Mentální anorexie může potkat kohokoliv!

Mentální anorexie může potkat kohokoliv!

Mentální anorexie se řadí mezi tzv. poruchy příjmu potravy (společně s např. bulimií). Tato duševní nemoc spočívá v odmítání potravy i tekutin a ve zkreslené představě o svém těle. Osoby trpící touto nebezpečnou chorobou se zaměřují na velmi drastické diety a v nadměrné míře se věnují sportům, při nichž vynakládají co nejvíce námahy, aby zahnaly pocit hladu. Postupem času se anorektičky stávají čím dál posedlejší svým vzhledem a úbytek na váze je pro ně neustále nedostačující.

Čtěte také:

Mentální bulimie

Mentální anorexie není problémem jen moderní doby

Poprvé příznaky mentální anorexie popsal již ve 2. století Galén, jeden z nejznámějších lékařů starověku, ve 12. – 15. století byly zaznamenány případy žen, které formou hladovění očišťovaly své tělo od hříchů, v 16. století byly tyto anorektičky označovány církví za posedlé ďáblem. Diagnosticky vymezena a jednoznačně identifikována byla mentální anorexie v druhé polovině 19. století. Nejznámější anorektičkou v historii byla císařovna Sissi, jejíž váha podle historických záznamů nepřekročila hranici 55 kg při výšce 172 cm, ovšem po většinu času byla její hmotnost ještě daleko nižší. Sissi držela drastické diety, při kterých pila šťávu ze syrového masa a jedla jen ovoce.

Počet nemocných mentální anorexií rapidně vzrostl po roce 1967, kdy módní časopis Vogue otiskl na titulní straně modelku Twiggy, jejíž váha se pohybovala kolem 40 kg při výšce 170 cm. Dodnes se mluví o tom, že Twiggy odstartovala módu anorektických modelek, i když se sama později stala velkou bojovnicí proti tomuto módnímu trendu.

V dnešní době existuje spousta skupin bojujících proti mentální anorexii, na internetu lze však najít spoustu blogů, na kterých jsou popsány drastické metody na hubnutí a anorektičky se zde navzájem povzbuzují k tomu, aby ve svém úsilí zcela se zničit nepolevily. Často si také vyměňují tipy na to, jak utajit projevy mentální anorexie před okolím.

Rozdíl mezi mentální anorexií a bulimií

Mentální anorexie je často zaměňována za bulimii a naopak. Rozdíl mezi těmato poruchami příjmu potravy je v jejich podstatě. Anorektičky se vyhýbají potravě a úzkostlivě si hlídají příjem kalorií, zatímco bulimičky trpí záchvaty přejídání, po kterých následuje snaha dostat potravu z těla jakýmkoliv způsobem (vyvolávání zvracení, projímadla atd.). Obě tyto nemoci ale mají společný znak. Pro okolí nemocných mentální anorexií nebo bulimií je tento problém mnohdy dlouhou dobu skryt, neboť hranice mezi zdravou štíhlostí a duševní poruchou příjmu potravy je velmi tenká, často nezpozorovatelná i samotnými pacientkami, které většinou využijí všechny triky k zakrytí prvotních příznaků.

Jak končí oběti mentální anorexie

Je-li mentální anorexie diagnostikována a léčena v raném stádiu, obvykle pacientky minou dlouhodobější následky, kterým se ovšem nevyhnou ti, kteří tento problém přehlížejí. Organismus v důsledku nedostatku potravy přestává fungovat jak má, což se dotýká všech důležitých orgánů. V pokročilém stádiu z důvodu podvýživy končí mentální anorexie smrtí.

Příčiny mentální anorexie

Až na ojedinělé výjimky, u kterých bývá mentální anorexie způsobena nároky na sportovní výkony (např. v gymnastice, baletu atd.), jsou hlavními příčinami:

  • Sociální a kulturní faktory – vliv reklamy a médií, kde se jako ideál krásy udávají extrémně hubené ženy, předpojatost společnosti vůči obézním lidem
  • Emocionální faktory – deprese, úzkost, neschopnost sebepřijetí
  • Biologické faktory – puberta, menstruační cyklus
  • Události – problémy v rodině nebo ve škole (šikana, posmívání,…), sexuální zneužívání, dlouhodobá nemoc, odloučení od rodiny, neúspěchy atd.

Projevy mentální anorexie

Nejviditelnějším projevem mentální anorexie je velký úbytek hmotnosti, ale tuto poruchu doprovází celá řada dalších projevů, které se ovšem nemusí objevit u každého.

Primární projevy mentální anorexie:

  • ztráta tělesné hmotnosti minimálně o 15% proti normálu pro daný věk a výšku nebo je-li BMI index menší než 17,5
  • BMI index vypočítáme ze vzorce: Hmotnost v kg / (výška v m)2
  • zkreslené představy o sobě a svém těle (přetrvávající strach z toho, že je daná osoba tlustá)
  • snaha o dodržování drastických diet
  • nespavost
  • špatné soustředění
  • extrémní sportovní nasazení
  • u mužů ztráta potence

Sekundární projevy mentální anorexie:

  • srdeční arytmie
  • hypotenze (nízký tlak krve v tepnách)
  • chudokrevnost
  • metabolické poruchy
  • záněty slinivky břišní
  • hypertrofie příušních žláz
  • zácpa
  • praskající kůže
  • záněty plic
  • atrofie mozku
  • poruchy paměti
  • slabost svalů a křeče
  • infertilita (neschopnost ženy donosit dítě)
  • ztráta menstruace
  • zkažený chrup

Psychické projevy mentální anorexie:

  • smutek
  • zoufalství
  • deprese
  • bezmoc
  • sebevražedné sklony

Léčba mentální anorexie

Při velmi výrazné ztrátě hmotnosti je nevyhnutelná hospitalizace zaměřená na záchranu základních životních funkcí. Je nutné ihned zabezpečit nitrožilní příjem živin, než dojde k úplné destrukci životně důležitých orgánů. Bohužel je v případě této akutní léčby úmrtnost 5 – 15%.

V další fázi léčby je nutné pacientovi vypracovat individuální stravovací plán s cílem postupného pomalého přibývání na váze. Tato fáze by měla probíhat v izolaci od běžných kontaktů nemocného a za pomoci psychoterapie.

V dalším stádiu léčby se podávají vitamíny, minerály, léky podporující chuť k jídlu a anabolika. Samozřejmostí by měla být součinnost ošetřujícího lékaře s rodinou pacienta, aby se předešlo chybám ve stravování po propuštění z nemocnice.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.