Bambucké máslo: zázrak z přírody nejen pro omlazení pleti

Bambucké máslo: zázrak z přírody nejen pro omlazení pleti

Bambucké máslo obsahuje vzácné rostlinné steroly, které napomáhají regulaci cholesterolu v krvi, nenasycené mastné kyseliny, kyselinu skořicovou apod. Nejúčinnější je bambucké máslo nerafinované, jeho pozitivní vlastnosti jsou přímo úměrné jeho kvalitě, pokud jsou do něj přidány chemické látky nebo konzervanty, pak tyto látky přímo negativně ovlivňují jeho kvalitu. Bambucké máslo seženete v podobě přírodních mýdel, glycerinových mýdel, krémů, tělového másla apod.

Čtěte také:

Jak pečovat o suchou pleť

Bambucké máslo, shea butter, karité

Všechny výše uvedené názvy se používají pro bambucké máslo získávané z velkých hnědých ořechů afrického stromu, který je znám jako Máslovník africký, pod anglickým názvem Shea tree nebo latinsky Vitellaria paradoxa, dříve Butyrospermum parkii. Tento strom roste především v oblasti rovníkové Afriky – v Ghaně, Burkina Faso a dalších zemích. Jelikož je považován dle místní tradice za posvátný, nesmí se jeho plody trhat, ale pouze sbírat ze země. Stromy kvetou od ledna do března a dosahují výšky 12 – 20 metrů. Jejich květy jsou seskupeny do okolíku, plody jsou bobule se vzhledem velkých švestek. Průměrný výnos z jednoho stromu je 15 až 20 kilogramů plodů, optimální výnosy ale mohou vzrůst dokonce až na 45 kilogramů. Z každého kilogramu plodů se pak získá přibližně 400 gramů suchých semen.

Tajemství výroby bambuckého másla je ale v Africe svěřeno pouze a jen ženám, ony jsou rovněž těmi, kdo z jeho prodeje těží, z toho důvodu se mu také říká tzv.„ženské zlato“. Karité slouží ženám v těchto oblastech k ochraně pokožky před horkým větrem, pískem a jemným prachem, jež nese vítr. Ženy oříšky sbírají ze země, vyloupnou je ze skořápky a poté suší. Vysušené je pak melou na prášek až pastu, která se po dlouhém hnětení mění na bambucké máslo. Shea butter se poté užívá v péči o pokožku už od malých dětí. Matky masírují svoje potomky tímto máslem denně, tím hydratují a chrání jemnou dětskou pokožku a také se tím upevňuje pouto mezi matkou a dítětem.

Nerafinované bambucké máslo se na Africkém kontinentě používá již po dlouhá staletí. O bambuckém másle se zmiňují i mnohé historické dokumenty, existují rovněž záznamy z dávných dob vlády Kleopatry, které se zmiňují o dlouhých karavanách putujících do Egypta s náklady bambuckého másla pro kosmetické účely, výrobu výživných krémů a mlék k péči o sluncem vyprahlou pokožku.

Účinky bambuckého másla 

 • Chrání pokožku před nepříznivými vlivy okolí.
 • Chrání kůži před volnými radikály.
 • Regeneruje a hydratuje pokožku.
 • Zpomaluje tvorbu vrásek, vyhlazuje vrásky již vzniklé.
 • Má protizánětlivé a hojivé účinky.
 • Podporuje přirozenou obranyschopnost pokožky.
 • Obsahuje nenasycené mastné kyseliny.
 • Obsahuje vitamíny A, D, E a F.
 • Vitamín E je nejdůležitější antioxidant pro tělo – chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, pomáhá zpomalovat stárnutí pleti.
 • Čisté bambucké máslo, které neobsahuje žádné přidané chemické látky, je velice dobře snášeno i přecitlivělou pokožkou či pletí náchylnou k alergiím.
 • Je vhodné pro ošetření té nejcitlivější pokožky trpící na lupénku, dermatitidu, atopický ekzém a další kožní obtíže. Při pravidelné aplikaci pokožku chrání před návratem problémů.
 • Bambucké máslo obsahuje přirozeně se vyskytující se UV filtr 4.
 • Má antibakteriální a protizánětlivé účinky, pokožku hojí a díky jeho univerzálnosti jej lze použít k ošetření téměř všeho. Kelímek s čistým bambuckým máslem můžete mít po ruce v lékárničce a použít jej pro ošetření nejrůznějších drobných domácích zranění jako jsou spáleniny a odřeniny, ale i špatně se hojící hluboké jizvy nebo také štípance od hmyzu. 

Karité neboli bambucké máslo

Obsah nerafinovaného bambuckého másla

Vitamín A

Vitamín A je velmi důležitý v péči o pleť. Vitamín A bojuje proti vráskám a bambucké máslo pomáhá také redukovat vrásky. Je rovněž mnohem šetrnější k pleti, než přípravky proti vráskám s obsahem chemických látek.

Vitamín E

Vitamín E je skvělý pomocník pro hydrataci pokožky. Kromě hydratace vitamín E působí jako antioxidant a poskytuje mírnou sluneční ochranu.

Kyselina skořicová

Bambucké máslo obsahuje kyselinu skořicovou, která dělá bambucké máslo účinným, co se týče potlačení zánětů. Kyselina skořicová má také UV ochranu, je antioxidantem a napomáhá regeneraci buněk.

Prospěšné mastné kyseliny

Bambucké máslo má pět mastných kyselin, které jsou výtečné pro naši pleť a udržují ji zdravou. Je to kyselina palmitová, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová a kyselina arachidová. Spolu dopomáhají k hladké a pružné pokožce celého těla.

K dalším účinkům bambuckého másla patří schopnost restrukturalizace pleti, což zabraňuje projevům celulitidy i vzniku strií. Již vzniklé strie, jizvy, popáleniny a podobně dokáže vyhlazovat a urychluje proces jejich hojení.

Alergické projevy kůže, ekzémy, dermatitidy

Bambucké máslo dokáže vyléčit alergické projevy kůže, osvědčilo se v boji proti dermatitidám, ekzémům, atopickému ekzému, a to i v péči o jemnou dětskou pokožku.  

Ochrana proti slunečnímu záření

Karité má přirozené ochranné účinky před slunečním zářením. Chrání pokožku před dalšími nepříznivými vlivy okolí i před volnými radikály.

Ochrana pleti před mrazem a vlhkem

Nerafinované bambucké máslo brání poškození pleti v chladných a sychravých měsících roku. Přitom neucpává póry a nechává pleť volně dýchat na rozdíl od synteticky vyráběných krémů, které pokožku neprodyšně uzavřou, ta přestane dýchat a paradoxně se začne vysušovat.

Antibakteriální účinky a čistící účinky

Bambucké máslo je sice tuk, ale i tak je vhodným prostředkem pro ošetření pleti při potížích s výskytem akné a černých teček. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, vysoký obsah antioxidantů a vitamínů. Navíc je skvělá jeho schopnost vyrovnávat Ph pleti.

Artritida,revmatické bolesti apod.

Již v minulosti se kromě péče o pokožku, pleť a vlasy využívalo bambucké máslo v péči při namožených svalech, natažených šlachách, artritidě a při bolestech kloubů. Nerafinované bambucké máslo je rovněž pomocníkem při ošetřování ranek a zanícených štípanců od hmyzu. Pomáhá zklidňovat pokožku spálenou sluncem a ošetřuje spáleniny, i ty rozsáhlejší. Pomocí bambuckého másla ošetříte ztvrdlou kůži na loktech i patách a zbavíte ji suchých šupinek.  

Tipy pro použití bambuckého másla 

 1. Používejte je jako regenerační prostředek a balzám na rty.
 2. Hodí se pro ošetření pokožky těch nejmenších. Antibakteriální účinky působí proti vzniku drobných zánětů, opruzenin a pokožka se rychleji regeneruje a nemá tendenci svědit.
 3. Chrání pokožku v zimním období před popraskáním a poškozením.
 4. Chrání pokožku před slunečními paprsky díky přirozenému UV filtru.
 5. Bambucké máslo aplikujte na čerstvě oholenou pokožku, pleť bude jemná.
 6. Používejte menší množství bambuckého másla k ošetření nehtů a nehtové kůžičky.
 7. Zkuste nanést malé množství bambuckého másla na oční víčka a následně aplikujte oční stíny. Zesílíte tím intenzitu stínů i prodloužíte výdrž barvy.
 8. Na suché a lámavé vlasy si připravte směs z vlasového kondicionéru a bambuckého másla, získáte tím skvělou péči a výživu. Můžete bambucké máslo vtírat i rovnou do vlasů ke kořínkům, svému účesu tak dodáte lesk i objem.
 9. Při nachlazení a kašli vyzkoušejte následující recept. Bambucké máslo smíchejte s několika kapkami esenciálního oleje z eukalyptu, máty či hřebíčku, vetřete do pokožky hrudníku. Bude se Vám snadněji dýchat.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 07. 05. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Týká se vás daň z nemovitosti? Blíží se termín platby, nezapomeňte na to!

Daň z nemovitosti se týká všech, kteří nemovitost vlastní. Nebo ji v minulém roce nabyli, prodali či darovali. Ani v takovém případě se letos povinnému papírování a řešení daní nevyhnete. Přitom termín, do kter...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.