Alergická rýma umí pěkně potrápit

Alergická rýma útočí. Jak moc si s ní mohou poradit i některé přírodní prostředky?

Jaro je téměř tady a synonymem příjemných procházek v přírodě jsou i spousty lidí, kteří doslova trpí. Alergická rýma začíná mít opět své žně a její sezóna potrvá opět až do podzimu. Poradíme vám, co dělat, aby vám alergická rýma neničila život.

Svědění nosu, smrkání, kýchání, permanentní pocit ucpaných uší, oteklé oči… Návrat slunečních dnů a teplého počasí je sice krásný, ale jestliže vás trápí alergická rýma, pak se takové dny stávají peklem. Alergeny jsou všude kolem a u citlivějších jedinců mohou spustit reakci určitých imunitních buněk, které automaticky produkují příliš mnoho protilátek v nosní sliznici, tedy ve vnitřní výstelce nosu. To je doprovázeno, mimo jiné, rozšířením krevních cév. A protože tato reakce probíhá v celé oblasti ORL, je postižený nejen nos, ale také rovněž všechny orgány s ním spojené. Tedy zadní část krku, ucho a oči. 

Alergická rýma – příznaky

Těm, kterým je alergická rýma dobře známá, se prvních poslů jara obávají. Začne otékat nos, objeví se vodnatá rýma a oči jsou podrážděné, oteklé a slzí i svědí. Ucpané uši jsou zase spojovány se zltuštěním stěny Eustachovy trubice. To je sluchová trubice, která vede z hrdla do středního ucha a má za úkol vyrovnávat uvnitř tlak. Pokud je Eustachova trubice často podrážděná, může to mít vliv na stěny nosu, které jsou křehčí a náchylnější k infekcím.

Čtěte také:

Kortikoidy pomáhají nejen při alergiích. Jaká jsou jejich rizika?

Zbavit se alergie a kožních nemocí bez léků? Víme, jak na to!

Alergie na pyl je zase tady! Pylové alergeny, které vás ohrožují od A do Z

Alergická rýma – původ

V mnoha případech jsou na vině právě pyly, které mohou za to, že se alergická rýma spustí. V takovém případě jde o sezónní alergickou rýmu neboli sennou rýmu. Jestliže je na vině alergen, kterému jsme vystaveni po celý rok, pak jde o celoroční alergickou rýmu. Ta bývá způsobena spíše chlupy domácích zvířat, peřím, prachem či roztoči a podobně. 

Alergická rýma sezónní – prevence a léčba

Alergický rýma se většinou řeší antihistaminiky. V případě sezónní alegické rýmy dokonce preventivně. Antihistaminika totiž často dokáží zcela zabránit vzniku příznaků a ve všech případech je výrazně zmírní. Dále je pak ale vhodné také přijmout preventivní opatření:

  • Větrejte jen brzy ráno nebo pozdě večer po západu slunce.
  • Každý večer si myjte vlasy, abyste odstranili pyl nahromaděný ve vlasech.
  • Noste brýle. Buď sluneční nebo průhledné nedioptrické. Jde jen o to, aby se pyl nedostal do očí.
  • Nesušte prádlo venku.
  • Neotvírejte okno v autě.
  • Pokud jste ve velmi aktivní fázi alergie, pak je namístě zvážit nošení náústěnky.

Alergická rýma celoroční – prevence a léčba

Celoroční alergická rýma se řeší rovněž antihistaminiky, ale rovněž se využívají kortikosteroidní spreje do nosu. Na lepší dýchání pak může lékař předepsat speciální sprej. I u celoroční alergické rýmy je ale třeba dbát na prevenci:

  • Snažte se doma eliminovat koberce a textilní dekorace (tapisérie, okrasné dečky atd.).
  • V případě alergie na roztoče používejte antialergické polštáře a peřiny.
  • Vyhýbejte se kontaktu se zvířaty. 
  • V závislosti na povaze alergenní látky pak proveďte nezbytná opatření, abyste s ní přicházeli do co nejmenšího kontaktu. 

