Povinné očkování dětí pomáhá chránit proti zákeřným nemocem. Názory na očkování dětí se ale často liší

Povinné očkování dětí pomáhá chránit proti zákeřným nemocem. Názory na očkování dětí se ale často liší

Povinná očkování dětí jsou žhavým tématem posledních několika let. Na jedné straně stojí mnoho lékařů a rodičů, kteří očkování dětí doporučují a nepodceňují, na straně druhé jsou poté odpůrci očkování, kteří ve vakcínách vidí nebezpečí. Mezi povinnou vakcinaci patří očkování proti záškrtu, černému kašli nebo žloutence.

Jedná se tedy o poměrně závažná onemocnění, která mohou při vypuknutí způsobit dětem dlouhé a bolestivé zdravotní potíže. Pojďme si představit veškerá očkování dětí, která jsou u nás povinná a také obavy, které někteří rodiče vnímají jako výstrahu před návštěvou dětského lékaře.

Jaké povinné očkování dětí u nás existuje

Existuje celá řada povinných očkování, která mají děti chránit před záludnými a nebezpečnými nemocemi. V přehledné tabulce jsme pro vás připravili veškeré povinné očkování dětí, abyste věděli, kdy s dítětem lékaře navštívit a proti čemu je mu vakcinace do těla vpravena.

 

VĚK

 

 

NEMOC, PROTI KTERÉ VAKCÍNA PŮSOBÍ

 

Od 9. týdne

Hexavakcína - 1. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilusinfluenzea

4. měsíc (2 měsíce od prvního očkování)

Hexavakcína - 2. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilusinfluenzea

 

11.-13. měsíc

 

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilusinfluenzea

 

13.-18. měsíc

Spalničky, příušnice, zarděnky – 1. dávka

Mezi 5. a 6. rokem

 

Spalničky, příušnice, zarděnky – 2. dávka

5. rok (nejpozději v 6. roce)

 

Záškrt, tetanus, černý kašel (přeočkování)

10-11. rok

 

Záškrt, tetanus, černý kašel (2. přeočkování)

Dětská přenosná obrna

13.-14. rok

Očkování proti lidským papilomamavirům

Jaké jsou důvody pro povinné očkování dětí? Hlavně ochrana jejich zdraví

Není to jen zdraví vašeho dítěte, které očkováním chráníte, ale přispíváte tak k plošné prevenci. Díky očkování se zabrání plošnému šíření infekce, navíc také chráníte sebe i blízké, se kterými jste v kontaktu. K tomu všemu také šetříte svůj čas i peněženku. Znají to snad všichni rodiče. Nemocné dítě nemůžete nechat jen tak samotné doma, ale potřebuje vaši péči a lásku. Někdy se bohužel ani nevyhnete pobytu dítěte v nemocnici, což znamená nejen finanční ztráty ohledně výplaty, ale také výdaje navíc za léky a lékařskou péči.

Rodiče by ale podle mnohých lékařů a odborníků měli mít na paměti, že očkování vymýtilo různé nemoci a choroby, které byly dříve pro dítě smrtelné. Příkladem může být virus dětské obrny, se kterým se dnes skoro vůbec nesetkáváme. Pokrok v medicíně dokáže totiž přispívat nejen k prodloužení lidského života, ale také k jeho zkvalitnění. Na druhé straně, i očkování může mít svá rizika.

Hexavakcína pomáhá chránit proti obrně, tetanu i záškrtu

  • Hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která dokáže ochránit novorozence proti šesti nemocem najednou, a to proti tetanu, dětské obrně, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním, které je způsobeno bakterií Haemophilusinfluenzae. Jedna vakcína tak ochraňuje před několika závažnými nemocemi. Dětský imunitní systém si umí vyrobit účinné protilátky proti nemocem, se kterými by se nemusel zcela sám poradit.

Velkým rizikem je podle mnohých rodičů a lékařů obsah hliníku, který v sobě vakcinace má. Hliník pomáhá imunitnímu systému, aby na očkování lépe zareagoval. Zastánci očkování ale nebezpečnost vyvracejí a upozorňují na to, že je hliník vlastně všude kolem nás, a to třeba ve vodě, vzduchu, ale i stravě.

  • Očkování proti lidským papilomamavirům je od letošního roku nově pro chlapce, kterých se dříve netýkalo. Nově se očkování hradí i chlapcům ve věku třinácti let stejně jako dívkám. Vakcinace chrání proti rakovině děložního čípku, karcinomu vnějších rodidel a vagíny, ale také proti rakovině penisu nebo genitálním bradavicím.

Největší mýty o očkování dětí podle mnohých lékařů

Ohledně očkování dětí se během posledních let vynořilo mnoho sporů a debat. Stále více rodičů, ale i lékařů přicházejí s názorem, že povinné očkování dětem škodí a není pro jejich zdraví prospěšné. Mezi hlavní argumenty patří, že vakcína příliš zatíží dětský organismus, což může způsobit poté další komplikace. O očkování se často můžete dočítsta nebo vyslechnout mnoho mýtů. Mezi ty nejčastější mýty patří především tyto:

Očkování kojenec

Očkování příliš zatěžuje dětský imunitní systém

Mnoho výzkumů po celém světě dokazuje, že pokud je dítě očkované, nejedná se o zas tak razantní zásah do jeho imunity, jak se může na první pohled zdát. Imunita dítěte každý den podstupuje těžkou zkoušku a je vymatena velkému množství potenciálně ohrožujícím podnětům, a to od bakterií v jídle nebo prachu v peřinách. Vliv očkování je proto podle mnohých odborníků zanedbatelný v tomto srovnání.

Očkování je lepší odložit

Očkovací kalendář je navržený tak, aby účinně chránil dítě v tom nejvíce zranitelném období, kdy jeho imunita ještě není natolik vyvinutá a silná. Jestli se rozhodnete vystavit dítě očkování v pozdějším věku, můžete mu tím spíše ublížit, než pro něj udělat něco dobrého. Můžete totiž propást ten správný okamžik na podání vakcíny a vystavit dítě riziku. Například při odložení vakcíny proti černému kašli hrozí dokonce podle mnohých doktorů úmrtí dítěte nebo vyšší nemocnost.

Očkování dětí může způsobit autismus

I tímto argumentem se někdy ohánějí odpůrci očkování. Výzkum však dokázal, že nic takového jako spojitost mezi povinným očkováním dětí a autismem neexistuje. Údajně jde pouze o časovou shodu, jelikož očkování proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám je podávána mezi 13. a 18. měsícem života. Projevy autismu se začínají také objevovat v období, kdy má dítě rok a půl.

Právě tyto a podobné mýty mají za úkol rodiče jen vystrašit. Odborníci proto často apelují na rodiče, aby se nenechaly ovládat strachem a nevzdávaly povinné vakcinace dětí.

Mezi odpůrci očkování nejsou jen nevzdělaní rodiče, ale i odborníci

Možná se zdá, že proti očkování dětí jsou jen nevzdělaní rodiče, kteří si přečetli něco na internetu anebo viděli nějakou výstrahu ve zprávách. Mezi odpůrci jsou ale i vysoce vzdělaní lidé a dokonce různí doktoři a odborníci. Proti tvrzení mnohých farmaceutických firem a lékařských organizací, které tvrdě hájí očkování, vystupují třeba i velká sdružení lékařů.

Když vše shrneme, odpůrci nechtějí nic jiného než mít svobodnou volbu v tom, kdo, kdy a čím bude jejich dítě očkovat. Nepřejí si, aby o zdraví jejich dětí rozhodoval někdo jiný, než oni sami. A v tomto ohledu se přeci není čemu divit.



Diskuse k článku

  • Blanche

    12:10 18. 11. 2019 0
    Dobrý den,
    takto strašný článek jsem v životě nečetla. Autor/ka článku očividě dost často chyběl/a při výuce češtiny. Když opomenu i slohově nedostatečnou úroveň, dostáváme s k tomu nejpodstatnějšímu - plno lží a nedostatečné nastudování tématu.
    Hned v úvodu nás autor/ka informuje o tom, že povinná vakcinace zahrnuje tuberkulózu. Ne, již od roku 2010 je toto očkování dobrovolné. Hned o pár nátlakových řádků níže vkládá pozoruhodnou tabulku povinného očkování, ve které již TBC není uvedeno, ale zřejmě aby nebyla tabulka moc krátká, objevuje se v ní i nepovinné očkování proti HPV. Krom toho se v ní - ač není uvedeno v záhlaví - objevuje i název očkovací látky, ale zcela nepochopitelně jen ve dvou řádcích. Pak následuje hra na peněženku čas a city, chvalospěv, neomalené vyvracení jakýchsi mýtů, prostě článek na míru ...
  • Ellen

