Rýmovník pomůže s nachlazením i rakovinou. Vypěstujte si snadno ten vlastní!

Rýmovník pomůže s nachlazením i rakovinou. Vypěstujte si snadno ten vlastní!

Rýmovník má řadu léčivých účinků.  Bojuje s nachlazením, onemocněním střev a ledvin. Dokonce zlepšuje léčbu rakoviny prsu. Rýmovník se proto vyplatí mít po ruce. Využijeme ho nejen na čaj a sirup, ale také na přípravu nejrůznějších jídel. Tato nenáročná rostlinka nám může růst přímo v pokoji pod oknem. V několika málo krocích vám prozradíme, jak si vypěstovat svůj vlastní a jak se o něj postarat. Pěstování rýmovníku totiž zvládne i úplný začátečník.

Čtěte také:

Vyzkoušejte zlaté mléko - tajný indonéský recept na kašel a nachlazení

Jak už rýmovník názvem napovídá, je užitečným pomocníkem při rýmě a nachlazení. Tato velmi aromatická rostlina, která svou vůní připomíná směs meduňky, eukalyptu a mentolu se těší popularitě v řadě zemí, kde získala jména jako řecký eukalyptus, španělský tymián anebo kubánské oregano.

Rýmovník a jeho léčivé účinky

Rýmovník nám pomůže s nejrůznějšími zdravotními problémy. Je dobrý na žaludek, střeva, ledviny, hlavu i kůži. Díky němu se nám bude také lépe dýchat, usínat a zvládat stres. Můžeme využívat syrové lístky, které stačí promnout v dlaních a aroma inhalovat. Anebo pijeme čaj z rýmovníku. Účinnost je prokázaná lékaři.

 • Při nachlazení pomůže rýmovník nejen s rýmou, ale i s bolestmi v krku.
 • Působí proti bolestem hlavy.
 • Usnadňuje vykašlávání a snadněji se zbavuje hlenu v dýchacích cestách.
 • Pomůže s horečkou, stimuluje pocení a tím tělu pomáhá se rychleji zotavit.
 • Pomáhá s klidným spánkem.
 • Podporuje imunitu, zejména díky kyselině askorbové. Zabraňuje totiž rozmnožování škodlivých bakterií v trávicím ústrojí.
 • Jeho silná vůně může dokonce odpuzovat hmyz, jako jsou například komáři. Pokud se často stáváme terčem hmyzích bodnutí, není nic jednoduššího než si rostlinku rýmovníku postavit přímo k oknu.
 • Pomůže se žaludečními a střevními problémy, zklidní střevní koliky a celkově zlepší trávení.
 • Hojivě působí na syndrom dráždivého tračníku.  
 • Bojuje proti střevním parazitům.
 • Díky vitamínu A zlepšuje stav našich očí.

Rýmovník - další překvapivé účinky

 • Zlepšuje pokojový vzduch a v místnosti, kam dáme rýmovník, se nám bude lépe dýchat. Proto je vhodný pro lidi s astmatickým onemocněním.
 • Zvláště nám bude užitečný, pokud nás trápí stres. Jeho léčivé látky mají sedativní účinky, čaj z rýmovníku nás zklidní a pomůže zahnat úzkosti.
 • Působí hojivě na kůži. Má protizánětlivé účinky, zklidňuje podrážděnou kůži, zmírňují pocit svědění a pálení. Zároveň také snižují otok. Kromě samotného odpuzování hmyzu tak  pomůže i se štípanci. Rozmělněnými lístky si bodnutí jednoduše potřeme. 
 • Léčit může i psoriázu a ekzémy. Existuje i rýmovníkový olej, který působí hojivě na poraněnou kůži.
 • Esenciální olej z rýmovníku obsahuje omega-6mastné kyseliny. Díky tomu zmírňuje artritidu a osteoporózu.
 • Dobře působí na ledviny, zbavuje totiž naše tělo přebytečné soli a vody. Pomůže nám zbavit se i ledvinových a žlučových kamenů.
 • Rýmovník podporuje močení, působí totiž jako silné diuretikum. Tím zbavuje naše tělo toxinů.  
 • Rýmovník má prokazatelný vliv na léčbu rakovinu prsu a zabraňuje jejímu šíření. Dobře působí také na léčbu rakoviny prostaty. Můžou za to antioxidační látky a omega-6 mastné kyseliny.