Alergická rýma se vždy projevuje kýcháním a vodnatou rýmou

Alergická rýma a alternativní léčba

V případě, že nás trápí alergická rýma, je možné sáhnout i po některých přírodních prostředcích. Například byliny bývají v tomto směru velice účinné. Jedním z nejsilnějších přírodních antihistaminik je kopřiva. Z mladé a čerstvé kopřivy si denně připravujte 2-3 šálky čaje. Popíjejte po dobu tří až čtyř týdnů, poté je nutné udělat minimálně měsíc pauzu v užívání. V pauze pak můžete popíjet například čaj rooibos, který si s alergiemi i alergickou rýmou umí rovněž poradit. Vyzkoušet ale můžete i čaj z heřmánku, řebříčku, srdečníku či řepíku. Případně si z těchto uvedených bylin můžete vytvořit vlastní čajovou směs.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 23. 03. 2023
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 03. 2023
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Chleba se peče v uzavřené troubě. Mít troubu otevřenou a při pečení v ní držet ruku může jen opravdový pitomec...

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Peču chleby už třetím rokem. 230°C až 250°C na začátku pečení je normálních (v troubě je i pára), po 15 minutá...

Macecha a otčím aneb Jak se popasovat s rolí nevlastního rodiče?

Dobrý den, taky jsem "macecha" - akorát moje "nevlastní dcera" je jen o jedenáct let mladší jak já... bohužel ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Domácí péče o lámavé nehty

Určitě byly jmenované nějaké tipy dole. Mě osobně nejvíce pomohlo pravidelné zastřih�...

Lunární kalendář

Dobrý den váš lunární kalendář nemá správné časy. Při vstupu luny do znamenímám...

okna

Mytí oken, ubývající měsíc. Váhy nebudou šmouhy.
Zobrazit všechna témata

Sedm nejlepších bylin a doplňků stravy pro menopauzu

Menopauza neboli přechod je obdobím, kdy přirozeně klesá produkce ženských reprodukčních hormonů a ukončuje se menstruační cyklus. Toto se obvykle začíná dít někdy mezi 40. a 50. rokem života. Pro ženu je toto ...

Filofobie: Strach ze zamilování a z lásky. Lze jej překonat?

Láska může být nejkrásnější období v životě, ale také může být děsivá. Filofobie většinou vzniká během života právě díky negativním zkušenostem v oblasti lásky a zamilovanosti. Je to vlastně strach z lásky nebo...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Amma masáž je označovaná jako masáž budoucnosti. V čem je masáž v sedě lepší?

Amma masáž neboli také japonská masáž v sedě. Amma masáž je často popisovaná jako masáž budoucnosti. Přitom jde o prastarou energetickou masáž založenou na principech tradiční japonské a čínské medicíny. Spojuj...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

Pěší turistika pomůže vytvarovat postavu i zbystřit mysl. Stačí jen vyrazit!

Pěší turistika je skvělý způsob, jak se dostat do dobré duševní a tělesné kondice. Pokud se tedy z vlastního přesvědčení vyhýbáte jakýmkoliv jiným druhům pohybové aktivity – protože vás prostě nebaví, vsaďte na...

Hrníčkové vánoční perníčky

V menším hrnci si zahřejte mírně Heru a rozmíchejte v ní i med a moučkový cukr. Poté do tekutější a zchladlé směsi vsypte prosátou hladkou mouku, kypřící prášek, mletou skořici, perníkové koření a doplňte vajíč...

Otrava u psa: Jak ji rozpoznat a efektivně řešit?

Otrava u psa není až tak ojedinělou situací. Nástrah ostatně číhá všude kolem dost. Oči na stopkách musíte mít obzvlášť tehdy, pokud je váš psí společník extrémně zvědavý a pažravý. Venkovní procházky se tak mo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nejlepší životní investice - do cestování!

Dneska bych začala z tak trochu jinýho soudku - nebudu si tentokrát stěžovat, ale rozplývat se nad tim, co nám život přináší a proč bychom toho měli fakt využít. Protože je fakt krátkej. Ani se nenadějete, objevíte na hlavě šediny a v zrcadle spatříte povadlý panděro a prsa! Není na co čekat - vydejte se do světa, dokud vám na to síly stačí!