Vypěstujte si jedlý trávník se spoustou bylinek

jedly trav pampJedlý trávník dobře vypadá i chutná

Jedlý trávník je nejen funkční, ale i velmi chutná záležitost. Konečně začíná vycházet z módy jednolitý posekaný trávník bez kousku bylinek či plevele. Tahle móda byla dobrá jen pro majitele zahrad, kterým se takový trávník líbil. Avšak drobný hmyz trpěl. A začal vymírat. Naštěstí se vrací móda zarostlých zahrad i trávníků plných bylin a drobného kvítí. Poradíme vám, jak si takový pěkný jedlý trávník můžete opatřit i na své vlastní zahradě.

Jedlý trávník hezky vypadá i chutná

Bylinný jedlý trávník má sloužit jako zdroj léčivých rostlin i zeleniny. Krom toho je rájem i pro veškerý hmyz, který pomalu vymírá. Což je pro lidstvo špatně. Zachránit to však může každý z nás. A co víc – péče o takový trávník je mnohem méně náročná, než o zelenou placku bez kousku barevného planého květu.

Bylinky a jedlý trávník

Pampelišky nebo sedmikrásky chutnají v jarním salátu skvěle. Můžete je přidat i do pomazánek nebo polévky. A jedlý trávník vám je dopřeje každý den čerstvé. Skvěle chutnají i jitrocelové listy, popenec nebo hluchavky. Navíc jde o bylinky, které si zjara hravě poradí i s virózami, pokud si na nás zasednou. A utrhnout si lék na kašel na vlastním trávníku je rozhodně příjemnější, než stát frontu v lékárně na chemický preparát neurčité kvality.

Jedlý trávník bez chemie

Abyste však mohli bylinky na svém trávníku sbírat, je nutné nechat všechno tak jak je. Přehnaně nepečovat a nesnažit se. Jedlý trávník nic takového nepotřebuje. A v žádném případě nepoužívejte chemické prostředky. Stejně tak neaplikujte ani postřiky proti plevelům, konec konců většinu bylinek řadíme mezi dvouděložné rostliny, které jsou v intenzivním trávníku považovány za nezvané hosty. Postřiky likvidují druhovou pestrost, takže bychom si vlastně i bylinky tímto způsobem sami ničili. A to by jedlý trávník pak zcela ztratil smysl. Stejně tak se léčivé rostliny příliš nepřátelí s hnojivy, druhově bohaté trávníky vznikají na chudších půdách, naopak dostatek nebo přebytek živin některé druhy nesnesou a z porostu mizí.

jedly trav hluchavkaHluchavku je možné použít na čaj i do salátu

Rostliny navíc ve svých pletivech tyto syntetické látky ukládají, a pokud si na nich pochutnáme, skončí nakonec i v našem těle, a to bychom samozřejmě neměli chtít. Pokud bude třeba jedlý trávník posekat, pak je dobré vrátit se ke staré dobré kose nebo k srpu. Jestliže se vám do toho nechce, pak používejte elektrickou sekačku, nikoliv benzínovou.

Do čaje i na talíř: Jedlý trávník zahřeje na duši

V jedlém trávníku nebo v květnaté louce se najde opravdu pestrá paleta různých jedlých a konečně i léčivých rostlin. Prakticky v žádném trávníku nechybí jitrocel, kontryhel, popenec, sedmikráska nebo na živiny náročnější pampeliška. Jedlý trávník obsahuje téměř všechny. Každá rostlina se vyznačuje zcela jinými vlastnostmi, a proto se tedy hodí i pro jiný účel. Z některých lze vyrobit účinné tinktury, bylinné čaje, jiné zase poslouží do polévek, zeleninových salátů nebo pomazánek. Díky léčivým vlastnostem se také některé druhy rostlin a bylin perfektně hodí do produktů přírodní kosmetiky.

Bylinky pro jedlý trávník

Některé rostliny se vám sami na zahradě rozšíří, jiné si můžete zasadit. O žádnou z nich nemusíte příliš pečovat. Všechny rostliny si poradí samy. Mezi populární a velmi chutné patří například hluchavka (bílá či nachová), jitrocel (větší i kopinatý), kontryhel obecný, mateřídouška úzkolistá, pampeliška lékařská, popenec břečťanovitý, řebříček obecný, řepík lékařský, sedmikráska obecná či třezalka tečkovaná.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

To by bylo hezké, mít doma jedlý trávník, ale když se nechá udržovaný trávník přirozeně "zpustnout", většinou se na něm usídlí jen sedmikrásky a pampelišky a nic jiného už tam pak neroste. A jak se dostanu k těm sazenicím (píšete, že se dají některé… celý příspěvek

Dobrý den, milá Ellen, spoustu těchto druhů najdete v mnohých internetových obchodech. Dnes si už můžete koupit i směsi přímo pro jedlý trávník nebo jedlou louku. Případně, pokud jste na facebooku, najdete tam spoustu skupin, ve kterých jsou lidé, kteří se v těchto aktivitách vzájemně podporují a vyměňují si rady, tipy, doporučení. A jedlý trávník… celý příspěvek

Děkuji za odpověď i za vaše rady, Moniko. Zatím jsem moc nepátrala na internetu. Nenapadlo mě, že může být směs rovnou pro výsev, nepřemýšlela jsem o tom ani se o tom s nikým nebavila... Jen by mě ještě zajímalo, jak to řešíte se sousedy, jestli jim nevadí, že máte "zarostlou" zahradu. My máme, bohužel, sousedy, kteří si zakládají na svém… celý příspěvek

Milá Ellen, se sousedy je to vždy těžké. My s tímto problém naštěstí nemáme. Rozhodně by ale sousedy neměl obtěžovat prorůstající plevel-rostliny k nim na zahradu. Víc by je trápit nemělo. Držím pěsti. Ano, žít na samotě a žít si v tomto směru zcela po svém, by bylo moc fajn :-)


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte