img

Roztoči v domácnosti jsou nebezpeční hlavně pro alergiky

V každém bytě pobývají až desítky miliónů roztočů, žijí v domácím prachu, v matracích a lůžkovinách, v místech, kde se skladují potraviny atd.…

RoztočiRoztoči jsou členovci příbuzní klíšťatům a pavoukům. Tito drobní živočichové, vyskytující se mimo jiné v domácím prostředí, jsou pouhým okem neviditelní. Samotní roztoči nejsou pro člověka nějak nebezpeční, problém však představují pro ty, kteří jsou na ně alergičtí.

Roztoči - kde se jim daří?

V každém bytě pobývají až desítky miliónů roztočů, žijí v domácím prachu, v matracích a lůžkovinách, v místech, kde se skladují potraviny atd. Roztočům se daří především v teplém prostředí a v místech, kde je trochu vlhko se navíc velice rychle množí. Živí se šupinkami lidské kůže a proto jim v bytech nejvíce vyhovují k jejich životu ložnice, kde se nacházejí hlavně v matracích, peřinách a polštářích. Roztoči přebývají i v sedacích soupravách, šatnících a kobercích. V přírodě hojně přebývají v hnízdech slepic, holubů a hlodavců. Nemají rádi UV záření a studený vzduch. Jejich obvyklá doba života je mezi sedmdesáti až stodvaceti dny.

Roztoči jako živočišný druh

Roztoči jsou živočišným druhem, který obýval naši planetu již před 400 miliony let. Od té doby se roztoči zabydleli úplně ve všech klimatických pásmech a nadmořských výškách. Dnešní věda zná cca 45000 druhů různých roztočů a přitom se předpokládá, že i tento počet je asi jen 5% z jejich skutečného množství.

Z vajíčka se vyvíjí larva a dále vývoj roztočů pokračuje přes dvě až tři nymfální stádia k dospělému jedinci.

V našich domácnostech s námi přebývá asi třicet druhů různých roztočů. Lidské obydlí představuje zvláštní ekosystém, který je dokonalým útočištěm pro spoustu drobných živočichů. Jedná se nejen o roztoče, ale také o různé plísně, kvasinky, mikroby a bakterie.

Roztočové alergeny

Roztoči působí nejvíce potíží alergikům svými alergeny, ty se nacházejí především v jejich výměšcích a výkalech. Roztočové alergeny se šíří hlavně vzdušnou cestou a do lidského organismu se dostávají vdechnutím. Roztoči a jejich výměšky se spojují s většími částečkami prachu a usazují se na veškeré povrchy v domácnosti. Problémy roztočového původu často vznikají společně s momentem ulehnutí do postele, také při hraní dětí na postelích nebo sedačkách, pohovkách, kobercích, při vysávání a úklidu.

Co je alergie a jak dochází k jejímu vzniku

Každý organismus má svůj imunitní systém, který vytváří obranu proti účinkům cizích látek. Někdy ale dojde k tomu, že organismus na látky, které jsou mu cizí, reaguje nepřiměřeně. Takovými látkami mohou být třeba pyl, prach i roztoči. Pak mluvíme o alergii a látce, která reakci vyvolává, říkáme alergen.

Po kontaktu organismu a alergenu se začnou v lymfatických tkáních tvořit obranné látky. V dnešní době jsou alergie poměrně rozšířené, trpí jimi 20% populace.

Alergie na roztoče

Roztoči mohou způsobovat mnohé nepříjemné zdravotní problémy. Alergie na roztoče patří mezi nejčastější alergie vůbec. Alergie se projevuje v podobě vyrážek nebo ekzémů, mohou však způsobovat a často také způsobují potíže dýchacího systému - záněty dýchacích cest, průduškové astma a mnohé další dýchací komplikace. Pod velkým náporem alergenů může navíc dojít k celkovému oslabení imunity člověka, což vede k pocitům únavy a vyčerpanosti. Alergie na roztoče pak vede i k chronickým zánětům spojivek apod.

Alergie na roztoče a životní styl 

Ukazuje se, že zamoření našich domácností roztoči je zřejmě přímým důsledkem rozvoje moderního bydlení. Je patrné, že mnohé závisí i od míry větrání v bytě. Záliba v teple a úspora energie vede často k nedostatečnému větrání v bytě. Plastová okna neumožňují vyrovnání bytové vlhkosti a venkovního prostředí. Výsledkem toho je vyšší pokojová teplota, nadměrná vlhkost vzduchu a zvýšeném množství částeček v ovzduší bytu. Takovéto podmínky je skvělé nejen pro roztoče, ale i pro růst plísní.

Vysoký výskyt roztočových alergií může být výsledkem dnešního životního stylu, kdy mnoho lidí a zejména dětí tráví většinu času v uzavřených prostorách.

Základní opatření proti roztočům 

Roztoče hubí sluneční svit. Matrace a lůžkoviny proto vystavte několikahodinovému slunečnímu svitu. Roztoče zničí také praní ve vodě nad 60 stupňů Celsia. 

Další protiroztočová opatření 

Hlavními zdroji roztočů v domácnosti jsou lůžko a ložnice obecně. Polštáře a peřiny je možné uzavřít do speciálního povlečení, které je nepropustné pro roztoče i roztočové alergeny. Polštáře a peřiny je možné také ošetřovat pravidelným praním, a to každý týden při teplotě nejméně 60 stupňů Celsia. Nezbytné je také pravidelné praní veškerého ložního prádla. Pokud je to možné, odstraňte z ložnice veškeré přebytečné koberce a bytové textilie.

Dalšími zdroji roztočů jsou vycpané hračky s textilními povrchy. Pokud takovéto hračky v ložnici zůstávají, je nutné je rovněž často prát. Dalším poměrně účinným opatřením proti roztočům je zbavit se koberců. Je totiž jednodušší je nemít, než řešit jejich čištění a zbavování se roztočů. Nejvhodnějšími podlahovými krytinami jsou ty, které jsou stíratelné. Nábytek do bytu je vhodné volit nečalouněný a nepotahovaný látkou. Šaty a další předměty, které zadržují prach, uzavírejte nejlépe ve skříních. Když v bytě uklízíte, setřete nejprve veškerý prach utěrkou navlhko. 

Zajímavé speciální tipy proti roztočům 

  • Zkuste utírat prach navlhčeným hadrem i s pár kapkami eukalyptového oleje. Roztoči nemají eukalyptový olej rádi, odpuzuje je.
  • Po probuzení postel hned nezastýlejte, nechte ji chvíli vyvětrat.
  • Je-li to možné, mějte ložnici raději v patře než v přízemí.
  • Zlikvidovat roztoče v hračkách je možné kromě praní samotného i tím, že se před samotným praním nechají na noc vymrznout v mrazničce. 

Nejvíce roztočů pobývá v ložnici 

Roztoči se nejvíce vyskytují v matracích a lůžkovinách. Mají tam totiž ideální podmínky pro svůj život. V těchto místech se pro ně nachází dostatek potravy v podobě odloučených šupinek kůže člověka. Většinou v posteli není mnoho světla a také se tam vytváří dostatečné teplo a vlhko dýcháním a pocením. Vyhubit roztoče v těchto místech bývá nejproblematičtější, protože nepomáhá ani pravidelné luxování matrací. Roztoči se drží v hloubce matrace a tam síla běžného vysavače nedosáhne.

