Jak moc nám může ublížit změna času?

Jak moc nám může ublížit změna času?

Změna času 2020 je tu! V noci se bude opět posouvat čas. Řada z nás se na tuto změnu netěší. Některým lidem dělá problém přizpůsobit svůj denní režim posunu času o celou hodinu. Zdá se to být pouhá hodina, ale přesto nás to může ovlivnit. Někoho méně, jiného více. Kdy přesně nastane v roce 2020 změna času a jak se na to můžeme připravit?

Čtěte také:

Letní čas a zimní čas: Jaký je mezi nimi rozdíl a proč se čas mění?

Změna času 2020

Letošní změna času 2020 nastane v noci ze soboty na neděli 29. března 2020. Tehdy se posouvá čas ze druhé na třetí hodinu a začíná platit letní čas. Znamená to tedy, že budeme spát o hodinu méně a večer bude déle světlo. Už tak můžeme pozorovat v přirozeném běhu přírody, jak se na jaře prodlužuje den a později se stmívá. Každá změna času pro člověka představuje určitou zátěž a potřebuje se tomu přizpůsobit. Někteří lidé to snášejí hůře a hovoří se o zavedení jednotného času. Změna času nám totiž narušuje naše přirozené biorytmy.

Na podzim nás znovu čeká posun času z letního na zimní, což nastane 25. října 2020, opět ze soboty na neděli. Tentokrát se posune čas ze tří hodin na dvě. Právě tento zimní čas je ten standardní, který by mohl platit neustále a bez jakýchkoliv změn. Otázkou je, zda bude platnost zimního času po celý rok vůbec zavedena a kdy v Evropské Unii skončí střídání času.

cas hodiny

V roce 2018 proběhlo dotazování respondentů, které zjistilo, že až 84 % lidí je pro zavedení jednotného času. Prokázalo se, že neustálé změny času lidem opravdu vadí. Prozatím však nedošlo k dohodě států a nepadlo žádné konečné rozhodnutí. Věc se odložila o pár let a je stále v jednání.

Jak nás ovlivňuje změna času?

Negativní dopad střídání času spočívá především v tom, že se člověk dobře a kvalitně nevyspí, vstává v jinou dobu a změní se celý režim jeho dne. To rozhodně souvisí i s fungováním celého organismu, s biorytmy, a také s citlivostí našeho imunitního systému. Unavený a vnitřně rozhozený člověk je pak i více náchylný k nemocem, psychickým rozladám, úrazům a nehodám. Citlivějším lidem tedy změna času rozhodně neprospívá.

Změna času 2020: Pomoci může to, že o tom víme předem a začínáme se již se změnou času srovnávat ve své mysli a připravovat se na ni. Měli bychom dostatečně spát a dbát na svou kondici, zdravou výživu a mít dobrý přísun vitamínů a minerálů. Každý člověk je však tvor přizpůsobivý a schopnost adaptability máme velkou, proto se nemusíme bát, všechno se zase postupně brzy vrátí do normálu. Každopádně by asi většina z nás uvítala zavedení jednotného času, proto doufejme, že Evropská Unie tento požadavek brzy schválí.



Diskuse k článku

  • Ellen

    08:14 28. 3. 2020 +2
    Změna času dvakrát do roka na mě působí velmi špatně. Zvláště ta jarní. Pracuji v nemocnici, na 12-ti hodinových směnách, denních a nočních, v nepravidelném režimu. Už to je pro organismus velká zátěž, za 40 let už jsem z toho hodně unavená. Když ještě člověk nemá ani pravidelné volno o víkendech, začne se to projevovat na jeho zdravotním stavu. Na ranní směnu musím vstávat o půl páté, abych v 6 byla v práci. V letním čase je to půl čtvrté. Abych se dostatečně vyspala, musím jít spát nejpozději v 9 večer, ale to je ještě světlo. Vlastně po celý rok vstávám ještě za tmy, v létě chodím spát za světla, to je proti přírodě. Naši předkové chodili spát po setmění a vstávali za svítání, bylo to přirozené uspořádání. Proto byli i zdravější, odolnější. Také je rozdíl, jestli běžně vstáváte v 7 a po změně času v 6, tam se to moc nepozná, ale ti, co musí vstávat místo ve 4 - 5 ve 3 - 4 to poznají hodně, člověk je nastavený tak, že ve 3 - 4 je pro něj hluboká noc a spí v té době nejhlubším spánkem. Čas by měl být trvale takový, jak si ho nastavila příroda, to je jediné správné nastavení. S tím by si lidé neměli zahrávat a nechat přírodě její přirozený běh, její přirozené rytmy, žít s ní v souladu a ne s ní vést věčný a stejně marný boj. Protože co udělají lidé proti přírodě, to se jim nakonec vrátí v podobě nemocí, ekologických i přírodních katastrof, apod. Příroda si nakonec se vším nějak poradí, ale lidé hůř...

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.