Rýmovník a jeho účinky na zdraví (2)

Rýmovník - použití 

Rýmovník nám často poslouží v syrovém stavu. Stačí si utrhnout pár listů a rozžvýkat je. Pokud v kuchyni používáme šalvěj, můžeme místo ní sáhnout po rýmovníku. Chuťovými vlastnostmi jsou si tyto rostliny podobné a rýmovník se tak hodí všude, kam bychom jinak přidali šalvěj.

Čaj z rýmovníku - recept

Několik lístků stačí zalít horkou vodou a nechat je vyluhovat. Lístky nemusíme nutně dávat sušit. Jsou navíc tak tlusté, že jejich usušení je téměř nadlidským výkonem.

Rýmovníkový sirup - recept

Rýmovníkový sirup se těší celé řadě zdraví prospěšných látek a jeho příprava je velmi jednoduchá. Sirup si můžeme vyrobit za tepla anebo za studena.

Za tepla ho připravíme v kratší době a navíc bude mít delší trvanlivost. Podobá se vaření pampeliškového medu. Zhruba 30 lístků rýmovníku společně s plátky citrónu necháme přes noc v horké vodě. Následující den scezený odvar vaříme s kilem cukru, dokud nedostane tu správnou konzistenci.

Za studena sirup připravíme tak, že alespoň 60 přepůlených rýmovníkových lístků postupně dáváme do skleněné nádoby, vrstvy střídáme s plátky citrónů a zasypáváme cukrem. Uzavřenou nádobu umístíme na slunné místo. Za několik týdnů se cukr rozpustí a vytvoří se sirup. Vše propasírujeme a máme hotovo. Musíme si ale dávat pozor, aby se v nádobě nevytvořila plíseň.

Na maso i do polévek

Rýmovník se výborně hodí na přípravu masa, ať už je pečeme anebo grilujeme. Skvěle doplní méně tradiční druhy, jako je jehněčí anebo zvěřina. Ale oceníme jej i při chystání bezmasých pokrmů, hodí se k zelenině. Pokud se nám podaří listy rýmovníku usušit, poslouží nám při přípravě polévek.

Rýmovník - pěstování snadno a rychle

Pěstování rýmovníků zvládne každý. Rychle nám vyroste a je nenáročný na péči. Snadno zakoření, můžeme ho proto dobře namnožit. A navíc ho doma můžeme pěstovat celoročně. V několika málo krocích poradíme, jak vypěstovat silný a zdravou rostlinku. 

 1. Pokud si pořídíme výhonky rýmovníku, dáme je do vody. Rychle se zakoření. Anebo si celou rostlinku můžeme koupit v zahradnictví.
 2. Rýmovník přesuňme do květináče, truhlíku anebo záhonku. Zemina by měla být dobře propustná. Ideální je obsah písku.
 3. Najděme rýmovníku místo, kde bude mít dostatek světla. Celodennímu pražení slunce se ale raději vyhněme. V bytě se mu bude dařit nejlépe u západního nebo východního okna.
 4. Rýmovník má rád teplo. Ideální je pro něj běžná pokojová teplota. Škodí mu průvan a zvláště na jaře a na podzim by neměl stát pod otevřeným oknem. V těchto obdobích kdy se venku začíná ochlazovat, by kvůli studenému průvanu mohl rýmovník uvadnout.  
 5. Zalévejme rýmovník tak, aby byla zemina stále navlhlá. Ale pozor, nepřelévejme ho. Začal by slábnout a uvadat.
 6. Jednou týdně rýmovník pohnojme. Ideální je hnojivo na bylinky nebo biologické hnojivo.
 7. Bez zaštipování vyroste rýmovník až do metrové výšky.

Tipy

 • Zaštipováním vrchních výhonků se rýmovník stane košatějším. Nebojme se rýmovník občas zastřihnout, ihned se začnou objevovat další výhonky.
 • Pokud budeme chtít rýmovník nechat zimovat, zalévejme ho minimálně. Ideální teplota pro zimování rýmovníku je 15°C.
 • Když je v létě venku hezké počasí, můžeme rýmovník přemístit na terasu nebo verandu. Rychleji poroste.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 07. 05. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Týká se vás daň z nemovitosti? Blíží se termín platby, nezapomeňte na to!

Daň z nemovitosti se týká všech, kteří nemovitost vlastní. Nebo ji v minulém roce nabyli, prodali či darovali. Ani v takovém případě se letos povinnému papírování a řešení daní nevyhnete. Přitom termín, do kter...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.