Týká se covid-19 i vás osobně?

Prodělali jste covid-19? Pokud máte postcovidový syndrom, poradíme, jak urychlit zotavení

Onemocnění covid-19 je tu s námi zhruba rok. A značně nám zasáhl do života. Zejména pak těm, kterých se covid-19 osobně týká. Dobrou zprávou sice je, že drtivá většina lidí prodělá covid bez obtíží. Avšak někteří po odeznění akutní fáze mohou trpět dalšími symptomy. Říká se tomu postcovidový syndrom.

Postcovidový syndrom je záležitost, o které se zatím příliš nemluví, avšak mělo by se. Dostat se zpět do plného zdraví může často totiž velmi dlouhou dobu. A není to nic příjemného. Jak tedy můžete urychlit rekonvalescenci z nemoci covid-19?

Covid-19 a nejčastější příznaky onemocnění

Lidé, kteří mají lehkou formu onemocnění nemocí covid-19, přetrvávají intenzivní příznaky zhruba 4-6 dní. Většinou se jedná o chřipkové příznaky. Objevuje se tedy bolest hlavy, případně i bolest kloubů a také vysoká teplota či horečka. Základem domácí léčby je odpočinek a mírnění příznaků onemocnění covid-19. Na snížení teploty či mírnění bolestí je možné využít volně prodejné preparáty z lékárny, například s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Případně je možné sáhnout po bylinách, které obsahují přirozeně se vyskytující kyselinu salicylovou. Patří sem například vrbová kůra (využívá se při horečce), tužebník jilmový (teplota, horečka, bolesti kloubů), kontryhel nebo například violka vonná. Rovněž i tyto byliny je možné sehnat v lékárně, případně v bylinářství

Čtěte také:

Nejdůležitější vitaminy, minerály a stopové prvky

„Mapa cestovatele“ zveřejněná Ministerstvem zahraničních věcí usnadní orientaci ohledně povinného testování na covid-19

Doba „covidová“ umocnila zájem o domácí mazlíčky

Co je to postcovidový syndrom?

Ovšem covid-19 nemá jen klasické chřipkové příznaky. Objevit se může i nadměrná únava, kašel, dušnost nebo bolesti na hrudi, dále potíže s koncentrací, ztráta čichu a chuti, problémy se spánkem, padání vlasů a problémy s pokožkou, případně i vyrážky. Právě tyto příznaky nebo jen některé z nich, mohou u mnoha lidí přetrvávat často ještě několik dní nebo týdnů potom, co jsou testováni negativně. A právě toto se odborně nazývá jako postcovidový syndrom. Jedinci, kteří nemuseli do nemocnice a zvládli onemocnění doma, se obvykle zbaví veškerých příznaků do 2-3 týdnů. U těžších případů pak může postcovidový syndrom odeznívat až 8 týdnů nebo déle.

Může postcovidový syndrom ublížit?

Není vůbec pravidlem, že se postcovidový syndrom objeví u každého, kdo prodělal onemocnění covid-19. Nehraje v tom roli věk ani anamnéza pacienta. Jestli vůbec a jak dlouho případně bude člověka trápit, tak nelze odhadnout. Problémem však je, že nemoc covid-19 postihuje především plíce. Avšak může poškodit i spoustu dalších orgánů a těle. A to včetně srdce a mozku.

Dostatek čerstvých vitamínů je nejen prevencí, ale i lékem

Nevýhodou je, že lékaři stále ještě nemají dostatek informací ani o onemocnění covid samotném, natož o dlouhodobých následcích. Upozorňují proto, že rizikoví pacienti by měli i po vyléčení nadále zůstat pod dozorem svého ošetřujícího lékaře. A to nejméně do doby, dokud jejich stav není zcela totožný jako před vypuknutím onemocnění covid-19.

Covid-19 a rekonvalescence

Samozřejmě existují návody a tipy, jak urychlit rekonvalescenci. A zde je dobré podotknout, že velkou roli hraje imunitní systém. Je proto nadmíru důležité obranyschopnost organismu co nejvíce posilovat. A jak na to? Základem je pochopitelně zdravá strava. Omezte příjem cukrů, polotovarů a smažených jídel. Naopak do jídelníčku zařaďte dostatek vlákniny a čerstvého ovoce i zeleniny. Nezapomínejte také na pitný režim. Zde vám mohou pomoci některé byliny, které imunitu přirozeně posilují. Například šípky (čaj připravený za studena, kvůli uchování vitamínu C), echinacea, heřmánek nebo mateřídouška. Rovněž je důležité eliminovat stres a nutný je i dostatečný odpočinek. Starším lidem je pak možné doporučit i fyzioterapii, případně léčebný pobyt v lázních.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.