Profesionální aromaterapeutka Ludmila Kotalíková

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciální oleje jsou na výsluní odjakživa. Asi není žádným překvapením, že vědci a archeologové dokázali pravděpodobně odhalit vůni, kterou voněla Kleopatra – myrhu, kardamom, olivu a skořici.

Vyrobte si vlastní parfém. Esenciální oleje vám v tom mohou být hodně nápomocny. Do rozvoje průmyslu se pro výrobu parfémů a výrobků osobní hygieny používaly výhradně přírodní ingredience.

Parfém: Vznik voňavé směsi

„Parfuméři extrahovali vůně různým způsobem, mezi nejoblíbenější patřila destilace a také enfleurage,“ vysvětluje profesionální aromaterapeutka Ludmila Kotalíková. „Vůně byly až do 19. století výsadou majetných vrstev obyvatelstva. S rozvojem průmyslové revoluce se začaly vůně napodobovat synteticky a vznikal první pafrém a toaletní vody. V současné době se pro výrobu vůní, aromat a parfémů používají téměř výhradně syntetické látky. Je to z mnoha důvodů. Jedním z nich je snadná dostupnost, jsou levné a bez problémů k dispozici. Nejsou závislé na sklizni nebo počasí, jejich vůně je stále stejná.

Čtěte také:

Vůně podle horoskopu: Které esenciální oleje jsou pro vás vhodné?

Aromaterapeutická masáž dokáže povzbudit i trávení

Vlastní parfém: Esenciální oleje jako základ?

„Já jsem se k výrobě propracovala přes aromaterapii a svojí praxi, kde esenciální oleje hrají hlavní roli,“ popisuje Ludmila Kotalíková. „Při výrobě terapeutických směsí jsem kombinovala, zkoušela a experimentovala. Zjišťovala jsem, jak dlouho jednotlivé esenciální oleje vydrží na pokožce, jak se spolu míchají, kterým je spolu dobře a kterým ne,“ popisuje svoji cestu k parfémům. „Zkoušela jsem směsi vzájemně podpořit až jsem se propracovala k přírodním parfémům. Přemýšlím o vůni jako o celku, přemýšlím o tom, co má podpořit a pracuji s každým klientem individuálně. Málokdy dělám vůně do šuplíku. Využívám pestrou paletu vůní, které si nechávám vozit z celého světa. Chci, aby výsledek byl jako kulinářský zážitek, aby esenciální oleje a vůně hrály, měnily se, prolínaly, vystupovaly v harmonii akordů a jednotlivých tónů,“ vysvětluje.

Přírodní parfém a esenciální oleje

Parfém z přírodních zdrojů kopíruje přírodní cykly, kopíruje počasí, dostupnost ingrediencí. I když jsou esenciální oleje dnes zastoupeny v široké škále – a nejen esenciální oleje, ale i absolue nebo izoláty a jejich směsi, není vždy jisté, že produkce bude stálá. Navíc některé rostliny produkují silice podle počasí a jeden rok voní tymián více květinově a svěže, další rok může být těžký a do parfémů vlastně nepříjemný. Pak je potřeba hledat zase jinou ingredienci, která tymián nahradí. Je to takové dobrodružství,“ vypráví svoji cestu jediná česká členka Národní asociace holistických aromaterapeutů a dodává, že přírodní parfém je vlastně životní styl. Jelikož syntetické vůně na nás útočí z toaletního papíru, z čistících prostředků i dopravních prostředků a zahlcují nás svou přítomností.

Esenciální oleje mohou být náhradou za klasický parfém

Přírodní parfém, kde hlavní roli hrají esenciální oleje, má spoustu výhod. Můžete si ho vytvořit sami nebo si ho sestavit u parfuméra na míru. Jeho vůně může mít pak záměr, jak vás podpořit. „Esenciální oleje, ze kterých je parfém sestavený působí příznivě na vaše zdraví,“ říká aromaterapeutka. „O jednotlivých esenciálních olejích se nejen z výzkumů ví, že ovlivňují psychiku – snižují například úzkost, depresivní pocity, paniku, pocity smutku.“ Když parfém používáte, pečujete zároveň o své zdraví fyzické i psychické. Pokud si ho vyrobíte sami nebo necháte tvořit na míru, znáte jeho příběh, jak se tvořil, váží vás k němu nějaké vzpomínky.

