Obezita u dětí začíná být velký problém. Má řešení?

fat diteObezita u dětí je dnes velký problém

Obezita u dětí je dnes velký problém. Obézních dětí přibývá, a víme proč! Zatímco dříve se šťastné děti proháněly po stráních nebo pomáhaly rodičům s fyzickou prací, dnes prosedí spoustu času u počítače. Jejich strava také není nejzdravější – hranolky, chipsy, sladkosti, sycené perlivé limonády a nápoje obsahující kofein. Co můžeme jako rodiče udělat? Protože dětská obezita je skutečně problém.

Obezita u dětí jako problém dnešní doby

Lékaři potvrzují, že v dnešní době je obezita u dětí čím dál častejší. Může za to nezdravá strava a nedostatek pohybu? Co pro to mohou udělat rodiče? Patří řešení dětské obezity také do rukou pedagogů? Je dobré spoléhat na to, že se obézní děti v pubertě vytáhnou a jejich hmotnost se srovná do normálních limitů?

Obezita u dětí může být problém i tam, kde byste ji nehledali. Některé rodiny striktně dbají na zdravou výživu, nakupují biopotraviny a vedou děti ke správnému stravování. To však mnohdy nestačí. Extrémů přibývá a dětem v některých rodinách, které praktikují extrémní stravovací systémy, chybí základní živiny, které jsou důležité pro jejich správný vývoj. Je třeba spíše najít rovnováhu a vést k ní také naše děti. Děti, které doma strádají, si pak ve školních bistrech tajně kupují nezdravé sladkosti, které vlastně nikdy neměly možnost doma ani pořádně ochutnat. A dětská obezita je na světě!

Mnohé z dětí ale mají správné stravovací návyky a dobře vědí, že je lepší dát si ke svačině jablko a pár sušených datlí, než třeba přesmažené ochucené brambůrky s mnoha emulgátory a sycené sladké nápoje s obsahem kofeinu. Stravu dětí mají mít pod kontrolou především rodiče, právě v jejich rukou je celá obezita dítěte. Spoléhat se na pedagogy, pohyb o přestávkách ve škole a pořádnou tělesnou výchovu není možné, děti mají mít přece jen dostatek pohybu i mimo školní půdu.

Obezita u dětí: Děti mají nedostatek pohybu

Obezita u dětí je častým problémem v mnoha rodinách. Pracující rodiče nemají na své děti tolik času. Obézní děti zpravidla prosedí půl dne ve škole, a zbývající část dne doma u počítače, tabletu či mobilního telefonu. Možností přirozeného pohybu ubývá, a pokud dítě není odmalička vedeno ke sportu a k aktivnímu způsobu života, vzniká skutečný problém a nesprávné návyky, které si dítě může přenášet i do svého budoucího života. Obezita u dětí vzniká dlouho, není to ze dne na den.

Říká se, že počet hodin strávených v lavici by měl dvojnásobně převýšit následný aktivní pohyb. To si dnes jen těžko dokážeme představit, když děti místo pobíhání o přestávkách, při čekání na školní autobus či cestou ze školy, posedávají na zemi s mobilními telefony v rukou. Obezita u dětí má pak větší šanci. Je proto vhodná důsledná kontrola rodičů, kteří by měli mít zcela jasnou představu o tom, jak jejich děti tráví čas v průběhu celého dne. Navíc zavedení praktické výchovy do škol může pomoci obezitu u dětí snížit. Děti se tak naučí přirozenému pohybu prací na školní zahrádce, prací se dřevem ve školních dílnách a podobně.

Tipy pro rodiče obézních dětí

Pokud máte pocit, že má vaše dítě nadváhu, anebo je dokonce obézní, už v jeho zájmu, aby se mu ostatní štíhlejší děti neposmívaly, byste s tím měli něco urychleně udělat. Obezita u dětí může být skutečně velký problém. Poraďte se se svým pediatrem, třeba i ve spolupráci s nutričním poradcem, jak dopomoci k optimální váze vašeho dítěte. Prvním krokem je vždy nějak začít a obezita u dětí by měla být pod kontrolou. Jde přece o zdraví vašeho dítěte. Následky obezity u dětí mohou být i vážné, navíc se s člověkem táhnou už po celý jeho život. Patří mezi ně špatné držení těla, problémy se zády a klouby, sklon k civilizačním nemocem, diabetu a tak dále. Hlavně si nevytvářejte další stres, spousta dětí, jak se říká, ze své obezity v pubertě vyroste. Ale rozhodně na to nespoléhejte!

Dětská obezita: Odhalte její příčinu

Druhým a zásadním tipem je odhalit možné příčiny, které má dětská obezita. Některé děti jsou svými rodiči zbytečně moc vykrmovány, aby netrpěly hladem. Potřeba sytit své dítě jídlem však nemůže nahradit rodičovskou lásku. A právě z nedostatku rodičovské lásky se někdy dítě přejídá samo, čímž si sytí svou citovou potřebu.

tluste diteObézní děti mohou mít spoustu dalších zdravotních problémů

Obezita u dětí pak vzniká snadno. Úzkostnější děti více jí a obalují si své nervy tukem - dá se říci, že je na tom symbolicky rozhodně něco pravdy. Dítě by mělo mít pocit, že je milováno a přijímáno svým okolím, měl být mít své přátele a vést aktivní život.

Obezita u dětí: Dítě nesmí hladovět

Třetím krokem je stanovení vhodného jídelníčku, aby dítěti nic nechybělo, ale zároveň se nepřejídalo či nepřecpávalo sladkostmi. Nikdy nemůžete nechat své dítě hladovět. Obezita u dětí má pak snadnou cestu, jak vzniknout. Potřebuje základní živiny, vitamíny a minerály pro svůj růst a zdravý vývoj. Omezit můžete pouze jednoduché cukry a nezdravé potraviny, polotovary a smažená jídla.

Dětská obezita: Pořiďte dítěti psa

Začněte s dítětem pravidelně sportovat a veďte jej k lásce k přírodě. I pravidelné procházky v lese udělají své. Existuje tolik možností - brusle, kolo, plavání, fotbal, tanec, jóga pro děti nebo dětmi oblíbený parkour, posilování, workoutová hřiště a podobně. Pokud je vám už teď jasné, že z vašeho dítěte nikdy sportovec nebude, vsaďte na procházky se psem. Pokud dítě nemá psa, proč mu jej nepořídit? Kromě toho platí zásada - nevozte děti neustále všude autem, mají přece i svoje nohy, ne?


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte