Vliv Měsíce

img

Vliv Měsíce na zahradu

Stoupající síla Měsíce se vztahuje ke znamením: Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, (Blíženci). Toto se nemění. Pokud tedy  Měsíc právě…

Vliv Měsíce na růst a zrání rostlin je velmi významný. Na naše tělo nejvíce působí fáze Měsíce (ubývající, přibývající, úplněk a novoluní), na rostliny má však vliv také síla Měsíce. Ta může být buď stoupající (stoupající Měsíc) nebo klesající (klesající Měsíc). Síla Měsíce nemá nic společného s fázemi Měsíce, přesto se obojí může překrývat a ovlivňovat.

Stoupající síla Měsíce (Vzestupný měsíc)

Stoupající síla Měsíce se vztahuje ke znamením: Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, (Blíženci). Toto se nemění. Pokud tedy  Měsíc právě prochází znamením Vodnáře, znamená to, že je stoupající, tedy že má stoupající sílu. Je to síla zimy a jara, znamená pozvolné přibývání, expanzi a rozkvět. Je to čas sklizně, v rostlinách stoupají šťávy nahoru, zelenina a ovoce jsou obzvlášť sťavnaté, daří se více nadzemním částem rostlin. Vhodné dny pro hnojení na list a postřiky, řezání, zastřihávání a sklízení.

Klesající síla Měsíce (Sestupný měsíc)

Klesající síla Měsíce se vztahuje ke znamením: Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, (Střelec). Je to síla léta a podzimu a znamená zralost, sklizeň všeho, co roste pod zemí, zánik, odpočinek. Je to čas pro sázení a přesazování, šťávy v rostlinách se stahují dolů, nastává podpora tvorby kořenů. Vhodné dny pro hnojení ke kořenům.

Blíženci a Střelec jsou přechodová znamení, ve kterých stoupající a klesající síly mění směr.

Rostliny i půda se stejně jako my nadechují (přibývající Měsíc, příliv) a vydechují (ubývající Měsíc, odliv).

Přibývající Měsíc

V přibývajícím Měsíci síla stoupá, šťávy jdou vzhůru, rostliny je zadržují, země vydechuje. Vše nad zemí lépe a rychleji roste, sázíme vše, co rodí nad zemí. Roubujeme.

Jak se zvyšuje síla měsíčního svitu, zvyšuje se i síla rostlin, jejich odolnost vůči parazitům a chorobám. ovoce a zelenina sklizena v tomto období nám bude při konzumaci dodávat více energie. Řezané rostliny ve váze déle vydrží. Siláže a sena jsou kvalitnější, kompost je teplejší a zvířata jsou méně nervózní, když jsou kolem lidi.

Ubývající Měsíc

V ubývajícím Měsíci síla klesá, rostliny stáhnou šťávy ke kořenům, kořeny se posilují, země dobře přijímá živiny, nadechuje se. Sázíme všechno, co plodí pod zemí, prořezáváme stromy, protože z nich nevyteče míza.

Jak měsíční svit klesá, tak klesá i vitalita rostli, ale zvyšuje se jejich měrná energie. Barvy, chutě a vůně jsou intenzivnější, výraznější jsou také nutriční a léčivé vlastnosti. Tato fáze měsíce je vhodná pro uchovávání potravin. Insekticidy a fungicidy jsou účinnější.

Jednoduchá pravidla:

 • Rostliny a zeleninu, která roste nad zemí, vysazujeme  za přibývajícího Měsíce, tedy před úplňkem (jahody, rajčata, květiny..)
 • Rostliny a zeleninu, která roste pod zemí,vysazujeme za ubývajícího Měsíce, tedy po úplňku (brambory, mrkev, cibule..)

Znamení zvěrokruhu

Měli bychom dbát také na znamení Zvěrokruhu. Vůbec nejlepší čas  pro práce na zahradě je, když Měsíc prochází znamením Panny.

Ke každému znamení je přiřazen určitý živel a určitá část rostliny:

Země - Kořen: Býk, Panna, Kozoroh
Oheň - Plod: Beran, Lev, Střelec
Voda - List: Rak, Štír, Ryby
Vzduch - Květ: Blíženci, Váhy, Vodnář

Pokud chcete vysazovat například plodovou zeleninu (papriky, rajčata..) zvolte dny, kdy bude Měsíc procházet znamením Beran, Lev nebo Střelec a bude v přibývající fázi, jelikož papriky rostou na povrchu. Listovou zeleninu vysévejte v den listu, tedy ve dny Raka, Štíra nebo Ryb, ale v ubývajícím Měsíci. Jinak se neutvoří hlávky. Pro kořenovou zeleninu vyberte den kořene, tedy Býk, Panna, Kozoroh a ubývající Měsíc. Květiny, zeleninu, jejíž plody jsou z botanického hlediska květy, např.květák, brokolice, artyčoky a léčivé rostliny sázejte ve dnech květu, tj. Blíženci, Váhy, Vodnář.

Zalévejte a pracujte s vodou ve vodních znameních, s půdou pracujte v zemských znameních, ve vzdušných znameních větrejte uskladněnou úrodu ve znameních ohně nehnojte.

Růst podporují tyto znamení: Býk, Rak, Váhy, Štír, Kozoroh, Ryby

Růstu brání tyto znamení: Beran, Blíženci, Lev, Panna, Střelec, Vodnář (dny vhodné na prořezávání stromů apod.)

TIP: Brambory sázejte do tří dnů po úplňku nebo v ubývajícím Měsíci ve znameních plodu (Býk, Lev, Střelec). Rané brambory sázejte od poloviny dubna, ostatní druhy v květnu.

Vždy není možné dodržet stoprocentně všechny zásady vysazování, například kvůli počasí, ale alespoň se podívejte aby všechny vlivy nebyli zrovna proti vám.

Přízemí a odzemí

Měsíční dráha nemá tvar kružnice, ale je blízká elipse. Proto se Měsíc při svém oběhu kolem Země jednou k Zemi nejvíce přiblíží nastává tzv. přízemí (perigel) a jednou se nejvíce vzdálí odzemí (apogel). Vzdálenost v přízemí a odzemí se oběh po oběhu mění. Doba od perigea k následujícímu perigeu se nazývá anomalistický měsíc a trvá 27,55 dne.

V den přízemí je dobré se vyhnout jakékoliv práci s půdou nebo rostlinami, vliv Měsíce je v této době příliš silný. V den odzemí také na zahradě nepracujte, pro rostliny je to den klidu. Dny, kdy je odzemí,  jsou hlavně jasné a světlé, zatímco v přízemí jsou dny většinou nudné, těžké nebo deštivé. 

Kdy na škůdce:

 • Při boji proti létajícímu hmyzu využijte vlivu ubývajícího Měsíce
 • Na hmyz žijící v zemi jděte ve dnech kořene
 • Pro potírání hmyzu žijícího na povrchu země využijte Měsíc v Raku, Blížencích nebo Střelci

 

Kdy na plevel:

 • Pletí provádějte vždy za ubývajícího Měsíce, nejlépe když je Měsíc v Kozorohu

TIP: Pokud se chcete nadlouho zbavit plevele, překopejte záhon ve dnech Lva v přibývajícím Měsíci, potom v Kozorohu za ubývajícího Měsíce a potřetí ještě jednou zase za ubývajícího Měsíce.

Zvláštnost: 18.června do 13 h je den, kdy se můžete nadobro zbavit nepotřebného plevelu a křovin. Nikdy už nevyroste a dokonce i kořeny shnijí.

Další pravidla pro práce na zahradě:

 • Přesazování rostlin provádějte za přibývajícího Měsíce, popř.za klesajícího
 • Zalévání pokojových rostlin  - ve dnech listu, ne ve dnech květu!
 • Omlazovací řez dělejte  při ubývajícím Měsíci
 • Průklest keřů a ovocných stromů - při ubývajícím Měsíci ve dnech plodu
 • Očkování a roubování dřevin – přibývající Měsíc v den plodu
 • Hnojení -  za ubývajícího Měsíce, znamení vybíráme podle části rostliny, na kterou chceme hnojit. Nikdy ne ve Lvu!
 • Sklízení, uskladňování ovoce a zeleniny – stoupající Měsíc
 • Zavařování – stoupající Měsíc, ne ale v Rybách
 • Ovoce na sušení sklízet při ubývajícím Měsíci

 

TIP: Nemocné a staré rostliny a dřeviny, které už nechtějí růst, vyléčíte, když jim v ubývajícím Měsíci nebo za novoluní odříznete špičku a to těsně nad postranní větví směřující nahoru jako nová špička.

Diskuse k článku

 • Miloslav Opletal

  11:17 12. 2. 2019 +2
  Prosím poraďte kde najdu dny PERIGELA a APOGELA .
  Děkuji. Miloš
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  09:55 2. 8. 2017 -3
  Dobrý den, slunné počasí bývá většinou ve dnech, kdy Měsíc prochází znamením Lva.
 • Lenka

  09:47 13. 6. 2017 +1
  Dobrý den,prosím o radu kdy je nejlépe nasušit seno,kdy je stabilnější slunné počasí ,aby nezplesnivělo?Děkuji
 • jane.

  11:23 4. 5. 2017 +1
  Dobrý den.Prosím o radu kdy vysadit jahody?
 • Pepa

  19:33 28. 2. 2016 +1
  Biodynamicky kalendar pro rok 2016 k dispozici zdarma na

  bit.ly/biodynamika2016
 • Marie

  12:23 21. 7. 2015 +1
  Dobrý den ,prosím o radu.
  Vzhledem k počásí mě uschly brambory,nevím kdy je vhodné sklízet ,přibývající nebo ubývající.Něco málo jsem sklidila v neděli ve lvu ,něco včera ,ale jsem se dočetla že panna je nevhodná k uskladnění .
  I když nemám moc na výběr některé brambory jsou upečené tak Vás prosím o radu kdy mám sklidit ten zbytek.
  Děkuji za odpověd.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  20:07 17. 4. 2015 +1
  Dobrý den, přízemí je 17.4.2015.
 • Marie

  07:46 17. 4. 2015 +5
  Dobrý den,chci se zeptat ,který den je vlastně přízemí.
  Podle Vás bylo ve středu a kalendář lunární krásné paní je dnes. Každý měsíc se to rochází o den nebo dva. Podle kterého se mám řídit. Má tam chybu nemělo by se to shodovat.
  Děkuji za odpověd. Hezký den.
 • boresova@spektrumzdravi.cz

  10:14 10. 4. 2015 0
  Brambory sázejte v ubývajícím Měsíci (plodí pod zemí) v den plodu (Beran, Lev, Střelec). Nesnesou se v sousedství s cibulí, hrachem celerem, červ.řepou a rajčaty. Naopak daří se jim vedle zelí, špenátu, koprem, křenem, fazolemi a kedlubnami.
 • Marie

  08:07 9. 4. 2015 +1
  Dobrý den,
  CHtěla bych se zeptat ,kdy sázet brambory,cibuli,mrkev .Vzhledem k počasí se nemůžu zorientovat v tabulkách.
  Střelec je den plodu, ale ve znamení je psáno nevhodné sít a sázet brání růstu i když v lunárním kalendáři na dnes je to vhodné . Nebo je lepší počkat do soboty v kozorohu. Našla jsem stranky luna v zahradě ,je tam psáno možno v kozorohu pokud na to nebyl ve dnech plodu čas.Kdy je vhodné sázet brambory ve dnech plodu nebo kořene a znamení ,které je nejvhodnější ,aby se bramborům dařilo. Mám v tom ted trochu zmatek .Již tak 3roky se mě na zahradě nedaří tak jsem se žačala řídit podle luny. Byla bych Vám vděčná za vysvětlení a které dny.
  Děkuji za odpověd.
 • boresova@spektrumzdravi.cz

  16:14 24. 3. 2015 0
  Dobrý den, při přesazování je důležité, aby byl přibývající nebo klesající Měsíc, lépe se tvoří nové kořeny. To je při přesazování více důležité, než zda je rostlina okrasná listem nebo květem. Tím se řídíme při vysévání a sklízení bylin. Nejvhodnější na přesazování jsou dny Panny.
 • iva

  15:29 24. 3. 2015 0
  dobrý den,chci se zeptat,kdy mám přesadit fikus benjamin..myslela jsem že když je okrasný listem tak ve dnech listu a nebo pouze ve dnech kořene?četla jsem totiž,že když se přesazuje ibišek,který je okrasný květem,tak se má sázet ve dnech květu,tak si myslím,zda je to tak i s tím benjaminem,když je listnatý,tak zda ve dech listu??? děkuji za upřesnění,Ivča
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  20:27 25. 1. 2015 0
  Dobrý den, vše, co se v textu týká sázení, platí i pro výsev.
 • věra třísková

  10:09 25. 1. 2015 0
  nemám zkušenosti s pěstováním v takové lokalitě, ale obecně platí, že zlepšení podmínek na malém prostoru je možný. stačí zamezit větru, (obecně víme, že na horách víc fouká) a ochránit před zimou ( na horách je vždy chladněji). některé běžné bylinky nepotřebují hýčkat, třeba petrželka, pažitka, divoký česnek, ale takové bylinky, které jsou původem ze středomoří by asi ocenily studený skleníček, který by měl v případě vyššího slunečního svitu dostatečné větrání a zastínění, aby rozdíl nočních a denních teplot nebyl markantní. s tím ovšem je nutné ohlídání zálivky. není nutné mít bylinky v květináčích.... zem nebo větší korýtko je vždy lépe ochrání něž nádoba. zdraví věra třísková
 • věra třísková

  09:56 25. 1. 2015 0
  uvítala bych třeba nějakou tabulku pro výsevy. ve všech odstavcích se píše pouze o sázení nebo o vysazování. výsev je jen okrajově zmíněn a nepodrobně popsán. děkuji
 • my

  00:13 7. 9. 2014 0
  Kristalon bych vynechal uplně. Radši Holandská hnojiva. Dražší cena, vydrží déle, účinnější, šetrnější.
 • Veronika Němcová

  23:11 8. 7. 2014 +1
  Dobrý den! chtěla bych ještě během léta v nadmořské výšce 1600 m založit malou bylinnou zahrádku přesazením rostlin z okolí. vím, že léto není pro tuto činost zrovna nejvhodnější a právě proto bych chtěla využít fáze a sílu Měsíce. Kdy bude nejvhodnější doba pro přesazování? Podle rakouského měsíčního kalendáře to bude ve dnech 30.7. - 2.7. 2014? Můžu tomu věřit? Děkuji!
 • Ivo Veselý

  18:27 29. 4. 2014 0
  Ve skleníku kromě Kristalonu v období plodu nepoužívám žádná umělá hnojiva.Kristalonem hnojím 1x za 10 dní a to podle návodu.Jinak na podzim hnojím chlévským hnojem.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  13:09 29. 4. 2014 0
  Dobrý den pane Veselý, nejsem odborník na pěstování zeleniny a o složení půdy nevím skoro nic, poradit vám mohu spíše co se týká působení Měsíce.. Ale vím, že je hodně způsobů, kterými můžete obnovit i zcela vyčerpanou půdu, aniž by jste musel používat umělá hnojiva. Inspiraci najdete určitě v permakultuře: http://www.spektrumzdravi.cz/vite-co-znamena-pojem-permakultura
 • Ivo Veselý

  10:12 29. 4. 2014 0
  Dobrý den.Nechal jsem si udělat rozbor půdy ve skleníku.Hodnoty Mg,P,K, byly několika násobně vyšší než se doporučují podle Menlicha III.Např.Mg-1080mg/kg, P-1770, K-1320.Hodnota pH 6,91.Jaký vliv to bude mít na papriku,rajčata a okurky?Co s tím udělat?Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  15:18 8. 4. 2014 0
  Dobrý den, omlazovací řez se provádí zásadně v ubývajícím Měsíci, nejlépe ve dnech plodu.
 • Verča

  14:29 8. 4. 2014 0
  Dobrý den,
  řez angreštu a rybízu pro zmnožení výhonů a obražení by se měl tedy provádět v měsíci dorůstajícím?

  Děkuji.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  22:27 16. 3. 2014 0
  Dobrý den Lucie, toto pravidlo platí pro všechny roky, bez ohledu na fázi Měsíce.
 • Lucie

  16:54 16. 3. 2014 0
  Prosím vás, jak uvádíte "18.června do 13 h je den, kdy se můžete nadobro zbavit nepotřebného plevelu a křovin. Nikdy už nevyroste a dokonce i kořeny shnijí." --platí to pro všechny roky? Článek je z roku 2010, tak jen jestli to platí i pro letošní rok, tento den. Děkuji.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  16:25 6. 3. 2014 0
  Dobrý den, máte to dobře. Brzy zde na webu vyjde článek s konkrétními radami, kdy co sázet. Bude v něm také rozdělení podle jednotlivých rostlin. Sledujte nové články na www.spektrumzdravi.cz :)
 • Lenka

  08:42 5. 3. 2014 0
  Je to takhle prosím dobře?
  zelí,kapusta,salát - ubývající měsíc dny listu
  mangold,špenát,petržel,pažitka,. - přibývající měsíc dny listu
  rajčata,papriky,tykve,okurky,jahody, - přibývající měsíc, dny plodu
  mrkev,petržel,celer,česnek,cibule,ředkve-ubývající měsíc dny plodu
  fazol, hrách -přibývající měsíc, dny plodu
  máta,bazalka,oregano,kopr? přibývající měsíc dny listu
  děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  12:31 4. 3. 2014 0
  Dobrý den Sylvo, ano, chápete to dobře. Teď bude nejvhodnější doba na setí bylinek 10. a 11.3. Vždy je to 2-3 dny, ne týden. Avšak důležitější než znamení je fáze Měsíce. Proto je lepší sázet bylinky (s užitnou částí rostoucí nad zemí) v přibývajícím Měsíci (i v jiných znameních než jen ve vodních), než v ubývajícím Měsíci v jakémkoliv znamení.
 • Sylva

  10:04 4. 3. 2014 0
  Dobrý den. Chápu to tak že nyní přibývá měsíc a je znamení ryby žák to je vhodná doba Čecha asi tak 7 dní a pak už ne až v období raka? Zdravím a děkuji.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  09:13 2. 3. 2014 0
  Dobrý den, bylinky vysévejte v přibývajícím Měsíci ve dnech listu, tedy ve vodních znameních (Rak, Ryby, Štír).
 • Brona

  08:11 2. 3. 2014 0
  Dobry den, kdy je nejlepsi sadit pazitku a bylinky na vareni?
  Diky Brona
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  08:38 21. 2. 2014 0
  Dobrý den Heleno, brambory i mrkev sázejte a sejte v ubývajícím Měsíci ve dnech plodu (Střelec, Lev, Beran). U mrkve k uskladnění existuje pravidlo - sít 8.června bez ohledu na postavení Měsíce. Protrhávat a kopčit brambory ve dnech plodu, fáze není tak důležitá, sklízet také ve dnech plodu v ubývajícím Měsíci. Vhodné dny si můžete snadno najít v našich tabulkách http://www.spektrumzdravi.cz/lunarni-kalendar/2014
 • Helena

