Listopad a psychosomatika plic

Psychosomatika plíce: Naučte se vyrovnaně přijímat i dávat

Plíce, orgán, který se poslední dobou v našem slovníku objevuje více než častěji. Je zajímavé, že podle tradičních východních přístupů ke zdraví člověka jsou to právě plíce, které jsou v listopadu oslabeny a je třeba se o ně postarat. Listopad a s ním spojené období nás totiž vybízí zaměřit svou pozornost k sobě, dovnitř do svého těla a zjistit, jak moc žiji v souladu sám se sebou a vnějším světem. Co můžete pro své plíce udělat z hlediska psychosomatiky?

Psychosomatika plíce: Naše spojení se světem

Plíce patří mezi párový orgán, který zabírá většinu místa v našem hrudním koši. Ten je chrání před poškozením zvenku (ano, je to naše brnění). Zároveň však v případě ztuhlosti mezižeberních svalů či páteře může docházek k „utisknutí“ plic a vy do těla nepřivádíte dostatek vzduchu (máme příliš těsné brnění, máme strach, necítíme bezpečí). Hlavním úkolem plic je přijetí kyslíku do organismu (se všemi jeho výhodami/potřebnostmi a riziky – viry, bakterie, další patogeny) a vyloučení oxidu uhličitého z organismu (co už dál nemusím nést?). Pokud je tento mechanismus z nějakého důvodu narušen, jsou ovlivněny veškeré procesy našeho těla.

Psychosomatika plíce: Svoboda, radost a rovnováha

Téma plic je v psychosomatice spojeno s rovnováhou. Stejně jako dech proudí dovnitř a ven, i naše energie by měla být vydávána a přijímána v rovnováze. Pokud tomu tak není, vzniká disharmonie, která následně vede právě k oslabení plic a posléze i celého organismu. Lepším/horším člověkem tedy není ten, co se rozdává na úkor vlastních potřeb (ať už je tam touha o přijetí, „páchání dobra“ či jiné důvody) nebo naopak jen přijímá. Cílem je vyrovnanost. Plíce symbolizují naše hranice – umím říci dost, když někdo opakovaně žádá více než mohu v aktuální situaci dát? Dovolím si přijímat pomoc od druhých, respektive umím si o ni říct? Znám vůbec své hranice, kam až zajdu v přijímání či dávání?

Dalším tématem, které nám psychosomatika plic otevírá je radost a svoboda. Pokud se totiž cítím svobodný, bude můj dech přirozeně hluboký a plný. V opačném případě bude kopírovat reakci organismu na stres: dech bude krátký a mělký. Radost je také schopnost přijímat sám sebe se všemi aspekty své osobnosti, což znamená i ty, které nám vadí zejména na těch druhých. Svobodný budu, pokud je zařadím do partičky svých „já“ v sobě.

Psychosomatika plíce: První varovné signály

  • časté vzdychání
  • noční chrápání či zástavy/nepravidelnost dechu, prudké nádech
  • srdeční arytmie
  • opakované záněty průdušek/plic, bronchitida, astma
  • pokašlávání
  • kašel, kterého se nedokážu zbavit, dušnost
  • neustálá únava
  • psychické projevy jako deprese, melancholie, smutek bez zjevného důvodu, apatie

Co nám naznačují problémy s plícemi? Psychosomatika vám to řekne

Psychosomatika plíce: Jaké otázky si položit?

  • Mohu se svobodně nadechnout, cítím se v bezpečí? Nebo mě někdo dusí?
  • Mám pro sebe dostatek prostoru?
  • Dokáži si života „užít“ anebo se raději držím zkrátka?
  • Těší mě žití anebo jsem životem unaven/znechucen?
  • Prožívám smutek aktuálně a nebo dlouhodobě?
  • Umím se radovat? Kde je má radost? Co mi dělá radost?
  • Mám pocit přijetí a dostatku lásky? Zejména u dětí může jít o nedostatek pozornosti (materiální záležitost se bohužel/bohudík nepočítají).
  • Držím v sobě staré křivdy a zranění? Umím odpustit?

Jak podpořit plíce: Zákaz kouření a potraviny, které zahřejí

Ke svému zdraví a kondici je třeba přistupovat jako k celku, a hlavně činit preventivní kroky, které rizika vzniku onemocnění mohou za určitých podmínek snížit. Základní odpovědí na otázku Jak podpořit plíce? je tedy opět zdravý životní styl (pestrá a vyvážená strava, odpočinek, pohyb, zdravá váha…). U plic je na prvním místě jednoznačný zákaz kouření. Statistiky jsou neúprosné. Kouření je významným rizikovým faktorem řady onemocnění a u plic to platí mnohonásobně. Uvádí se, že až 95 % mužů a 80 % žen, kteří onemocní rakovinou plic (příp. průdušek) jsou anebo byli kuřáky.

Co můžete pro své plíce udělat přímo doma? Zkuste zařadit potraviny, které zvlhčí a oteplí (neboť listopadový podzim je suchý a studený). Může se jednat například o různé obilné kaše (pohanková, jáhlová, rýžová, ovesná), ale také do svého jídelníčku zařadit houby, vlašské ořechy, dýně, červená řepa, jablka (i křížaly), křen, kvašenou zeleninu (zelí…), cibuli. Mezi zahřívací koření patří například skořice, koriandr, zázvor, ale také kmín. Byliny, kterým se připisuje blahodárný vliv na plíce jsou: mateřídouška, jitrocel, divizna, sléz květ anebo lékořice kořen.

Jak podpořit plíce: Dech, základ života i zdraví plic

I v případě současné koronavirové krize řada odborníků uvádí, že velkým rizikovým faktorem onemocnění plic je nesprávný/nedostatečný dech. Ano, v určité míře do svého těla kyslík „nějak“ dostaneme, otázkou však je, zda v potřebné míře. Vedle běžných opatření je tedy dobré zvážit i různá dechová cvičení. Protože plíce jsou v celém hrudníku, měl by se celý hrudník při nádechu „nafouknout“ a výdechu „vyfouknout“. Pozor, do všech stran (!), nikoli jen dopředu nebo zvednout ramena. Součást prevence nemoci plic může být také smích, který nám posiluje řadu potřebných svalů a též nám dovolí se skutečně nadechnout. Nezapomeňte, že právě dech je podle řady filozofií nositelem života. Takže dýchejte, nejen v listopadu.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.