img

Jak odstranit kruhy pod očima

Pokožka okolo očí je velmi citlivá, takže vše, co jí škodí, se na ní projeví velmi výrazně. Kruhy pod očima se vytvoří v případě, že je průtok krve a…

Ranní pohled do zrcadla může být pro mnohé šokem. Zvláště v případě, kdy se pod očima objeví nevzhledné kruhy a váčky. Často je tento stav důkazem probděné noci a nedostatku spánku, svou roli však sehrávají i genetické předpoklady či celkový životní styl. Unavené oči však mohou být i signálem začínající choroby.

Kruhy pod očima - příčina

Pokožka okolo očí je velmi citlivá, takže vše, co jí škodí, se na ní projeví velmi výrazně. Kruhy pod očima se vytvoří v případě, že je průtok krve a lymfy v těchto oblastech něčím omezen. Jelikož zde krev proudí pomalu, dochází také k tomu, že jsou cévy a cévky mnohem znatelnější než za normálních okolností.

Kruhy pod očima mohou být také indikací přítomnosti hemoglobinu z cév z okolí. Váčky a otoky vznikají v důsledku zadržování tuku a vody v oblasti očí, což může být následek spánku, kdy podkožní tkáň nasává tekutinu (například přebytečné slzy) mnohem snadněji, a jsou také znakem proběhnutých změn prokrvení.

Rychlá pomoc na kruhy pod očima pochází z chladničky

Snadno dostupným způsobem, jak pokožku kolem očí rozjasnit a zmírnit nechtěné projevy v podobě váčků a kruhů pod očima, je chlad. Stačí z mrazáku vytáhnout kostku ledu, přiložit ji na postiženou oblast a jemně masírovat. Stejnou službu vykoná i kávová lžička, kterou na chvíli vložíte do lednice a poté s ní přikryjete celé oko. Případně si můžete napustit umyvadlo příjemně studenou vodou, ponořit do ní obličej a intenzivně mrkat. Pokud jste měli k snídani šálek zeleného či heřmánkového čaje, sáček nevyhazujte a dejte ho taktéž na několik minut vychladit. Poté opět můžete přiložit na oči, které jsou tak nejen ochlazeny, ale také oživeny působením blahodárných látek z čaje. Podobného výsledku docílíte i s plátky čerstvé salátové okurky.

Chlad na kruhy pod očima velmi pomáhá, a to z toho důvodu, že jeho působením se pokožka prokrví. S tímto snadným řešením si však vystačíte v případě, že vás kruhy pod očima a váčky pod očima trápí jednou za čas. Pokud s nimi bojujete delší dobu, bude potřeba zvážit vícero možností – návštěvu lékaře nevyjímaje.

Zjistěte, kdy vám kruhy pod očima vznikají

Pokud chcete na kruhy a váčky pod očima jednou provždy vyzrát, je třeba odhalit příčinu jejich vzniku. Objeví se u vás kruhy pod očima po pracovním vypětí, kdy jste převážnou část dne pracovali na počítači? Či jsou snad jen následek večírku, kde byl v uzavřené místnosti cigaretový kouř? Pak bude stačit se těmto činnostem vyhnout, omezit je, nebo se smířit s tím, že po takových akcích se kruhům a váčkům pod očima zkrátka nevyhnete. Jaké mohou být další příčiny?

 • zadržování tekutiny v těle
 • působení cigaretového kouře
 • špatná životospráva
 • chudokrevnost
 • působení slunečního záření
 • ekzém
 • alergie
 • změny hladin hormonů v těle
 • nedostatek/nadbytek spánku
 • stres
 • nadměrná námaha očí
 • nedostatečná péče o pokožku kolem očí

Je tedy zřejmé, že kruhy pod očima jsou ovlivněny klíčovým slovem - životní styl, kam spadají všemožné návyky, denní rytmus, strava a vše ostatní, co ve větší či menší míře ovlivňuje lidské tělo. Pokud se nad ním dokážete zamyslet a eliminovat to špatné, pak může být boj proti nepěkně vyhlížející pokožce kolem očí mnohem snazší. Co když jsou ale kruhy a váčky pod očima signalizací onemocnění?

Když je čas navštívit lékaře

I když dá někdy genetika do vínku přetrvávající přítomnost kruhů pod očima bez konkrétní příčiny, měli byste být ostražití. Tmavé zbarvení pod spodním víčkem může být varujícím vykřičníkem. Pokud je tedy váš boj proti kruhům a otokům dlouhodobě marný a i přes veškerou snahu nedochází ke zlepšení, navštivte svého praktického lékaře. O čem nejčastěji kruhy pod očima a otoky informují?