    22:29 17. 11. 2019 0
    Zdravím, Matěji. Nepsala jsem ani všechno, ať to není moc dlouhé. Ale ještě bych dodala, že očkování proti dětským nemocem je naprosto bezvýznamné, protože ochrana po něm není dostatečná. Naproti tomu, když dítě prodělá dětskou nemoc do cca patnácti let věku, získá imunitu celoživotní. Ty "epidemie" spalniček nevypukly mezi dětmi, jak se nám snažila podsunout média, ale mezi dospělými - těmi, kteří byli v dětství očkováni a imunitu ztratili. Také matky, které si dětské nemoci v dětství neprodělaly, ale byly jen očkovány, mají tak nízkou hladinu protilátek, že je v prenatálním období nepředají svým dětem, které se pak samozřejmě mohou nakazit dokonce ve věku do 1 roku (přestože jsou plně kojené), což pro ně skutečně může být nebezpečné. Takže vznikl začarovaný kruh, který byl zahájen očkováním dětí proti dětským nemocem před mnoha lety. Předtím se nestávalo, že by dítě do jednoho roku onemocnělo dětskou nemocí, dokonce i když ji měl jeho starší sourozenec (vím i z vlastní zkušenosti u mých dětí), a pokud ano, tak jen ve zcela výjimečných případech, kdy byla jeho imunita silně oslabená nebo narušená jinými faktory. Bohužel je tato očkovací mašinérie už příliš rozjetá, že i když argumenty proti se už dostávají na světlo a k lékařům, tak vystoupit z toho systému nebude jednoduché. A v současné době si moc neumím představit, že by někdo z lékařů do toho šel, aniž by riskoval svou práci. Všechno je jen šeptem a rodičům - laikům lze navykládat cokoliv, protože se bojí o své děti, což je přirozené. Ze svého okolí znám i dost starších lidí, kteří mají těžké následky po očkování proti tetanu, ale žádný lékař tohle nepřizná, raději se jim vymyslí příhodná diagnóza. Vypadá to všechno neřešitelně, bohužel. A na lékařské fakultě je té imunologie poskrovnu, z toho, co se tam učí, si nikdo ani nic do souvislostí dát nemůže, a než dokončí školu, tak se mu to vykouří z hlavy.
  • Matej K.

    17:57 17. 11. 2019 0
    Dobrý den Ellen, nejdřív jsem si myslel, že Váš příspěvěk k očkování bude mimo, ale musím řící, že není nic co jste napsala, s čím bych sám také nesouhlasil. Apropos, problém, je, že dost často ani samotní lékaři nejsou v oboru imunologie zrovna moc kovaní. Když někdo nejde v tomto oboru do hloubky a ma jen ifo plus minus z fakulty, není na tom o nic lépe, než rodič laik. Jenže lékař má oficiální "odbornou" převahu, tak "musí platit co z úst vypustí".
  • Ellen

