18 tipů na návyky a rituály úspěšných lidí, které vám zlepší den

denní rituály a návyky3Denní rituály a návyky vám zlepší den.  

Rituál je opakující se chování, které je založeno na určitých pravidlech. Denní rituály a návyky vám mohou zlepšit zdraví, náladu, motivovat vás a zvýšit produktivitu. Říká se, že ráno dělá den. Naučte se dobře vstávat a i celý váš den se stane lepším. Díky správnému duševnímu nastavení hned po ránu budete požadavky, které se objeví v průběhu dne mnohem lépe zvládat. Stejně tak jsou důležité drobné rituály v průběhu dne, které vám mohou zlepšit náladu a odpočinete se díky nim. Večerní denní rituály jsou pak skvělým zakončením celého dne. 

Provádějte pozitivní činy vůči svému okolí, pracujte na tom, aby váš život dával smysl. Ty správné denní rituály a návyky vám pomohou k tomu, aby byl váš život den ode dne lepší. Přečtěte si, jak být motivovaný každý den. 

Ranní návyky a rituály pro efektivitu

Je jen na vás, jakým rituálem začnete svoje nové ráno. Některé denní rituály však jistě mohou pomoci váš den lépe nastartovat. Vykročte do každého nového dne s nadějí a úsměvem.

 • Vstávejte včas. Pokud víte, že jste ten typ, co nerad vstává hned a budík si ještě rád odloží o pár dalších minut nebo dokonce desítek minut, nastavte si celé buzení aspoň o pět až deset minut dříve, než jste zamýšleli.
 • Po probuzení se protáhněte. Prociťte celé svoje tělo. Třeba si i zacvičte. Nemáte-li čas na cvičení, udělejte aspoň několik úklonů do stran, prokružte kotníky a zápěstími. Rozhýbete tak svoje kosti a svaly a tělo se zahřeje. Pokud máte 5 minut, zacvičte si jógový pozdrav slunci
 • Ustelte si postel nebo dejte vyvětrat pokoj a přikrývky. Je to nejen denní rituál, ale splníte tak i první úkol dne.
 • Vypijte po probuzení sklenici obyčejné vody. Tento rituál má mnoho přínosů pro vaše zdraví. Pomůže vám k snadnějšímu hubnutí, čistí totiž tlusté střevo a nastartuje schopnost žaludku absorbovat živiny.
 • Projevte vděčnost za nový den, řekněte si alespoň jednu pozitivní afirmaci. Každé ráno je možností nového začátku. Promyslete, jak by měl váš den vypadat a dejte si třeba i několik úkolů, které chcete během dne zvládnout. Je nejlepší splnit ten subjektivně nejtežší úkol hned zrána.
 • K uspořádání myšlenek a zklidnění může pomoci krátká meditace. Stačí i pět minut a váš den bude hned jiný. Poklidná chvilka může přinést myšlenky a nápady, za kterými byste se jinak třeba marně pachtili. 
 • Posnídejte v klidu a ideálně s partnerem nebo rodinou.

 denní rituály a návyky2Dopřejte si vydatnou snídani.

Denní rituály a návyky, které vám zlepší den

 • Vědomé procházky jsou skvělý denní rituál. V chůzi se člověku dobře přemýšlí a pokud zaměříte svoji mysl na plné vnímání okolí, pak také jednoduchým způsobem zklidníte a restartujete nejen svoje tělo, ale i svoji mysl. 
 • Neupínejte se na jeden styl práce ani ne jeden styl učení. Pokud je to jen trochu možné, střídejte také reálně místo, kde pracujete. Naučíte se či vytvoříte mnohem víc.
 • Pomáhejte si hudbou. Potřebujete se nastartovat, motivovat, zklidnit nebo prostě jen tvořit. Pusťte si hudbu, která vám pomáhá. Třeba máte již z minulosti nějakou oblíbebou píseň, která vás naladí. Na internetu a v támci různých aplikacích najdete hudbu, která snižuje úzkost, stres, zklidňuje nebo podporuje produktivitu práce. Denní rituál může být i motivační oblíbená písnička každý začínající pracovní den.
 • Vytrhněte se z neustálého kolotoče a zkuste chvíli nedělat nic. Být produktivní není jediná kvalita, které můžete dosáhnout. 

Odpolední návyky a rituály pro relaxaci

 • Relaxace očí. Pokud pracujeme s počítačem, mohou být naše oči ke konci dne unaveny. V průběhu činnosti si vyčleňte několik minut, kdy jim dopřejete odpočinek. Promněte si dlaně do tepla a položte na zavřené oči po nějaké chvíli oči do tmy otevřete a promrkejte. Další možností je zadívat se na chvíli do dáli do určitého bodu a odpoutat se tak na chvíli od obrazovky.   
 • Vzduch, pořádek a vůně. Pracujte v prostředí, kde je dostatek čerstvého vzduchu, mějte pracovní prostor uklizený, neboť chaos kolem vás může vyvolávat zákonitě chaos i ve vás. Celkovou pohodu prostředí podpořte vůněmi. Denní rituál může být třeba i to, že si doma nebo v kanceláři pravidelně v určitý čas nakapete na ubrousek pár kapek vonného éterického oleje, který vzdeuch nejen příjemně provoní, ale i desinfikuje. Podívejte se, jaká vůně se k vám hodí
 • V průběhu týdne si udělejte čas na pořádnou regeneraci. Ať už vám prospěje  výlet do přírody, plavání, masáž nebo čtení knihy. Dopřejte si je. Pečujte o sebe. Zajděte si na thajskou masáž, připravte si doma masku na vlasy nebo si třeba jen nalakujte nehty. 

denní rituály a návyky4Hýčkejte se doma jako v beauty salónu.

Večerní rituály pro zakončení dne

 • Večerní denní rituál může pomoci připravit se na klidovou část dne. Spánek bychom neměli podceňovat, je důležitou součástí regenerace organismu. Přečtěte si, jak na nerušený spánek
 • Večer bychom se měli věnovat nějaké příjemné činnosti a rozhodně bychom se neměli dostávat do stresu.
 • Příjemné denní rituály a návyky, které je vhodné vykonávat podvečer nebo večer je zapsat si několik věcí, které nám uplynulý den udělaly radost. Nebo se zamyslet nad tím, v jaké započaté činnosti chceme nadále pokračovat.  
 • Lepší nápad než sklenička před spaním je krátká procházka na čerstvém vzduchu, rovněž vás spolehlivě unaví a je rozhodně zdravější.       

denní rituály a návyky1Večer už jen relaxujte.

A jaké jsou vaše oblíbené denní rituály a návyky?


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte