Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit

Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit

Těžké kovy, které se dostanou do organismu pak „soutěží“ o pozici s esenciálními minerály a následně je pak nahrazují ve tkáních. Jsou jedním z faktorů, které způsobují řídnutí kostí – osteoporózu, úbytek zubní skloviny, potíže s nehty, vlasy a klouby, narušují pevnost cévních stěn a způsobují stárnutí kůže. Těžké kovy porušují strukturu buněčných membrán a ničí mitochondrie v buňkách.

Čtěte také:

Chlorella zajistí účinnou detoxikaci organismu

Nebezpečí těžkých kovů

Těžké kovy nejsou rozložitelné, jsou karcinogenní a i v nízkých dávkách mohou být smrtelné. Při velkém hromadění těžkých kovů v těle hrozí otrava těžkými kovy. V životním prostředí však není možné se těmto nebezpečným těžkým kovům vyhnout a navíc jejich množství v životním prostředí neustále narůstá.

Nejčastější těžké kovy v organismu

Z různých zdrojů do organismu nejčastěji pronikají hliník, arzen, kadmium, cín a rtuť. Mezi ty nejnebezpečnější těžké kovy patří olovo, kadmium a rtuť. Zabránit kontaminaci a otravě organismu těžkými kovy lze pouze tím, že se detoxikace stane naší pravidelnou záležitostí.

Olovo v organismu

V těle se olovo kulminuje v játrech a ledvinách, může poškozovat kardiovaskulární systém člověka a při dlouhodobém vstupu olova do organismu se začne hromadit i v kostech. Olovo zapříčiňuje zpomalování fyzického a mentálního vývoje, souvisí s poruchou imunity a krvetvorby.

Kadmium v organismu

Kadmium se hromadí především v játrech a v ledvinách, poškozuje vyvíjející se plod v těle matky. Způsobuje poruchy ledvin, poškozuje přirozenou funkci jater, pohlavních orgánů i kardiovaskulárního systému. Podílí se také na řídnutí kostí.

Rtuť v organismu

Rtuť se hromadí v mozku, ledvinách, játrech, vlasech a nehtech. Je schopna překonávat veškeré bariéry a dostávat se do jakékoliv buňky v organismu. Rtuť se dokáže navázat na některé enzymy, čímž je vyřadí z jejich přirozené činnosti. V různých sloučeninách má neurotoxické účinky. Díky těmto účinkům může poškozovat zrak a sluch, i řeč. Rtuť může poškodit vyvíjející se plod, může se podílet na chronické candidóze, zažívacích obtížích, revmatismu, autoimunitních onemocněních a chudokrevnosti.

Jak těžké kovy vstupují do našeho těla a jak v organismu mohou působit

Těžké a nebezpečné kovy vstupují do našeho organismu zcela skrytě, nenápadně a plíživě, bohužel není však prakticky možné se jim dnes zcela vyhnout. Vstupují do těla společně s jídlem a vodou, můžeme je vdechnout a mohou vstupovat dokonce i přes kůži. Těžké kovy jsou obvykle rozptýlené v krvi mezi krvinkami a kumulují se v jednotlivých orgánech.

Pro náš organismus se těžké kovy stávají nebezpečnými ve chvíli, kdy je v těle kyselé pH a nedostatek biologicky dostupných zásaditých minerálů. Měli bychom dodržovat zejména pravidelnou hydrataci organismu čistou vodou, potíže nám hrozí především při dehydrataci, pokud je peristaltika střev pomalá a je-li špatná stavba střevní mikroflóry. Čím více těžkých organismů je v organismu, tím více společně spoluúčinkují. Hrozí pak blokace kapilárního systému, existuje vyšší pravděpodobnost usazení kovů ve tkáních a následkem toho i málo kyslíku v organismu.

Těžké kovy závažně narušují jednotlivé složky imunitního systému, otravy těžkými kovy pak způsobují alergické a autoimunitní reakce. Nebezpečné kovy se mohou usazovat v kostech a cévách, kde způsobují poruchy krvetvorby a usazují se i v mozku, kde mohou způsobovat degeneraci mozkových buněk. Takovéto degenerativní působení mívá špatné dopady na paměť, soustředění, proces učení i celkovou pohodu člověka. Těžké kovy v těle způsobují obvykle mnohé kožní potíže – lupenku, atopický ekzém a dermatitidy.