Esenciální oleje: Výroba osobního parfému

Aromaterapeutka Ludmila Kotalíková přidává i návod: Pokud máte nějaké esenciální oleje doma, zkuste s nimi pobýt, čichat je, zkoušet, jak se mění ve směsích a jak se spolu jednotlivé vůně spojují. Rozdělte si je podle těkavosti do skupin horní, střední a základní tóny. Také se jim říká hlava – srdce – základ. To asi znáte z popisů parfémů.

Výroba vlastního parfému může být zábava

Když budete mít tohle dělení připravené, začněte přemýšlet o tom, které esenciální oleje by se do vašeho parfému hodily, čím byste chtěli vonět. Nakapejte si jednotlivé esenciální oleje na parfumérské papírky a zkoušejte, jak jim to spolu dohromady sluší. Můžete si vytvořit parfém jen z horních a středních tónů nebo ze středních a základních tónů. To už je na vás. Ze své zkušenosti můžu říci, že pokud parfém obsahuje všechny tóny, jeho vůně je temperamentní, dynamická, má jiskru. Ale každý potřebujeme něco jiného, takže experimentujte. Není žádné pravidlo kolik vůní kde má být. I když za takové „pravidlo“ se považuje poměr 40 % základu, 30 % středních tónů a 30 % horních tónů.

Pročtěte si také: Esenciální oleje a bezpečnost? Při nevhodném zacházení vám mohou ublížit

Když dojdete k finálnímu výběru vůní, začněte kapat esenciální oleje do kádinky a formulujte výsledný parfém. Parfém obsahuje 15-30 % vonných látek. Jako základ pro olejový parfém můžete použít jojobový olej nebo frakcionovaný kokosový. Výslednou směs esenciálních olejů můžete přidat také do nearomatických tuhých olejů (dezodorizovaný kokosový nebo různé typy vosků a másel) a vyrobit si tak tuhý parfém. Pokud máte rádi aplikaci rozprašovačem, doporučuji přidat esenciální oleje do 70 % alkoholu, v kterém se většina esenciálních olejů a absolue rozpustí.

Jaké esenciální oleje patří do jednotlivých skupin?

Horní tóny se rychle vypařují. Největší skupinou jsou citrusy – pomeranč, bergamot, citron, grapefruit, mandarinka. Dále pak kořeněné a bylinné esenciální oleje jako například anýz, koriandr, hřebíček nebo růžový pepř.
Střední tóny tvoří srdce parfému. Obvykle v této skupině najdete esenciální oleje a absolue, které jsou získané z květů. Jako první mě napadá růže a jasmín, dále pak magnólie, neroli, ylang-ylang. Patří sem i skořice nebo bazalka.
Základní tóny poznáte podle trvanlivé vůně, často mívají tmavší barvu a jsou nejvíce viskózní. Kdybyste narazili na vetiver, labdanum, santalové dřevo nebo kakao, můžete je směle zařadit do této skupiny. A nezapomínejte, že na každém bude výsledek vonět jinak. Každý z nás má také svou osobní vůni, která doladí hotovou směs.

Esenciální oleje a parfém: Buďte opatrní

„Přírodní parfém a jeho tvorba je nádherná, fascinující a kreativní. Nebojte se kombinovat na první pohled nezkombinovatelné vůně. A vězte, že když vám někdo nabídne smíchání pěti esenciálních olejů, tak se nejedná o tvorbu parfému. Vůně parfému by měl být opravdu zážitek – široká paleta vůní, která harmonicky plyne, mění se a cítíte se s ní báječně. Přirovnání ke kulinářskému zážitku je asi nejpřesnější, zkrátka by to neměl být oběd ze školní jídelny. Kromě vybraných ingrediencí patří k výrobě parfému z esenciálních olejů osobnost parfuméra, jeho zkušenost, jemnost nosu a tvořivost. Je to krásná cesta a já jsem šťastná, že po ní můžu jít,“ uzavírá vyprávění aromaterapeutka Ludmila Kotalíková.

