Nejčastější zlozvyky u dětí: Jak se jich efektivně zbavit?
Zlozvyky u dětí jsou v podstatě denním chlebem každého rodiče. Neexistuje snad totiž dítko, které by si nějaký ten zlozvyk nevytvořilo. V nejlepším případě s časem odezní, v tom nejhorším přetrvá i do pozdějšího věku. Pokud však rodiče zasáhnou včas a adekvátně, nestane se z něj vleklý problém. Představme si tedy nejčastější „neřesti“, které ratolesti provádějí a řekněme si, co s tím.
Když se řekne „zlozvyky u dětí“, jistě vás nejprve napadne kousání nehtů, které se nezřídka kdy vyskytuje i v dospělosti. Dále však může jít i o kousání do rtů nebo jejich oblizování, cucání palce (zejména u malých dítek) nebo neblahé rýpání v nose.
Zlozvyky u dětí aneb Jak vyzrát na kousání nehtů
Kousání nehtů se podle americké nadace vyskytuje v 30 až 60 % případů, patří tedy mezi časté zlozvyky u dětí. A pokud se neutne včas, může snadno přetrvat do dospělého věku. Následně se stává trvalým zvykem, který je nejen společensky nepříjemný ale i esteticky problematický – nehty ztrácí svůj pevný vzhled i kvalitu. Přesná příčina tohoto zlozvyku není známá, má se však za to, že jej způsobuje stres či úzkost. A jak se kousání nehtů zbavit?
- Snažte se zjistit, proč si dítě nehty kouše. Těch odrostlejších se můžete zeptat, zda třeba nemají nějaký vnitřní problém, který zasluhuje vaši pozornost. Jestli je příčinou stres nebo úzkostné stavy, možná bude záhodná návštěva dětského psychologa.
- Jestliže není příčinou emoční problém, zkuste dětské ruce zaměstnat častým vyráběním různým papírových skládanek, malováním, kreslením, modelováním, vystřihováním a podobně.
- Při jakékoliv snaze zbavit se zlozvyku, dítko náležitě pochvalte.
Zlozvyky u dětí aneb Jak vyzrát na oblizování rtů či jejich kousání
Mezi časté zlozvyky u dětí patří i oblizování nebo kousání rtů. Příčin může být hned několik – v prvé řadě toto mohou dítka dělat, pokud mají rty suché a popraskané. Dalším možným spouštěčem je úzkost a také stomatologický problém (např. předkus). Zasáhněte, pokud možno včas, neboť rty se mohou časem stát velmi citlivými, zarudlými, bolestivými, podrážděnými a oteklými. Co dělat konkrétně?
- Starším dětem dejte jelení lůj či vazelínu a nabádejte je, aby si rty neustále promazávaly. Kontrolujte je. Malým dětem rty ošetřete sami.
- Pakliže je důvodem oblizování a kousání rtů stres či úzkost, snažte se zjistit, co dítko trápí. Také dělejte vše pro to, abyste svou ratolest mentálně i fyzicky zaměstnali. Jakékoliv zábavné aktivity mohou pomoci zlepšit duševní stav.
- V případě stomatologického problému neváhejte navštívit zubaře - konzultujte s ním stav chrupu svého dítka.
- Nabádejte potomka, aby pil více vody – zabrání tak osychání rtů.
- Abyste podpořili odstranění tohoto zlozvyku u dítěte, můžete mu dopřát čas od času i bonbon bez cukru nebo lízátko. Odpoutáte tak pozornost.
Zlozvyky u dětí a velmi časté cucání palce
Cucání palce se řadí prakticky mezi nejčastější zlozvyky u dětí – a to zejména u těch nejmenších. Občas však může přetrvat až do čtvrtého roku života. Důvodem bývá existence přirozeného sací reflexu. Dítka se tak uklidňují, cucání palce jim dodává pocit bezpečí. Obecně nemusí být sání palce problém, dokud se u vaší ratolesti nezačnou objevovat zoubky. Jakmile ale začne prořezávat první chrup, může vést tento zlozvyk k stomatologickým problémům. Jak se tedy zbavit cucání palce u (staršího) dítěte?
- Vysvětlete dítěti pochopitelným způsobem, že je tento zlozvyk špatný a nemělo by v něm pokračovat. Učiňte tak samozřejmě až tehdy, kdy je potomek schopen jakýchsi samostatných úvah – tedy ve starším věku (kojenec či batole vás nejspíš jen tak nepochopí).
- Pakliže zjistíte, že je sání palce způsobeno stresem, hledejte cesty k řešení. Navštívit můžete i dětského psychologa.
- U dítěte může nastat i nevědomé cucání palce – je to zkrátka reflex. Právě tehdy mu tedy citlivě připomeňte, že by to nemělo dělat.
Zlozvyky u dětí a „nespolečenské“ rýpání v nose
Rýpání v nose se též řadí mezi velmi časté zlozvyky u dětí. A častokrát je i společensky odsuzované. Dítko k němu přistupuje buď v případě nahromaděného hlenu v nosní dutině anebo prostě jen tak z nudy. Této zlozvyk však může být problém kvůli možnému zanesení infekce nebo poranění drobných cévek – což vede následně ke krvácení z nosu. A jak se s tím efektivně popasovat?
- Starším dětem neustále připomínejte, že by se rýpat v nose neměly – zejména na veřejnosti. Nabízejte jim aktivně kapesník.
- Pokaždé, když dítě uvidíte, že provozuje tento nepříliš sympatický zlozvyk, požádejte jej, aby si šlo umýt ruce. To ho může odradit od pokračování.
- Mladším dětem můžete nasadit palčáky nebo rukavice (to lze samozřejmě praktikovat hlavně v zimě při pohybu venku). Tak je můžete odradit od rýpání se v nose. Rukavice ale nejsou univerzálním řešením – především pak v teplém období. V jiném ročním období se snažte dětské ruce zaměstnat hračkami či tvořivými činnostmi.
- Dítěti preventivně stříhejte nehty na rukách, aby si v případě zlozvyku nezaneslo do nosu infekci, nebo nezpůsobilo krvácení.
- Jakmile zjistíte, že má dítko suchou nosní sliznici, zvlhčujte ji pomocí dětského nosního gelu, fyziologického roztoku nebo spreje/zvlhčovače.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku