img

Dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin vychází z teorie o období, ve kterém se jeho krevní skupina vyvinula. Takové potraviny jsou tedy pro něj snadno stravitelné.

Čtěte také:

Paleo dieta aneb Proč v době kamenné netrpěli nadváhou?

Pro každou krevní skupinu jsou některé potraviny doporučené, které tělo beze zbytku zpracuje nebo naopak zcela nevhodné, na které organismus reaguje jako na cizorodou látku. Zatímco lidem s krevní skupinou 0 je povoleno jíst velké množství masa, lidé s krevní skupinou A vycházejí z této diety jako vegetariáni. Lidem s krevní skupinou B nejvíce vyhovují mléčné výrobky a lidé s krevní skupinou AB jsou vlastně směsicí výše zmíněného, dovoleno je jim konzumovat maso i zeleninu a doporučují se jim například mořské produkty a sójové produkty.

Ačkoliv tento druh diety nebyl nikdy potvrzen výzkumy, existuje mnoho jejích příznivců. Lidé skutečně hubnou, neboť jsou nuceni se nad svou stravou zamyslet, hlídají si, co jedí, a tím pádem sní obvykle i menší množství potravin, než by jedli normálně.

Krevní skupiny

Krevní skupina nebo přesněji krevní typ je popis vlastností červených krvinek jedince, resp. sacharidů a bílkovin a jejich buněčné membráně. Krevní skupiny se dědí po obou rodičích. Typ krve je určen jediným genem se třemi alelami.

Nejvýznamnější kritérium pro dělení krve do skupin je tzv. systém AB0. Lidská krev se dělí podle přítomnosti antigenů- aglutinogenů A a B, pro každou skupinu je charakteristická určitá kombinace protilátek - aglutininů vůči chybějícím antigenům:

krev typu A: obsahuje antigen A a protilátky anti-B
krev typu B: obsahuje antigen B a protilátky anti-A
krev typu AB: obsahuje antigeny A i B a neobsahuje protilátky anti-A ani anti-B
krev typu 0: neobsahuje antigeny A ani B a obsahuje protilátky anti-A i anti-B

Na světě je nejčastější krevní typ 0, ale v některých oblastech, mezi které patří i Česká republika, je nejběžnější typ A. Krevní typ AB je nejméně častý. 45% populace má skupinu A, 30 – 35% skupinu 0, 15 – 20% skupinu B a 5 – 7% populace má krevní skupinu AB. Existují i jisté místní a rasové odlišnosti co do výskytu a četnosti krevních skupin.

Základní dělení krevních skupin dle diety podle krevních skupin

Krevní skupina 0 – lovci: je jim povoleno jíst hodně masa a masných výrobků, naopak by si neměli dopřávat příliš mnoho obilí a mléčných výrobků ve svém jídelníčku. Nejvhodnější je pro ně konzumace červeného masa, které by si měli dopřávat až čtyřikrát nebo pětkrát týdně. Ze zakázaných potravin jsou to například borůvky, mandarinky, pomeranče nebo meloun. Nositelé krevní skupiny 0 obvykle vynikají svojí silou a mívají dobré vůdčí schopnosti. Mají silnou zažívací soustavu, silnou a přirozenou obranu proti infekcím, výborný metabolismus, silný imunitní systém.

Krevní skupina A – zemědělci: v naší populaci je nejčastěji zastoupená. Tito lidé by vlastně měli dle těchto doporučení být vegetariány. Vyvarovat ve svém jídelníčku by se měli především masa, slaniny, tučných uzenin. Ani celozrnné výrobky však pro ně nejsou právě vhodné. Nositelé krevní skupiny A bývají rozvážní a precizní. Dobře se přizpůsobují změnám v jídelníčku a novým životním podmínkám. Lehce metabolizují výživné látky.

Krevní skupina B – kočovníci: Nejvhodnějšími potravinami jsou pro ně mléko a mléčné výrobky. Mohou si dovolit konzumovat i maso, zeleninu a vejce. K nedoporučeným druhům masa však patří drůbež a mořské produkty. Nositel krevního typu B má obvykle silný imunitní systém, mnohostranné přizpůsobení se novým životním podmínkách a stravě. Má vyrovnaný nervový systém.

Krevní skupina AB – směsice kočovníků a zemědělců: Nositelé krevní skupiny AB jsou na tom asi nejlépe, protože mohou konzumovat i stravu vhodnou pro nositele krevní skupiny A i B.
Na druhou stranu nedoporučené potraviny se rovněž kombinují z obou skupin a to jak A, tak i B.
Krevní skupina AB je poměrně vzácná. Nositelé krevní skupiny AB se dobře přizpůsobují moderním změnám.

kostní dřeň

Dieta pro krevní skupinu 0

Nositelům krevní skupiny 0 se říká lovci. Toto označení vychází z přesvědčení, že v době, kdy krevní skupina 0 vznikla, tedy podle této teorie v době 50 000 let před naším letopočtem, bylo pro člověka typické lovení zvěře. Nositelé krevní skupiny 0 by měli mít svůj metabolismus přizpůsobený masité stravě a jejich organismus maso dokáže dobře zpracovat. Nejsou však pro ně vhodné uzeniny, které obsahují velké množství živočišných tuků. Masné výrobky tedy ano, ale ideálně především libové maso vařené či pečené bez tuku. Pokud máte „nulku", ale maso nemáte v oblibě, pak jej můžete nahradit luštěninami nebo obilovinami. Vhodnými doplňky Vaší stravy budou potraviny bohaté na vitamín C, draslík a jód.

