Jak odstranit kruhy pod očima

Jak odstranit kruhy pod očima

Kruhy pod očima - příčina

Pokožka okolo očí je velmi citlivá, takže vše, co jí škodí, se na ní projeví velmi výrazně. Kruhy pod očima se vytvoří v případě, že je průtok krve a lymfy v těchto oblastech něčím omezen. Jelikož zde krev proudí pomalu, dochází také k tomu, že jsou cévy a cévky mnohem znatelnější než za normálních okolností.

Kruhy pod očima mohou být také indikací přítomnosti hemoglobinu z cév z okolí. Váčky a otoky vznikají v důsledku zadržování tuku a vody v oblasti očí, což může být následek spánku, kdy podkožní tkáň nasává tekutinu (například přebytečné slzy) mnohem snadněji, a jsou také znakem proběhnutých změn prokrvení.

Rychlá pomoc na kruhy pod očima pochází z chladničky

Snadno dostupným způsobem, jak pokožku kolem očí rozjasnit a zmírnit nechtěné projevy v podobě váčků a kruhů pod očima, je chlad. Stačí z mrazáku vytáhnout kostku ledu, přiložit ji na postiženou oblast a jemně masírovat. Stejnou službu vykoná i kávová lžička, kterou na chvíli vložíte do lednice a poté s ní přikryjete celé oko. Případně si můžete napustit umyvadlo příjemně studenou vodou, ponořit do ní obličej a intenzivně mrkat. Pokud jste měli k snídani šálek zeleného či heřmánkového čaje, sáček nevyhazujte a dejte ho taktéž na několik minut vychladit. Poté opět můžete přiložit na oči, které jsou tak nejen ochlazeny, ale také oživeny působením blahodárných látek z čaje. Podobného výsledku docílíte i s plátky čerstvé salátové okurky.

Chlad na kruhy pod očima velmi pomáhá, a to z toho důvodu, že jeho působením se pokožka prokrví. S tímto snadným řešením si však vystačíte v případě, že vás kruhy pod očima a váčky pod očima trápí jednou za čas. Pokud s nimi bojujete delší dobu, bude potřeba zvážit vícero možností – návštěvu lékaře nevyjímaje.

Zjistěte, kdy vám kruhy pod očima vznikají

Pokud chcete na kruhy a váčky pod očima jednou provždy vyzrát, je třeba odhalit příčinu jejich vzniku. Objeví se u vás kruhy pod očima po pracovním vypětí, kdy jste převážnou část dne pracovali na počítači? Či jsou snad jen následek večírku, kde byl v uzavřené místnosti cigaretový kouř? Pak bude stačit se těmto činnostem vyhnout, omezit je, nebo se smířit s tím, že po takových akcích se kruhům a váčkům pod očima zkrátka nevyhnete. Jaké mohou být další příčiny?

 • zadržování tekutiny v těle
 • působení cigaretového kouře
 • špatná životospráva
 • chudokrevnost
 • působení slunečního záření
 • ekzém
 • alergie
 • změny hladin hormonů v těle
 • nedostatek/nadbytek spánku
 • stres
 • nadměrná námaha očí
 • nedostatečná péče o pokožku kolem očí

Je tedy zřejmé, že kruhy pod očima jsou ovlivněny klíčovým slovem - životní styl, kam spadají všemožné návyky, denní rytmus, strava a vše ostatní, co ve větší či menší míře ovlivňuje lidské tělo. Pokud se nad ním dokážete zamyslet a eliminovat to špatné, pak může být boj proti nepěkně vyhlížející pokožce kolem očí mnohem snazší. Co když jsou ale kruhy a váčky pod očima signalizací onemocnění?

Když je čas navštívit lékaře

I když dá někdy genetika do vínku přetrvávající přítomnost kruhů pod očima bez konkrétní příčiny, měli byste být ostražití. Tmavé zbarvení pod spodním víčkem může být varujícím vykřičníkem. Pokud je tedy váš boj proti kruhům a otokům dlouhodobě marný a i přes veškerou snahu nedochází ke zlepšení, navštivte svého praktického lékaře. O čem nejčastěji kruhy pod očima a otoky informují?

 • narušené činnosti štítné žlázy
 • špatně fungujícím metabolismu
 • onemocnění srdce
 • onemocnění ledvin
 • onemocnění jater
 • onemocnění střev

Kruhy pod očima - odstranění

Existuje celá řada možností, jak se s tímto problémem poprat. Od již zmiňovaných změn v životním stylu, ke speciálním kosmetickým přípravkům a úpravám až k domácím postupům s pomocí běžně dostupných prostředků. Ty nejrychlejší jsme si popsali již na řádcích výše. Nyní si nastíníme takové, které je třeba provádět s notnou dávkou pravidelnosti a trpělivosti.

Pijte vodu

Základem je určitě dostatečný pitný režim, kam se nepočítá káva, černý čaj a alkohol. Myslete na to a postupně během dne dodávejte tělu 2 litry tekutin. Tím docílíte toho, že se vylepší činnost ledvin a voda se nebude zadržovat v těle, a působit tak problémy.

Doplňte železo

Také zařaďte do jídelníčku pokrmy, v nichž je dostatek železa. To znamená, že si čas od času pochutnáte na luštěninách, játrech, zvěřině nebo třeba slunečnicových semínkách.

Vhodné krémy

Příhodná je samozřejmě péče o pokožku kolem očí s pomocí speciálních krémů, ve kterých musí být dostatek vitaminu K a C. Nikdy nepoužívejte na citlivou a křehkou pokožku kolem očí krémy, které pro ni nejsou určeny. Riskujete tak, že oblast kolem očí bude rychleji stárnout a kruhy a váčky budou intenzivnější.

