Rýmovník pomůže s nachlazením i rakovinou. Vypěstujte si snadno ten vlastní!

Rýmovník pomůže s nachlazením i rakovinou. Vypěstujte si snadno ten vlastní!

Rýmovník má řadu léčivých účinků.  Bojuje s nachlazením, onemocněním střev a ledvin. Dokonce zlepšuje léčbu rakoviny prsu. Rýmovník se proto vyplatí mít po ruce. Využijeme ho nejen na čaj a sirup, ale také na přípravu nejrůznějších jídel. Tato nenáročná rostlinka nám může růst přímo v pokoji pod oknem. V několika málo krocích vám prozradíme, jak si vypěstovat svůj vlastní a jak se o něj postarat. Pěstování rýmovníku totiž zvládne i úplný začátečník.

Čtěte také:

Vyzkoušejte zlaté mléko - tajný indonéský recept na kašel a nachlazení

Jak už rýmovník názvem napovídá, je užitečným pomocníkem při rýmě a nachlazení. Tato velmi aromatická rostlina, která svou vůní připomíná směs meduňky, eukalyptu a mentolu se těší popularitě v řadě zemí, kde získala jména jako řecký eukalyptus, španělský tymián anebo kubánské oregano.

Rýmovník a jeho léčivé účinky

Rýmovník nám pomůže s nejrůznějšími zdravotními problémy. Je dobrý na žaludek, střeva, ledviny, hlavu i kůži. Díky němu se nám bude také lépe dýchat, usínat a zvládat stres. Můžeme využívat syrové lístky, které stačí promnout v dlaních a aroma inhalovat. Anebo pijeme čaj z rýmovníku. Účinnost je prokázaná lékaři.

  • Při nachlazení pomůže rýmovník nejen s rýmou, ale i s bolestmi v krku.
  • Působí proti bolestem hlavy.
  • Usnadňuje vykašlávání a snadněji se zbavuje hlenu v dýchacích cestách.
  • Pomůže s horečkou, stimuluje pocení a tím tělu pomáhá se rychleji zotavit.
  • Pomáhá s klidným spánkem.
  • Podporuje imunitu, zejména díky kyselině askorbové. Zabraňuje totiž rozmnožování škodlivých bakterií v trávicím ústrojí.
  • Jeho silná vůně může dokonce odpuzovat hmyz, jako jsou například komáři. Pokud se často stáváme terčem hmyzích bodnutí, není nic jednoduššího než si rostlinku rýmovníku postavit přímo k oknu.
  • Pomůže se žaludečními a střevními problémy, zklidní střevní koliky a celkově zlepší trávení.
  • Hojivě působí na syndrom dráždivého tračníku.  
  • Bojuje proti střevním parazitům.
  • Díky vitamínu A zlepšuje stav našich očí.

Rýmovník - další překvapivé účinky

  • Zlepšuje pokojový vzduch a v místnosti, kam dáme rýmovník, se nám bude lépe dýchat. Proto je vhodný pro lidi s astmatickým onemocněním.
  • Zvláště nám bude užitečný, pokud nás trápí stres. Jeho léčivé látky mají sedativní účinky, čaj z rýmovníku nás zklidní a pomůže zahnat úzkosti.
  • Působí hojivě na kůži. Má protizánětlivé účinky, zklidňuje podrážděnou kůži, zmírňují pocit svědění a pálení. Zároveň také snižují otok. Kromě samotného odpuzování hmyzu tak  pomůže i se štípanci. Rozmělněnými lístky si bodnutí jednoduše potřeme. 
  • Léčit může i psoriázu a ekzémy. Existuje i rýmovníkový olej, který působí hojivě na poraněnou kůži.
  • Esenciální olej z rýmovníku obsahuje omega-6mastné kyseliny. Díky tomu zmírňuje artritidu a osteoporózu.
  • Dobře působí na ledviny, zbavuje totiž naše tělo přebytečné soli a vody. Pomůže nám zbavit se i ledvinových a žlučových kamenů.
  • Rýmovník podporuje močení, působí totiž jako silné diuretikum. Tím zbavuje naše tělo toxinů.  
  • Rýmovník má prokazatelný vliv na léčbu rakovinu prsu a zabraňuje jejímu šíření. Dobře působí také na léčbu rakoviny prostaty. Můžou za to antioxidační látky a omega-6 mastné kyseliny.

Rýmovník a jeho účinky na zdraví (2)

Rýmovník - použití 

Rýmovník nám často poslouží v syrovém stavu. Stačí si utrhnout pár listů a rozžvýkat je. Pokud v kuchyni používáme šalvěj, můžeme místo ní sáhnout po rýmovníku. Chuťovými vlastnostmi jsou si tyto rostliny podobné a rýmovník se tak hodí všude, kam bychom jinak přidali šalvěj.

Čaj z rýmovníku - recept

Několik lístků stačí zalít horkou vodou a nechat je vyluhovat. Lístky nemusíme nutně dávat sušit. Jsou navíc tak tlusté, že jejich usušení je téměř nadlidským výkonem.

Rýmovníkový sirup - recept

Rýmovníkový sirup se těší celé řadě zdraví prospěšných látek a jeho příprava je velmi jednoduchá. Sirup si můžeme vyrobit za tepla anebo za studena.

Za tepla ho připravíme v kratší době a navíc bude mít delší trvanlivost. Podobá se vaření pampeliškového medu. Zhruba 30 lístků rýmovníku společně s plátky citrónu necháme přes noc v horké vodě. Následující den scezený odvar vaříme s kilem cukru, dokud nedostane tu správnou konzistenci.

Za studena sirup připravíme tak, že alespoň 60 přepůlených rýmovníkových lístků postupně dáváme do skleněné nádoby, vrstvy střídáme s plátky citrónů a zasypáváme cukrem. Uzavřenou nádobu umístíme na slunné místo. Za několik týdnů se cukr rozpustí a vytvoří se sirup. Vše propasírujeme a máme hotovo. Musíme si ale dávat pozor, aby se v nádobě nevytvořila plíseň.

Na maso i do polévek

Rýmovník se výborně hodí na přípravu masa, ať už je pečeme anebo grilujeme. Skvěle doplní méně tradiční druhy, jako je jehněčí anebo zvěřina. Ale oceníme jej i při chystání bezmasých pokrmů, hodí se k zelenině. Pokud se nám podaří listy rýmovníku usušit, poslouží nám při přípravě polévek.

Rýmovník - pěstování snadno a rychle

Pěstování rýmovníků zvládne každý. Rychle nám vyroste a je nenáročný na péči. Snadno zakoření, můžeme ho proto dobře namnožit. A navíc ho doma můžeme pěstovat celoročně. V několika málo krocích poradíme, jak vypěstovat silný a zdravou rostlinku. 

  1. Pokud si pořídíme výhonky rýmovníku, dáme je do vody. Rychle se zakoření. Anebo si celou rostlinku můžeme koupit v zahradnictví.
  2. Rýmovník přesuňme do květináče, truhlíku anebo záhonku. Zemina by měla být dobře propustná. Ideální je obsah písku.
  3. Najděme rýmovníku místo, kde bude mít dostatek světla. Celodennímu pražení slunce se ale raději vyhněme. V bytě se mu bude dařit nejlépe u západního nebo východního okna.
  4. Rýmovník má rád teplo. Ideální je pro něj běžná pokojová teplota. Škodí mu průvan a zvláště na jaře a na podzim by neměl stát pod otevřeným oknem. V těchto obdobích kdy se venku začíná ochlazovat, by kvůli studenému průvanu mohl rýmovník uvadnout.  
  5. Zalévejme rýmovník tak, aby byla zemina stále navlhlá. Ale pozor, nepřelévejme ho. Začal by slábnout a uvadat.
  6. Jednou týdně rýmovník pohnojme. Ideální je hnojivo na bylinky nebo biologické hnojivo.
  7. Bez zaštipování vyroste rýmovník až do metrové výšky.

Tipy

  • Zaštipováním vrchních výhonků se rýmovník stane košatějším. Nebojme se rýmovník občas zastřihnout, ihned se začnou objevovat další výhonky.
  • Pokud budeme chtít rýmovník nechat zimovat, zalévejme ho minimálně. Ideální teplota pro zimování rýmovníku je 15°C.
  • Když je v létě venku hezké počasí, můžeme rýmovník přemístit na terasu nebo verandu. Rychleji poroste.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.