Profesionální aromaterapeutka Ludmila Kotalíková

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciální oleje jsou na výsluní odjakživa. Asi není žádným překvapením, že vědci a archeologové dokázali pravděpodobně odhalit vůni, kterou voněla Kleopatra – myrhu, kardamom, olivu a skořici.

Vyrobte si vlastní parfém. Esenciální oleje vám v tom mohou být hodně nápomocny. Do rozvoje průmyslu se pro výrobu parfémů a výrobků osobní hygieny používaly výhradně přírodní ingredience.

Parfém: Vznik voňavé směsi

„Parfuméři extrahovali vůně různým způsobem, mezi nejoblíbenější patřila destilace a také enfleurage,“ vysvětluje profesionální aromaterapeutka Ludmila Kotalíková. „Vůně byly až do 19. století výsadou majetných vrstev obyvatelstva. S rozvojem průmyslové revoluce se začaly vůně napodobovat synteticky a vznikal první pafrém a toaletní vody. V současné době se pro výrobu vůní, aromat a parfémů používají téměř výhradně syntetické látky. Je to z mnoha důvodů. Jedním z nich je snadná dostupnost, jsou levné a bez problémů k dispozici. Nejsou závislé na sklizni nebo počasí, jejich vůně je stále stejná.

Čtěte také:

Vůně podle horoskopu: Které esenciální oleje jsou pro vás vhodné?

Aromaterapeutická masáž dokáže povzbudit i trávení

Vlastní parfém: Esenciální oleje jako základ?

„Já jsem se k výrobě propracovala přes aromaterapii a svojí praxi, kde esenciální oleje hrají hlavní roli,“ popisuje Ludmila Kotalíková. „Při výrobě terapeutických směsí jsem kombinovala, zkoušela a experimentovala. Zjišťovala jsem, jak dlouho jednotlivé esenciální oleje vydrží na pokožce, jak se spolu míchají, kterým je spolu dobře a kterým ne,“ popisuje svoji cestu k parfémům. „Zkoušela jsem směsi vzájemně podpořit až jsem se propracovala k přírodním parfémům. Přemýšlím o vůni jako o celku, přemýšlím o tom, co má podpořit a pracuji s každým klientem individuálně. Málokdy dělám vůně do šuplíku. Využívám pestrou paletu vůní, které si nechávám vozit z celého světa. Chci, aby výsledek byl jako kulinářský zážitek, aby esenciální oleje a vůně hrály, měnily se, prolínaly, vystupovaly v harmonii akordů a jednotlivých tónů,“ vysvětluje.

Přírodní parfém a esenciální oleje

Parfém z přírodních zdrojů kopíruje přírodní cykly, kopíruje počasí, dostupnost ingrediencí. I když jsou esenciální oleje dnes zastoupeny v široké škále – a nejen esenciální oleje, ale i absolue nebo izoláty a jejich směsi, není vždy jisté, že produkce bude stálá. Navíc některé rostliny produkují silice podle počasí a jeden rok voní tymián více květinově a svěže, další rok může být těžký a do parfémů vlastně nepříjemný. Pak je potřeba hledat zase jinou ingredienci, která tymián nahradí. Je to takové dobrodružství,“ vypráví svoji cestu jediná česká členka Národní asociace holistických aromaterapeutů a dodává, že přírodní parfém je vlastně životní styl. Jelikož syntetické vůně na nás útočí z toaletního papíru, z čistících prostředků i dopravních prostředků a zahlcují nás svou přítomností.

Esenciální oleje mohou být náhradou za klasický parfém

Přírodní parfém, kde hlavní roli hrají esenciální oleje, má spoustu výhod. Můžete si ho vytvořit sami nebo si ho sestavit u parfuméra na míru. Jeho vůně může mít pak záměr, jak vás podpořit. „Esenciální oleje, ze kterých je parfém sestavený působí příznivě na vaše zdraví,“ říká aromaterapeutka. „O jednotlivých esenciálních olejích se nejen z výzkumů ví, že ovlivňují psychiku – snižují například úzkost, depresivní pocity, paniku, pocity smutku.“ Když parfém používáte, pečujete zároveň o své zdraví fyzické i psychické. Pokud si ho vyrobíte sami nebo necháte tvořit na míru, znáte jeho příběh, jak se tvořil, váží vás k němu nějaké vzpomínky.

