Sedmikráska obecná /Bellis perennis/

čeleď: hvězdicovité

Sedmikráska obecná – popis

Vytrvalá, až 25 cm vysoká bylina. Lodyha je chlupatá, bezlistá, pouze s jedním květem. Listy jsou v přízemní růžici úzce obvejčité až kopisťovité, vroubkované, jednožilné, zúžené v široký řapík. Jazykovité květy jsou bílé až růžové, na špičce často červené. Plodem je nažka asi 1 mm dlouhá.

Sedmikráska obecná – léčivé účinky

Sedmikráska obecná obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulín. Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně se ve formě koupelí užívá sedmikráska obecná při různých kožních nemocech, jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány.

Působení sedmikrásky je velmi mírné a nenápadné, proto se uplatňuje zejména ve směsích, kam se často přidává "jen" pro zlepšení jejich vzhledu. Doporučuje se také při chorobách žlučníku. Kloktáním napomáhá léčbě zánětů hrdla a dásní.

Použitelné části sedmikrásky obecné: květ a nať

Období květu: celoročně

Sedmikráska obecná – použití v kuchyni a pěstování

Nálev se vaří z čerstvých nebo sušených květů, sedmikráskové lístky se přidávají syrové do zeleninových salátů. Z květů, které mají nahořklou chuť, lze také připravit med nebo různé sirupy proti kašli. Jinak se sedmikráska obecná užívá spolu s ostatními podobně působícími bylinami (mateřídouškou, jitrocelem, černým bezem, lipovým květem) v čajových směsích. Roste zejména na vlhčích a kvalitnějších půdách. Najdeme ji zpravidla na travnatých místech, jako jsou louky, pastviny, okraje cest a polní cesty.

Květy sedmikrásky snášejí při suchém vzduchu teploty až -15°C, aniž by byly výrazněji poškozené. Celé úbory reagují jako květy a zavírají se jak na noc, tak při vlhkém počasí. Otáčejí se také za sluncem, jako to známe u slunečnice. S oblibou se pro okrasu pěstují její různé kultivary, např. plnokvěté, kdy jsou všechny květy v úboru jazykovité. Květenství se přidávala do jarních salátů. Záměna sedmikrásky za jinou rostlinu není možná.

Tip: Relaxační lázeň se sedmikráskami

Do připravené koupele přisypeme dvě hrsti sušených sedmikrásek obecných.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4935x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte