Některé ženy s těhotenskou cukrovkou si musí aplikovat předepsaný inzulín.

Těhotenská cukrovka jako „strašák“ maminek v očekávání. Jak jí efektivně předejít?

Těhotenská cukrovka se může vyskytnout během těhotenství zejména u žen, které trápí nadváha anebo obezita. Její rozvoj však ovlivní i celá řada jiných faktorů, jako například vyšší věk nastávající matky, nezdravý životní styl či nedostatek pohybové aktivity.

Je zcela jisté, že těhotenská cukrovka není prospěšná jak pro ženu, tak především pro vyvíjející se dítě v děloze. Představuje určitá rizika, jako například potíže s metabolismem cukrů u ještě nenarozeného potomka. Proto je záhodné těmto obtížím včas předcházet. Řekněme si tedy jak.

Těhotenská cukrovka a rizikové faktory spojené s jejím vznikem

Těhotenská cukrovka se může velmi snadno vyskytnout u žen, které mají vyšší hmotnost. Ohrožené jsou tedy nastávající matky s nadváhou a obezitou. Mezi další rizikové faktory můžeme zařadit i následující:

Čtěte také:

Kořen pampelišky čistí játra a ledviny a pomáhá při hubnutí i cukrovce

  • diabetes mellitus v rodině

  • syndrom polycystických vaječníků v gynekologické anamnéze ženy

  • hypertenze a vysoký cholesterol v anamnéze nastávající maminky

  • prediabetes v anamnéze

  • potrat v minulosti

  • věk těhotné ženy nad 25 až 30 let

Těhotenská cukrovka a mechanismus jejího vzniku

Během gravidity dochází v těle ženy k mnoha hormonálním změnám, které mohou ovlivnit i sekreci inzulínu ze slinivky břišní. Tento hormon, nezbytný pro správnou regulaci cukru v krvi, nemusí být tím pádem efektivně využíván. A tak ve výsledku vzniká tzv. inzulínová rezistence, jež zvyšuje právě potřebu inzulínu. Výše zmíněný proces více méně nastává u většiny těhotných dam. Ovšem některé z nich mají inzulínovou rezistenci ještě před otěhotněním a právě u nich je nejvyšší riziko, že se těhotenská cukrovka rozvine. U mnoha nastávajících maminek se dokonce může v čase rozvinout diabetes mellitus 2. typu. Lze tomu ale zabránit správným přístupem ke svému zdraví, tedy kontrolovat si pečlivě hladinu glykémie v krvi, konzumovat hodnotnou, pestrou stravu a hýbat se.

Těhotenská cukrovka a její projevy

Každou ženu bude nejspíš zajímat, jak se taková těhotenská cukrovka může projevit. Příznaky jsou velice podobné klasickému diabetu. Nastávající maminka může pociťovat větší žízeň než obvykle a zvýší se i močení přes den. Dostavovat se může i takzvaný „vlčí“ hlad. Obvykle ale těhotné ženy nemívají zjevné projevy gestačního diabetu.

V rámci léčby gestačního diabetu je nutná kontrola hladiny glykémie v krvi.

Těhotenská cukrovka a její působení na vyvíjející se dítě

I přesto, že je těhotenská cukrovka onemocněním gravidní ženy, má přímý vliv i na jejího nenarozeného potomka. Jak tedy gestační diabetes může dítě ovlivnit?

  • Těhotenská cukrovka zvyšuje riziko předčasného porodu.

  • Ženy s gestačním diabetem mohou porodit větší a těžší dítko než je obvyklé.

  • Narozené dítě může mít v životě potíže s rozvojem diabetu 2. typu.

  • Těhotenská cukrovka ovlivní negativně hladinu glykémie miminka (může mít hypoglykémii, tj. nízkou hladinu cukru v krvi).

Těhotenská cukrovka a prevence + léčba

Těhotenská cukrovka se nemusí stát pomyslným „strašákem“ žádné ženy, pokud si bude hlídat optimální hmotnost ještě před otěhotněním. Vhodná je tedy pravidelná fyzická aktivita dle obliby. Odborníci však nedoporučují zahajovat hubnutí během gravidity. Aby bylo miminko skutečně zdravé, je nutné spíše trochu přibrat (nikoliv ale rychle). Gynekolog vám může poradit, jaká váha je ve vašem případě ideální, pokud čekáte dítě. V rámci léčby gestačního diabetu je pak nutné, hlídat si hladinu glykémie v krvi a stravovat se zdravě i pravidelně. S výhodou budou rovněž rychlejší procházky, jelikož pohyb zlepší citlivost na inzulín. Nutností je mimo jiné dodržování nastaveného léčebného plánu od ošetřujícího lékaře, tj. užívání případných antidiabetik či inzulínu při těhotenské cukrovce.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Nemoc zvaná gamblerství – jak se projevuje a jak ji léčit

Já hraju taky online automaty. Našla jsem si kasina v České republice, která jsou přes internet na https://ces...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Na wellness do Polska? Určitě to zkuste!

Kde jinde byste si mohli tolik odpočinout jako na wellness pobytu? Wellness pobyt se navíc dá pojmout různými styly. Buď si budete užívat všech wellness procedur, nebo ho spojíte i s poznáváním okolí. A právě p...

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.