Masáž

V neposlední řadě je tu doporučení na pravidelné masáže, které můžete absolvovat v kosmetickém salónu, nebo si jejich zjednodušenou podobu provádět svépomocí. Pokožka kolem očí tak bude odolnější vůči negativním vlivům a bude také lépe vypadat.

Masáže pokožky kolem očí je vhodné provádět s krémem, který se tak lépe vstřebá a dostane se do všech potřebných míst. Buďte opatrní a jemní s ohledem na citlivost této oblasti. Masáž můžete provádět na obou očích zároveň, nebo střídavě. Zde jsou tři základní techniky, které hravě zvládnete doma a nezaberou více jak pár minut. Oplatí se je vykonávat večer před ulehnutím ke spánku:

1/ Bříšky prstů ukazováčku a prostředníčku lehce poklepávejte na pokožku kolem očí, vydržte alespoň minutu.

2/ Přiložte na pokožku pod okem kloub palce a jemnými krouživými pohyby promasírujte oblast kolem oka. Prvně začínáte pod okem směrem k vnitřnímu koutku a končíte u vnějšího koutku. Poté novým pohybem stejným způsobem začnete od vnitřního koutku, přes oblast u vnějšího koutku a skončíte pod okem, tedy tam, kde jste původně začínali. Nejste-li si jisti, podívejte se na obrázek vpravo, kde je potřebný pohyb naznačen modrou a zelenou čárou.

3/ Přiložte palec pod oko a ukazováček hranou nad oko (jako byste drželi dalekohled), poté zlehka kůži napínejte rozevíráním polohy prstů. Opakujte 25krát.

Kruhy pod očima a váčky pod očima dokážou znepříjemnit začátek každého dne. Jestliže se však rozhodnete proti nim bojovat, můžete se jich po čase zbavit, nebo alespoň zmírnit intenzitu, s jakou se kruhy pod očima projevují. Chce to ale trpělivost a odhodlání, při kterém zůstanete nad věcí. Vždyť když se budete každé ráno při pohledu do zrcadla rozčilovat, jak to zase kvůli tmavým a opuchlým místům okolo očí vypadáte, sami sobě tím budete škodit, protože stresem budete zadávat příčinu k nově vznikajícím kruhům a otokům.Diskuse k článku

 • Redakce Spektrum Zdraví

  12:02 8. 2. 2019 0
  Tak to je paráda, Marcelo! :-)
 • Marcela

  11:22 8. 2. 2019 0
  Já tomu nevěřila, ale ta okurka fakt funguje! :-)
 • Lukáš

  20:51 10. 5. 2016 +5
  Jako malej sem přemýšlel proč si tam ty okurky máma dává... Je mi 24 a až teď když sem propil pár dnů sem na to narazil..ledová okurka strop! Doporučuji
 • Anonym

  16:46 6. 3. 2013 +2
  Poté masáži se cítím mnohem lépe :))

Lunární kalendář

ÚTERÝ 16. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
STŘEDA 17. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Relaxační Salon Julie
relaxační masáže -…
Krása pro ženy – vizážistka a astroložka Kateřina Schlosserová
Není tajemstvím, že každá žena touží být krásná. Ať už…
5R Studio: kosmetický salon, Brno
Chcete udělat něco pro své zdraví a krásu? 5R…
Martina Mimrová
Martina Mimrová provádí masá…

Vyrobte si lahodný domácí řecký jogurt - snadno a rychle!

nevyrábím, nemám na to čas, koupim si tvarohový jogurt s příchutí čokolády a jsem spokojena

Ochutnejte vlastní mléčné výrobky: Domácí jogurt krok za krokem

nevyrábám, ale kupuji si čokoladové krémové... Jsou top mezi jogurty

Jogurt

jogurty jím jenom bílé a jinak si kupuji pouze čokoladové smetanové krémy, Jsou nejlepší na světe

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Lunární náramek POZNÁNÍ

Ametyst s křišťálem pro klidnou a čistou mysl, napojení a…
340 Kč

BodiHeat® - hřejivá náplast VH

BodiHeat® je náplast 9x13 cm, působící jako zdroj suchého…
54 Kč

Zvonkohra achátová

Zvonkohra z achátových plátků
480 Kč

Kurkumové mýdlo 70g OW

Pro péči o pokožku celého těla, včetně obličeje a vlasů.  …
59 Kč

SIDDHALEPA olej 7ml

Bylinný olej v praktickém balení na bolesti hlavy, při…
109 Kč

Odcizení ve vztahu: Jak se s ním poprat, pokud vás zasáhne?

Kde se vlastně bere to prapodivné odcizení ve vztahu, když jeho začátky jsou tak dech beroucí?? Možná je to tím, že zamilovaní lidé skutečně po nějaký čas nosí tzv. „růžové brýle“ a vidí protějšek jen v tom nej...

Cesta do tajů egyptské aromaterapie

Navštivte Egypt a nechte se kromě zdejší historie, památek, pláží, moře a kuchyně okouzlit také místními čarovnými vůněmi. Právě Egypťané jsou totiž národem, který využívání vůní a výrobu parfémů povznesl a roz...

Phubbing: Závislost na mobilním telefonu ničí vztahy, přátelství i život

Phubbing je poměrně nový fenomén. Takzvaní phubbeři si více než lidí, se kterými tráví čas, všímají svého mobilního telefonu. A dá se říct, že jejich okolí je vlastně v tu chvíli ani nezajímá. Phubbing je novod...

Partnerský horoskop na rok 2023 nabídne změny, posun ve vztahu i nové lásky

Partnerský horoskop na rok 2023 přináší zajímavé informace ohledně milostných vztahů. Čekají nás změny, které by však měli být převážně ku prospěchu. Mají nás posunout v našem milostném životě zase o kus dál. U...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.