Autor článku: Monika PoledníkováDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 27. 09. 2023
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 09. 2023
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 09. 2023
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, dnes je úplněk. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se umělecké…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 09. 2023
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 01. 10. 2023
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 02. 10. 2023
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ÚTERÝ 03. 10. 2023
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

AFIRO s.r.o.
AFIRO s.r.o. je výhradním distributorem…
Gabriela Richtrová: výroba mýdel a přírodní kosmetiky
Zdravý životní styl a kvalitní…
Blanka Krčálová
Firma Pohlazenizesumavy.cz je internetový prodej…
STYL, družstvo pro chemickou výrobu: specialista na bytovou chemii
STYL, družstvo pro chemickou výrobu je největším českým…

Psí bradavice se vyskytují u štěňat i starších psů. Můžeme je léčit?

Dobry den, resim stejny problem. Bradavice mely odpadnout po osetreni tim ledovym zpusobem. Nestalo se tak ani...

Sova pálená jako domácí mazlíček aneb jak vyzrát na chov sov

Článek dobrý, škoda že jen reklama, která je přes něj nejde zavřít, tudíž první dva odstavce si člověk nepřečt...

Jak se vyrovnat s rozchodem či úmrtím

vím jaké to je. Před rokem mi zemře tatínek a před měsícem pejsem. Bylo to hrozné a už to nechci nikdy zažít. ...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

ja tedy slevám v obchodě neholduji, ale je fakt, ze damska kosmetika je tak brutalne draha, ze v tomto pripade...

Očkování

Kedy je vhodná doba pre očkovanie vakcínou MMR Priorix? Pri ubúdajúcom mesiaci? V ktorom z...

Odstranění vrchních i spodních očních víček v březnu 2024

Dobrý den,prosím o datum odstranění horních i dolních víček v březnu 2024 do 17.3.jsem...

Umělé oplodnění

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na osobní zkušenost... jak dlouho jste se pokoušeli o mim...
Zobrazit všechna témata

CBD vs CBG - jaký je mezi nimi rozdíl?

Popularita produktů na bázi konopí stále vzkvétá a také zájem o ně. Dvě z nejvýznamnějších sloučenin, které se nacházejí v konopí, jsou CBD (kanabidiol) a CBG (kanabigerol). Tyto složky v konopí jsou označovány...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Baňková masáž neboli baňkování uvolní ztuhlé svaly a uleví od bolesti

Baňkování nepatří sice mezi nejoblíbenější masáže, zato je velice účinná při bolestech zad nebo zatuhlých svalech. Baňky najdou uplanění při anticelulitidní masáži a mohou pomáhat i při křečích nebo obtížích se...

Přírodní parfém na míru? Vyrobte si jej snadno sami doma

Nejrůznější voňavky, toaletní vody nebo parfémy jsou každodenní součástí našeho života. Jen málokdo vychází ráno z domu bez toho, aniž by se navoněl. Cítíme se pak dobře a hlavně chceme, abychom voněli krásně p...

Velikonoční sekaná s vejci

Začněte tím, že si starší rohlík nakrájíte na kostky a rozmočíte v misce s trochou mléka. Nasáklé pečivo poté rukama vymačkejte a vložte do větší mísy. Dále k němu přidejte mleté maso, vajíčka, najemno nakrájen...

Veterina nejen pro malá zvířata

Ve světě veterinární péče jsou pečlivost a zkušenosti naprosto stěžejními faktory, které dokáží přispět k zajištění zdraví a pohody zvířecích společníků. A právě o tyto hodnoty opírá svou dlouholetou praxi vete...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Proč se bojíme podívat pravdě do očí aneb Sebeklam je zrádnost sama

Nechci ubližovat lidem, který mám ráda. A už vůbec ne svýmu muži, kterýho miluju. Občas na něj ale vychrlim emoce, co musej ven. On to pak vstřebá a má stejně "blbou" náladu, jako já. Partnerství jsou provázaný - emoce jsou propojený. Před několika měsíci jsem se však dostala na scestí a začala si nalhávat, že musim všechno zvládnout, abych mu už prostě neubližovala. Že musim milovat jeho dceru a "dělat", že se nic nestalo, protože bych ho jinak mohla taky ztratit. Tim jsem ale popřela sama sebe a nedokázala se dlouhou dobu podívat pravdě do očí...