Vliv Měsíce

img

Vliv Měsíce na zahradu

Stoupající síla Měsíce (Vzestupný měsíc)

Stoupající síla Měsíce se vztahuje ke znamením: Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, (Blíženci). Toto se nemění. Pokud tedy  Měsíc právě prochází znamením Vodnáře, znamená to, že je stoupající, tedy že má stoupající sílu. Je to síla zimy a jara, znamená pozvolné přibývání, expanzi a rozkvět. Je to čas sklizně, v rostlinách stoupají šťávy nahoru, zelenina a ovoce jsou obzvlášť sťavnaté, daří se více nadzemním částem rostlin. Vhodné dny pro hnojení na list a postřiky, řezání, zastřihávání a sklízení.

Klesající síla Měsíce (Sestupný měsíc)

Klesající síla Měsíce se vztahuje ke znamením: Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, (Střelec). Je to síla léta a podzimu a znamená zralost, sklizeň všeho, co roste pod zemí, zánik, odpočinek. Je to čas pro sázení a přesazování, šťávy v rostlinách se stahují dolů, nastává podpora tvorby kořenů. Vhodné dny pro hnojení ke kořenům.

Blíženci a Střelec jsou přechodová znamení, ve kterých stoupající a klesající síly mění směr.

Rostliny i půda se stejně jako my nadechují (přibývající Měsíc, příliv) a vydechují (ubývající Měsíc, odliv).

Přibývající Měsíc

V přibývajícím Měsíci síla stoupá, šťávy jdou vzhůru, rostliny je zadržují, země vydechuje. Vše nad zemí lépe a rychleji roste, sázíme vše, co rodí nad zemí. Roubujeme.

Jak se zvyšuje síla měsíčního svitu, zvyšuje se i síla rostlin, jejich odolnost vůči parazitům a chorobám. ovoce a zelenina sklizena v tomto období nám bude při konzumaci dodávat více energie. Řezané rostliny ve váze déle vydrží. Siláže a sena jsou kvalitnější, kompost je teplejší a zvířata jsou méně nervózní, když jsou kolem lidi.

Ubývající Měsíc

V ubývajícím Měsíci síla klesá, rostliny stáhnou šťávy ke kořenům, kořeny se posilují, země dobře přijímá živiny, nadechuje se. Sázíme všechno, co plodí pod zemí, prořezáváme stromy, protože z nich nevyteče míza.

Jak měsíční svit klesá, tak klesá i vitalita rostli, ale zvyšuje se jejich měrná energie. Barvy, chutě a vůně jsou intenzivnější, výraznější jsou také nutriční a léčivé vlastnosti. Tato fáze měsíce je vhodná pro uchovávání potravin. Insekticidy a fungicidy jsou účinnější.

Jednoduchá pravidla:

 • Rostliny a zeleninu, která roste nad zemí, vysazujeme  za přibývajícího Měsíce, tedy před úplňkem (jahody, rajčata, květiny..)
 • Rostliny a zeleninu, která roste pod zemí,vysazujeme za ubývajícího Měsíce, tedy po úplňku (brambory, mrkev, cibule..)

Znamení zvěrokruhu

Měli bychom dbát také na znamení Zvěrokruhu. Vůbec nejlepší čas  pro práce na zahradě je, když Měsíc prochází znamením Panny.

Ke každému znamení je přiřazen určitý živel a určitá část rostliny:

Země - Kořen: Býk, Panna, Kozoroh
Oheň - Plod: Beran, Lev, Střelec
Voda - List: Rak, Štír, Ryby
Vzduch - Květ: Blíženci, Váhy, Vodnář

Pokud chcete vysazovat například plodovou zeleninu (papriky, rajčata..) zvolte dny, kdy bude Měsíc procházet znamením Beran, Lev nebo Střelec a bude v přibývající fázi, jelikož papriky rostou na povrchu. Listovou zeleninu vysévejte v den listu, tedy ve dny Raka, Štíra nebo Ryb, ale v ubývajícím Měsíci. Jinak se neutvoří hlávky. Pro kořenovou zeleninu vyberte den kořene, tedy Býk, Panna, Kozoroh a ubývající Měsíc. Květiny, zeleninu, jejíž plody jsou z botanického hlediska květy, např.květák, brokolice, artyčoky a léčivé rostliny sázejte ve dnech květu, tj. Blíženci, Váhy, Vodnář.

Zalévejte a pracujte s vodou ve vodních znameních, s půdou pracujte v zemských znameních, ve vzdušných znameních větrejte uskladněnou úrodu ve znameních ohně nehnojte.

Růst podporují tyto znamení: Býk, Rak, Váhy, Štír, Kozoroh, Ryby

Růstu brání tyto znamení: Beran, Blíženci, Lev, Panna, Střelec, Vodnář (dny vhodné na prořezávání stromů apod.)

TIP: Brambory sázejte do tří dnů po úplňku nebo v ubývajícím Měsíci ve znameních plodu (Býk, Lev, Střelec). Rané brambory sázejte od poloviny dubna, ostatní druhy v květnu.

Vždy není možné dodržet stoprocentně všechny zásady vysazování, například kvůli počasí, ale alespoň se podívejte aby všechny vlivy nebyli zrovna proti vám.

Přízemí a odzemí

Měsíční dráha nemá tvar kružnice, ale je blízká elipse. Proto se Měsíc při svém oběhu kolem Země jednou k Zemi nejvíce přiblíží nastává tzv. přízemí (perigel) a jednou se nejvíce vzdálí odzemí (apogel). Vzdálenost v přízemí a odzemí se oběh po oběhu mění. Doba od perigea k následujícímu perigeu se nazývá anomalistický měsíc a trvá 27,55 dne.

V den přízemí je dobré se vyhnout jakékoliv práci s půdou nebo rostlinami, vliv Měsíce je v této době příliš silný. V den odzemí také na zahradě nepracujte, pro rostliny je to den klidu. Dny, kdy je odzemí,  jsou hlavně jasné a světlé, zatímco v přízemí jsou dny většinou nudné, těžké nebo deštivé. 

Kdy na škůdce:

 • Při boji proti létajícímu hmyzu využijte vlivu ubývajícího Měsíce
 • Na hmyz žijící v zemi jděte ve dnech kořene
 • Pro potírání hmyzu žijícího na povrchu země využijte Měsíc v Raku, Blížencích nebo Střelci

 

Kdy na plevel:

 • Pletí provádějte vždy za ubývajícího Měsíce, nejlépe když je Měsíc v Kozorohu

TIP: Pokud se chcete nadlouho zbavit plevele, překopejte záhon ve dnech Lva v přibývajícím Měsíci, potom v Kozorohu za ubývajícího Měsíce a potřetí ještě jednou zase za ubývajícího Měsíce.

Zvláštnost: 18.června do 13 h je den, kdy se můžete nadobro zbavit nepotřebného plevelu a křovin. Nikdy už nevyroste a dokonce i kořeny shnijí.

Další pravidla pro práce na zahradě:

 • Přesazování rostlin provádějte za přibývajícího Měsíce, popř.za klesajícího
 • Zalévání pokojových rostlin  - ve dnech listu, ne ve dnech květu!
 • Omlazovací řez dělejte  při ubývajícím Měsíci
 • Průklest keřů a ovocných stromů - při ubývajícím Měsíci ve dnech plodu
 • Očkování a roubování dřevin – přibývající Měsíc v den plodu
 • Hnojení -  za ubývajícího Měsíce, znamení vybíráme podle části rostliny, na kterou chceme hnojit. Nikdy ne ve Lvu!
 • Sklízení, uskladňování ovoce a zeleniny – stoupající Měsíc
 • Zavařování – stoupající Měsíc, ne ale v Rybách
 • Ovoce na sušení sklízet při ubývajícím Měsíci

 

TIP: Nemocné a staré rostliny a dřeviny, které už nechtějí růst, vyléčíte, když jim v ubývajícím Měsíci nebo za novoluní odříznete špičku a to těsně nad postranní větví směřující nahoru jako nová špička.Diskuse k článku

 • Miloslav Opletal

  11:17 12. 2. 2019 +5
  Prosím poraďte kde najdu dny PERIGELA a APOGELA .
  Děkuji. Miloš
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  09:55 2. 8. 2017 -3
  Dobrý den, slunné počasí bývá většinou ve dnech, kdy Měsíc prochází znamením Lva.
 • Lenka

  09:47 13. 6. 2017 +1
  Dobrý den,prosím o radu kdy je nejlépe nasušit seno,kdy je stabilnější slunné počasí ,aby nezplesnivělo?Děkuji
 • jane.

  11:23 4. 5. 2017 +2
  Dobrý den.Prosím o radu kdy vysadit jahody?
 • Pepa

  19:33 28. 2. 2016 +1
  Biodynamicky kalendar pro rok 2016 k dispozici zdarma na

  bit.ly/biodynamika2016
 • Marie

  12:23 21. 7. 2015 +1
  Dobrý den ,prosím o radu.
  Vzhledem k počásí mě uschly brambory,nevím kdy je vhodné sklízet ,přibývající nebo ubývající.Něco málo jsem sklidila v neděli ve lvu ,něco včera ,ale jsem se dočetla že panna je nevhodná k uskladnění .
  I když nemám moc na výběr některé brambory jsou upečené tak Vás prosím o radu kdy mám sklidit ten zbytek.
  Děkuji za odpověd.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  20:07 17. 4. 2015 +1
  Dobrý den, přízemí je 17.4.2015.
 • Marie

  07:46 17. 4. 2015 +5
  Dobrý den,chci se zeptat ,který den je vlastně přízemí.
  Podle Vás bylo ve středu a kalendář lunární krásné paní je dnes. Každý měsíc se to rochází o den nebo dva. Podle kterého se mám řídit. Má tam chybu nemělo by se to shodovat.
  Děkuji za odpověd. Hezký den.
 • boresova@spektrumzdravi.cz

  10:14 10. 4. 2015 0
  Brambory sázejte v ubývajícím Měsíci (plodí pod zemí) v den plodu (Beran, Lev, Střelec). Nesnesou se v sousedství s cibulí, hrachem celerem, červ.řepou a rajčaty. Naopak daří se jim vedle zelí, špenátu, koprem, křenem, fazolemi a kedlubnami.
 • Marie

  08:07 9. 4. 2015 +1
  Dobrý den,
  CHtěla bych se zeptat ,kdy sázet brambory,cibuli,mrkev .Vzhledem k počasí se nemůžu zorientovat v tabulkách.
  Střelec je den plodu, ale ve znamení je psáno nevhodné sít a sázet brání růstu i když v lunárním kalendáři na dnes je to vhodné . Nebo je lepší počkat do soboty v kozorohu. Našla jsem stranky luna v zahradě ,je tam psáno možno v kozorohu pokud na to nebyl ve dnech plodu čas.Kdy je vhodné sázet brambory ve dnech plodu nebo kořene a znamení ,které je nejvhodnější ,aby se bramborům dařilo. Mám v tom ted trochu zmatek .Již tak 3roky se mě na zahradě nedaří tak jsem se žačala řídit podle luny. Byla bych Vám vděčná za vysvětlení a které dny.
  Děkuji za odpověd.
 • boresova@spektrumzdravi.cz

  16:14 24. 3. 2015 0
  Dobrý den, při přesazování je důležité, aby byl přibývající nebo klesající Měsíc, lépe se tvoří nové kořeny. To je při přesazování více důležité, než zda je rostlina okrasná listem nebo květem. Tím se řídíme při vysévání a sklízení bylin. Nejvhodnější na přesazování jsou dny Panny.
 • iva

  15:29 24. 3. 2015 0
  dobrý den,chci se zeptat,kdy mám přesadit fikus benjamin..myslela jsem že když je okrasný listem tak ve dnech listu a nebo pouze ve dnech kořene?četla jsem totiž,že když se přesazuje ibišek,který je okrasný květem,tak se má sázet ve dnech květu,tak si myslím,zda je to tak i s tím benjaminem,když je listnatý,tak zda ve dech listu??? děkuji za upřesnění,Ivča
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  20:27 25. 1. 2015 0
  Dobrý den, vše, co se v textu týká sázení, platí i pro výsev.
 • věra třísková

  10:09 25. 1. 2015 0
  nemám zkušenosti s pěstováním v takové lokalitě, ale obecně platí, že zlepšení podmínek na malém prostoru je možný. stačí zamezit větru, (obecně víme, že na horách víc fouká) a ochránit před zimou ( na horách je vždy chladněji). některé běžné bylinky nepotřebují hýčkat, třeba petrželka, pažitka, divoký česnek, ale takové bylinky, které jsou původem ze středomoří by asi ocenily studený skleníček, který by měl v případě vyššího slunečního svitu dostatečné větrání a zastínění, aby rozdíl nočních a denních teplot nebyl markantní. s tím ovšem je nutné ohlídání zálivky. není nutné mít bylinky v květináčích.... zem nebo větší korýtko je vždy lépe ochrání něž nádoba. zdraví věra třísková
 • věra třísková

  09:56 25. 1. 2015 0
  uvítala bych třeba nějakou tabulku pro výsevy. ve všech odstavcích se píše pouze o sázení nebo o vysazování. výsev je jen okrajově zmíněn a nepodrobně popsán. děkuji
 • my

  00:13 7. 9. 2014 0
  Kristalon bych vynechal uplně. Radši Holandská hnojiva. Dražší cena, vydrží déle, účinnější, šetrnější.
 • Veronika Němcová

  23:11 8. 7. 2014 +1
  Dobrý den! chtěla bych ještě během léta v nadmořské výšce 1600 m založit malou bylinnou zahrádku přesazením rostlin z okolí. vím, že léto není pro tuto činost zrovna nejvhodnější a právě proto bych chtěla využít fáze a sílu Měsíce. Kdy bude nejvhodnější doba pro přesazování? Podle rakouského měsíčního kalendáře to bude ve dnech 30.7. - 2.7. 2014? Můžu tomu věřit? Děkuji!
 • Ivo Veselý

  18:27 29. 4. 2014 0
  Ve skleníku kromě Kristalonu v období plodu nepoužívám žádná umělá hnojiva.Kristalonem hnojím 1x za 10 dní a to podle návodu.Jinak na podzim hnojím chlévským hnojem.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  13:09 29. 4. 2014 0
  Dobrý den pane Veselý, nejsem odborník na pěstování zeleniny a o složení půdy nevím skoro nic, poradit vám mohu spíše co se týká působení Měsíce.. Ale vím, že je hodně způsobů, kterými můžete obnovit i zcela vyčerpanou půdu, aniž by jste musel používat umělá hnojiva. Inspiraci najdete určitě v permakultuře: https://www.spektrumzdravi.cz/vite-co-znamena-pojem-permakultura
 • Ivo Veselý

  10:12 29. 4. 2014 0
  Dobrý den.Nechal jsem si udělat rozbor půdy ve skleníku.Hodnoty Mg,P,K, byly několika násobně vyšší než se doporučují podle Menlicha III.Např.Mg-1080mg/kg, P-1770, K-1320.Hodnota pH 6,91.Jaký vliv to bude mít na papriku,rajčata a okurky?Co s tím udělat?Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  15:18 8. 4. 2014 0
  Dobrý den, omlazovací řez se provádí zásadně v ubývajícím Měsíci, nejlépe ve dnech plodu.
 • Verča

  14:29 8. 4. 2014 0
  Dobrý den,
  řez angreštu a rybízu pro zmnožení výhonů a obražení by se měl tedy provádět v měsíci dorůstajícím?

  Děkuji.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  22:27 16. 3. 2014 0
  Dobrý den Lucie, toto pravidlo platí pro všechny roky, bez ohledu na fázi Měsíce.
 • Lucie

  16:54 16. 3. 2014 0
  Prosím vás, jak uvádíte "18.června do 13 h je den, kdy se můžete nadobro zbavit nepotřebného plevelu a křovin. Nikdy už nevyroste a dokonce i kořeny shnijí." --platí to pro všechny roky? Článek je z roku 2010, tak jen jestli to platí i pro letošní rok, tento den. Děkuji.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  16:25 6. 3. 2014 0
  Dobrý den, máte to dobře. Brzy zde na webu vyjde článek s konkrétními radami, kdy co sázet. Bude v něm také rozdělení podle jednotlivých rostlin. Sledujte nové články na www.spektrumzdravi.cz :)
 • Lenka

  08:42 5. 3. 2014 0
  Je to takhle prosím dobře?
  zelí,kapusta,salát - ubývající měsíc dny listu
  mangold,špenát,petržel,pažitka,. - přibývající měsíc dny listu
  rajčata,papriky,tykve,okurky,jahody, - přibývající měsíc, dny plodu
  mrkev,petržel,celer,česnek,cibule,ředkve-ubývající měsíc dny plodu
  fazol, hrách -přibývající měsíc, dny plodu
  máta,bazalka,oregano,kopr? přibývající měsíc dny listu
  děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  12:31 4. 3. 2014 0
  Dobrý den Sylvo, ano, chápete to dobře. Teď bude nejvhodnější doba na setí bylinek 10. a 11.3. Vždy je to 2-3 dny, ne týden. Avšak důležitější než znamení je fáze Měsíce. Proto je lepší sázet bylinky (s užitnou částí rostoucí nad zemí) v přibývajícím Měsíci (i v jiných znameních než jen ve vodních), než v ubývajícím Měsíci v jakémkoliv znamení.
 • Sylva

  10:04 4. 3. 2014 0
  Dobrý den. Chápu to tak že nyní přibývá měsíc a je znamení ryby žák to je vhodná doba Čecha asi tak 7 dní a pak už ne až v období raka? Zdravím a děkuji.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  09:13 2. 3. 2014 0
  Dobrý den, bylinky vysévejte v přibývajícím Měsíci ve dnech listu, tedy ve vodních znameních (Rak, Ryby, Štír).
 • Brona

  08:11 2. 3. 2014 0
  Dobry den, kdy je nejlepsi sadit pazitku a bylinky na vareni?
  Diky Brona
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  08:38 21. 2. 2014 0
  Dobrý den Heleno, brambory i mrkev sázejte a sejte v ubývajícím Měsíci ve dnech plodu (Střelec, Lev, Beran). U mrkve k uskladnění existuje pravidlo - sít 8.června bez ohledu na postavení Měsíce. Protrhávat a kopčit brambory ve dnech plodu, fáze není tak důležitá, sklízet také ve dnech plodu v ubývajícím Měsíci. Vhodné dny si můžete snadno najít v našich tabulkách https://www.spektrumzdravi.cz/lunarni-kalendar/2014
 • Helena

  14:37 20. 2. 2014 0
  Dobrý den, prosím o pomoc k vybrání nejvhodnějších termínů výsadby brambor a mrkve v letošním roce. děkuji Helena
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  15:28 18. 2. 2014 0
  Dobrý den, vinnou révu stříhejte při ubývajícím Měsíci, nejlépe ve dnech plodu, tedy 23., 24.2.
 • Renata

  14:50 18. 2. 2014 0
  Dobrý den,prosím poradíme mi kde přesně teď při ubívajic.dnech stříhat vinnou révu.Děkuji moc a přeji krásný den
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  17:48 17. 2. 2014 0
  Dobrý den, vhodné jsou dny kořene, tedy hlavně Panna, potom Býk nebo Kozoroh. Fáze Měsíce (ubývající nebo přibývající) si vyberte podle druhu rostliny, viz.článek.
 • Ivo

  08:34 17. 2. 2014 0
  Dobrý den.V kterou dobu v Měsíci provádíme pikirování rostlinek.Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  18:43 10. 2. 2014 0
  Dobrý den, přesazování je obecně vhodné ve dnech kořene, nejlépe ve dnech Panny - bez ohledu, jsou li to okrasné květiny nebo zelenina..
 • ivet

  15:14 10. 2. 2014 0
  dobrý den,kdy prosím nejlépe přesadit pokojové rostliny,jak okrasné listem,tak i květem,děkuji moc za radu,Ivet
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  14:35 7. 2. 2014 0
  Kořenovou zeleninu vysévejte ve dnech plodu v ubývajícím Měsíci. Kořenová zelenina, která je vysetá ve dnech kořene, bývá příliš tuhá a kořenovitá, proto je doporučují dny plodu. Sázení sazenic se řídí stejnými pravidly jako u semínek. Vše, co plodí nad zemí (rajčata, okurky, papriky) vyséváme, sázíme a přesazujeme v přibývajícím Měsíci, vše co plodí pod zemí (mrkev, brambory, cibule) sázíme a vyséváme v ubývajícím Měsíci.
 • Ludmila

  08:31 7. 2. 2014 0
  Dobrý den.Když vysévám kořenovou zeleninu,vysévám ji ve dnech kořene při ubývajícím měsíci.Beru-li (mrkev,řepu atd.)jako plodovou zeleninu,seji ji ve dnech plodu a to při ubývajícím nebo přibývajícím měsíci?
  Dále mám dotaz-vysazuji-li předpěstované sazenice např.papriku,brokolici,červenou řepu,kedluben atd.dělám to při ubývajícím,nebo přibývajícím měsíci podle druhu sazenice?
  děkuji
 • Mirek