  14:37 20. 2. 2014 0
  Dobrý den, prosím o pomoc k vybrání nejvhodnějších termínů výsadby brambor a mrkve v letošním roce. děkuji Helena
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  15:28 18. 2. 2014 0
  Dobrý den, vinnou révu stříhejte při ubývajícím Měsíci, nejlépe ve dnech plodu, tedy 23., 24.2.
 • Renata

  14:50 18. 2. 2014 0
  Dobrý den,prosím poradíme mi kde přesně teď při ubívajic.dnech stříhat vinnou révu.Děkuji moc a přeji krásný den
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  17:48 17. 2. 2014 0
  Dobrý den, vhodné jsou dny kořene, tedy hlavně Panna, potom Býk nebo Kozoroh. Fáze Měsíce (ubývající nebo přibývající) si vyberte podle druhu rostliny, viz.článek.
 • Ivo

  08:34 17. 2. 2014 0
  Dobrý den.V kterou dobu v Měsíci provádíme pikirování rostlinek.Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  18:43 10. 2. 2014 0
  Dobrý den, přesazování je obecně vhodné ve dnech kořene, nejlépe ve dnech Panny - bez ohledu, jsou li to okrasné květiny nebo zelenina..
 • ivet

  15:14 10. 2. 2014 0
  dobrý den,kdy prosím nejlépe přesadit pokojové rostliny,jak okrasné listem,tak i květem,děkuji moc za radu,Ivet
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  14:35 7. 2. 2014 0
  Kořenovou zeleninu vysévejte ve dnech plodu v ubývajícím Měsíci. Kořenová zelenina, která je vysetá ve dnech kořene, bývá příliš tuhá a kořenovitá, proto je doporučují dny plodu. Sázení sazenic se řídí stejnými pravidly jako u semínek. Vše, co plodí nad zemí (rajčata, okurky, papriky) vyséváme, sázíme a přesazujeme v přibývajícím Měsíci, vše co plodí pod zemí (mrkev, brambory, cibule) sázíme a vyséváme v ubývajícím Měsíci.
 • Ludmila

  08:31 7. 2. 2014 0
  Dobrý den.Když vysévám kořenovou zeleninu,vysévám ji ve dnech kořene při ubývajícím měsíci.Beru-li (mrkev,řepu atd.)jako plodovou zeleninu,seji ji ve dnech plodu a to při ubývajícím nebo přibývajícím měsíci?
  Dále mám dotaz-vysazuji-li předpěstované sazenice např.papriku,brokolici,červenou řepu,kedluben atd.dělám to při ubývajícím,nebo přibývajícím měsíci podle druhu sazenice?
  děkuji
 • Mirek

  15:31 10. 6. 2013 0
  děkuji za iínfo,
  Mirek
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  13:06 10. 6. 2013 0
  Dobrý den pane Mirku, sekejte ve dnech listu (Ryby, Rak, Štír) při ubývajícím Měsíci, to roste tráva pomaleji. Občas ale zvolte i přibývající Měsíc, aby jste neměl v trávníku holá místa. Při ubývajícím Měsíci můžete nechat posekanou trávu ležet, rozloží se a bude sloužit jako hnojivo, půda ji přijme. V přibývajícím Měsíci ji na povrchu ležet nenechávejte, začala by zahnívat.
 • Miroslav Šenkeřík

  19:09 8. 6. 2013 0
  Dobrý den,
  poraďte mi, kdy sekat trávu, aby moc nerostla,
  děkuji,
  Mirek
 • boresova2@spektrumzdravi.cz

