Hamburger patří mezi chutná a rychlá jídla

Hamburger zdravě: 3 chutné recepty

Hamburger anebo maso v housce patří mezi zdánlivě moderní jídla. Známe je z prodejen rychlého občerstvení a povětšinou nechybí ani na různých grilovačkách. Hamburger však má svou historii a zároveň je toto jídlo natolik variabilní, že jej můžete spatřit v řadě více či méně zdravé variantě. Jak si připravit skvělý hamburger přímo doma? A co takový bezlepkový hamburger nebo zeleninový hamburger?

Hamburger: Malé historické okénko

Pro mnohé bude jistě překvapením, že hamburger nepochází tak docela z Ameriky, ale inspirace pochází z Německa – z města Hamburk. Právě zde totiž byl rozšířen chov dobytka a maso, které se neprodalo včas se muselo rychle zpracovávat. Mlelo se, kořenilo a opékalo do placiček. V té době však bez pečiva! Prostřednictvím migrantů se hamburgery logicky přesunuly i do Ameriky, kde si rychle získaly své fanoušky. Výhodou byla rychlá příprava a možnost „teplého“ jídla i pro ty nejchudší. Hlavními odběrateli tak byli dělníci, kteří si během krátké pauzy kupovali „placičky“ u pojízdných stánků. V tuto chvíli však měl hamburger namále. Plátek mletého masa se špatně jedl ve stoje a v rychlosti. Naštěstí někoho napadlo vstrčit chutný kus masa mezi dva chleby a problém byl vyřešen. Postupně se z chleba stala typická houska a časem se přidával salát, rajčata, cibule, sýr, slanina, kečup, majonéza… Zkrátka každý dle své chuti. K největšímu rozmachu pak došlo ve 40. letech, kdy bratři McDonaldovi otevřeli „bar s okénkem“ u silnice.

Hamburger: Základní recept

Pokud byste se vydali na tour po milovnících hamburgerů tak zjistíte, že každý má svou tajnou přísadu, která právě ten jeho hamburger činí tím nejlepším. Je pravda, že kvalitní hovězí maso, které je základem klasického hamburgeru je značně variabilní. Nicméně existují určitá pravidla, která je dobré alespoň zpočátku dodržet. Základem je kvalitní mleté hovězí maso (nejlépe chutná klasický hovězí krk, lze použít i hovězí zadní) a víceméně „nic víc“. Do hamburgerů nepatří mouka ani strouhánka! Překvapením může být, že hamburgery se dochucují (sůl, pepř, byliny) až těsně před vložením na pánev.

Čtěte také:

Exotické i běžné potraviny pro dobrou náladu, které vás dostanou z deprese

Co do hamburgeru? Skvělým doplňkem je například zkaramelizovaná cibule (nakrájejte cibuli na plátky a opečte na pánvi s trochou oleje a lžící medu). Typickou zeleninou je ledový salát, rajčata (nikdy patky), případně nakládané okurky. Housky zahřejte nebo lehce opečte na suché pánvi a poté pomažte kečupem, případně hořčicí nebo dresinkem. K hamburgeru můžete přidat i rozpečený sýr, případně slaninu.

Hamburger: Jak připravit maso?

  1. Maso očistěte od větších blan a šlach a poté namelte nahrubo. Naším tipem je nechat ho chvilku v mrazáku, mletí je pak jednodušší.
  2. Rozdělte porce (počítejte 150–200 g/osoba) a opracujte maso. Hrubá síla se v tomto případě počítá. Důležitým krokem je tzv. obouchání masa. Jakmile máte maso rozdělené na jednotlivé porce, vytvarujte kuličky a doslova s nimi silou bouchejte o prkénko. Zajistíte, že se maso krásně spojí a na grilu či pánvi se nerozsýpá. Při více porcích použijte hnětáky na těsto (max 2 minuty).
  3. Vytvořte hamburgery. Klasický hamburger je poměrně „vysoká“ záležitost. Zapomeňte na ty z fastfoodů. Rukama nebo speciálním tvořítkem na hamburgery vytvořte placičky (klasická výška je 1–1,5 cm) s jemným ďolíčkem uprostřed. Ten slouží k tomu, aby se maso nanafouklo a dobře propeklo.
  4. Koření až před vložením na gril/pánev. Sůl, pepř, byliny, „tajná přísada“ až naposled, těsně před vložením masa na gril či pánev. Jinak maso pustí šťávu dřív, než potřebujete. Chladné placky dejte na rozehřátou pánev se silným dnem a pečte z obou stran cca 3 minuty, na závěr pak ještě 3 minuty na té první. Správný hamburger je uvnitř lehce narůžovělý. Pokud je máte raději více opečené, přidejte ještě 1-2 minuty.

Zeleninový hamburger, ale i bezlepkový hamburger je skvělé zpestření jídelníčku

Bezlepkový hamburger aneb i zdravě

Výhodou „opravdových“ hamburgeru je, že samotné maso je bezlepkové. Na rozdíl od karbanátků či sekané se do hamburgerů nepřidává mouka ani strouhánka. To jediné, co tedy musíte řešit je „houska“. Na trhu je v současné době řada bezlepkových výrobků a mezi nimi i bezlepkové housky. Hamburger však můžete pojmou i netradičně. Místo housky lze použít například větší vrstva ledového salátu, půlky papriky nebo například placičky z bramborového či kukuřičného těsta.

Zeleninový hamburger: Hamburger z červené řepy

Na hamburger nemusí rezignovat ani vegetariáni. Ti mohou vsadit například na červenou řepu, cizrnu anebo mrkev. V podzimním čase je skvělý například hamburger z červené řepy.

Co potřebujete na 4 burgery: 2 středně velké předvařené červené řepy, 100 g namletých ovesných vloček, 1 lžíce hořčice, sladká paprika, nastříhané listy šalvěje, 1 menší cibule, 2 žloutky, sůl pepř (na dozdobení pak cca 80 g modrého sýru a listy ledového salátu, případně zkaramelizovaná cibule). Zdravou verzi můžete podpořit i avokádem či ředkvičkami.

Postup: Najemno nastrouhejte červenou řepu a přes sítko vymačkejte přebytečnou tekutinu. Přidejte najemno namleté ovesné vločky, cibuli, žloutky a koření dle chuti. Vše promíchejte a vytvořte hutnější těsto. V ruce vytvarujte silnější (cca 1,5 cm) placičky a pečte z obou stran. Poté přidejte plátek modrého sýra, případně karamelizovanou cibulku. Housky můžete potřít dresinkem z medu a hořčice.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

František Janeček: řeznictví a uzenářství, Rousínov
Nedáte dopustit na kvalitní maso a uzeniny…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.