Tipy na pěstování cukety: Kam cukíny zasadit a jak na skladování cuket?

Tipy na pěstování cukety: Kam cukíny zasadit a jak na skladování cuket?

Cuketa nebo cukína?

Cuketa je kultivarem jednoleté rostliny, která se řadí k tykvi obecné (Cucurbita pepo). Je příbuzná s patisony a dalšími tykvemi. Původní domovinou tykve je Střední Amerika, odkud se do Evropy dostala v souvislosti s kolumbovskými výpravami během 15. století. Cuketa z ní pak byla vyšlechtěna v Itálii a její název je odvozen z italského „zucca“ neboli tykev. V češtině se jí říká cuketa nebo cukína a obojí je správné. V Itálii se totiž pro cuketu používá ženská zdrobnělina jejího názvu „zucchine“, zatímco v angličtině se užívá naopak mužské zdrobněliny: „zucchini“ anebo „zucchetti“. Ačkoliv z hlediska kulinářského se cuketa považuje za zeleninu, z hlediska botanického je cuketa ovoce

Cuketa a její výživové hodnoty

Cuketa je z 90% tvořena vodou. Co do množství vitamínů a minerálů není cuketa velký přeborník. Je v ní obsažen provitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín E a i něco minerálních látek. Zejména draslík, také fosfor, vápník, hořčík, dále je cuketa zdrojem železa, mědi, fluoru a zinku. Sodíku obsahuje pouze velmi malé množství. Je vhodnou potravinou při redukčních dietách, protože má jen nízké množství kalorií a sice pouhých 19 kcal na 100g vařené cukety. Množství kalorií se samozřejmě mění a zvyšuje dle použité úpravy. 

Cuketa a vliv na zdraví

Mohlo by se tedy zdát, že cuketa kromě nízké kalorické hodnoty a tudíž možnosti zařadit ji do jídelníčku všech, kteří se snaží zredukovat svou hmotnost, toho mnoho z hlediska vlivu na zdraví nenabízí. Zkusme se na to však podívat trochu podrobněji. Jestliže obsahuje vitamíny ze skupiny B, pak působí blahodárně na nervovou soustavu. Je také snadno stravitelná a může se stát součástí různých, nejen redukčních diet, zejména pak při problémech s trávící soustavou anebo játry. Cukety jsou také lehce zásadité. Překyselený organismus působí řadu zdravotních problémů a cuketa tak může pomoct udržet acidobazickou rovnováhu. Velké množství vody a draslík, které cuketa obsahuje, mají detoxikační účinky a napomáhají vylučování škodlivých látek z organismu a povzbuzuje se tak činnost ledvin. Díky svému nízkému glykemickému indexu nezpůsobuje kolísání cukru v těle a je vhodnou potravinou také pro diabetiky. Také pro těhotné ženy je konzumace cukety přínosná kvůli obsahu kyseliny listové. Ta je důležitá pro správný vývoj nervové soustavy plodu. Působení cukety ocení lidé, kteří mají sníženou peristaltiku střev a problémy se zácpou. Vláknina, kterou cuketa obsahuje, čistí střeva a zlepšuje jejich pohyb, průchodnost i vyprazdňování. Obsahuje také látky s protirakovinným účinkem.

Pěstování cukety

Kam zasadit cuketu?

Cuketám nejlépe vyhovují těžší, hlinité půdy. Je vhodné si záhon pro pěstování cuket připravit již na podzim, kdy do půdy zapracujeme hnůj. Pokud se nám to z jakéhokoliv důvodu nepodařilo, můžeme to dohnat na jaře. Hnojíme kompostem a můžeme doplnit také průmyslové hnojivo. Cuketám se bude dobře dařit na teplém a přitom chráněném místě. Aby se půda před výsevem stačila dostatečně prohřát, můžeme ji zhruba 1 – 3 týdny předtím zakrýt černou fólií. 

Druhy cuket

Klasická cuketa je zelená a podlouhlá, tvarově podobná okurce. Pokud chceme mít zahrádku pestrou, není problém zakoupit si i jiné odrůdy. Na výběr máme cukety žluté, pruhované, bělavé, různě zelené (od nejsvětlejší po nejtmavší) atd. Cukety ale mohou být nejen podlouhlé. Existují odrůdy, jejichž plody jsou kulaté. Chuťově se různé odrůdy cukety od sebe neliší a také barva dužiny je vždy stejná. Rozdíly jsou pouze ve tvarech bulvy a barvách slupky. 

Výsadba cukety

Ideální dobou pro výsadbu cuket je období mezi koncem dubna a v první polovině května. Do hnízd, vzdálených od sebe zhruba 80 x 100 cm vkládáme dvě až tři semena cukety. Je důležité dodržovat tuto vzdálenost, která zajistí, aby porost příliš nezhoustl a nestal se náchylným k plísním a houbovým chorobám. Oceníme to zejména tehdy, pokud nastane deštivé a studené léto.

Cukety si můžeme sami předpěstovat anebo koupit již přímo sazeničky. K jejich předpěstování je vhodné použít rašelinové květináče, které se vkládají do záhonu i s rostlinkami. Samozřejmě se mohou použít i klasické květináče či truhlíky anebo kelímky z umělé hmoty. Při přesazování cukety však snadno může dojít k poškození kořenového balu a následnému zpomalení růstu rostliny.

Sází se rostlinky s třemi pravými lístky.Vhodná je sadba do černé mulčovací netkané textilie. Ta napomáhá prohřívání půdy a zabraňuje plevelu v růstu. Plody také nejsou v přímém kontaktu s půdou, zůstávají čisté a jsou odolné proti hnilobě. Pokud nejsou cukety pěstovány v textilii, je vhodné cukety podložit, aby nedošlo k jejich plesnivění. Využít lze organických materiálů, například plochých kamenů.

Péče o cukety

Cuketa roste rychle. Klade však poměrně vysoké nároky na zálivku i dostatek živin. Pokud je nemá, plody jsou malé a tvrdé. K zalévání je nejvhodnější odstátá dešťová voda. Po zasazení by však první přihnojování nemělo proběhnout dříve, než za dva týdny. V první polovině vegetačního období doporučují pěstitelé cuket užití kapalných hnojiv nejlépe každý týden. V období plodnosti pak používejte speciální hnojiva na plodovou zeleninu.

Cuketa potřebuje teplo. Je v tomto velmi specifickou rostlinou: není sice příliš citlivá na rozdíly mezi teplotami ve dne a v noci, zato nesnáší pokles teplot pod bod mrazu. Před tímto můžeme cukety chránit netkanou textilií. Také dlouhodobě chladnější počasí zpomaluje jejich růst. Cukety plodí opakovaně, tedy pokud sklízíme plody pravidelně, znovu vykvetou a plodí celou sezónu. Je vhodné sklízet plody o velikosti do dvaceti centimetrů. Nejen, že lépe chutnají, ale rostlina znovu plodí. Jestliže necháme plody přerůst, rostlina je schopna vyživovat pouze okolo tří plodů. Tvorba semen cuketu vyčerpává a zaměstnává, takže již nevytváří další plody. 

Cuketa a hrozba nadúrody

Nezkušení pěstitelé se mohou dočkat překvapení. Cuketa hojně plodí, je to takový rekordman našich zahrádek. Abyste se neocitli v situaci, která vám bude připomínat scénu z filmu Slunce, seno a pár facek, kdy nejmladší člen rodiny Škopkových odmítal králíka, protože ho měli na talíři prakticky neustále, je třeba si uvědomit jeden fakt. Pokud nejste rozvětvená rodina, postačí vám zhruba čtyři rostliny cukety. Jestliže však víte, že množství cukety máte jak zpracovat, můžete si výsev semen cukety rozfázovat. Začněte na konci dubna a až do konce června každý měsíc zasazujte novou várku semen. Cukety budou plodit až do prvních mrazů. 