Preventivními opatřeními je jednak udržování ložnice v čistotě, dále by místnost měla být často větraná a to po dobu alespoň patnácti minut denně. Ložnice by měla být vybavena minimem dalšího textilního zařízení, orientovaná na jih a teplota, která by měla v ložnici přes zimu být, by neměla přesahovat 20 stupňů Celsia

Špinavé ložní prádlo

Další mikroskopičtí obyvatelé našich domovů a kde je hledat 

Bakterie v kuchyni

Kuchyně je místem, kde se to bakteriemi a choroboplodnými zárodky hemží. Nejproblematičtějšími místy jsou kuchyňský dřez, prkýnko na krájení, pracovní deska a lednice. Dbejte především na to, abyste pravidelně vyměňovali houbičku na nádobí, a to nejlépe každý týden. Po každém umývání nádobí ji opláchněte vodou a vyždímejte, aby dobře a co nejdříve uschla. Houbičku nikdy nenechávejte jen tak odloženou ve dřezu. Mokro, teplo a zbytky jídla jsou rájem pro bakterie. Pravidelně dezinfikujte kuchyňské pracovní plochy a nezapomínejte umývat a dezinfikovat i vnitřky kuchyňských spotřebičů. Kuchyňský dřez a jeho bezprostřední okolí rovněž udržujte v naprosté čistotě. Prkýnko, které užíváte ke krájení potravin, rovněž vždy velice pečlivě omyjte a to ihned po použití. Jedná se o jedno z nejklasičtějších míst, kde se bakterie mohou množit. Je dobré mít prkýnka nejméně dvě. Jedno na krájení zeleniny a druhé na maso.

Bakterie v lednici

Možná tak trochu překvapivým místem, kde se však nachází hodně bakterií je lednička. Lednička je místem, kde se občas něco rozbije nebo vylije a uklizení takových nečistot mnohdy trvá i několik týdnů. Rozhodně nikdy nedávejte do lednice nezabalené jídlo. Potraviny tak nejsou před bakteriemi z ledničky nijak chráněné. 

Bakterie v koupelně

koupelně je také spoustu míst, kde se schovávají různé bakterie a možná by vás je ani nenapadlo je tam hledat. Jedním z oblíbených míst pro bakterie je láhev s šamponem nebo pěnou. Vypouklá dna lahviček dávají šanci vodě, která pod ně steče, aby vytvořila vlhké a útulné prostředí pro nechtěné bakterie. Dalším místem jsou odtoky sprchy. V rozích a odtoku se hromadí mastná vrstva se zbytky nečistot, s částečkami kůže atd. Již během 24 hodin se mohou bakterie v těchto místech přemnožit a způsobit tak plíseň nehtů nebo nohou.

Dbejte také na svůj zubní kartáček. Vyměňujte jej rozhodně alespoň jednou měsíčně a to bez ohledu, jak zdemolované jsou jeho štětinky. Kartáček opláchněte a uložte do svislé polohy, tak aby dobře vyschnul.

Osobní kosmetiku nenechávejte v koupelně. Raději ji mějte umístěnou jinde v bytě, tak aby nepřišla do styku s vlhkem a bakteriemi.

Ručníky měňte každých pět dní.

Pokud se vám ve sprchovém koutě nebo kdekoliv jinde objeví načervenalý povrch, ihned podnikněte kroky k jeho zničení Bakterie, která jej způsobuje může vyvolávat záněty močových cest.

Bakterie na WC

Při splachování toalety vždy zavírejte poklop. Pokud tak neučiníte, mohou se kapičky nečistot dostat až do vzdálenosti dvou metrů.

Vynášení odpadkového koše nepatří k právě oblíbeným domácím činnostem, avšak dlouhodobější hromadění přebytečného smetí a odpadků také vede k tvoření ideálního prostředí pro vznik bakterií. 

Diskuse k článku

  • Robin Hudeček

    07:07 22. 8. 2016 +2
    Osobně myslím že zásadní je skladování použitých (otevřených) potravin. Doma veškeré otevřené potraviny skladujeme v sáčcích pevně izolované, a to i v mrazáku! Nejvíce bakterií je v lednici a proto je dle mého takové skladování nejdůležitější.

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Ezoterika

Bylinkový horoskop na rok 2021: Jaká bylinka je přisouzena právě vám?

Netradiční, přesto velmi milý bylinkový horoskop na rok 2021. Jaký bude, podle rostlin a bylinek? Co vám dali do vínku a jak vidí další rok vašeho života? Nahlédněte pod pokličku čerstvě vonícího a svěžího horo...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít ša...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…