Některé ženy s těhotenskou cukrovkou si musí aplikovat předepsaný inzulín.

Těhotenská cukrovka jako „strašák“ maminek v očekávání. Jak jí efektivně předejít?

Těhotenská cukrovka se může vyskytnout během těhotenství zejména u žen, které trápí nadváha anebo obezita. Její rozvoj však ovlivní i celá řada jiných faktorů, jako například vyšší věk nastávající matky, nezdravý životní styl či nedostatek pohybové aktivity.

Je zcela jisté, že těhotenská cukrovka není prospěšná jak pro ženu, tak především pro vyvíjející se dítě v děloze. Představuje určitá rizika, jako například potíže s metabolismem cukrů u ještě nenarozeného potomka. Proto je záhodné těmto obtížím včas předcházet. Řekněme si tedy jak.

Těhotenská cukrovka a rizikové faktory spojené s jejím vznikem

Těhotenská cukrovka se může velmi snadno vyskytnout u žen, které mají vyšší hmotnost. Ohrožené jsou tedy nastávající matky s nadváhou a obezitou. Mezi další rizikové faktory můžeme zařadit i následující:

Čtěte také:

Kořen pampelišky čistí játra a ledviny a pomáhá při hubnutí i cukrovce

  • diabetes mellitus v rodině

  • syndrom polycystických vaječníků v gynekologické anamnéze ženy

  • hypertenze a vysoký cholesterol v anamnéze nastávající maminky

  • prediabetes v anamnéze

  • potrat v minulosti

  • věk těhotné ženy nad 25 až 30 let

Těhotenská cukrovka a mechanismus jejího vzniku

Během gravidity dochází v těle ženy k mnoha hormonálním změnám, které mohou ovlivnit i sekreci inzulínu ze slinivky břišní. Tento hormon, nezbytný pro správnou regulaci cukru v krvi, nemusí být tím pádem efektivně využíván. A tak ve výsledku vzniká tzv. inzulínová rezistence, jež zvyšuje právě potřebu inzulínu. Výše zmíněný proces více méně nastává u většiny těhotných dam. Ovšem některé z nich mají inzulínovou rezistenci ještě před otěhotněním a právě u nich je nejvyšší riziko, že se těhotenská cukrovka rozvine. U mnoha nastávajících maminek se dokonce může v čase rozvinout diabetes mellitus 2. typu. Lze tomu ale zabránit správným přístupem ke svému zdraví, tedy kontrolovat si pečlivě hladinu glykémie v krvi, konzumovat hodnotnou, pestrou stravu a hýbat se.

Těhotenská cukrovka a její projevy

Každou ženu bude nejspíš zajímat, jak se taková těhotenská cukrovka může projevit. Příznaky jsou velice podobné klasickému diabetu. Nastávající maminka může pociťovat větší žízeň než obvykle a zvýší se i močení přes den. Dostavovat se může i takzvaný „vlčí“ hlad. Obvykle ale těhotné ženy nemívají zjevné projevy gestačního diabetu.

V rámci léčby gestačního diabetu je nutná kontrola hladiny glykémie v krvi.

Těhotenská cukrovka a její působení na vyvíjející se dítě

I přesto, že je těhotenská cukrovka onemocněním gravidní ženy, má přímý vliv i na jejího nenarozeného potomka. Jak tedy gestační diabetes může dítě ovlivnit?

  • Těhotenská cukrovka zvyšuje riziko předčasného porodu.

  • Ženy s gestačním diabetem mohou porodit větší a těžší dítko než je obvyklé.

  • Narozené dítě může mít v životě potíže s rozvojem diabetu 2. typu.

  • Těhotenská cukrovka ovlivní negativně hladinu glykémie miminka (může mít hypoglykémii, tj. nízkou hladinu cukru v krvi).

Těhotenská cukrovka a prevence + léčba

Těhotenská cukrovka se nemusí stát pomyslným „strašákem“ žádné ženy, pokud si bude hlídat optimální hmotnost ještě před otěhotněním. Vhodná je tedy pravidelná fyzická aktivita dle obliby. Odborníci však nedoporučují zahajovat hubnutí během gravidity. Aby bylo miminko skutečně zdravé, je nutné spíše trochu přibrat (nikoliv ale rychle). Gynekolog vám může poradit, jaká váha je ve vašem případě ideální, pokud čekáte dítě. V rámci léčby gestačního diabetu je pak nutné, hlídat si hladinu glykémie v krvi a stravovat se zdravě i pravidelně. S výhodou budou rovněž rychlejší procházky, jelikož pohyb zlepší citlivost na inzulín. Nutností je mimo jiné dodržování nastaveného léčebného plánu od ošetřujícího lékaře, tj. užívání případných antidiabetik či inzulínu při těhotenské cukrovce.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?