informace najdete ZDE)
 • bolesti plynoucí z působení rakoviny v těle člověka (+ byla zaznamenána lepší snášenlivost chemoterapie)
 • rakovinotvorné bujení
 • stres
 • bolesti hlavy a migrénu
 • nespavost (o tom, jak zatočit s poruchami spánku, jsme vás již informovali v článku ZDE)
 • zelený zákal
 • pásový opar
 • lupénku

Marihuana jako lék se dá využívat v podobě mastí (nejčastější) a tinktur na lokální vnější upotřebení, samozřejmě je možné přidávat ji jako přísadu do pokrmů nebo kouřit, což je ovšem ze zdravotního hlediska ten nejméně výhodný způsob.

Za léčebnými účinky konopí je jeho unikátní složení obsahující na 600 různých látek, z nichž zhruba 60 patří mezi ty v současné době zakázané. Marihuaně je díky těmto možnostem z hlediska léčitelství považována za přírodní antibiotikum, antivirotikum a analgetikum. V poslední době se objevily i výzkumy přibližující marihuanu i jako přírodní afrodiziakum. Je tedy jen otázkou, zda se tedy zařadí mezi ostatní přírodní afrodiziaka, která jsme vám popisovali v článku, co najdete ZDE.

Využití konopí v kosmetice a dalších oborech

Vedle léčitelství se marihuana užívá i v jiných oborech. Jde především o kosmetický průmysl, který obohacuje krémy, tělová mléka či šampony o výtažky z konopí. Má totiž vysoké antibakteriální účinky, a tak se stará o pokožku nejen při případných komplikacích s ní souvisejících. Ostatně, tím jsme se zabývali již na řádcích výše. Dokáže také pokožku chránit před působením negativních vlivů, například po spálení slunečnými paprsky. Mimo kosmetiky lze ovšem různé části konopí nalézt i v potravinářství, zemědělství či stavebnictví. Bližší informace se dozvíte z tabulky níže:

Část rostliny

Obor, ve kterém je konopí využíváno

semeno

zemědělství – krmivo pro domácí zvířata

semeno

potravinářství – ve složení bezlepkové mouky

semeno

technické obory – olej je součástí barev, paliv a laků

pazdeří

zemědělství – zdroj biomasy

pazdeří

stavebnictví – k výrobě odlehčených betonových směsí, omítek, tvárnic apod.

vlákno

papírenský průmysl – při výrobě papíru

* pazdeří = odpadní materiál při získávání konopného vlákna, tvoří zhruba 2/3 stonku

Tip: recept na mast z konopí

Pokud vás zajímá, jak se vyrábí konopná mast, která je v rámci přírodní medicíny velice oblíbená, pak se o možném domácím postupu dozvíte právě teď:

Potřebné ingredience:

 • cca 250 g bílé vazelíny z lékárny
 • cca 200 g usušených listů
 • cca 100 g usušeného květenství
 • obyčejná voda

Jak se konopná mast připraví?

Zhruba polovinu množství vazelíny smícháme se 1 litrem vody. Směs přivedeme k varu, čímž se vazelína úplně rozpustí. Následně přidáme rozdrcené sušené listy, promícháme a na mírném ohni vaříme asi hodinu. Poté odstavíme a necháme vychladnout. Jakmile je to možné, dáme nádobu se směsí do lednice. Posléze se vytvoří tukový škraloup s vodou a zbytky rostliny. Vodu opatrně odlijeme a ze škraloupu ji ještě vytlačíme.  Celou směs pečlivě prohněteme a vložíme do nádoby s volným uzávěrem, co příliš netěsní. Odložíme na temné a chladné místo zhruba na 3 týdny. Po uplynutí této doby uleželou směs rozpustíme ve vodní lázni a přecedíme. Vmícháme zbytek vazelíny, jemně rozmělněná květenství a povaříme ve vodní lázni 40 minut. Občasně promícháme. Po vychladnutí vložíme opět do lednice. Za týden zopakujeme proces s povařením ve vodní lázni, takto učiníme celkem 3 x po sobě (vždy s odstupem jednoho týdne). Poté se směs přivede k varu na přímém ohni, je ovšem nutné míchat. Jakmile se hmota začne lehce smažit, snažíme se, aby se takto upravovala zhruba 10 až 15 minut. Ještě horkou směs přecedíme přes plátno, rozlijeme do připravených nádobek a necháme ztuhnout. Tím je konopná mast hotová. Uchovávat se musí v chladu a temnu.

Tento článek rozhodně nikoho nenavádí k protizákonnému jednání, pouze přibližuje vnímání marihuany na poli léčitelství a klasické medicíny. Do budoucna se v tomto ohledu připravují další opatření, především dostupnost léčebného konopí v lékárnách. Jeho cena však bude mnohem vyšší než v případě nelegálního domácího pěstování, a tak se dá předpokládat, že tento krok k dekriminalizaci rozhodně nepřispěje ve velkém. I tak je marihuana jako lék zajímavá a rozhodně se vyplatí využít specifických vlastností v podobě komerčně dostupných, především kosmetických, produktů.

Diskuse k článku

 • kolemjdouci

  00:38 9. 1. 2015 0
  Opravte si, prosím, chybu v článku; na rozdíl od neblahého tabáku marihuana fyzickou závislost nezpůsobuje, pouze psychickou (včetně zmiňovaných tiků či nervozity), podobně jako čokoláda, internet, počítače, sex, cukr a stovky dalších věcí a aktivit. Opiátová závislost na nikotinu je něco diametrálně odlišného a nic podobného se u konopí, ani při dlouhodobé intenzivní konzumaci, nevyskytuje. Děkuji.
 • Adam Sobotka

  00:28 4. 1. 2015 0
  Jsem hippie :-)
 • Zuzana

  22:06 30. 12. 2014 0
  Zdravím, já jsem pro legalizaci, radila jsem se s lékárnicí a sama mi říkala, že je i firma nachystaná okamžitě zavést lékarny,m ale čeká se právě na tu legalizaci. A proč jsem pro? Od 14 let trpím na hnisavé afty, které mne trápí i půl roku v kuse, jsou drobné, ale i velké, jako článek prstu na ukazováčku a nejen v ústech, ale i na mandlích a později to zašlo až do krku. Je to neskutečná bolest, lékaři si už se mnou neví rady a jednou mi známý nabídl, at zkusím marihuanu. Dávilo mě to, celkově nedělalo dobře, ale šok nastal ve chvíli, kdy se mi afty začali léčit a vydržela jsem dlouho bez bolestí při polykání a jídle. Domluvila jsem se s ním, jelikož jsem astmatik, tak mám vyzkoušené, že mi stačí jednou či dvakrát opatrně vdechnout a zadržet co nejdéle dým v ústech až do krku. V žádném případě neuznávám nějaké větší vdechování do vykouření celé paličky, protože tam už jde o zneužití drogy. Ale z počátku jsem musela co týden si dát 2 vdechy, poté se to protáhlo na co 4 týdny 2 vdechy.... a nyní si občas zapálím, vdechnu jednou a mám klid více jak měsíc a půl, mohu jíst a pít bez omezení, které jsem byla nucena dodržovat, abych minimalizovala výskyt aftů,. Jde o to, že známý mi řekl, že jsem mohla mít v krku či ústech vir, který lékaři neumí ještě rozpoznat, který mi prostě útočil na vnitřní dutinu a posléze dolů do krku a bůh ví, jak bych dopadla, zda by mi to nenapadlo celé tělo zevnitř a než by se na něco přišlo, jak bych vůbec dopadla. Proto jsem pro legalizaci a mrzí mě a cítím se velmi špatně, když si musím jít sehnat marihuanu, protože ti, co to prodávají mi moc nevěří, zda jí potřebuji, protože nevypadám jako typický hulič, pokud je tak mohu nazvat, a zároven se bojím, abych za to nebyla někdy trestaná. A ještě jeden dobrý vliv na mě má, od mala mám snížený sluch na obou stranách, na jedné méně. Prozatím to lékaři neřeší, ale od doby, kdy jsem takto začala, po trávě slyším jako každý další člověk. Bohužel uši se mi zpraví hned, jak vyprchá asi nějaká větší dávka v krvi, ale na afty to působí dlouhodobě.
 • Alena

  10:18 21. 9. 2014 +1
  Ti nahoře s tím nadělají....Zakázané ovoce nejvíc chutná. Vše se točí kolem peněz. Přesně jak píšete, chudáci půjdou za mříže. Je to směšné, když dokážou odsoudit starce za užívání konopí.Lidé se vrací k přírodní medicíně a tím ekonomika zdravotnictví logicky přijde o prachy.Já raději sáhnu po bylinách, než kupovat drahou chemii, která má navíc vedlejší účinky(měla jsem tu čest je poznat :-( )
 • Petra, Čechová

  16:07 11. 8. 2014 +1
  Dobrý recept :-D, na opary mi ale mastička dělaná doma moc nepomáhá, více působí Cannadent sérum, je to konopí v kombinaci s teatree olejíčkem a ten opar krásně vysuší. Věřím, ale, že zase na jiné problémy je třeba lepší ta udělaná po domácku.
 • Helena

  15:27 22. 6. 2012 0
  Naopak , marihuanu zpřístupní rádi do lékáren , je to dobrý byznis , bohužel chudí zas na ni nebudou mít , a tak bude opět pěstována nelegálně , chudí , kteřích bude víc a víc , nebudou mít brzy na nic. A tak musí vydržet bolest , a s ní půjdou i do kriminálu.
 • Kamila

  21:44 10. 5. 2012 0
  Zajímavý článek. osobně jsem velice skeptická, co se týče legalizace marihuany. to by bylo velké narušení farmaceutického byznysu a to si ti nahoře nenechají narušit.
 • Zobrazit další komentáře

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Síla slova – jak říci, co opravdu chcete?

Slovo je komunikační prostředek, jež propojuje myšlenkové světy jedinců. Slovo je nástroj, který umožnil mohutný rozvoj naší civilizace. Slovo může být nejen pohlazením, ale i ránou pěstí přímo na solar. Slovo ...

Mazlíčci

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít ša...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…