Těžké kovy v zelenině

Těžké kovy v těle mohou být zodpovědné za nepříjemnosti se svalovými křečemi, způsobují potíže se štítnou žlázou, poruchy krvetvorby, psychické obtíže i deprese. Jejich působení může způsobovat migrény a i hormonální chaos organismu.

Těžké kovy jsou nebezpečné tím, že se hromadí v organismu nenápadně a plíživě a je problém je vyloučit, neboť poločas rozpadu je u mnohých z nich i několik desítek let. Dále se nerozkládají, takže kolují v lidském těle a přírodě neustále. Usazují se obvykle v kostech a tak mohou narušovat krvetvorbu, způsobovat osteoporózu, potíže s nehty, zuby, klouby a stárnutí kůže. Mají vliv na pH vnitřního prostředí organismu, činí ho kyselejším. Do těla se mohou dostávat již v prenatálním období přes placentu.

Bez vyloučení těchto jedů z těla je jakákoli další terapie neúspěšná a nemožná. Obzvláště negativně působí rtuť, která blokuje v nervových buňkách vylučování ostatních jedů z životního prostředí a brání tak přirozenému fungování našeho vegetativního nervového systému.

Přemnožení kvasinky Candida albicans v organismu

Candida albicans je kvasinka, druh houby, která žije symbioticky v našich střevech, zažívacím traktu, na sliznicích a kůži a běžně nám žádné problémy nezpůsobuje. Kvasinka, která žije ve zdravém těle, které dostává správnou výživu, nezpůsobuje obvykle žádné problémy. Ve chvíli, kdy je v těle však prostředí nezdravé, začne tento původně neškodný organismus narůstat a může se stát i extrémně nebezpečnou patogenní houbou s hlubokými kořeny. Mezi hlavní popudy zvýšeného nárůstu této kvasinky v organismu patří špatné stravování, užívání antibiotik, popíjení alkoholu, užívání rekreačních drog, hormonální antikoncepce, nadměrný stres a právě také přítomnost těžkých kovů v organismu.

Kvasinka produkuje mykotoxiny, které způsobují narušení buněční komunikace, rozkládají a ničí tkáně a orgány, jejich vliv způsobuje oslabení těla a zvýšenou náchylnost k nejrůznějším infekcím a zánětům. Organická, převážně rostlinná strava udržuje játra zdravá a bez toxinů a podporuje tak přátelské bakterie ve střevech na vysoké úrovni.

Některé kovy jsou naopak pro náš organismus nezbytné!

Ne všechny kovy je nutné z organismu vyloučit, některé jsou naopak přirozeně pro náš organismu potřebné, jsou jimi například železo, zinek, měď a chrom. Tyto kovy bychom naopak měli organismus cíleně dodávat.

Železo

Železo obsahuje hovězí a jehněčí maso, tuňák, krabí maso, sardinky, cereálie, otruby, sezamová semínka – snižuje únavu a vyčerpanost, snižuje bolesti a nedostatek železe vede k anémii.

Zinek

Zinek najdeme v dýňových semíncích, sardinkách v oleji, ústřicích a pšeničných klíčcích. Podporuje imunitu člověka, hojení ran, pomáhá tělu zbavovat se škodlivých kovů.

Měď

Měď obsahují například ústřice, humři, krabi, ořechy, arašídy, houby a sušené švestky obsahují měď, ta je důležitá pro některé tělesné pochody a pro správné fungování nervů. Nedostatek mědi může způsobovat změnu barvy kůže a vlasů, únavu, chudokrevnost, nechutenství a pomalý růst malých dětí, oslabení imunity.

Chrom

Zdrojem chromu jsou fazole, hrách, ořechy, arašídy a celozrnné obiloviny. Rovněž pivovarské kvasnice obsahují chrom. Jeho nedostatek způsobuje chuť na sladké, ospalost, zvýšenou únavu, pocity častého hladu, zvýšené množství tuku v těle a podrážděnost.