 • narušené činnosti štítné žlázy
 • špatně fungujícím metabolismu
 • onemocnění srdce
 • onemocnění ledvin
 • onemocnění jater
 • onemocnění střev

Kruhy pod očima - odstranění

Existuje celá řada možností, jak se s tímto problémem poprat. Od již zmiňovaných změn v životním stylu, ke speciálním kosmetickým přípravkům a úpravám až k domácím postupům s pomocí běžně dostupných prostředků. Ty nejrychlejší jsme si popsali již na řádcích výše. Nyní si nastíníme takové, které je třeba provádět s notnou dávkou pravidelnosti a trpělivosti.

Pijte vodu

Základem je určitě dostatečný pitný režim, kam se nepočítá káva, černý čaj a alkohol. Myslete na to a postupně během dne dodávejte tělu 2 litry tekutin. Tím docílíte toho, že se vylepší činnost ledvin a voda se nebude zadržovat v těle, a působit tak problémy.

Doplňte železo

Také zařaďte do jídelníčku pokrmy, v nichž je dostatek železa. To znamená, že si čas od času pochutnáte na luštěninách, játrech, zvěřině nebo třeba slunečnicových semínkách.

Vhodné krémy

Příhodná je samozřejmě péče o pokožku kolem očí s pomocí speciálních krémů, ve kterých musí být dostatek vitaminu K a C. Nikdy nepoužívejte na citlivou a křehkou pokožku kolem očí krémy, které pro ni nejsou určeny. Riskujete tak, že oblast kolem očí bude rychleji stárnout a kruhy a váčky budou intenzivnější.

Masáž

V neposlední řadě je tu doporučení na pravidelné masáže, které můžete absolvovat v kosmetickém salónu, nebo si jejich zjednodušenou podobu provádět svépomocí. Pokožka kolem očí tak bude odolnější vůči negativním vlivům a bude také lépe vypadat.

Masáže pokožky kolem očí je vhodné provádět s krémem, který se tak lépe vstřebá a dostane se do všech potřebných míst. Buďte opatrní a jemní s ohledem na citlivost této oblasti. Masáž můžete provádět na obou očích zároveň, nebo střídavě. Zde jsou tři základní techniky, které hravě zvládnete doma a nezaberou více jak pár minut. Oplatí se je vykonávat večer před ulehnutím ke spánku:

1/ Bříšky prstů ukazováčku a prostředníčku lehce poklepávejte na pokožku kolem očí, vydržte alespoň minutu.

2/ Přiložte na pokožku pod okem kloub palce a jemnými krouživými pohyby promasírujte oblast kolem oka. Prvně začínáte pod okem směrem k vnitřnímu koutku a končíte u vnějšího koutku. Poté novým pohybem stejným způsobem začnete od vnitřního koutku, přes oblast u vnějšího koutku a skončíte pod okem, tedy tam, kde jste původně začínali. Nejste-li si jisti, podívejte se na obrázek vpravo, kde je potřebný pohyb naznačen modrou a zelenou čárou.

3/ Přiložte palec pod oko a ukazováček hranou nad oko (jako byste drželi dalekohled), poté zlehka kůži napínejte rozevíráním polohy prstů. Opakujte 25krát.

Kruhy pod očima a váčky pod očima dokážou znepříjemnit začátek každého dne. Jestliže se však rozhodnete proti nim bojovat, můžete se jich po čase zbavit, nebo alespoň zmírnit intenzitu, s jakou se kruhy pod očima projevují. Chce to ale trpělivost a odhodlání, při kterém zůstanete nad věcí. Vždyť když se budete každé ráno při pohledu do zrcadla rozčilovat, jak to zase kvůli tmavým a opuchlým místům okolo očí vypadáte, sami sobě tím budete škodit, protože stresem budete zadávat příčinu k nově vznikajícím kruhům a otokům.

Diskuse k článku

 • Redakce Spektrum Zdraví

  12:02 8. 2. 2019 0
  Tak to je paráda, Marcelo! :-)
 • Marcela

  11:22 8. 2. 2019 0
  Já tomu nevěřila, ale ta okurka fakt funguje! :-)
 • Lukáš

  20:51 10. 5. 2016 +5
  Jako malej sem přemýšlel proč si tam ty okurky máma dává... Je mi 24 a až teď když sem propil pár dnů sem na to narazil..ledová okurka strop! Doporučuji
 • Anonym

  16:46 6. 3. 2013 +2
  Poté masáži se cítím mnohem lépe :))

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Ezoterika

Bylinkový horoskop na rok 2021: Jaká bylinka je přisouzena právě vám?

Netradiční, přesto velmi milý bylinkový horoskop na rok 2021. Jaký bude, podle rostlin a bylinek? Co vám dali do vínku a jak vidí další rok vašeho života? Nahlédněte pod pokličku čerstvě vonícího a svěžího horo...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít ša...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…