Naopak nedoporučenými potravinami, které je dobré aspoň v době diety vypustit nebo omezit jsou mléčné výrobky, lepek, pšenice, bílé pečivo, knedlíky, omáčky, zákusky a sladké, kukuřice včetně cornflakes, chléb, zelí, chřest, květák, vepřová šunka, majonéza, mléko, ryby a kaviár. Vhodné pro Vás nejsou ani tučné sýry, jogurty, tvarohy, oleje, ovesná mouka, avokádo, houby, pomeranče, mandarinky, borůvky, jablečný a pomerančový džus, ocet, sirup, nakládaná zelenina, káva, likéry, limonády a čaje.

Doporučené a nedoporučené potraviny pro krevní skupinu 0

Potraviny podporující váhový úbytek

 • mořské řasy a mořské produkty - obsahují jód, zvyšují tvorbu hormonů štítné žlázy
 • sůl s jódem - zvyšuje tvorbu hormonů štítné žlázy
 • játra - zdroj vitaminů řady B, podporují účinný metabolismus
 • červeně maso – podporuje účinný metabolismus
 • kapusta, špenát, brokolice - podporují účinný metabolismus

Potraviny podporující váhový přírůstek

 • pšeničný lepek - narušuje účinnost inzulínu, zpomaluje metabolismus člověka
 • kukuřice - narušuje účinnost inzulínu, zpomaluje metabolismus
 • fazol obecný a modré fazole - narušují využití kalorii
 • čočka - potlačuje správný metabolismus živin
 • zelí - potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy
 • růžičková kapusta - potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy
 • květák - potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy
 • hořčice - potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy

Dieta pro krevní skupinu A

Předpokládá se, že tato krevní skupina vznikla v době 15000 před naším letopočtem, tedy v době, kdy se lidé živili především zemědělstvím. Vhodné tedy z tohoto úhlu pohledu jsou pro nositele krevní skupiny A rostlinné produkty a mléčné výrobky. Doporučuje se jim především rostlinná strava, zelenina, proso, vejce, netučné mléko, sójové produkty, luštěniny, zelenina, rostlinné oleje, ananas a potraviny bohaté na vitamin A, betakarotén, vitamin C, antioxidanty, zinek, vitamín E, B komplex, vápník, olivový a lněný olej. Vyhýbat by se měli však masu a uzeninám, tučným mlékům a mléčným výrobkům, džusům, pšenici. Do jejich diety rovněž nepatří ančovičky, kaviár, škeble, mořské plody, úhoři, losos, bažantí a telecí maso. Nelze jim doporučit ani těstoviny a brambory. Vyvarovat by se měli manga, melounu, papáje, pomerančům, mandarinkám, kečupu, majonéze, pivu, limonádám a černému čaji.

Doporučené a nedoporučené potraviny pro krevní skupinu A

Potraviny podporující hubnutí a váhový úbytek

 • rostlinné oleje - usnadňují trávení, brání retenci tekutin
 • potraviny ze sóji - usnadňují trávení
 • zelenina - podporuje účinný metabolismus, zvyšuje hybnost střev
 • ananas - zvyšuje využití kalorií, zvyšuje hybnost střev

Potraviny přispívající k přibývání na váze

 • maso - špatně stravitelné, skladuje se ve formě tuku, zvyšuje množství toxinů vzniklých při trávení
 • mléčné výrobky - narušují metabolismus živin
 • fazol obecný a fazol měsíční - snižuje účinnost trávicích enzymů, zpomaluje metabolický obrat
 • pšenice (v nadbytečném množství) - narušuje využití kalorií

Dieta pro krevní skupinu B

Doba vzniku krevní skupiny B je dle teorie diety dle krevních skupin období kolem roku 10 000. Typická je pro ni především různorodá strava, tedy obsahující rostlinnou i živočišnou stravu. Pestrá strava doporučená nositelům krevní skupiny B by měla obsahovat maso, zeleninu, vejce, netučné výrobky a játra. Vyřadit by naopak měli drůbež, slaninu, vepřové, lososa, mušle, mořské produkty obecně, potom také olej, slunečnice, dýně, žito, bílý chléb, ječmen, tofu, rajčata, olivy, kokos, rebarboru, kukuřici, sezam, pohanku, mandle a skořici.

Doporučené a nedoporučené potraviny pro krevní skupinu B

Potraviny podporující úbytek na váze

 • maso - podporuje účinný metabolismus
 • vejce, nízkotučné mléčné výrobky - podporují účinný metabolismus
 • játra - podporují účinný metabolismus
 • zelená zelenina - podporuje účinný metabolismus
 • lékořicový čaj - brání rozvoji hypoglykémie

Potraviny podporující váhový přírůstek

 • kukuřice - snižuje účinnost inzulínu, snižuje metabolický obrat, je příčinou hypoglykémie
 • čočka - brání správnému využití živin, snižuje metabolickou účinnost, je příčinou hypoglykémie
 • arašídy - snižují metabolickou účinnost, jsou příčinou hypoglykémie, potlačují funkce jater
 • sezamová semínka - snižují metabolickou účinnost, jsou příčinou hypoglykémie
 • pohanka - zpomaluje trávení, snižuje metabolickou účinnost, je příčinou hypoglykémie
 • pšenice - zpomaluje trávení i metabolické procesy, je příčinou skladování živin ve formě tuku a brání jejich využití jako paliva, snižuje účinnost inzulínu

Dieta pro krevní skupinu AB

Krevní skupina AB vznikla dle této teorie v době 800 - 1000 našeho letopočtu. Strava v této době byla především pestrá a nekonzumovalo se tolik hovězího a vepřového masa. Nositelé krevní skupiny AB mohou konzumovat stravu vhodnou pro nositele krevní skupiny A i B, avšak na druhou stranu se v jejich jídelníčku objevují četná omezení. Je to způsobeno tím, že nedoporučené potraviny rovněž pocházejí z potravin nevhodných pro skupinu A i B. Není jim doporučeno červené maso, plesnivé a zrající sýry, plnotučné mléko, parmazán, olivový olej, sezam, slunečnice, hrách, pohanka, banány, kokos, mango, pomeranče, rebarbora, ocet, kiwi, kapary, kečup a nakládaná zelenina.

Splynutí typů A a B má schopnost dobře se přizpůsobovat moderním podmínkám, má tolerantní imunitní systém.

Doporučené a nedoporučené potraviny pro krevní skupinu AB

Potraviny podporující váhový úbytek

 • tofu - zvyšuje účinnost metabolismu
 • mořské produkty - zvyšují účinnost metabolismu
 • mléčné produkty - zlepšují tvorbu inzulínu
 • zelená zelenina - zlepšuje účinnost metabolismu
 • mořské řasy - zvyšuje tvorbu inzulínu
 • ananas - podporuje trávení, stimuluje hybnost střev

Potraviny podporující váhový přírůstek

 • červené maso - je špatně stravitelné, skladuje se ve formě tuku, zaplavuje trávicí trakt toxickými látkami
 • fazol obecný a fazol měsíční - snižuje účinnost inzulínu, je příčinou hypoglykémie, zpomaluje metabolický obrat
 • semínka - způsobuji hypoglykémii
 • kukuřice - snižuje účinnost inzulínu
 • pohanka - způsobuje hypoglykémii
 • pšenice - snižuje účinnost metabolického využití kalorií, snižuje účinnost inzulínu

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Těhotenství, děti

Už vás unavuje distanční výuka? Poradíme, jak si stereotypní dny zpestřit

Distanční výuka se týká téměř všech dětí v Česku, tedy krom prvních a druhých ročníků. A vzhledem k tomu, že jde už o dlouhodobou záležitost bez vidiny světlejších zítřků, začíná to děti i rodiče unavovat. Ubíj...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

Rozvoj osobnosti

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Mazlíčci

Zubní kámen u psa – jaká je prevence a jak na odstranění?

Zubní kámen netrápí jen lidi, ale také psy. Zejména malá plemena psů nebo plemena s krátkým čenichem jsou na něj velmi náchylná. Odstranění zubního kamene u psa je prevencí nejen zápachu z tlamy, ale také řady ...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské okénko

Míváte studené končetiny? Díky těmto babským radám se zase ohřejete

Studené končetiny mohou potrápit z různých příčin. Častěji je mívají dámy. Vliv má samozřejmě na prokrvení těla nejen teplota okolního prostředí, ale také styl života, nebo dlouhodobé působení stresu. Chladné r...

Blogeři

Na sídlišti nám to mečí

Od tý doby, co chodim v pravidelnejch intervalech ven se psem, vnímám čím dál víc maličkosti kolem nás. Sídliště teda máme ultra hnusný, samý vodpadky všude, lidi jsou prasata... Člověk aby měl voči i na prdeli, aby mu hafik nesežral nějakej hegeš... Je to smutný, že si člověk po sobě neni schopen uklidit. Jak by to bylo krásný všude, kdyby bylo uklizeno. Nikde žádnej igeliťák, zbytky jídla a lejna zvířat.