Odkovení organismu od těžkých nebezpečných kovů

Pokud byste rádi množství nebezpečných kovů ve svém organismu snížili, mějte na paměti, že tento proces bývá poměrně zdlouhavý. Mezi osvědčené byliny pro přírodní detoxikaci a odkovení organismu patří trojkombinace koriandr, medvědí česnek a chlorella. Všechny bylinky/řasy v ideálním případě užívejte současně pro silný odkovující účinek.

Chlorella

Pokud zakupujete chlorellu, měli byste být pozorní k tomu, odkud pochází. V Číně pěstovaná chlorela není příliš vhodným doplňkem, neboť chlorella z tohoto prostředí bývá plná jedů z nezdravého prostředí a pesticidů. Kvalitní chlorella by měla být vypěstována ideálně v ekologickém zemědělství.

Koriandr

Koriandr je bohatý na vápník, draslík, hořčík, mangan, železo a minerálu, obsahuje rovněž vitamínu A a C a je schopen organismus od těžkých kovů výtečně čistit. Velice přínosné jsou antiseptické, protizánětlivé a antimykotické vlastnosti koriandru.

Koriandrový nápoj pro každodenní popíjení: čerstvý koriandr, stejný díl jablečné šťávy, stejný díl vody. Koriandr nasekejte a rozmixujte s vodou a jablečnou šťávou, každodenní popíjení pomůže k rychlé očistě organismu od těžkých kovů.

Pektin a zelenina

Pektin se nachází se v různých druzích ovoce a zeleniny, např. v zelených jablkách, zelí, hroznovém víně, karotce, banánech, v červené řepě a dřeni citrusových plodů. Pektin na sebe navazuje v trávicím traktu toxiny včetně těžkých kovů.

Velmi účinná pro odstraňování rtuti z těla je petržel, při detoxikaci olova zase pomohou cibule a česnek. Dalšími vhodnými antioxidačními potravinami, které zvyšují produkci detoxikačních enzymů, jsou zelí, kapusta a brokolice.

Těžké kovy z mozku odstraňuje špenát, brokolice, růžičková kapusta a vnitřnosti. Aminokyseliny pocházející z rybích bílkovin a vaječných bílkovin snižují některé jaterní enzymy, potřebné pro detoxikaci těžkých kovů.

Bolest hlavy při detoxikaci a další potíže

Skutečně efektivní detoxikace se projevuje zdánlivě zprvu negativně a to tím, že infekce, které byly v těle přítomny skrytě, začnou být aktivní. Nejčastěji se infekce v průběhu detoxikace projevují bolestmi hlavy a ledvin, zamlženým viděním, průjmem, bolestmi svalů, únavou. Chronické nemoci se dostanou do akutní fáze. Veškeré tyto infekce a zdravotní komplikace je nutné léčit alternativně nebo klasickými medicínskými postupy, ale i tak v žádném případě nezpanikařit, neukončit detoxikační program a nadále pokračovat v úspěšné detoxikaci organismu od těžkých kovů.

Diskuse k článku

 • Zed

  10:34 28. 4. 2022 +1
  Pěkný článek akorát chybí popisek toho hlavního. Medvědího česneku. A hlavně že nadměrné užívání chlorelly bez medvědího česneku zanese všechny těžké kovy do trávicího traktu. A hlavně že by člověk se starými kovovými plombama v žádném případě neměl užívat zelený koriander protože pak uvolňuje kovy se zubu do těla. Takže napřed zubař. Vyměnit plomby za nekovové. Pak chlorella s medvědím česnekem. A zhruba po dvou tydnech se pustit i do koriandru. Výsledek je pak fantasticky. Tělo i mozek tim doslova omládne.
  • René

   10:59 28. 4. 2022 0
   Dobrý komentář a zajímavé znalosti. Zabýváte se tímto tématem nijak více nebo alternativním zdravím obecně? Zajímaly by mě případně další věci a Váš názor na ně..

Lunární kalendář

ÚTERÝ 24. 05. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 05. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 05. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 05. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 05. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 05. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 05. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je novoluní. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice
Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …

Nejčastější nemoci papoušků. Odhalte je včas!

Dobré mám dotaz papoušek druh korela má oteklé nohy chováme papoušeky 27.let a nikdy jsem to neviděl u žádného...

Žlučníková dieta - co jíst a jaké recepty vařit?

V malém množství bych to neřešila. Obecně to chce po žlučníku velmi decentně "našlapovat" s jídlem.

Žlučníková dieta - co jíst a jaké recepty vařit?

Jak je to s ředkvičkami po operaci žlučníku---jsou zapovězeny a jinde doporučeny

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...

Operace

Dobrý den,prosím kdy je nejlepší čas na gynekologickou operaci(odstranění dělohy )?deku...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Mýdlo se santalem 100g Ayuuri

Zvláčňující mýdlo se santalovým olejem, jojobou a medem  …
102 Kč

Náramek pro Raka VÁŠEŇ

Tento náramek dodá Rakům energii, sebedůvěru, lásku a vášeň…
490 Kč

Magnetka znamení ŠTÍR

Magnetka podle znamení zvěrokruhu
149 Kč

Lavosept® dezinfekční roztok na ruce a kůži sprej balení 50ml

Lavosept® dezinfekční roztok na dezinfekci kůže. …
193 Kč

Náramek s rubínem LÁSKA

Surový rubín, rodochrozit a růženín pro lásku a radost
430 Kč

Čeká vás první rande? Tyto znaky potvrdí, že jste si vedli dobře

První rande je pro mnoho lidí doslova noční můrou. Již několik dní před ním se může dostavit značná nervozita. Možná je to dané tím, že zkrátka chcete zapůsobit na vyhlédnutý protějšek. To, jak jste si na schůz...

Nevíte, jaký zahradní nábytek zvolit? Poradíme vám!

Zahradní nábytek je nezbytnou součástí každé venkovní terasy. Tedy alespoň tehdy, když na ní chcete relaxovat s rodinou, pořádat grilovací party nebo si třeba jen číst knihu. Mnoho majitelů zahrad však tápe nad...

Osvědčené rady a tipy, jak zvládnout emocionální stres a úzkost

Pojmy jako “stres” nebo “úzkost” dnes natolik zevšedněly, že každý ví přesně, o čem je řeč. Avšak označení “emocionální stres” není ještě tolik rozšířené a málokdo tuší, co se za tímto označením přesně ukrývá. ...

Horoskop 2022 na měsíc červen: „Neztrácejte vůli a sebevědomí!“

Horoskop 2022 na měsíc červen vnáší do našich životů mnoho nadějeplných vyhlídek. Je však potřeba setrvat ve stávajícím úsilí a nenechat se svést z cesty. Hvězdy radí pokračovat dál, i když třeba přijdou složit...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Smažený sýr Saganaki

Tvrdý sýr řeckého původu zvaný Saganaki seženete buď v e-shopech nebo ve specializovaných prodejnách se sýry. Až jej budete mít doma, připravte si skvělou pochoutku neboli řecký „smažák“! Je to snadné. Sýr přek...

Cvičák pro psy: Co byste o něm měli vědět?

Cvičák pro psy je téma, které se v posledních letech skloňuje ve všech pádech. A není divu. Pejskařů v tuzemsku čím dál více přibývá. Avšak ne všichni mají s pejsky zkušenosti, což je značnou překážkou v dobrém...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nostalgický chvilky...

Taky míváte nostalgický chvilky...? Já si myslim, že je má snad čas od času každej. Možná ženský o trochu víc než chlapi. Já jsem nostalgik jak vyšitej. Miluju se hrabat ve starejch fotkách a otáčet stránky zatuchlejch alb, který v rukách drželi mí pra pra pra rodiče... Fotky tě totiž přenesou do jinýho času - je to vlastně takový cestování časem. Je to úžasná věc... Já v ten moment skoro nedejchám. A představuju si, kde asi jaká fotka vznikla a proč.