  15:31 10. 6. 2013 0
  děkuji za iínfo,
  Mirek
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  13:06 10. 6. 2013 0
  Dobrý den pane Mirku, sekejte ve dnech listu (Ryby, Rak, Štír) při ubývajícím Měsíci, to roste tráva pomaleji. Občas ale zvolte i přibývající Měsíc, aby jste neměl v trávníku holá místa. Při ubývajícím Měsíci můžete nechat posekanou trávu ležet, rozloží se a bude sloužit jako hnojivo, půda ji přijme. V přibývajícím Měsíci ji na povrchu ležet nenechávejte, začala by zahnívat.
 • Miroslav Šenkeřík

  19:09 8. 6. 2013 0
  Dobrý den,
  poraďte mi, kdy sekat trávu, aby moc nerostla,
  děkuji,
  Mirek
 • boresova2@spektrumzdravi.cz

  15:12 12. 5. 2013 0
  Na boj proti padlí a ostatním houbovým a plísňovým chorobám ovocných keřů a stromů je vhodný je ubývající Měsíc ve vzdušných znameních.
 • jana

  14:57 12. 5. 2013 0
  Dobrý den.Kdy mohu stříkat angrešty proti padlí? Děkuji
 • boresova2@spektrumzdravi.cz

  13:46 10. 5. 2013 0
  Ano, přesně tak. Jinak důležitější je vždy fáze Měsíce, než znamení.
 • jana

  09:09 10. 5. 2013 0
  Děkuji.Mohla by jste mi prosím poradit konkrétněji?Okurky mohu vysadit ve lvu 17-18.5,Afrikány 11-13.5? Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  13:05 9. 5. 2013 0
  Dobrý den, vše, co plodí nad zemí, sázejte při dorůstajícím Měsíci, okurky a růžičkovou kapustu v den plodu, afrikány a jiné květiny v den květu.
 • jana

  12:35 9. 5. 2013 0
  Dobrý den.Mohli by jste mi poradit kdy mám vysázet okurky,růžickovou kapustu a afrikány? Děkuji
 • Ivo Veselý

  09:25 25. 4. 2013 0
  Dobrý den.Mám-li předpěstovaní sazenice zeleniny v kelímcích,musím dodržet výsadbu dle lunárního kalendáře,nebo je to v podstatě jedno.Děkuji Ivo V.
 • Dagmar B.

  12:51 5. 4. 2013 0
  Texty už jsou zpět, tedy konkrétní rubriky jsou opět rozepsány ve všech dnech.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  12:50 5. 4. 2013 0
  Dobrý den, je to chyba v sytému, kterou nyní řešíme, vše se tam zase objeví, jakmile bude problém odstraněn. Děkujeme za pochopení.
 • Helena

  09:55 5. 4. 2013 0
  Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, proč v dubnovém lunárním kalendáři nejsou podrobně rozepsány rubriky - Domácnost, magie a pod? Jde mi o konkrétní termíny, např. práce se dřevem, malování a pod. Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  13:43 3. 4. 2013 0
  Dá se to tak zjednodušeně říct, ale některé rostliny mají ještě jiné výjimky. Je třeba experimentovat a zkoušet :), popř. si pořídit konkrétnější informace např. z vhodné literatury, není zatím v našich silách zde všechno rozepsat..
 • Renda Benda

  15:56 2. 4. 2013 0
  aha, takze jestli tomu dobre rozumim, ve dnech plodu nam pri vysadbe poroste lepe vse, co "chceme" aby bylo plodem..tedy konretni uzitek z rostliny.. bez ohledu na to, zda je "plod/uzitek z rostliny" nahore (kde jsou vetsinou klasicke plody ) nebo dole (kde jsou vetsinou koreny rostlin.. jako treba mrkev, brambory a tak) ? dekuji.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  14:48 2. 4. 2013 0
  Dobrý den, jsou určité výjimky, např. rostliny, jejichž plodem je kořenová část, je lepší sázet ve dnech plodu. Jsou potom větší, objemnější. Mohou se sázet i ve dnech kořene, ale potom z nich vyrůstají přebytečné postranní kořínky, jsou tužší a ne tak šťavnaté. Dny kořene jsou vhodné na přesazování. Důležité je sázet při ubývajícím Měsíci, znamení nehraje takovou roli, jako fáze. Pozor na přízemí, odzemí a lunární uzly. Ty bohužel zatím nemáme zaznačeny, ale časem budou. V tuto dobu se nesází!
 • Věra Nováčková

  10:10 2. 4. 2013 0
  Dobrý den,tak ted v tom mám slušný zmatek....myslela jsem že mrkev se sází ve dnech kořene.....mrkev přeci není plod?Ve dnech plodu jsem myslela že je dobré sázet třeba dýně,fazole,kukuřici,rajčata.....děkuji za odpověd Nováčková
 • Věra Nováčková

  23:19 1. 4. 2013 0
  Moc děkuji paní Dagmar za odpověd a ještě bych prosila jestli mužu-kdy kořenovou zeleninu?Děkuji Nováčková
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  23:19 1. 4. 2013 0
  Kořenovou zeleninu vysévejte, protrhávejte i sklízejte vždy při ubývajícím Měsíci ve dnech plodu. TIP: Karotku k uskladnění vysejte 8.6. bez ohledu na postavení Měsíce.
 • Dagmar B.

  22:43 1. 4. 2013 0
  Dobrý den, bohužel někdy nejde najít takový vhodný den, kdy by byly všechny vlivy pozitivní. Jde spíše o to, aby nebyly všechny negativní, a aby alespoň jeden aspekt byl pro. Po úplňku vždy Měsíc ubývá, to je pro růst brambor dobré, neboť rostou pod zemí. Pokud jste to nestihla do tří dnů po úplňku, tak doporučuji v den plodu (Beran, Lev, Střelec). Také můžete v den kořene. V Rybách je to vhodné pouze pokud je Měsíc ubývající, ale lepší je to ve dnech plodu, proto jsem opravila informaci i v konkrétních dnech. Datumy: 2.4., 3.4.,4.4., 9.4., 10.4., 27.4., 29.4., 30.4.
 • Věra Nováčková

  11:20 31. 3. 2013 0
  Dobrý den,už měsíc se tady snažím najít nejvhodnější dobu na sázení brambor v dubnu...2.4.a 3.4...to vzhledem k počasí asi nevyjde...píšete že nejlepší je po uplnku,ale je tu doporučení i na 7.4. na výsadbu brambor-a to měsíc ubývá....nejde mi to dle lunárního kalendáře dát dohromady,vždy je náký aspekt proti ....prosím o radu kdy tedy nasázet brambory v dubnu?...a kdy kořenovou zeleninu?prosím o konkrétní datumy....moc děkuji Nováčková
 • Pavla Pokorná

  17:29 29. 3. 2013 0
  Dobrý den, jak je to s termínem pro vysazování sromků a květin (růže, cibuloviny). Děkuji
  Pavla
 • redakce

  21:16 14. 2. 2013 0
  Dobrý den, vysazování i setí má stejná pravidla. Pro výsadbu uvedené zeleniny doporučuji dny Vah. Zde je důležitá sestupná síla Měsíce. Listová zelenina se řídí pravidly pro listové dny (Rak, Štír, Ryby). V ubývajícím Měsíci saláty vytvoří pěknou hlávku.
 • Helena

  15:44 14. 2. 2013 0
  K předchozímu článku: Můžete mi prosím sdělit, - příklady vysazování podle měsíce - zda se to týká také setí?
  A hlavně - květiny, zeleninu, jejíž plody jsou z botanického hlediska květy - květák, brokolici je dobré sázet ve dnech květu, ale V PŘIBÝVAJÍCÍM NEBO UBÝVAJÍCÍM MĚSÍCI? Jestli je to stejné jako u tvoření hlávek listové zeleniny.
  Díky Helena
 • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 05. 2023
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 05. 2023
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 31. 05. 2023
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 01. 06. 2023
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 06. 2023
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 06. 2023
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 06. 2023
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je úplněk. Dopřejte si masáž nohou, pedikúru, saunu nebo bylinnou koupel. Jezte střídmě, tělo má tendenci…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Babské rady na migrénu mohou pomoci zmírnit bolest. Kdy však navštívit lékaře?

Dobrý den! Jsem Martina Bonucci a toto je můj příběh. Po 3 letech rozpadlého manželství mě manžel opustil se t...

Jezdectví není nejlevnější koníček, ale vyplatí se i kvůli vašemu zdraví

Dnes je každý koníček nákladný, nejen jezdectví. Jezdectví se před časem stalo módním sportem, jako mnoho jiný...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

ja tedy slevám v obchodě neholduji, ale je fakt, ze damska kosmetika je tak brutalne draha, ze v tomto pripade...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

likvidace hlubokokořenících vytrvalých plevelů

Dobrý den,na likvidaci úporného plevele a keřů,je jeden den v červnu. Někam jsem si to ...