Pěstování cukety

Choroby cuket

Cukety jsou poměrně odolnou zeleninou. I tak je však mohou napadnout nepříjemné choroby. Častou chorobou cuket je padlí. Na listech se obvykle v polovině srpna objeví bílý povlak. Napadené části rostliny pomaleji rostou, zežloutnou a uschnou. Rostliny je vhodné ošetřit fungicidy, nejlépe se sirným nebo benzimidazolovým základem.

Nejvážnějšími onemocněními, které v posledních letech cukety sužují, jsou virózy, a to virová mozaika okurky a virová mozaika cukety. Plody i listy cukety jsou deformované a objevují se na nich žluté mapy. Infekce je přenášena savým hmyzem, především mšicemi a pak také napadenými rostlinami. Tyto virózy se nedají bohužel léčit. Jedinou možností, jak zachránit před nákazou ostatní zdravé rostliny, je napadené rostliny cukety zlikvidovat. Je třeba dát pozor také při sklizni. Viróza se může přenášet i nožem, který je potřísněný šťávou z nemocné rostliny. Nejbezpečnějším způsobem sklizně je tedy šetrné vykroucení plodu z rostliny, aniž bychom použili nůž či zahradnické nůžky.

Antraknóza způsobuje žluté skrvny, které postupně dostávají hnědou barvu. Předcházet jí lze použitím mořeného osiva. Pokud se tato choroba cuket vyskytne v průběhu vegetace, ošetřujeme rostliny přípravky s obsahem mědi anebo mancozebu.

Pro zajímavost: nelekněte se žlutého zbarvení mladých listů žlutých cuket na počátku vegetace. Způsobují je nižší teploty a nejde o nemoc. Gen, odpovědný za žlutou barvu cuket má tento přechodný negativní projev, při vyšších teplotách během léta se listům vrátí jejich zelená barva. A jak se tento fyziologický projev liší od virózy? Pokud není list stočený či jinak deformovaný, pouze žlutý, nemusíte mít obavy. 

Sklizeň cukety

Tradiční jsou cukety s tmavě zelenými plody. Ty bývají nejčasnější. Vegetační doba je u raných odrůd okolo čtyřiceti dnů, pozdní odrůdy se sklízejí přibližně po sedmdesáti dnech. Žluté cukety sklízíme po cca šedesáti dnech, pruhované cukety bývají většinou středně rané a ke sklizni připravené zhruba za padesát dnů. 

Uskladnění cukety

U cukety platí pravidlo, že čím menší plody sklidíme, tím rychleji je musíme zpracovat. Poměrně rychle totiž podléhají zkáze. Na dlouhodobé skladování se hodí pouze velké cukety s tvrdou, neporušenou slupkou. Pokud si chceme vypěstovat cuketu k zimnímu uskladnění, necháme zhruba na konci července dva plody na každé rostlině a sklidíme je teprve tehdy, až přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a při poklepu znít dutě. Po sklizni necháme u cuket zaschnout jizvu po stopce a poté je uložíme v chladném sklepě, kde se k nim nedostane mráz. Takto uložené cukety vydrží až do února či března dalšího roku. 

Cuketa v kuchyni

Vhodnější je sklizeň či nákup menších a středních cuket do velikosti 20 - 30 cm. Nejen, že mají menší obsah zrníček, ale mají nejvyšší obsah zdraví prospěšných látek. Nejvíce se jich nachází ve slupce, proto takto malé plody neloupeme. Při nákupu si samozřejmě cuketu dobře prohlédneme, aby nebyla poškozená, měkká anebo otlučená. V kuchyni lze cuketu využít prakticky na jakýkoli způsob. Můžeme ji dusit, zapékat, smažit, grilovat a také zavařovat. Jakkoliv je cuketa zdraví prospěšná a variabilní v kulinářském použití, je třeba si uvědomit, že má jednu slabinu. Tou je její chuť. Ta je naprosto nevýrazná, dalo by se říct, že cuketa je vlastně bez chuti. Proto je vždy třeba ji dostatečně ochutit.

