Jak na zlepšení paměti? Efektivním a pravidelným tréninkem!

Jak na zlepšení paměti? Efektivním a pravidelným tréninkem!

Paměť si můžete představit jako obrovskou zásobárnu informací (psychickou strukturu), z níž dle potřeby čerpáte větší nebo menší část. Předpokládá se, že existují 3 hlavní druhy paměti, a to senzorická (prchavá), krátkodobá a dlouhodobá. Za aktivnější paměť se považuje senzorická a krátkodobá, které jsou vědomé, u dlouhodobější je větší míra pasivity a psychologové se obecně shodují na názoru, že tato paměť není vědomá. Paměť má také své fáze, jimiž ukládání informací prochází. Jedná se o vštípení, uchování a vybavení.

Senzorická, krátkodobá a dlouhodobá paměť

Senzorická paměť uchovává informace přicházející ze smyslů, a to po velice krátkou dobu. Je schopna držet jakýsi pomyslný obraz senzorické zkušenosti, který vytrvá do chvíle, než z ní psychika získá všechny potřebné informace. Části nemající žádný význam jsou posléze zapomenuty, další podněty mohou přejít do krátkodobé paměti, občas také do dlouhodobé, především v situaci, kdy je údaj pro senzory intenzivní nebo má pro nás nějaký emoční význam. Senzorickou paměť je možné popsat jednoduchou situací. Jdete po ulici, všimnete si nějakého nápisu, má-li pro vás údaj na něm nějaký význam, utkví vám na chvilku v paměti. Posléze zjistíte, že si už pamatujete například pouze slovo nebo nějaký výrazný obraz.

Krátkodobou paměť (někdy označovanou jako pracovní či operační) využíváme v situacích, kdy si potřebujeme vybavit aktuálně získané informace pro konkrétní psychické aktivity. Například si vyhledáte důležité telefonní číslo a než ho vytočíte na telefonu, stále si ho opakujete. Toho jste schopni právě díky krátkodobé paměti. Ve chvíli, kdy údaj využijete, ho pak s největší pravděpodobností zcela zapomenete. Rozpad krátkodobé paměti se obvykle udává v řádu několika sekund, v průměru 10 až 15. Mezi odborníky se traduje, že v krátkodobé paměti lze udržet zhruba 7 (+- 2) položek.

Kapacita dlouhodobé paměti je teoreticky téměř neomezená, lze do ní ukládat velké množství informací. Ty pocházejí nejen ze smyslů, ale také z myšlenek, pocitů, představ či snů, mají tedy původ i ve vnitřních zdrojích. Uložení údajů do této paměti tak může probíhat záměrně, ale také zcela bezděčně. Záměrné pamatování probíhá formou memorování, typické pro studium, kdy se snažíte zapamatovat si fakta, a definice, a proto si je neustále opakujete. Abyste si to však opravdu zapamatovali, je nutné, aby došlo k tzv. sémantickému kódování, tedy procesu, který dovoluje uchovávat do paměti i významy či různá ukotvení myšlenek.

Proč zapomínáme?

Každý se jistě ocitl v situaci, kdy si nebyl schopen na něco vzpomenout. Typickým příkladem jsou poznatky, které jsme se naučili na základní škole. Možná víme, že jsme o určitém tématu věděli dostatek informací, ale vybavit si je zkrátka nedokážeme. Určitě se vám alespoň jednou stalo, že jste zapomněli datum narození někoho z přátel, nebo jste po příchodu z obchodu domů zjistili, že jste zapomněli koupit máslo, i když jste si o něm určitě říkali. Proč vlastně zapomínáme? To může mít několik důvodů.

Tím prvním je zcela přirozený rozpad pamětních stop, druhým důvodem může být porucha paměti. I když se vám to nezdá, nelze zapomínání považovat za nežádoucí. Ono nás vlastně chrání před zahlcením mozkové kapacity, pochodů a myšlenek. V psychologii se lze setkat se spoustou teorií, které proces zapomínání vysvětlují. Jednou z těch výrazných je jistě teorie postupného ochabování informací, které nijak neutužujeme. Podle jiné může být zapomínání účelné. To se týká především nepotřebných a jinak nevyužitelných údajů, které tak, jak se říká, vypouštíme z hlavy, protože víme, že je zbytečné si je pamatovat.

Porucha paměti může být symptomem nemoci

Za poruchu paměti lze označit stav, kdy schopnost pamatovat si a vybavovat si velmi výrazně ochabne. Je ale velmi těžké rozpoznat hranice mezi obvyklým omezováním paměti v souvislosti s přibývajícím věkem a poruchou, kterou lze označit za demenci. Problémy paměti mohou značit nějaké neurologické nebo psychické onemocnění.

Špatně fungující paměť však může zapříčinit i nezdravý životní styl, stres, psychické vypětí, užívání drog a alkoholu či například nedostatek spánku. U mnohých lidí tak ke zlepšení paměti postačí změnit režim a odstranit negativně působící návyky. Příhodným tréninkem je ale množné efekt mnohonásobně zvýšit.

Tipy na trénink paměti

Paměť je možné připodobnit ke svalu. Čím více ho posilujete, tím více je schopen zvládnout. Pokud budete svou paměť příhodně trénovat, po čase se dostaví pozitivní výsledky. Jak si v tomto ohledu můžete pomoci? Poměrně jednoduše. Chce to ovšem trpělivost a pravidelnost.

  • začněte se učit něco nového, například cizí jazyk
  • věnujte se hrám, které cílí na koncentraci a paměť – šachy, karty, pexeso apod.
  • luštěte křížovky, sudoku, osmisměrky apod.
  • řešte hlavolamy
  • zkuste EEG biofeedback, o kterém se dozvíte vše podstatné v článku ZDE
  • pište své paměti
  • můžete také navštívit kurzy zaměřené na zlepšení paměti
  • vybavujte si texty písní, básničky, letopočty a další fakta získaná během studií
  • pořiďte si knihy s tématem zlepšení paměti a následujte doporučení v nich uvedená

Tato základní doporučení můžete využívat každý den. I například na procházce nebo při jízdě autobusem. Čtěte si letáčky, nápisy a zkuste si je vybavovat. Trénink paměti můžete vědomě aplikovat téměř kdekoliv, stačí si najít příhodný podnět, kterému budete věnovat pozornost.

Jednoduché cvičení na zlepšení paměti:

Připravte si tužku a papír. Na ten si napište čísla či různá slova. Začněte s menším počtem. Zkuste si napsané zapamatovat, poté zapsané informace skryjte a zkuste si je vybavit, vyslovit nebo případně je opětovně vypsat. Postupně zvyšujte nejen počet slov nebo čísel, ale také zachovávejte například pořadí či vizuální podobu.

Trénink paměti můžete podpořit i bylinkami nebo potravinovými doplňky, co jsou snadno k dostání. Mezi nejznámější lze zařadit gingko bilobu, lecitin a žen-šen. Nezapomeňte také na vzpomínaný zdravý životní styl, ve kterém má své místo aktivní i pasivní odpočinek. Nenechte svou paměť zahálet a cvičte ji, výsledky zlepší váš život!

Zajímavým tipem již výše zmíněným pro trenink paměti je metoda Biofeedback a to hlavně proto, že je určena pro všechny věkové kategorie, je nenáročná a pomůže nám zábavnou formou např. zlepšit schopnost učení nebo soustředění. Naučí nás třeba i to, jak správně odpočívat.



