Čtyřicítka na krku? Upravte jídelníček i pohyb

Čtyřicítka na krku? Upravte jídelníček i pohyb

Život po čtyřicítce? Právě jste odstartovali novou životní etapu. Nejen naše buňky cítí, že se nyní přesouváme do fáze, kdy bychom měli začít sklízet plody své dosavadní činnosti. V pozitivním, ale i v tom negativním slova smyslu. Čtyřicítka přináší i mnoho hormonálních změn, které mají vliv na náš organismus, ale i psychiku. Na co si dát v tomto období pozor a jak si uchovat vitalitu a zdraví? Začněte tím, že připustíte, že strava po čtyřicítce i cvičení po čtyřicítce hraje důležitou roli a věnujte jim pozornost.

Život po čtyřicítce: Pozor na psychiku

Západní společnost již několik desetiletí ovládá kult mládí. Naše těla i obličeje mohou působit mladistvě, ať už za to jsou zodpovědné geny, drahá kosmetika, pozitivní myšlení anebo plastické operace. Uvnitř nás však probíhá řada změn, které nás připravují na přesun do druhé poloviny životní cesty. Život po čtyřicítce je pro řadu lidí „krizí středního věku“, neboť se poprvé setkají se skutečností, že všechny plány ze své hlavy pravděpodobně už nestihnou. Je třeba si definitivně vybrat a vydat se tím směrem. Zároveň je třeba si uvědomit, že dosavadní život není „chybou“ nebo „promarněným časem“. Je to období, které nás formuje. Život po čtyřicítce je třeba zahájit podporou psychiky. I k tomu pomůže strava a cvičení.

Život po čtyřicítce: Přizpůsobte stravu

Život po čtyřicítce mimo jiné znamená zpomalení metabolismu. Zatímco dříve jste si bez obtíží dali v jedenáct hodin druhou večeři, spolu se čtyřicítkou to už na svém těle a pohodlnosti oblečení můžete negativně pocítit. U žen se navíc tělo začíná připravovat na přechod (menopauzu), proto dochází i k řadě hormonálních změn, které mohou mít negativní vliv i na zpracování potravy a nechtěné tloustnutí. U mužů dochází k dalšímu poklesu produkce testosteronu, což může jejich život ovlivnit.

Strava po čtyřicítce? 8 tipů, jak být vitální

  1. Přizpůsobte velikost porcí. Naučte se jíst pouze do zasycení, nedojídejte a nejezte mezi jídly.
  2. Pestrý jídelníček, dostatek vlákniny a vitamínů. Vyvážený jídelníček udržuje nejen zdravý střevní mikrobiom, ale také dodává dostatek energie.
  3. Pitný režim je základ. Spolu s věkem klesá pocit žízně, kontrolujte si příjem tekutin.
  4. Pečujte o své trávení a pestrý mikrobiom. Střevní mikroflóra ovlivňuje naši imunitu, ale také psychickou stránku.
  5. Diety opatrně. Pakliže v tomto období přibíráte na váze bez speciální příčiny, nebojte se vyhledat odborníka, který může vhodnou stravou upravit váš „rozhozený“ hormonální stav.
  6. Vyhoďte sladkou tečku. S věkem se zvyšují i rizika kardiovaskulárních chorob nebo civilizačních onemocnění jako diabetes II. typu. Cukr bohužel tyto rizika zvyšuje.
  7. Pravidelně detoxikujte. Stejně jako uklízíme svůj byt (pánové auto), je třeba očistit i naše vnitřní prostředí těla. Usazeniny například ve střevech znesnadňují vstřebávání živin i vitamínů, čímž se oslabuje i váš organismus.
  8. Zvyšte příjem vápníku – život po čtyřicítce přináší i „řídnutí kostí“ – vápník najdete v máku, špenátu, luštěninách či kapustě.

219

Cvičení po čtyřicítce je žádoucí

Po čtyřicítce dochází k úbytku svalové hmoty. Ačkoli jste doposud svou kondičku udržovali prostřednictvím občasné fyzické aktivity, nyní by se měla stát vaší každodenní záležitostí. Začněte také pečovat o pružnost svého těla. To se vám s každým dalším rokem bude jen hodit. Důležité je také přijímat dostatečné množství bílkovin, které jsou „potravou“ pro svaly (libové maso, kysané mléčné výrobky, luštěniny, ořechy, vajíčka…). Cvičení po čtyřicítce je důležité i z hlediska kostí, ty byste měli podpořit i příjmem vitaminu D.

Cvičení po čtyřicítce

  1. Posilujte břišní svaly. Tím pečujete i o orgány zde uložené. Začněte bráničním dýcháním. Získáte citlivost, která se hodí k dalšímu cvičení. Právě dýchání činí cvičení efektivním.
  2. Posilujte pánevní dno – je prevencí inkontinence a pomáhá i se zažívacími obtížemi.
  3. Balancujte. Nikoli svůj život, ale své tělo. Jako součást cvičení po čtyřicítce je dobré zařadit balanční cviky. Ty udržují pružnost i zdrav
  4. Tvrdý trénink v posilovně nechte mladším. Zaměřte se na zpevňování ochabujících svalů.
  5. Soustřeďte se na svá chodidla. Řada obtíží vychází ze špatného držení těla. Zkuste během chůze vnímat svá chodidla, našlapujte na celé plosky, aktivujte klenby. Večer je můžete masírovat. Opět získáte citlivost a skrze energetické dráhy podpoříte i činnost orgánů. Může pomoci i v případě vbočeného palce.
  6. Tancujte. Uvolňujte svaly kolem pánve. K tomu je tanec více než vhodný.
  7. Zařaďte ranní rozcvičku. Jemné cviky nebo i meditace mohou s vaším tělem (i psychikou) dokázat zázraky.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Nowadays, it is difficult to find a serious loan due to several scams related to advertising on...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Nowadays, it is difficult to find a serious loan due to several scams related to advertising on...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.