
Jaké jsou optimální dávky vitamínů a jak zjistit jejich nedostatek?
Proč sledovat hladinu vitamínů v těle, jak a kdy je správně doplnit a co se s námi děje, když jich máme nedostatek? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět.
Proč sledovat hladiny vitamínů?
Vitamíny a minerály jsou klíčové pro správné fungování těla. Jejich nedostatek může vést k únavě, oslabené imunitě, poruchám soustředění, špatné náladě, anémii nebo problémům s kostmi a nervovým systémem. Tělo si těmito způsoby říká o vaši pozornost, přesto se ale některé příznaky vitamínových a minerálových deficitů rozvíjejí nenápadně a může být složité je včas odhalit.
Jaké jsou možnosti testování?
Nejlepším způsobem je požádat svého praktického lékaře o vyšetření krve. Základní rozbor je součástí preventivní prohlídky, na kterou máte nárok jednou za dva roky, pokud jste pojištěnci. Některé speciální testy je potřeba objednat zvlášť. Záleží tak na vaší dohodě s praktikem.
Pokud se nechcete limitovat praktickým lékařem, můžete si nechat udělat vlastní testy. Například laboratoře Unilabs se přímo specializují na různé typy testů na vitamíny a minerály, díky kterým zjistíte výsledky do pár dnů – objednejte se online zde. Nezapomeňte se ale poradit s odborníkem nad interpretací výsledných hodnot. Některé nedostatky nemusí znamenat nic závažného, naopak vysoké hladiny některých vitamínů a minerálů mohou v těle způsobit více neplechy než užitku.
Kde bývají nejčastější nedostatky?
Vitamín D
Jeho nedostatek má více než polovina populace v Evropě, zvlášť v zimních měsících. Jeho tvorba je totiž závislá na slunečních paprscích. Vitamín D je důležitý pro imunitu, sílu kostí a prevenci chronických onemocnění. Jeho nedostatek také přímo ovlivňuje náladu. Doporučená hladina tohoto vitamínu je > 75 nmol/l, v Evropě se ale běžně pohybuje pod hranicí 50 nmol/l. A jak ho doplňovat? Kromě každodenního pobytu na slunci a čerstvém vzduchu určitě sáhněte po doplňcích stravy s vitamínem D, které seženete v lékárnách nebo lepších drogeriích.
Vitamín B12
Je zásadní pro celý nervový systém a pomáhá při krvetvorbě. Mezi rizikové skupiny patří zejména vegani – vitamín B12 obsahují téměř výlučně živočišné produkty. S jeho vstřebáváním mají problém také starší lidé a lidé s celiakií nebo Crohnovou chorobou. Normální hladina vitamínu B12 je cca 200–950 pg/ml, v naší populaci se pohybuje spíše na spodní hranici.
Železo (Ferritin)
Je klíčové pro silnou imunitu. Jeho nedostatek způsobuje únavu, poruchy imunitního systému a lidi s nedostatkem železa často trápí přílišná bledost. Nejčastěji jeho nízké hodnoty mívají ženy v těhotenství, reprodukčním věku a děti. Doporučená hladina železa je pro muže 30–300 µg/l, pro ženy pak 5–200 µg/l.
Doplňky stravy – ano nebo ne?
Kdy sáhnout po doplňcích stravy? Nejlépe v okamžiku, kdy víte, že máte nedostatek některého z vitamínů nebo minerálů, nebo v případě, kdy patříte mezi ohrožené skupiny. Jejich užívání „pro jistotu“ nemusí přínést takové benefity, ve které doufáte.
Nadužívání některých vitamínů může být dokonce zdraví škodlivé. Zkuste se držet jednoduchého pravidla – pokud je vámi vybraný vitamín rozpustný ve vodě, nemůžete si jeho nadužíváním příliš uškodit, vaše tělo jeho přebytek totiž vyloučí s močí. Pokud ale máte až příliš vitamínů rozpustných v tucích, mohou pro vás představovat zátěž. Jedná se zejména o vitamíny A, D, E a K. Mezi jasné ukazatele předávkování vitamíny patří opakovaná bolest hlavy, neurologické problémy nebo dokonce problémy s ledvinami a játry. Buďte proto opatrní a některé skupiny vitamínů doplňujte ideálně cíleně a na základě předchozích testů.
Pokud se rozhodnete po doplňcích stravy sáhnout, vždy si vyberte kvalitní a nejlépe certifikované varianty.
Diskuse k článku