Růže v aromaterapii hojí ženské problémy těla i duše

img

Růže je považovaná za královnu aromaterapie. Oblíbená rostlina žen s podmanivou vůní, která navíc dokáže i léčit a ulevit při potížích. Růže je od nepaměti symbolem lásky, a tak vyléčí bolesti na duši i fyzické ženské problémy. Vůně růže je součástí drahých parfémů a vyhledávaným esenciálním olejem.

Léčebné účinky růže se využívají od starověku

Krásu a účinky růže oceňovali již v dávné historii. Ve starověkém Řecku byla zasvěcená bohyni krásy Afroditě, z jejíž krve údajně červená růže vznikla. Růže inspirovala básníky, umělce i zamilované. Největšího rozkvětu dosáhla v dávné Persii, kde se růže dostala i na státní znak.

Čtěte také:

Univerzální cypřiš: Aromaterapie vám pomůže překonat stres, smutek i nachlazení

Růže ale není jen esteticky krásnou květinou. Arabský lékař Avincea objevil její léčebné účely proti infekcím, ranám a zánětům. Její účinky jsou vyhledávané už po staletí a není divu, že je stále ceněná. Původně pochází z oblasti Malé Asie, odkud se díky obchodníkům dostala do Bulharska, kde se esenciální oleje produkují dodnes.

Získání růže pro aromaterapii

Získat olej z květů růže není jednoduché. Růžový esenciální olej se získává destilací z čerstvých korunních okvětních lístků. Z více než 250 druhů růže se k výrobě esenciálních olejů používají pouze tři druhy – vzácná damašská, růže stolistá a galská. K získání pouhých 5 ml růžového oleje je potřeba 12 000 okvětních lístků. Esenciální olej růže je tak vysoce ceněn a jeho cena je velmi vysoká. Aroma se často přidává do drahých parfémů.

Pro léčivé procedury a aromaterapii se musí užívat koncentrovaný. Většina olejů je ředěná rostlinnými oleji nebo alkoholem v 5% koncentraci. Pro účely a zisk veškerých benefitů je to však zcela postačující. Růže má nenapodobitelné aroma. Růže obsahuje ve svém složení více než 300 různých látek v nepatrném množství, které dohromady tvoří jedinečný celek.

Růže v aromaterapii a použití (2)

Charakteristická vůně růže

 • Jemná
 • Květinová
 • Sladká
 • Podmanivá
 • Teplá

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Růže je královnou aromaterapie pro svou širokou paletu blahodárných účinků.  Jako květ lásky se používá především na ženské potíže. V současnosti dokáže pomoct od psychických i fyzických potíží. V průběhu historie našla mnohá využití od léčby zažívacích problémů, zánětů po urychlení porodu.

Aromaterapie a léčba psychiky

Esenciální oleje z růže účinně působí na ženskou psychiku. Nejen při menstruačním cyklu, aromaterapie s obsahem růže pomáhá od napětí a úzkosti. Éterické oleje uklidňují a zbavují stresu. Aromaterapie v malém množství pomáhá i proti bolesti hlavy, avšak vyšší dávkování může naopak bolest i přivodit. Jemné aroma ulevuje tělo i duši, proto je nenahraditelným zklidňujícím prostředkem k léčbě nespavosti. Díky aromaterapii si vyčistíte srdce i psychiku, protože růže otevírá srdeční čakru.

Esenciální oleje z růže navrací ženskost

Růže, jakožto květina lásky, pomáhá od bolestí na duši něžného pohlaví. Jemná květinová vůně zlepšuje náladu, dodává potřebný klid a ženskost. Aromaterapie pomáhá při depresích a psychických obtížích, růže působí jako silné antidepresivum. Vyzkoušejte výtažky z růže při silných emocionálních zraněních. Aromaterapická léčba zmírňuje smutek, bolest po rozchodu, zklamání a vrací klid na duši. Díky podmanivé vůni se žena zbaví pochyb, začne postupně věřit v sama sebe i lásku.

Vůně růže je považovaná také za účinné afrodiziakum. Aromaterapie může pomoci s frigiditou právě emočním odblokováním a posílení ženskosti, přirozenosti a vnitřní harmonii.

Růže omlazuje a hojí rány

Ve starověkém Římě vyhledávali lidé esenciální oleje z růže pro její antibakteriální vlastnosti. Výtažky z rostliny pomáhají čistit rány, hojit záněty i celkově zklidňovat kůži. Růže damašská je vyhledávaným prostředkem proti stárnutí pleti. Prokrvuje pokožku a čistí krev, čímž se zlepšuje jak imunitní systém, tak paměť i fungování celého organismu.

Blahodárné účinky růže

 • Antidepresivum
 • Afrodiziakum
 • Harmonizační účinky
 • Antiseptické účinky

Růže v aromaterapii a použití (3)

Květina lásky má pozitivní vliv na ženské tělo

Využití růže v aromaterapii pomáhá při gynekologických problémech. Rostlinná silice z růže upravuje nepravidelný, stagnující nebo silný menstruační cyklus. Pomáhá rovněž proti nepříjemným křečím při menstruaci a zmírňuje premenstruační syndrom. Pravidelné používání esenciálního oleje vyrovnává hladinu hormonů. Esenciální oleje s růží stimulují menstruaci, proto by se jí měly vyhýbat ženy v počátku těhotenství.

Růže uleví od ženských potíží

 • bolestivá menstruace
 • nepravidelný cyklus
 • premenstruační syndrom
 • Mírní napětí

Kombinace růže v aromaterapii

Éterické oleje můžete různě kombinovat. I přesto, že růže samotná má intenzivní vůni, často se míchá nebo ředí. Obzvlášť pro malé děti a pro kojící ženy se doporučuje ředit minimálně na polovinu, stačí okolo 10 kapek do 100 ml tekutiny.

Éterické oleje používejte ve směsi s:

 • Skořicí
 • Jasmínem
 • Citrusy
 • Šalvějí
 • Cedrem
 • Kadidlem
 • Levandulí

Esenciální olej s výtažky z růže tak můžete použít na fyzické i psychické problémy. Blahodárné účinky růže a její rozmanité využití znají léčitelé již od starověku. Nechte se omladit a rozplynout všechny problémy v omamné vůni květiny lásky.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.