Vypěstujte si jedlý trávník se spoustou bylinek

Vypěstujte si jedlý trávník se spoustou bylinek

Jedlý trávník je nejen funkční, ale i velmi chutná záležitost. Konečně začíná vycházet z módy jednolitý posekaný trávník bez kousku bylinek či plevele. Tahle móda byla dobrá jen pro majitele zahrad, kterým se takový trávník líbil. Avšak drobný hmyz trpěl. A začal vymírat. Naštěstí se vrací móda zarostlých zahrad i trávníků plných bylin a drobného kvítí. Poradíme vám, jak si takový pěkný jedlý trávník můžete opatřit i na své vlastní zahradě.

Čtěte také:

Čeká vás založení nového trávníku? Nepodceňte přípravu

Jedlý trávník hezky vypadá i chutná

Bylinný jedlý trávník má sloužit jako zdroj léčivých rostlin i zeleniny. Krom toho je rájem i pro veškerý hmyz, který pomalu vymírá. Což je pro lidstvo špatně. Zachránit to však může každý z nás. A co víc – péče o takový trávník je mnohem méně náročná, než o zelenou placku bez kousku barevného planého květu.

Bylinky a jedlý trávník

Pampelišky nebo sedmikrásky chutnají v jarním salátu skvěle. Můžete je přidat i do pomazánek nebo polévky. A jedlý trávník vám je dopřeje každý den čerstvé. Skvěle chutnají i jitrocelové listy, popenec nebo hluchavky. Navíc jde o bylinky, které si zjara hravě poradí i s virózami, pokud si na nás zasednou. A utrhnout si lék na kašel na vlastním trávníku je rozhodně příjemnější, než stát frontu v lékárně na chemický preparát neurčité kvality.

Jedlý trávník bez chemie

Abyste však mohli bylinky na svém trávníku sbírat, je nutné nechat všechno tak jak je. Přehnaně nepečovat a nesnažit se. Jedlý trávník nic takového nepotřebuje. A v žádném případě nepoužívejte chemické prostředky. Stejně tak neaplikujte ani postřiky proti plevelům, konec konců většinu bylinek řadíme mezi dvouděložné rostliny, které jsou v intenzivním trávníku považovány za nezvané hosty. Postřiky likvidují druhovou pestrost, takže bychom si vlastně i bylinky tímto způsobem sami ničili. A to by jedlý trávník pak zcela ztratil smysl. Stejně tak se léčivé rostliny příliš nepřátelí s hnojivy, druhově bohaté trávníky vznikají na chudších půdách, naopak dostatek nebo přebytek živin některé druhy nesnesou a z porostu mizí.

jedly trav hluchavka

Rostliny navíc ve svých pletivech tyto syntetické látky ukládají, a pokud si na nich pochutnáme, skončí nakonec i v našem těle, a to bychom samozřejmě neměli chtít. Pokud bude třeba jedlý trávník posekat, pak je dobré vrátit se ke staré dobré kose nebo k srpu. Jestliže se vám do toho nechce, pak používejte elektrickou sekačku, nikoliv benzínovou.

Do čaje i na talíř: Jedlý trávník zahřeje na duši

V jedlém trávníku nebo v květnaté louce se najde opravdu pestrá paleta různých jedlých a konečně i léčivých rostlin. Prakticky v žádném trávníku nechybí jitrocel, kontryhel, popenec, sedmikráska nebo na živiny náročnější pampeliška. Jedlý trávník obsahuje téměř všechny. Každá rostlina se vyznačuje zcela jinými vlastnostmi, a proto se tedy hodí i pro jiný účel. Z některých lze vyrobit účinné tinktury, bylinné čaje, jiné zase poslouží do polévek, zeleninových salátů nebo pomazánek. Díky léčivým vlastnostem se také některé druhy rostlin a bylin perfektně hodí do produktů přírodní kosmetiky.

Bylinky pro jedlý trávník

Některé rostliny se vám sami na zahradě rozšíří, jiné si můžete zasadit. O žádnou z nich nemusíte příliš pečovat. Všechny rostliny si poradí samy. Mezi populární a velmi chutné patří například hluchavka (bílá či nachová), jitrocel (větší i kopinatý), kontryhel obecný, mateřídouška úzkolistá, pampeliška lékařská, popenec břečťanovitý, řebříček obecný, řepík lékařský, sedmikráska obecná či třezalka tečkovaná.



Diskuse k článku

  • Monika Poledníková

    07:36 12. 5. 2020 0
    Milá Ellen, se sousedy je to vždy těžké. My s tímto problém naštěstí nemáme. Rozhodně by ale sousedy neměl obtěžovat prorůstající plevel-rostliny k nim na zahradu. Víc by je trápit nemělo. Držím pěsti. Ano, žít na samotě a žít si v tomto směru zcela po svém, by bylo moc fajn :-)
  • Ellen

    17:18 11. 5. 2020 0
    Děkuji za odpověď i za vaše rady, Moniko. Zatím jsem moc nepátrala na internetu. Nenapadlo mě, že může být směs rovnou pro výsev, nepřemýšlela jsem o tom ani se o tom s nikým nebavila... Jen by mě ještě zajímalo, jak to řešíte se sousedy, jestli jim nevadí, že máte "zarostlou" zahradu. My máme, bohužel, sousedy, kteří si zakládají na svém udržovaném trávníku, a nadávají, když někomu na vedlejších zahradách vykvetou třeba jen pampelišky, že jim na jejich trávník "lítá plevel"... Mám obavy, že bychom museli bydlet na samotě, abychom si takovou zahradu mohli pořídit...:-(
  • Monika Poledníková

    09:26 11. 5. 2020 0
    Dobrý den, milá Ellen, spoustu těchto druhů najdete v mnohých internetových obchodech. Dnes si už můžete koupit i směsi přímo pro jedlý trávník nebo jedlou louku. Případně, pokud jste na facebooku, najdete tam spoustu skupin, ve kterých jsou lidé, kteří se v těchto aktivitách vzájemně podporují a vyměňují si rady, tipy, doporučení. A jedlý trávník máme, věřte, že v něm roste i spousta dalších druhů - popenec, bršlice, kopřiva, hluchavky... Co se týče jitrocelu, roste stále velmi hojně - najdete jak jitrocel kopinatý tak i jitrocel větší. I podbělu bylo letos hodně, ale máte pravdu, že ten je už na málo místech.
  • Ellen

    09:45 9. 5. 2020 0
    To by bylo hezké, mít doma jedlý trávník, ale když se nechá udržovaný trávník přirozeně "zpustnout", většinou se na něm usídlí jen sedmikrásky a pampelišky a nic jiného už tam pak neroste. A jak se dostanu k těm sazenicím (píšete, že se dají některé druhy vysadit)? Dají se někde koupit? V přírodě některé druhy (např. jitrocel nebo podběl, atd...) už dnes neuvidíte. Stejně by mi přišlo nevhodné plenit pro tyto nedostatkové druhy přírodu..

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?