  15:12 12. 5. 2013 0
  Na boj proti padlí a ostatním houbovým a plísňovým chorobám ovocných keřů a stromů je vhodný je ubývající Měsíc ve vzdušných znameních.
 • jana

  14:57 12. 5. 2013 0
  Dobrý den.Kdy mohu stříkat angrešty proti padlí? Děkuji
 • boresova2@spektrumzdravi.cz

  13:46 10. 5. 2013 0
  Ano, přesně tak. Jinak důležitější je vždy fáze Měsíce, než znamení.
 • jana

  09:09 10. 5. 2013 0
  Děkuji.Mohla by jste mi prosím poradit konkrétněji?Okurky mohu vysadit ve lvu 17-18.5,Afrikány 11-13.5? Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  13:05 9. 5. 2013 0
  Dobrý den, vše, co plodí nad zemí, sázejte při dorůstajícím Měsíci, okurky a růžičkovou kapustu v den plodu, afrikány a jiné květiny v den květu.
 • jana

  12:35 9. 5. 2013 0
  Dobrý den.Mohli by jste mi poradit kdy mám vysázet okurky,růžickovou kapustu a afrikány? Děkuji
 • Ivo Veselý

  09:25 25. 4. 2013 0
  Dobrý den.Mám-li předpěstovaní sazenice zeleniny v kelímcích,musím dodržet výsadbu dle lunárního kalendáře,nebo je to v podstatě jedno.Děkuji Ivo V.
 • Dagmar B.

  12:51 5. 4. 2013 0
  Texty už jsou zpět, tedy konkrétní rubriky jsou opět rozepsány ve všech dnech.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  12:50 5. 4. 2013 0
  Dobrý den, je to chyba v sytému, kterou nyní řešíme, vše se tam zase objeví, jakmile bude problém odstraněn. Děkujeme za pochopení.
 • Helena

  09:55 5. 4. 2013 0
  Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, proč v dubnovém lunárním kalendáři nejsou podrobně rozepsány rubriky - Domácnost, magie a pod? Jde mi o konkrétní termíny, např. práce se dřevem, malování a pod. Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  13:43 3. 4. 2013 0
  Dá se to tak zjednodušeně říct, ale některé rostliny mají ještě jiné výjimky. Je třeba experimentovat a zkoušet :), popř. si pořídit konkrétnější informace např. z vhodné literatury, není zatím v našich silách zde všechno rozepsat..
 • Renda Benda

  15:56 2. 4. 2013 0
  aha, takze jestli tomu dobre rozumim, ve dnech plodu nam pri vysadbe poroste lepe vse, co "chceme" aby bylo plodem..tedy konretni uzitek z rostliny.. bez ohledu na to, zda je "plod/uzitek z rostliny" nahore (kde jsou vetsinou klasicke plody ) nebo dole (kde jsou vetsinou koreny rostlin.. jako treba mrkev, brambory a tak) ? dekuji.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  14:48 2. 4. 2013 0
  Dobrý den, jsou určité výjimky, např. rostliny, jejichž plodem je kořenová část, je lepší sázet ve dnech plodu. Jsou potom větší, objemnější. Mohou se sázet i ve dnech kořene, ale potom z nich vyrůstají přebytečné postranní kořínky, jsou tužší a ne tak šťavnaté. Dny kořene jsou vhodné na přesazování. Důležité je sázet při ubývajícím Měsíci, znamení nehraje takovou roli, jako fáze. Pozor na přízemí, odzemí a lunární uzly. Ty bohužel zatím nemáme zaznačeny, ale časem budou. V tuto dobu se nesází!
 • Věra Nováčková

  10:10 2. 4. 2013 0
  Dobrý den,tak ted v tom mám slušný zmatek....myslela jsem že mrkev se sází ve dnech kořene.....mrkev přeci není plod?Ve dnech plodu jsem myslela že je dobré sázet třeba dýně,fazole,kukuřici,rajčata.....děkuji za odpověd Nováčková
 • Věra Nováčková

  23:19 1. 4. 2013 0
  Moc děkuji paní Dagmar za odpověd a ještě bych prosila jestli mužu-kdy kořenovou zeleninu?Děkuji Nováčková
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  23:19 1. 4. 2013 0
  Kořenovou zeleninu vysévejte, protrhávejte i sklízejte vždy při ubývajícím Měsíci ve dnech plodu. TIP: Karotku k uskladnění vysejte 8.6. bez ohledu na postavení Měsíce.
 • Dagmar B.