Tip: Inspirujte se běžnými i méně známými recepty z cukety!

 

Diskuse k článku

 • Magdaléna

  09:32 13. 7. 2020 -1
  Kuracim hnojom,spodnú vrstvu premiesat,potom zeminu a stopko nezasypovat ,dobré je podlozit plody,aby nelezali na zemi,a viazat ako uhorky
 • jiří

  17:33 8. 4. 2020 0
  jj cuket bývá hafo celej rok, všechno zkrmím, kroceni jen jásají, rajčata a melouny už jim nejedou tak mají jako výtečné zpestření cukety
 • kamila Dufková

  22:32 19. 7. 2018 -3
  Neporadím, ale mám úplně stejný problém :-(. Žádný hnůj jsem nazarývala, tak to asi bude něčím jiným.
 • Petr

  22:32 15. 6. 2018 +6
  Pěstují cukíny už hodně let,nevím čím to je ale,malá cukína asi 20cm špička začne měknout a pak hnít,neví jestli je to přehnojené nebo něčím jinýmm,na jaře jsem zaryl králičí a ovčí hnůj a do toho jsem sadil sazenice,kdo poradí?Děkuji
  • Jana

   14:01 12. 5. 2021 0
   Nedostatečné opýlení

Lunární kalendář

STŘEDA 23. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je úplněk. Dopřejte si masáž nohou, pedikúru, saunu nebo bylinnou koupel. Jezte střídmě, tělo má tendenci…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
SOBOTA 26. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
NEDĚLE 27. 06. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 28. 06. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 29. 06. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Jak se psychicky připravit na rodinnou dovolenou

Ačkoli máme pocit, že z uplynulého roku plného neplánovaného domácího vězení máme natrénováno, opak bývá pravdou. Rodinná dovolená bývá strašákem i pro otrlé jedince. Přitom by to měla být chvíle, kdy si užijte...

Jak vybavit malý byt?

Oblíbenost malých bytů je značná. Je to skvělá varianta, jak se osamostatnit, ale také dobrá investice. Nezřídka se do malých bytů stěhují senioři, kteří si jednoduše chtějí život zjednodušit. Malý byt přináší ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Domácí sauna poskytne skvělý relax i dokonalé soukromí

Domácí sauna má nespočet benefitů. Prohřívat tělo si můžete zcela v soukromí svého obydlí a nemusíte platit za vstup. To je však jen začátek. Pokud se budete saunovat pravidelně, významně tím posílíte svůj imun...

Vyrobte si originální patrový květináč. Ozdobí váš balkón nebo terasu

Kaskádový nebo také patrový květináč je teď velmi populární. Samozřejmě si jej můžete jít koupit do obchodu, ale připravte si v tom případě větší sumu peněz. Případně si jej můžete za zlomek ceny sami doma vyro...

Sportovní výkon můžete vylepšit správným výběrem motivační hudby

Co nejlepší sportovní výkon nemusí zajímat zrovna jen vrcholové sportovce. Vyžadovat ho můžete třeba i vy, protože si prostě chcete něco dokázat anebo potřebujete vylepšit fyzickou kondici. Jak se tedy vybičova...

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Hic jak sviň!

Jako jo, je léto a my lidi zase budem žbrblat na to, že je moc horko a teploty by byly snesitelnější o pár stupňů níž. Jenže tohle je na Česko tak trochu moc, nebo tedy aspoň na můj organismus. Procházky se psékem jsou dost vo život, hlavně když si vyberem takovou tu fitness cestu lesejkem. Ale co, aspoň si vyhřejem kosti, že jo!?