Proč slavíme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje?

Proč slavíme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje?

Státní svátek je pro mnoho lidí jen dnem volna, kdy nemusí do práce. Málokdo se ale skutečně zamyslí nad tím, co vlastně placeným volnem oslavuje. Jedním ze státních svátků je i příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu, který letos oslavíme ve středu 5. července 2017. A právě na historii tohoto svátku se podrobně podíváme v následujícím článku.

Čtěte také:

Svátek práce neboli První máj je oslavou lidské práce, ne politickým svátkem

O dvou bratrech, Cyrilu a Metodějovi, se učí už děti na základních školách. Ruku na srdce, na kolik z historie jste ale schopní si vzpomenout vy? A dovedli byste ještě vyjmenovat rok, ve kterém na území Čech soluňský věrozvěst Cyril s bratrem Metodějem přišel? Pokud ne, tak si s námi historii stručně připomeňte.

Přenesme se teď na chvíli do 9. století našeho letopočtu. V té době na území Velkomoravské říše neexistuje jednotná víra. Do Čech totiž přichází mnoho duchovních, například z Německa, Řecka nebo Itálie, každý z nich tam ale šíří svou víru, a tak vznikají zmatky a víra není pevná, ani jednotná.

Kníže Rostislav chtěl upevnit víru na Velké Moravě

Podle historických kronik a pamětí se kníže Rostislav rozhoduje upevnit křesťanství. Sám na to ovšem nestačí, a snad si třeba i neví rady, proto posílá do centra Byzantské říše Konstantinopole poselstvo, které jeho jménem žádá císaře Michaela III. a patriarchu Fotiose o radu. Ti jeho radu ochotně vyslyší a na rozpolcenou Moravu vzápětí posílají dva vzdělané duchovní - bratry Konstantina a Metoděje. Ti už mají za sebou úspěšnou misi ke kočovným Chazarům žijících na Krymu, ale hlavně ovládají slovanský jazyk, neboť se narodili v makedonské Soluni, což byla oblast osídlená slovanským obyvatelstvem.

Roku 863 tedy vystudovaný právník Metoděj a jeho bratr filozof Konstantin odcházejí spolu s družinou a dalšími knězi na Moravu. S sebou si nesou písmo svaté a bohoslužné knihy v jazyce, který znají z rodného města Soluně (písmo je později nazváno jako hlaholice). Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu v roce 864 vyvolává u velkomoravských obyvatel nadšení, hlavně protože podle římské legendy s sebou nesou také ostatky svatého Klimenta a přeložené evangelium.

Následující čtyři roky se oba kněží věnují vzdělávání nových učenců, dále překládají církevně právní texty i bohoslužebné knihy. V polovině roku 867 se pak i s početnou družinou svých žáků připravují na dlouhou cestu do Konstantinopole. Cestou se zastavují u knížete Kocela v Panonii, kde učí vybrané velmože slovanskému písmu. Dále učenci pokračují do Benátek, kde přijímají pozvání od hlavy římské říše Mikuláše I. k osobní návštěvě. Tam se také dozvídají šokující informaci, že jejich císař Michael III. byl zavražděn a Byzantské říši teď vládne jakýsi císař Vasil.

Jméno Cyril přijal Konstantin až před smrtí

Následně také umírá papež Mikuláš I., a tak učence přijímá už nový papež Hadrián II., který je podle kronik potěšený jak jejich návštěvou, tak vzácnými dary, které mu družina přináší. Konstantin a Metoděj jsou následně vysvěceni na biskupy, a někteří jejich žáci se navíc stávají knězi. Začátkem roku 869 pak Konstantin vážně onemocní a vstupuje do kláštera, kde přijímá řeholní jméno Cyril. Následkům své nemoci pak podléhá začátkem roku 869, jeho ostatky jsou uloženy v chrámu sv. Klimenta v Římě.

Metoděj je mezitím povýšen a míří do Panonie, na cestě je ale přepaden Bavory. Představitelé bavorské církve jej následně odsuzují k doživotnímu žaláři. Už v roce 873 je ale arcibiskup Metoděj propuštěn a míří na Moravu, kde mu kníže Svatopluk svěřuje správu všech kostelů v zemi. Metoděj také bojuje za myšlenku obnovení moravského arcibiskupství. Dokončit ji ale bohužel nestíhá, neboť v roce 885 umírá. Arcibiskupství je obnoveno až o 100 let později, a to knížetem Boleslavem II. a českým biskupem Vojtěchem.

Zásluhy obou bratrů ve Velkomoravské říši ale nejsou zapomenuty, a tak se dnes každoročně na jejich počest slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Cyril a Metoděj

Připomeňte si příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu výletem

Pokud máte rádi církevní památky, pak si můžete slovanskou historii přiblížit právě výletem do jednoho z kostelů sv. Cyrila a Metoděje. Přehled dvou historicky nejzajímavějších a na pohled nejkrásnějších svatostánků najdete níže:

  1. Pravoslavný katedrální chrám sv. Cyrila a Metoděje, Resslova 9a, Praha 2

Rozhodně nejzajímavější a zároveň nejsmutnější historii v sobě nesou zdi chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Pokud se zajímáte o odboj za druhé světové války, pak jistě víte, že právě v kryptě tohoto kostela se 27. května roku 1942 odehrál poslední odpor sedmi příslušníků československého zahraničního odboje, kteří se podíleli na operaci Anthropoid s cílem zabít zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Všech sedm hrdinů v kryptě bohužel podlehlo německé přesile. Stopy po jejich statečnosti ale najdete v chrámu dodnes. Kostel, který byl svatému Cyrilu a Metodějovi zasvěcen v roce 1935, byl dva roky po válce znovu slavnostně vysvěcen a dnes zde funguje Národní památník hrdinů heydrichiády.

  1. Kostel sv. Cyrila a Metoděje, Karlínské náměstí, Praha 8

Karlínský kostel už dovedl uchvátit nejednoho člověka, a to i ateisty, kteří církevním památkám zrovna moc nedají. Kostel se totiž nachází, co by kamenem dohodil od památníku na Vítkově, a zároveň kousek od řeky Vltavy. Návštěvníci o něm nejčastěji říkají, že představuje oázu klidu a míru uprostřed rušného Karlína. V kostele se pravidelně konají bohoslužby, ale mimo ně je otevřený k prohlídce i veřejnosti, a to od 8.00 do 19.00 hodin. Zvenku kostel zaujme především zachovalými zdobenými vitrážemi nebo hlavní lodí se dvěma věžemi. Určitě stojí ale za to, si ho prohlédnout i zevnitř, kde se nachází velký zdobený interiér. Po prohlídce si pak můžete odpočinout v okolním rekonstruovaném parku.

Co je to věrozvěst vám přiblíží český film

Pokud se rádi o historii dozvídáte zábavnější formou, než je její načítání z knih, máte možnost podívat se na film. Režisér Petr Nikolaev v roce 2013 natočil dobrodružný historický velkofilm s názvem Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů. V osmdesáti minutách se dozvíte, jak Cyril a Metoděj v 9. století absolvovali dlouhou a nebezpečnou cestu, aby šířili křesťanství. Film byl natočen k výročí právě 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. V roce 2013 byl snímek také nominován na Českého lva, a to v kategorii nejlepší kostýmy z dílny Marianny Stránské. Nominaci ale už neproměnil. Film tvůrci sestříhali ze čtyř padesátiminutových miniseriálů. Takže pokud dáváte před filmem přednost příběhům na pokračování, budou pro vás právě seriály tou správnou volbou třeba pro lenošivé odpoledne.

Možností, jak si připomenout den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, je mnoho. A pokud vás neuspokojil ani náš stručný výklad historie, výlet za kostelem nebo film, můžete odpoledne strávit v knihovně, kde se vám určitě podaří vyhledat mnoho zajímavých informací o dané době. Co takhle vyzkoušet Národní knihovnu České republiky, která se nachází v nádherném prostředí Klementina? Už jen výlet tam pro vás bude určitě úžasným zážitkem. Tak tedy vzhůru za českou historií!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vratislávka – malebná obec v Jihomoravském kraji
Rádi jezdíte na kole, chodíte na pě…
Obec Kyjov: malá víska v okrese Žďár nad Sázavou
Obcí Kyjov se v Česku nachází…
Obec Lety, okr. Písek
Malebná obec Lety se rozprost…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.