Diskuse k článku

  • Martin Bartoň

    10:02 11. 1. 2018 0
    Zdravím ve spolek. S velmi efektivní a opravdu jednoduchou metodou tréninku mozku, která posiluje kreativitu a paměť, přišel před několika lety japonský neurolog Dr. Kawašima. Třeba to někomu z vás bude k užitku. Jeho metodu jsem popsal tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0010.html
  • Josef

    08:29 28. 4. 2017 +2
    Dobry den, ja jsem stary dedek, a uz na tu pamet něco brat musim. Mam vnucku co když ma testy na te svoji vysoke, tak mi vždycky bere muj ginko vit e, pry ji to taky pomaha. Mohli by jste to taky zkusit.
  • Leona

    08:31 6. 6. 2016 +1
    Nejvíc mi při učení pomáhá hudba, dokáži se daleko víc soustředit a víc si pamatuji. Také vím, že večer se učím líp, než dopoledne. Trénig je určitě dobrý a má význam! :-D
  • Leona

    08:30 6. 6. 2016 0
    Nejvíc mi při učení pomáhá hudba, dokáži se daleko víc soustředit a víc si pamatuji. Také vím, že večer se učím líp, než dopoledne. Trénig je určitě dobrý a má význam! :-D
  • Martina Lisá

    22:36 22. 1. 2015 +2
    Dobrý den.
    Velmi mě zaujal Váš příspěvek a ráda bych od Vás dostala kontakt
    na paní doktorku kvůli těm cvičením, o kterých píšete, že Vaší dceři
    pomohly. Mám holčičku v první třídě, která má problémy s krátkodobou pamětí (potíže čtení, psaní, počítání). V psychologické poradně mi řekli, že má snížený intelekt. Chci jí moc pomoc, aby jí to ve škole více šlo a nemusela doma tak dřít.
    Předem moc děkuji
    M.Lisá

  • jarmila bubáková

    11:00 21. 11. 2013 0
    Dobrý den,
    i já bych vás chtěla poprosit o nějaký kontakt na tu doktorku.

    Děkuji moc Bubáková
  • Adam Kudrnáč

    21:04 11. 9. 2013 0
    Dobrý den,
    můžete mi poslat kontakt na tu psychiatričku prosím?

    Děkuji a přeji hodně zdraví
  • Janina

    17:57 4. 12. 2012 0
    určitě je dobré paměť trénovat různými kvízy a tak dál, ale jsou velice vhodné i doplňky stravy.
  • Marta Valentová

    09:50 18. 7. 2012 0
    Trénik mozku - úžasná věc.
    U dcery se v 5 letech objevila epilepsie, byla léčena medikací do 10 let, takže byla celkově utlumená. První třídu prošla, ale výsledek nebyl dobrý. Po psychiatrickém vyšetření byla doporučená do zvláštní školy. My jsme to nevzdali a cesta nás přivedla k jedné úžasné paní doktorce ( také psychiatrička ), ke které jsme jezdili 3 roky a prováděli každý den po dobu vždy 3 měsíců opakovaně určitá cvičení pro trénování mozku a tvorby pevných spojení pro přenos informací. Ve škole ( soukromá )jsme se domluvili, že dcera bude opakovat 1. třídu. Každým rokem se zlepšovala, v 11. letech jsme investovali do tréninku pomocí EEG biofeedbacku a nakonec v 9. třídě měla vyznamenání. Nikdy jsme ji do cvičení nenutili, chtěla sama, protože viděla jak se zlepšuje, že už se jí spolužáci neposmívají......zlepšila se jí i koordinace pohybů, nebolela ji tak často hlava.... Nakonec vystudovala i vysokou školu a našla si práci. Nikdy nelituji těch hodin, které jsme věnovali tréninku ( denně 1 hodina ), bylo to to nejmenší, co jsme pro dceru mohli udělat, aby byla připravená na život.
  • Kačenka Kratochvílová

    08:07 16. 3. 2012 0
    Chtěla jsem něco napsat, ale už jsem to zapoměla.:-D Né. Mě hodně pomáhají křížovky, luštím každý den, někdy i několik hodin v kuse a pozoruju,že se lépe soustředím a nezapomínám tolik.
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.