img

Horká čokoláda a horké kakao na sedm způsobů. Dobrota, která vás zahřeje a zajistí dobrou náladu!

Horká čokoláda i horké kakao jsou nápoje ideální na zimu. Zahřejí a vykouzlí nám úsměv na rtech. Jsou jakýmsi synonymem pohody. A navíc zdravým! Připravte si netradiční horkou čokoládu podle našich tipů a receptů. Určitě vám budou chutnat!

První civilizací, která mohla ochutnat božský kakaovník, byli nejspíš mexičtí Olmékové. Je o nich totiž známo, že z kakaových bobů připravovaly vynikající nápoj. Tehdejší horká čokoláda rozhodně ale nebyla tak chutná, jak ji známe dnes. A vůbec už nebyla sladká. To už je asi tři tisíce let zpátky. Od té doby se hodně změnilo.

Horká čokoláda a její cesta do Evropy

Než se kakaové boby dostaly až na naše uzemí, trvalo to poměrně dlouho. První, koho zaujaly natolik, že se je rozhodl rozšířit do světa, byl španělský dobyvatel Hernán Cortés. Ten v roce 1521 založil ve Střední Americe první plantáže. O několik let později se pak kakaové boby díky němu dostaly až do Evropy. Čokoláda a horká čokoláda měly dveře otevřené!

Čtěte také:

Zdravá čokoláda: Vyrobte si vlastní čokoládu i kakaové máslo

Čokoládové recepty zdravěji a chutněji

Čokoládová masáž: Luxusní relaxace, která zbaví stresu a omlazuje pokožku

Horká čokoláda i horké kakao jsou studnice zdraví

Kakové boby jsou vlastně stoprocentní čokoládou. A to je doslova vitamínová a minerální bomba. Má silné antioxidační účinky. Kakaové boby obsahují více než 300 pro tělo prospěšných látek. Navíc díky působení kanabinoidu anandamidu, esenciální aminokyselině trypofanu, fenylalaninu a theobrominu vám zajistí neustále dobrou náladu. Tyto látky totiž přímo ovlivňují psychickou pohodu a výkonnost organismu. Kakao, horké kakao i horká čokoláda tak tělu zajistí pocit štěstí a maximální uvolnění. Umí i odplavit stres.

Horká čokoláda netradičně

Horké kakao i horká čokoláda jsou nápojem vhodným pro úplně každého. Lidé alergičtí na laktózu či vegani si mohou horký nápoj připravit do rostlinného mléka. A rozhodně se ani trochu neošidí o jeho dokonalou chuť. Ovšem aby horká čokoláda nebyla nuda, vyzkoušejte si tentokrát trochu jinak.

Se skořicí:

Horká čokoláda a horké kakao se skořicí ještě lépe prohřejí celé tělo. Navíc skořice působí antibakteriálně, což je tedy spojení příjemného u užitečným. Tento nápoj vám přijde vhod ve chvíli, kdy se vrátíte promrzlí ze zimní procházky.

S kardamomem:

Naprosto jiný rozměr chuti vám dodá taková horká čokoláda. Kardamom se sice běžně přidává spíše do kávy, ovšem ani u kakaa či čokolády nebude litovat, že jste jej do svého nápoje přidali.

S arašídovým máslem:

Horká čokoláda a navíc pořádně vydatná. Přidejte do svého nápoje půl lžičky arašídového másla. Nápoj vás zasytí na hodně dlouhou dobu. A navíc bude chutnat ještě víc smetanově.

Jak chutná horká čokoláda nejlépe vám?

S bílou čokoládou:

Horká čokoláda nebo horké kakao s porcí čokolády navíc? Přidejte do horkého nápoje několik peciček nebo dvě okénka bílé čokolády. Nápoj bude mnohem jemnější.

Se zázvorem:

Pikantní a pěkně přohřívací. Taková bude horká čokoláda, pokud do ní přidáte zázvor. Můžete přidat buď ¼ lžičky nastrouhaného zázvoru nebo špetku sušeného koření. Zázvor má navíc tu výhodu, že působí proti bakteriím a virům. Taková horká čokoláda přijde vhod i ve chvíli, kdy se o vás nějaký bacil pokouší.

S chilli kořením:

V Mexiku se horká čokoláda se špetkou chilli připravuje naprosto běžně. Tak to vyzkoušejte také. Tradičnímu horkému nápoji tak dodáte pořádný říz.

S javorovým sirupem:

Horká čokoláda i horké kakao se nejčastěji připravují s cukrem nebo s medem. Zkuste do svého nápoje ale tentokrát přidat trochu javorového sirupu. Horká čokoláda získá medovo-ořechový nádech.

Autor článku: Monika Poledníková

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Bydlení, zahrada

Jak na úpravu vody ve vířivce

Pořídit si vířivku je snem mnoha lidí. Představa odpočinku ve vířivém bazénu po dlouhém dni v práci dovede být skutečně neodolatelná. Vířivka dovede splnit veškeré naše sny o domácím wellness. Musíme ale počíta...

Těhotenství, děti

Nevolnost v těhotenství: Proč se objevuje a jak ji zvládnout?

Říká se, že žena pozná, když otěhotní. Jiný stav je zkrátka znát. Jenže s sebou přináší i řadu nových zkušeností. Mezi tu méně oblíbenou novotu patří nevolnost v těhotenství. Nejčastěji se jedná o pocit na zvra...

Životní styl

Práce z domu začíná být standard. Jak se na homeoffice nezbláznit?

Homeoffice je za poslední rok jedním z nejčastěji skloňovaných slov. Pochopitelně, práce z domu není vhodná pro každou profesi. Ale tam, kde je to jen trochu možné, se homeoffice hojně využívá. Na první pohled ...

Academy

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Řemesla

Jak zabalit dárek? Buďte letos originální!

Jak zabalit dárek pro manželku, manžela, maminku, tatínka, nebo děti? To v posledních dnech řeší snad každý z nás. Ti, co dostali do vínku více kreativity a zručnosti, jsou na koni. Nápady z nich padají, jako b...

Mazlíčci

Chov papoušků: Jak ochočit papouška a zvyknout ho na nový domov?

Rozhodli jste se, že vám budou doma dělat společnost papoušci? Chov papoušků je sice zábavný, zato náročný na pozornost. To však neznamená, že vám bude pták od začátku zobat z ruky. Stejně jako každý nový mazlí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské okénko

Staročeské recepty z ryb: Zpestřete si jídelníček chutnými pokrmy!

Staročeské recepty z ryb vnesou do vašeho jídelníčku „nový vítr“. Kombinují výrazné chutě a s oblibou i slané a sladké ingredience. Výsledných pokrmů se však nemusíte vůbec obávat. Jsou skutečně velmi lahodné. ...

Blogeři

Když mám PMS a volám SOS

Jsem vážně na vodstřel, když mám PMS. Já vim, že vás asi nebudou zajímat nějaký kecy ohledně premenstruačního syndromu jedný neznámý ženský ve středních letech, jenže já mám dneska duševní pnutí a potřebuju si „ulevit“. Vod toho jsem zakládala tenhle blog. Tak pojďme se hromadně podpořit ženy! Taky vás všechno okolo tak sejří, když na dveře klepe teta Irma?