Esenciální oleje: Výroba osobního parfému

Aromaterapeutka Ludmila Kotalíková přidává i návod: Pokud máte nějaké esenciální oleje doma, zkuste s nimi pobýt, čichat je, zkoušet, jak se mění ve směsích a jak se spolu jednotlivé vůně spojují. Rozdělte si je podle těkavosti do skupin horní, střední a základní tóny. Také se jim říká hlava – srdce – základ. To asi znáte z popisů parfémů.

Výroba vlastního parfému může být zábava

Když budete mít tohle dělení připravené, začněte přemýšlet o tom, které esenciální oleje by se do vašeho parfému hodily, čím byste chtěli vonět. Nakapejte si jednotlivé esenciální oleje na parfumérské papírky a zkoušejte, jak jim to spolu dohromady sluší. Můžete si vytvořit parfém jen z horních a středních tónů nebo ze středních a základních tónů. To už je na vás. Ze své zkušenosti můžu říci, že pokud parfém obsahuje všechny tóny, jeho vůně je temperamentní, dynamická, má jiskru. Ale každý potřebujeme něco jiného, takže experimentujte. Není žádné pravidlo kolik vůní kde má být. I když za takové „pravidlo“ se považuje poměr 40 % základu, 30 % středních tónů a 30 % horních tónů.

Pročtěte si také: Esenciální oleje a bezpečnost? Při nevhodném zacházení vám mohou ublížit

Když dojdete k finálnímu výběru vůní, začněte kapat esenciální oleje do kádinky a formulujte výsledný parfém. Parfém obsahuje 15-30 % vonných látek. Jako základ pro olejový parfém můžete použít jojobový olej nebo frakcionovaný kokosový. Výslednou směs esenciálních olejů můžete přidat také do nearomatických tuhých olejů (dezodorizovaný kokosový nebo různé typy vosků a másel) a vyrobit si tak tuhý parfém. Pokud máte rádi aplikaci rozprašovačem, doporučuji přidat esenciální oleje do 70 % alkoholu, v kterém se většina esenciálních olejů a absolue rozpustí.

Jaké esenciální oleje patří do jednotlivých skupin?

Horní tóny se rychle vypařují. Největší skupinou jsou citrusy – pomeranč, bergamot, citron, grapefruit, mandarinka. Dále pak kořeněné a bylinné esenciální oleje jako například anýz, koriandr, hřebíček nebo růžový pepř.
Střední tóny tvoří srdce parfému. Obvykle v této skupině najdete esenciální oleje a absolue, které jsou získané z květů. Jako první mě napadá růže a jasmín, dále pak magnólie, neroli, ylang-ylang. Patří sem i skořice nebo bazalka.
Základní tóny poznáte podle trvanlivé vůně, často mívají tmavší barvu a jsou nejvíce viskózní. Kdybyste narazili na vetiver, labdanum, santalové dřevo nebo kakao, můžete je směle zařadit do této skupiny. A nezapomínejte, že na každém bude výsledek vonět jinak. Každý z nás má také svou osobní vůni, která doladí hotovou směs.

Esenciální oleje a parfém: Buďte opatrní

„Přírodní parfém a jeho tvorba je nádherná, fascinující a kreativní. Nebojte se kombinovat na první pohled nezkombinovatelné vůně. A vězte, že když vám někdo nabídne smíchání pěti esenciálních olejů, tak se nejedná o tvorbu parfému. Vůně parfému by měl být opravdu zážitek – široká paleta vůní, která harmonicky plyne, mění se a cítíte se s ní báječně. Přirovnání ke kulinářskému zážitku je asi nejpřesnější, zkrátka by to neměl být oběd ze školní jídelny. Kromě vybraných ingrediencí patří k výrobě parfému z esenciálních olejů osobnost parfuméra, jeho zkušenost, jemnost nosu a tvořivost. Je to krásná cesta a já jsem šťastná, že po ní můžu jít,“ uzavírá vyprávění aromaterapeutka Ludmila Kotalíková.

Autor článku: Monika PoledníkováDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 25. 09. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 26. 09. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je novoluní. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 27. 09. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 28. 09. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 29. 09. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PÁTEK 30. 09. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 01. 10. 2022
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Blanka Krčálová
Firma Pohlazenizesumavy.cz je internetový prodej…
STYL, družstvo pro chemickou výrobu: specialista na bytovou chemii
STYL, družstvo pro chemickou výrobu je největším českým…

okna

Když jsou špinavá.

okna

kdy mýt okna

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Čakrová svíce Cereus královská modř

Královsky modrá čakrová svíce – meditace, vnitřní svět
199 Kč

Náramek pro Vodnáře ROVNOVÁHA

Náramek pro klid, rovnováhu energií, sebepoznání, ochranu a…
390 Kč

Revitalizační vlasová kúra RIGENFORTE

Kúra proti padání vlasů, 12x10ml Hydroalkoholický…
920 Kč

Henna hnědá 100g

100% přírodní Henna Lamda 100% přírodní směs s výrazným…
129 Kč

Éterický olej SANTALOVÉ DŘEVO 10ml Dr.Popov

Přírodní esenciální olej
129 Kč

Výročí svatby můžete slavit každý rok. Poradíme, na co vsadit

Výročí svatby se zpravidla slaví po několika letech v manželství. Pojmout tento den však můžete po svém. Pokud budete chtít oslavit každý společný rok, kdy jste svoji, nic vám v tom nebrání. Jde o pěknou tradic...

Neslyšící dítě v rodině: Jak si počínat při výchově?

Neslyšící dítě může vyvolávat v rodičích značné obavy z budoucnosti. Matka i otec se mohou ptát sami sebe „Najde se svým deficitem kamarády, partnera nebo práci?“. Zvýšený strach o takového potomka je normální,...

Nejčastější psychické problémy moderního člověka: Jak se s nimi vyrovnat?

Jednadvacáté století nám jako lidstvu přineslo mnoho skvělých vymožeností, které usnadňují nemalým dílem každodenní bytí. Jenže psychické problémy nemizí, ba naopak. Je jich s těmito moderními výdobytky doby čí...

Cyklický horoskop 2023: Příroda, živly a jejich pohled na lidskou budoucnost

Příroda, osud nebo nějací bohové nám předpovídají osud a dávají do vínku veškeré naše vlastnosti? Nebo to snad máme pevně ve svých rukou jen my sami? Cyklický horoskop 2023 nabízí unikátní pohled na naši budouc...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Přirozená autorita motivuje a inspiruje. Jak ji vybudovat?

Přirozená autorita není záležitostí vrozenou. Je zapotřebí, aby ji člověk rozvíjel. Když se tak nestane, může si ji uměle vynucovat, což není ta nejlepší cesta. S lidmi nepřirozeně autoritativními se však setká...

Sendvič s hruškou a modrým sýrem

Nejprve si v toustovači rozpečte chlebové plátky. Poté je potřete máslem dle libosti. Dále si nadrťte vlašské oříšky, lze je i opražit na pánvi bez tuku, a posypte jimi dva pláty chleba. Dále si omyjte a nakráj...

Fretka domácí je všetečka i veselý společník. Jak ji chovat?

Fretka domácí se může stát dokonalým mazlíčkem, pokud nemáte čas na venčení psa, nebo zrovna dvakrát nemusíte kočky. Počítat však musíte s tím, že se jedná o velice zvídavé zvíře, které prošmejdí každé zákoutí ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Děláte skutečně to, co vás baví?

Práce, job, zaměstnání... každej tomu řiká jinak. Všichni ale za tim vidíme jediný - prachy, úspěch, svobodu. Říká se, že bez práce nejsou koláče. Asi to tak bude. Když nemáte kačku v ruce, nenajíte se. Prostě budete mít hlad. Tak je nastavenej svět. Materialismus, kapitalismus, bo nevim jak to pojmenovat. Peníze jsou dobrej sluha, ale zlej pán, no né? A položili jste si někdy otázku, jestli vám stojí za to, co teďka děláte? Jako myslim tim to, v čem pracujete???