  22:43 1. 4. 2013 0
  Dobrý den, bohužel někdy nejde najít takový vhodný den, kdy by byly všechny vlivy pozitivní. Jde spíše o to, aby nebyly všechny negativní, a aby alespoň jeden aspekt byl pro. Po úplňku vždy Měsíc ubývá, to je pro růst brambor dobré, neboť rostou pod zemí. Pokud jste to nestihla do tří dnů po úplňku, tak doporučuji v den plodu (Beran, Lev, Střelec). Také můžete v den kořene. V Rybách je to vhodné pouze pokud je Měsíc ubývající, ale lepší je to ve dnech plodu, proto jsem opravila informaci i v konkrétních dnech. Datumy: 2.4., 3.4.,4.4., 9.4., 10.4., 27.4., 29.4., 30.4.
 • Věra Nováčková

  11:20 31. 3. 2013 0
  Dobrý den,už měsíc se tady snažím najít nejvhodnější dobu na sázení brambor v dubnu...2.4.a 3.4...to vzhledem k počasí asi nevyjde...píšete že nejlepší je po uplnku,ale je tu doporučení i na 7.4. na výsadbu brambor-a to měsíc ubývá....nejde mi to dle lunárního kalendáře dát dohromady,vždy je náký aspekt proti ....prosím o radu kdy tedy nasázet brambory v dubnu?...a kdy kořenovou zeleninu?prosím o konkrétní datumy....moc děkuji Nováčková
 • Pavla Pokorná

  17:29 29. 3. 2013 0
  Dobrý den, jak je to s termínem pro vysazování sromků a květin (růže, cibuloviny). Děkuji
  Pavla
 • redakce

  21:16 14. 2. 2013 0
  Dobrý den, vysazování i setí má stejná pravidla. Pro výsadbu uvedené zeleniny doporučuji dny Vah. Zde je důležitá sestupná síla Měsíce. Listová zelenina se řídí pravidly pro listové dny (Rak, Štír, Ryby). V ubývajícím Měsíci saláty vytvoří pěknou hlávku.
 • Helena

  15:44 14. 2. 2013 0
  K předchozímu článku: Můžete mi prosím sdělit, - příklady vysazování podle měsíce - zda se to týká také setí?
  A hlavně - květiny, zeleninu, jejíž plody jsou z botanického hlediska květy - květák, brokolici je dobré sázet ve dnech květu, ale V PŘIBÝVAJÍCÍM NEBO UBÝVAJÍCÍM MĚSÍCI? Jestli je to stejné jako u tvoření hlávek listové zeleniny.
  Díky Helena
 • Zobrazit další komentáře

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Síla slova – jak říci, co opravdu chcete?

Slovo je komunikační prostředek, jež propojuje myšlenkové světy jedinců. Slovo je nástroj, který umožnil mohutný rozvoj naší civilizace. Slovo může být nejen pohlazením, ale i ránou pěstí přímo na solar. Slovo ...

Mazlíčci

Kosti pro psa: Jsou nebezpečné? Jaké kosti může pes dostávat?

Když dítě maluje psa, většinou mu namaluje i kost. Moderní pes však překvapivě příliš kostí nedostává. Život psa se zkrátka změnil úplně stejně jako ten lidský. Moderní doba a jiný způsob žití i stravy se odraz...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…