Motivace: Tipy na účinné motivační rituály pro každý den

motivace pro každý denJak na motivaci pro každý den?

Motivace je vnitřní nebo vnější pohnutka k nějaké činnosti. Motivace někdy přichází jako přirozený vedlejší produkt činnosti samotné, těšení se na ni, zvědavost na výsledek apod. Někdy však musíme naši motivaci sami podpořit.

Rituály v našem životě

Rituál je způsob chování, který se opakuje a má určitá pravidla. Rituálem je vlastně každé chování člověka, které vykazuje opakování, stereotyp nebo vykazuje určité podobnosti. Některé rituály si předáváme z generace na generaci po mnohá století, jiné se stanou součástí našeho života jako navyklé chování.

Mnohé rituály vykonáváme nevědomky každý den. Pokud si jich začneme více všímat, a lépe si uvědomíme jak a k čemu nám slouží, můžeme je začít tvořit zcela vědomě. Pak se mohou stát vynikajícím pomocníkem na naší cestě k lepšímu a naplněnému životu. Přečtěte si rituály na rok 2019

Druhy motivace

Motivace je vnitřní nebo vnější.

  • Vnitřní motivace je pohnutka, která vychází z člověka samotného. Může to být zápal pro věc, radost z očekávané činnosti, spokojenost, těšení se na výsledek, touha dosáhnout výsledku.  
  • Motivace vnější přichází zvenčí, formou této motivace je obvykle odměna nebo trest. Motivace vnější je účinná pouze tehdy, pokud je úkol jasně vymezen.

Například v procesu učení se vnější motivace ukazuje být spíše kontraproduktivní, vnitřní motivace, kdy žák vidí v učeném smysl je mnohem účinnější.

  • Motivace může být pozitivní nebo negativní. Vnitřní pozitivní motivace je taková, že přesně víme, co chceme a představa výsledku nás naplňuje pozitivním očekáváním. Negativní motivace je založená na strachu a je spojená s možným neúspěšným očekáváním, ztrátou, .
  • Vnější pozitivní motivace může být faktor seberealizace nebo ocenění. Vnější negativní motivace může být založena na silových faktorech, je to například obava z trestu nebo ztráty, existenční faktor, faktor jiného strachu.   

Jak se motivovat?

Vlastní motivační rituály nám mohou dopomoci k lepším výsledkům  i příjemnější průběh činnosti samotné. Náš organismus má do jisté míry rád stereotyp, takže si na jistou míru rutiny zvyká rád a reaguje na ni pozitivně. Ne každá rutina však vyhovuje konkrétnímu jedinci, proto je dobrým řešením vytvořit si takový rituál, který nám sedne.

Zde je několik tipů, co vám může pomoci v motivaci:

  • Oblíbená hudba vám dodá energii a chuť do práce nebo do učení. Na internetu najdete spoustu nejrůznější motivační hudby. Pokud máte nějakou oblíbenou píseň, která ve vás vzbuzuje energii a pozitivní emoce, je skvělé s ní začínat den, pracovní činnost nebo například sportovní aktivitu.
  • Prostředí – je velmi důležitým motivačním faktorem. Rituálem může být nachystání pomůcek na pracovním stole. Osobní amulet nebo fotografie. Lépe se nám bude pracovat a přemýšlet při dostatku čerstvého vzduchu. Pomoci nám může i oblíbená vůně.
  • Buďte v kontaktu sami se sebou. Hraní rolí, předstírání, že jsem někým jiným, potlačování sebe sama nás většinou spíše vyčerpává a zahání do kouta. Někdy na cestě k sobě samým musíme projít různými extrémy, opačnými póly. Mnohdy je za poznáním sebe sama náročná cesta odkládání masek a zbavování se návyků, které máme naučené, ale už nám neslouží. V krizi však nejlépe poznáme sebe samotného. Rituálem sloužícím k poznání sebe sama je například každodenní meditace.
  • Vizualizujte, například pomocí nástěnky snů. Představte si ve své mysli obraz ideálního výsledku nebo ideálního dne. Jasně definovaný cíl pomůže udržet motivaci a budete mít  určitě i intenzivnější pocit smyslupnosti svého chování.
  • Psychická a fyzická kondice se navzájem doplňují. Proto by důležitou součástí jakékoliv vaší dlouhodobější činnosti měl být i kvalitní odpočinek. Rituálem odpočinku může být třeba procházka, každodenní jóga nebo posezení v oblíbené kavárně.      

Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte