Poruchy koncentrace a jejich řešení

 poruchy koncetrace2Poruchy koncentrace mohou značně snížit pracovní produktivitu.

Poruchy koncentrace mohou potkat kohokoliv, v kterémkoliv věku. Nejčastějším důvodem bývá celkové přetížení organismu v důsledku nahromaděného stresu. V dnešní hektické době je totiž člověk obecně vystaven větším vnějším tlakům, než tomu bylo kdysi. Narušené soustředění může způsobit v životě poměrně dost obtíží, jelikož většina běžných denních činností vyžaduje naši plnou pozornost.

Pakliže jste na sobě zpozorovali poruchy koncentrace, je potřeba si nejprve uvědomit, kde může být příčina. Za narušenou pozorností se může skrývat totiž ledacos. Nejen pouhá únava, ale i závažnější zdravotní komplikace.

Poruchy koncentrace a jejich příčiny

Poruchy koncentrace mohou zapříčinit i jiné stavy, nežli jen stres a únava. Jaké to jsou?

  • Neurologická onemocnění: poruchy koncentrace se mohou objevit i v důsledku jakýchsi patologií na mozku, jako je například cévní mozková příhoda, nebo nádor. Určitý vliv má i otřes mozku, nebo epilepsie v anamnéze.
  • Hypotenze: lidé s velmi nízkým tlakem se rovněž mohou potýkat s tím, že na sobě zpozorují poruchy koncentrace.
  • Anémie: pokud jste chudokrevní a bojujete s nedostatkem železa v krvi, mohou vás rovněž poruchy koncentrace potkat.
  • Hyperaktivita: týká se hlavně malých dětí. Poruchy koncentrace jsou jedním z jejich příznaků.
  • Psychiatrická onemocnění: poruchy koncentrace lze vypozorovat i u lidí, kteří se léčí například s depresí, schizofrenií, nebo bipolární poruchou. Také jsou problémy se soustředěním časté u jedinců se stařeckou demencí.

I lidé, kteří se léčí ze závislosti na alkoholu a drogách mohou pozorovat poruchy koncentrace v rámci abstinenčních příznaků. Obtíže se soustředěním jsou často spojené i s narušenou funkcí štítné žlázy.

 poruchy koncentraceI u velice mladých lidí, kteří chodí do školy, se mohou objevit poruchy koncentrace.

Poruchy koncentrace a příznaky

Mezi základní příznaky, díky kterým lze rozpoznat poruchy koncentrace, patří: neschopnost se plně soustředit na konkrétní úkol, roztržitost a roztěkanost, zapomnětlivost, celkový úbytek energie a zvýšená unavitelnost. Lidé, kteří mají potíže se soustředěním mohou na sobě zpozorovat i zhoršené mentální funkce.

Poruchy koncentrace a jejich řešení

I když se z počátku potíže nemusí jevit jako závažné, je zapotřebí efektivně poruchy koncentrace řešit. Jestliže se projevují pouze v důsledku nadměrného duševního a fyzického vyčerpání, pak je nasnadě zaměřit se především na praktické plánování denního harmonogramu, neopomenout i odpočinek a relaxaci, nepřetěžovat se, pobývat co nejčastěji v klidném prostředí a také svou mysl nastavit na optimistickou vlnu. V případě, že jsou problémy s koncentrací spojené i s jinými příznaky, jako je například brnění končetin, bolesti v různých oblastech těla, migrény, nebo náhlá ztráta paměti, pak vyhledejte pro jistotu lékařskou pomoc k vyloučení závažnějších příčin.

Autor článku: Iveta Berezkinová


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Éterický olej CITRON 10ml Dr.Popov

Přírodní éterický olej pro desinfekci prostoru, na dýchací cesty, pro…

Cena: 60 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte