Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit

Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit

Těžké kovy, které se dostanou do organismu pak „soutěží“ o pozici s esenciálními minerály a následně je pak nahrazují ve tkáních. Jsou jedním z faktorů, které způsobují řídnutí kostí – osteoporózu, úbytek zubní skloviny, potíže s nehty, vlasy a klouby, narušují pevnost cévních stěn a způsobují stárnutí kůže. Těžké kovy porušují strukturu buněčných membrán a ničí mitochondrie v buňkách.

Čtěte také:

Chlorella zajistí účinnou detoxikaci organismu

Nebezpečí těžkých kovů

Těžké kovy nejsou rozložitelné, jsou karcinogenní a i v nízkých dávkách mohou být smrtelné. Při velkém hromadění těžkých kovů v těle hrozí otrava těžkými kovy. V životním prostředí však není možné se těmto nebezpečným těžkým kovům vyhnout a navíc jejich množství v životním prostředí neustále narůstá.

Nejčastější těžké kovy v organismu

Z různých zdrojů do organismu nejčastěji pronikají hliník, arzen, kadmium, cín a rtuť. Mezi ty nejnebezpečnější těžké kovy patří olovo, kadmium a rtuť. Zabránit kontaminaci a otravě organismu těžkými kovy lze pouze tím, že se detoxikace stane naší pravidelnou záležitostí.

Olovo v organismu

V těle se olovo kulminuje v játrech a ledvinách, může poškozovat kardiovaskulární systém člověka a při dlouhodobém vstupu olova do organismu se začne hromadit i v kostech. Olovo zapříčiňuje zpomalování fyzického a mentálního vývoje, souvisí s poruchou imunity a krvetvorby.

Kadmium v organismu

Kadmium se hromadí především v játrech a v ledvinách, poškozuje vyvíjející se plod v těle matky. Způsobuje poruchy ledvin, poškozuje přirozenou funkci jater, pohlavních orgánů i kardiovaskulárního systému. Podílí se také na řídnutí kostí.

Rtuť v organismu

Rtuť se hromadí v mozku, ledvinách, játrech, vlasech a nehtech. Je schopna překonávat veškeré bariéry a dostávat se do jakékoliv buňky v organismu. Rtuť se dokáže navázat na některé enzymy, čímž je vyřadí z jejich přirozené činnosti. V různých sloučeninách má neurotoxické účinky. Díky těmto účinkům může poškozovat zrak a sluch, i řeč. Rtuť může poškodit vyvíjející se plod, může se podílet na chronické candidóze, zažívacích obtížích, revmatismu, autoimunitních onemocněních a chudokrevnosti.

Jak těžké kovy vstupují do našeho těla a jak v organismu mohou působit

Těžké a nebezpečné kovy vstupují do našeho organismu zcela skrytě, nenápadně a plíživě, bohužel není však prakticky možné se jim dnes zcela vyhnout. Vstupují do těla společně s jídlem a vodou, můžeme je vdechnout a mohou vstupovat dokonce i přes kůži. Těžké kovy jsou obvykle rozptýlené v krvi mezi krvinkami a kumulují se v jednotlivých orgánech.

Pro náš organismus se těžké kovy stávají nebezpečnými ve chvíli, kdy je v těle kyselé pH a nedostatek biologicky dostupných zásaditých minerálů. Měli bychom dodržovat zejména pravidelnou hydrataci organismu čistou vodou, potíže nám hrozí především při dehydrataci, pokud je peristaltika střev pomalá a je-li špatná stavba střevní mikroflóry. Čím více těžkých organismů je v organismu, tím více společně spoluúčinkují. Hrozí pak blokace kapilárního systému, existuje vyšší pravděpodobnost usazení kovů ve tkáních a následkem toho i málo kyslíku v organismu.

Těžké kovy závažně narušují jednotlivé složky imunitního systému, otravy těžkými kovy pak způsobují alergické a autoimunitní reakce. Nebezpečné kovy se mohou usazovat v kostech a cévách, kde způsobují poruchy krvetvorby a usazují se i v mozku, kde mohou způsobovat degeneraci mozkových buněk. Takovéto degenerativní působení mívá špatné dopady na paměť, soustředění, proces učení i celkovou pohodu člověka. Těžké kovy v těle způsobují obvykle mnohé kožní potíže – lupenku, atopický ekzém a dermatitidy.

Těžké kovy v zelenině

Těžké kovy v těle mohou být zodpovědné za nepříjemnosti se svalovými křečemi, způsobují potíže se štítnou žlázou, poruchy krvetvorby, psychické obtíže i deprese. Jejich působení může způsobovat migrény a i hormonální chaos organismu.

Těžké kovy jsou nebezpečné tím, že se hromadí v organismu nenápadně a plíživě a je problém je vyloučit, neboť poločas rozpadu je u mnohých z nich i několik desítek let. Dále se nerozkládají, takže kolují v lidském těle a přírodě neustále. Usazují se obvykle v kostech a tak mohou narušovat krvetvorbu, způsobovat osteoporózu, potíže s nehty, zuby, klouby a stárnutí kůže. Mají vliv na pH vnitřního prostředí organismu, činí ho kyselejším. Do těla se mohou dostávat již v prenatálním období přes placentu.

Bez vyloučení těchto jedů z těla je jakákoli další terapie neúspěšná a nemožná. Obzvláště negativně působí rtuť, která blokuje v nervových buňkách vylučování ostatních jedů z životního prostředí a brání tak přirozenému fungování našeho vegetativního nervového systému.

Přemnožení kvasinky Candida albicans v organismu

Candida albicans je kvasinka, druh houby, která žije symbioticky v našich střevech, zažívacím traktu, na sliznicích a kůži a běžně nám žádné problémy nezpůsobuje. Kvasinka, která žije ve zdravém těle, které dostává správnou výživu, nezpůsobuje obvykle žádné problémy. Ve chvíli, kdy je v těle však prostředí nezdravé, začne tento původně neškodný organismus narůstat a může se stát i extrémně nebezpečnou patogenní houbou s hlubokými kořeny. Mezi hlavní popudy zvýšeného nárůstu této kvasinky v organismu patří špatné stravování, užívání antibiotik, popíjení alkoholu, užívání rekreačních drog, hormonální antikoncepce, nadměrný stres a právě také přítomnost těžkých kovů v organismu.

Kvasinka produkuje mykotoxiny, které způsobují narušení buněční komunikace, rozkládají a ničí tkáně a orgány, jejich vliv způsobuje oslabení těla a zvýšenou náchylnost k nejrůznějším infekcím a zánětům. Organická, převážně rostlinná strava udržuje játra zdravá a bez toxinů a podporuje tak přátelské bakterie ve střevech na vysoké úrovni.

Některé kovy jsou naopak pro náš organismus nezbytné!

Ne všechny kovy je nutné z organismu vyloučit, některé jsou naopak přirozeně pro náš organismu potřebné, jsou jimi například železo, zinek, měď a chrom. Tyto kovy bychom naopak měli organismus cíleně dodávat.

Železo

Železo obsahuje hovězí a jehněčí maso, tuňák, krabí maso, sardinky, cereálie, otruby, sezamová semínka – snižuje únavu a vyčerpanost, snižuje bolesti a nedostatek železe vede k anémii.

Zinek

Zinek najdeme v dýňových semíncích, sardinkách v oleji, ústřicích a pšeničných klíčcích. Podporuje imunitu člověka, hojení ran, pomáhá tělu zbavovat se škodlivých kovů.

Měď

Měď obsahují například ústřice, humři, krabi, ořechy, arašídy, houby a sušené švestky obsahují měď, ta je důležitá pro některé tělesné pochody a pro správné fungování nervů. Nedostatek mědi může způsobovat změnu barvy kůže a vlasů, únavu, chudokrevnost, nechutenství a pomalý růst malých dětí, oslabení imunity.

Chrom

Zdrojem chromu jsou fazole, hrách, ořechy, arašídy a celozrnné obiloviny. Rovněž pivovarské kvasnice obsahují chrom. Jeho nedostatek způsobuje chuť na sladké, ospalost, zvýšenou únavu, pocity častého hladu, zvýšené množství tuku v těle a podrážděnost.

Odkovení organismu od těžkých nebezpečných kovů

Pokud byste rádi množství nebezpečných kovů ve svém organismu snížili, mějte na paměti, že tento proces bývá poměrně zdlouhavý. Mezi osvědčené byliny pro přírodní detoxikaci a odkovení organismu patří trojkombinace koriandr, medvědí česnek a chlorella. Všechny bylinky/řasy v ideálním případě užívejte současně pro silný odkovující účinek.

Chlorella

Pokud zakupujete chlorellu, měli byste být pozorní k tomu, odkud pochází. V Číně pěstovaná chlorela není příliš vhodným doplňkem, neboť chlorella z tohoto prostředí bývá plná jedů z nezdravého prostředí a pesticidů. Kvalitní chlorella by měla být vypěstována ideálně v ekologickém zemědělství.

Koriandr

Koriandr je bohatý na vápník, draslík, hořčík, mangan, železo a minerálu, obsahuje rovněž vitamínu A a C a je schopen organismus od těžkých kovů výtečně čistit. Velice přínosné jsou antiseptické, protizánětlivé a antimykotické vlastnosti koriandru.

Koriandrový nápoj pro každodenní popíjení: čerstvý koriandr, stejný díl jablečné šťávy, stejný díl vody. Koriandr nasekejte a rozmixujte s vodou a jablečnou šťávou, každodenní popíjení pomůže k rychlé očistě organismu od těžkých kovů.

Pektin a zelenina

Pektin se nachází se v různých druzích ovoce a zeleniny, např. v zelených jablkách, zelí, hroznovém víně, karotce, banánech, v červené řepě a dřeni citrusových plodů. Pektin na sebe navazuje v trávicím traktu toxiny včetně těžkých kovů.

Velmi účinná pro odstraňování rtuti z těla je petržel, při detoxikaci olova zase pomohou cibule a česnek. Dalšími vhodnými antioxidačními potravinami, které zvyšují produkci detoxikačních enzymů, jsou zelí, kapusta a brokolice.

Těžké kovy z mozku odstraňuje špenát, brokolice, růžičková kapusta a vnitřnosti. Aminokyseliny pocházející z rybích bílkovin a vaječných bílkovin snižují některé jaterní enzymy, potřebné pro detoxikaci těžkých kovů.

Bolest hlavy při detoxikaci a další potíže

Skutečně efektivní detoxikace se projevuje zdánlivě zprvu negativně a to tím, že infekce, které byly v těle přítomny skrytě, začnou být aktivní. Nejčastěji se infekce v průběhu detoxikace projevují bolestmi hlavy a ledvin, zamlženým viděním, průjmem, bolestmi svalů, únavou. Chronické nemoci se dostanou do akutní fáze. Veškeré tyto infekce a zdravotní komplikace je nutné léčit alternativně nebo klasickými medicínskými postupy, ale i tak v žádném případě nezpanikařit, neukončit detoxikační program a nadále pokračovat v úspěšné detoxikaci organismu od těžkých kovů.Diskuse k článku

 • Zed

  10:34 28. 4. 2022 +3
  Pěkný článek akorát chybí popisek toho hlavního. Medvědího česneku. A hlavně že nadměrné užívání chlorelly bez medvědího česneku zanese všechny těžké kovy do trávicího traktu. A hlavně že by člověk se starými kovovými plombama v žádném případě neměl užívat zelený koriander protože pak uvolňuje kovy se zubu do těla. Takže napřed zubař. Vyměnit plomby za nekovové. Pak chlorella s medvědím česnekem. A zhruba po dvou tydnech se pustit i do koriandru. Výsledek je pak fantasticky. Tělo i mozek tim doslova omládne.
  • René

   10:59 28. 4. 2022 +1
   Dobrý komentář a zajímavé znalosti. Zabýváte se tímto tématem nijak více nebo alternativním zdravím obecně? Zajímaly by mě případně další věci a Váš názor na ně..
   • Pepa

    16:25 15. 4. 2024 0
    Chtěl jsem se optat jestli nevíte jak mám postupovat když mám narkolepsií s kataplexií,jestli se toho mohu zbavit.Je mi 52 let a doteď jsem si to krásně "užíval v práci"stále venku na mrazu nebo na dešti pod autem,abych neusínal.
    To co nikdo nechtěl dělat tam narvaly mě,skrátka skvělý život.Nemohl jsem si ani uďělat maturitu protože se zavřenýma oćima to skrátka nejde

Lunární kalendář

NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.