Růže patří mezi nejpopulárnější květiny

Snadné pěstování růže: Vypěstujte nejkrásnější květiny v celém okolí

Je mnoho druhů růží, ale všechny jsou nádherné. Ozdobí zahradu, dodají jí romantický ráz a nádherně voní. Pěstovat růže není žádná věda a pustit se do této disciplíny může naprosto každý. Chcete to letos vyzkoušet? Pak neotálejte a pusťte se do toho. Poradíme vám, jak na to, abyste byli úspěšní.

Růže můžete pěstovat na zahradě, na balkóně nebo třeba na terase. Při správné péči vám budou dělat radost až do prvních mrazíků. Péče o růže je totiž jednodušší než si myslíte, péči o ně zvládne naprosto každý. Základem je slunné místo, pravidelná zálivka a dobrá drenáž

Historie čarovné růže

Růže patří k nejstarším pěstovaným rostlinám, uctívány byly už v nejstarších kulturách. V Babylonu, v Římě, v Číně i v Egyptě. Koncem 18. století se růže začaly šířit také v Evropě, i když cílené pěstování a šlechtění moderních růží se datuje až do druhé poloviny 19. století. Už v té době se růže staly nenahraditelnou součástí reprezentativních zahrad šlechy a později i oblíbenou květinou v parcích, veřejné zeleni a také v soukromých zahradách. Růže však rozhodně není jen jedna. Rod Rosa zahrnuje nespočet druhů. Od klasické trnité růže přes pnoucí, keřové, mnohokvěté či dokonce zakrslé. Díky modernímu šlechtění jsou k dispozici i kultivary, které není nutné chemicky ošetřovat proti chorobám. A vybrat si můžete i z mnoha tradičních i netradičních barev.

Čtěte také:

Růže stolistá: Tajemná kráska s léčivými účinky

Růže v aromaterapii hojí ženské problémy těla i duše

Květinový horoskop 2023: Voňavý horoskop na celý rok, pro všechna květinová znamení

Pěstování růže je hračka

Dá se říci, že je růže poměrně nenáročná rostlina. Budete-li vybírat místo, kam ji umístit, v každém případě by mělo být slunné a vzdušné. Sluníčko na růže nemusí svítit po celý den, ale minimálně 4-5 hodin by na ně sluneční paprsky dopadal měly. Co se půdy týče, ta musí být dobře propustná, ideálně písčito-hlinitá a mírně vápenatá. Avšak s dostatkem živin. Půda by měla být slabě kyselá, přičemž optimální pH by mělo být mezi 5,5 a 6,5. A pamatujte na pravidelnou zálivku. I když je nutné myslet na to, že růžím nedělá dobře přílišné sucho ani mokro. Musí být prostě zalité “tak akorát”.

I když je možné růže sázet prakticky po celý rok, nejlepším obdobím je samozřejmě jaro. Vždy sázíme zdravé růže, které jsou v dobré kondici. Pokud se rozhodnete sázet růže v letním období, budete mít tu výhodu, že už v zahradnictví uvidíte, jakými květy kvete. Růže je třeba koupit dobře zakořeněné ve větším kontejneru. A nebojte se ničeho, i při sázení uprostřed léta se krásně chytí.

Sázení růže: Jak na to?

Pro růže je nutné vykopat na zahradě poměrně velkou jámu. Respektive tolik jam, kolik růží budete sázet. Každá jáma musí být tak hluboká a široká, abyste do ní vsadili růže i s kořeny bez jakéhokoliv ohýbání. Místo štěpu by mělo být asi 3-5 centimetrů pod půdou. Kolem balu by pak mělo zbýt zhruba 5-7 centimetrů volného místa. Zeminu důkladně upěchujte. Kolem nově zasazené růže vytvořte jakousi nízkou hráz, která zabrání úniku vody. Následně růže důkladně zalijte. Nikdy okolo nich nepokládejte geotextílii, může zabránit přístupu vzduchu ke kořenům.

Růže jsou symbolem krásy, lásky a romantiky

Vždy nechte volnou půdu nebo kolem nich rozmístěte speciální mulč pro růže. V průběhu času pak můžete přidat speciální hnojivo pro růže, postará se o zdravý růst rostlin a podpoří i kvetení. Zvadlé listy a odkvedlé květy pravidelně odstraňujte. A jaký rozestup mezi jednotlivými růžemi volit? U pnoucích růží zhruba metr až dva. Stromkové růže od sebe mohou být asi jeden metr a velkokvěté růže sázejte ve vzdáelnosti 30-45 centimetrů.

Úspěšné pěstování růže: Choroby a zazimování

Přesto, že jsou růže značně odolné vůči mnohým chorobám, i ony mohou někdy onemocnět. Nejčastěji je napadá černá skvrnitost a padlí. Černá skvrnitost je houbové onemocnění a postiženy jsou především listy a nové výhony. Prevencí je výhradně ranní zálivka přímo do půdy. Vyhýbejte se zalévání listů. Padlí zase tvoří na listech bělavý až šedobílý povlak. Vzniká kvůli špatné zálivce a teplotním výkyvům. Na obě nemoci seženete v zahradnictví vhodné postřiky. A napadnou-li vaše růže mšice, pak se jich snadno můžete zbavit například postřikem mýdlové vody. Případně skvěle zabírá i nimbový olej a v něm pár kapek esenciálního oleje ze šalvěje, tymiánu, máty, rozmarýnu, levandule nebo bazalky.

Přes zazimováním pak nezapomeňte rostlinu dostatečně zalít, aby nevyschla. Půdu zkypřete, pohnojte nebo zakryjte mulčem z listí. Na ochranu kořenů před mrazem můžete ze zeminy vytvořit vyšší kopeček. Na jaře se pak budete moci těšit z dalších nádherných květů.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Sváteční esenciální oleje: Které vůně vytvoří tu pravou pohodu Vánoc?

Esenciální oleje mohou předvánoční období u nás doma proměnit doslova v pohádkový ráj. Některé z nich totiž skutečně mohou blahodárně působit na náš klid, pohodu a dobré rozpoložení. Zlepší náladu a dokonce moh...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...