Nuru masáž

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s touto masáži? https://redmassage.cz/tajemstvi-nuru-mas...
Zobrazit všechna témata

Neopětovaná láska zabolí. Jak jít dál?

Neopětovaná láska bývá ve společnosti častější, než byste si mohli myslet. Možná dokonce znáte ve svém okolí někoho, kdo se zamiloval, ale city nedostal zpět. Případně se tento bolestný pocit týkal přímo vás. A...

Sléz zahradu rozzáří. Vypěstovat si jej můžete poměrně snadno

Sléz je rostlinou, kterou rozhodně nepřehlédnete. Výškou i krásou převyšuje všechny ostatní a dává o sobě svému okolí náležitě vědět. Příjemně voní, láká včely a další užitečný hmyz a v alternativní medicíně pa...

Vitamín D pro děti? Proč jej musí užívat a kolik jej vlastně potřebují?

Vitamín D je pro dítě nezbytný už od narození a jeho nedostatek může výrazně ohrozit zdraví. Proto je nutné už novorozencům vitamín D suplementovat. Vitamín D sice získáváme ze slunce, jenže kůže batolat je cit...

Jak co nejlépe využít čas strávený venku

Pobyt venku může být skvělým způsobem, jak si odpočinout a načerpat nové síly, a to zejména nyní, když se blíží teplé období. Promyslete si, jak chcete strávit čas venku a čemu se věnovat, a pořádně se na to na...

Jarní polévka v patnácti chutných receptech aneb Vzpružte se vitamíny!

Jarní polévka plná voňavých, a hlavně zdravých ingrediencí dodá vašemu tělu všechno to, co potřebuje. Ostatně, po dlouhé zimě velmi oceníte pořádnou nálož vitamínů a minerálů ať už ve vývaru zeleninovém nebo ku...

Ergofobie: Neovladatelný strach z práce a silná úzkost z pracovního procesu

Na první pohled může ergofobie působit komicky. Přece jen není moc lidí, kteří se do zaměstnání těší a mají z práce radost. Ovšem ergofobie příliš úsměvná není a vůbec ne pro ty, kteří jí trpí. Takoví jedinci t...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Masáž lávovými kameny dokonale uvolní bolavé či natažené svaly a zažene stres

Masáž lávovými kameny, které jsou pořádně nahřáté, je druh extrémně příjemným relaxem. Uvolní napjaté a bolavé svaly a zároveň pečuje o poškozené měkké tkáně v celém těle. A v chladných dnech navíc i příjemně p...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Důvěryhodný člověk: Poznejte jej podle typických rysů a vyhněte se zklamání!

Důvěryhodný člověk není ani zdaleka samozřejmostí ve všech mezilidských vztazích. Ve společnosti se totiž vyskytují i lidé, kteří nějakým způsobem maskují své skutečné pocity, věří fámám, či je dokonce podporuj...

Velikonoční sekaná s vejci

Začněte tím, že si starší rohlík nakrájíte na kostky a rozmočíte v misce s trochou mléka. Nasáklé pečivo poté rukama vymačkejte a vložte do větší mísy. Dále k němu přidejte mleté maso, vajíčka, najemno nakrájen...

Pes na volno: Palčivé téma i fenomén doby. Co radí trenérka psů?

Pes na volno je velké téma, které se komunikuje napříč celým společenským spektrem. A s určitou společenskou uvolněností se s ním můžeme setkávat čím dál častěji. Představuje však svá rizika, s kterými musí maj...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady na zácpu aneb Podpořte střevní peristaltiku přirozenou cestou!

Babské rady na zácpu neobsáhnou jen pověstné pojídání švestkového kompotu anebo popíjení šaratice. Existuje daleko více přirozených metod, jak svá střeva rozpohybujete. Pojďme si představit odvěké tipy, které v...

Život je cesta a cesta je život...

Jednu věc mám asi po tátovi (budiž mu země lehká). Je to neustálý filozofování nad životem - říkám tomu od nepaměti "filozofický pindy". Ve skutečnosti jsou to ale myšlenky, který tě posouvaj dál, jako myslim duchovně. Člověk by se totiž neměl omezit jen na základní biologický potřeby. Bohužel ale takovejch lidí je pořád dost. Žijou ze dne na den, nad svou existencí a chováním nepřemejšlí a votravujou ostatní svou sebestředností. Ale dost negací. Svět neni jenom černobílej.