    19:17 13. 11. 2019 +4
    "Očkovací kalendář je navržený tak, aby účinně chránil dítě v tom nejvíce zranitelném období, kdy jeho imunita ještě není natolik vyvinutá a silná."
    Tak tato věta, kterou cituji z článku, je ten největší blud, jaký jsem kdy slyšela. Protože naočkovat dítě, které je právě v tom nejzranitelnějším období, hexavakcínou, tj. vpravit do jeho těla s nedostatečně vyvinutou imunitou 6! nemocí najednou, mi přijde jako zločin na dětech. Ať si každý představí sám na sobě, jak by mu bylo, kdyby se nakazil najednou šesti nemocemi s různými příznaky! Dobře asi ne. A co teprve malé dítě! Co by lidé sami pro sebe nechtěli, to hojně dopřávají svým dětem. Jak se má nevyvinutý organismus s takovou zátěží vyrovnat (+ s porcí přidaných látek včetně kovů), když mu není dopřán čas na regeneraci? Jistě, "odborníci" z řad lékařů vám budou tvrdit, že to není problém, protože jsou na tom finančně zainteresovaní, nebo si nedohledají imunologické studie a hlubší, podrobnější informace. K těm se samozřejmě veřejnost nedostane, mnoho informací je vázáno na lékařský titul, bez něhož se k nim nedostanete. Řekla bych, že velká většina lidí neví nic o imunologii a reakcích v těle. Je lehké laikům namluvit cokoliv, vystrašit je, například tím směšným a zcela nelogickým tvrzením, že nenaočkované dítě je hrozbou pro ty naočkované, které jsou očkováním chráněné. A veřejnost to baští i s navijákem. Např. proč očkovat čtyřměsíční dítě proti hepatitidě B, která je přenosná pouze krevní cestou, a je velmi malá pravděpodobnost i pro dospělého člověka, že by se jí běžně nakazil, pokud není denně ve styku s biologickým materiálem (např. ve zdravotnictví). A nejhorší na tom je, že očkování dětí nařizuje stát, aniž by dal rodičům možnost o svých dětech a jejich zdraví rozhodovat. A spousta zpitomělých lidí, naprosto neznalých věci, tomu tleská a rodičům, kteří chtějí zdraví svých dětí opravdu chránit, nasazují psí hlavu. Ani já nejsem striktně proti očkování, některé vakcíny mají jistě své opodstatnění, (např. TBC, záškrt, pravé neštovice...), ale jsem zastáncem toho, aby to bylo prováděno umírněně a tak, aby tím děti v konečném důsledku netrpěly. Jsem pro podávání vakcín postupně a jednotlivě, s většími rozestupy, aby se dětský imunitní systém mohl z toho šoku vzpamatovat a nebyl soustavně přetěžován. Kdyby lékaři více poslouchali imunology, a přistupovali k tomuto tématu citlivě, nemuselo by docházet k bojům na poli očkování. Ale bohužel, točí se v tom tak velké peníze, že zainteresovaní nechtějí ani připustit jakoukoliv diskuzi na toto téma. Prostě se to po vzoru totality nařídí všem, a těm, kteří se nechtějí podřídit očkovací diktatuře, je vyhrožováno postihem. A ještě se proti nim poštve neznalý, uměle vystrašený dav... A víme z historie, co takový zmanipulovaný, rozzuřený dav, který se cítí v ohrožení, dovede...

Lunární kalendář

PÁTEK 24. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 03. 2023
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 30. 03. 2023
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Chleba se peče v uzavřené troubě. Mít troubu otevřenou a při pečení v ní držet ruku může jen opravdový pitomec...

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Peču chleby už třetím rokem. 230°C až 250°C na začátku pečení je normálních (v troubě je i pára), po 15 minutá...

Macecha a otčím aneb Jak se popasovat s rolí nevlastního rodiče?

Dobrý den, taky jsem "macecha" - akorát moje "nevlastní dcera" je jen o jedenáct let mladší jak já... bohužel ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Domácí péče o lámavé nehty

Určitě byly jmenované nějaké tipy dole. Mě osobně nejvíce pomohlo pravidelné zastřih�...

Lunární kalendář

Dobrý den váš lunární kalendář nemá správné časy. Při vstupu luny do znamenímám...

okna

Mytí oken, ubývající měsíc. Váhy nebudou šmouhy.
Zobrazit všechna témata

Sedm nejlepších bylin a doplňků stravy pro menopauzu

Menopauza neboli přechod je obdobím, kdy přirozeně klesá produkce ženských reprodukčních hormonů a ukončuje se menstruační cyklus. Toto se obvykle začíná dít někdy mezi 40. a 50. rokem života. Pro ženu je toto ...

Filofobie: Strach ze zamilování a z lásky. Lze jej překonat?

Láska může být nejkrásnější období v životě, ale také může být děsivá. Filofobie většinou vzniká během života právě díky negativním zkušenostem v oblasti lásky a zamilovanosti. Je to vlastně strach z lásky nebo...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Amma masáž je označovaná jako masáž budoucnosti. V čem je masáž v sedě lepší?

Amma masáž neboli také japonská masáž v sedě. Amma masáž je často popisovaná jako masáž budoucnosti. Přitom jde o prastarou energetickou masáž založenou na principech tradiční japonské a čínské medicíny. Spojuj...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

Pěší turistika pomůže vytvarovat postavu i zbystřit mysl. Stačí jen vyrazit!

Pěší turistika je skvělý způsob, jak se dostat do dobré duševní a tělesné kondice. Pokud se tedy z vlastního přesvědčení vyhýbáte jakýmkoliv jiným druhům pohybové aktivity – protože vás prostě nebaví, vsaďte na...

Hrníčkové vánoční perníčky

V menším hrnci si zahřejte mírně Heru a rozmíchejte v ní i med a moučkový cukr. Poté do tekutější a zchladlé směsi vsypte prosátou hladkou mouku, kypřící prášek, mletou skořici, perníkové koření a doplňte vajíč...

Otrava u psa: Jak ji rozpoznat a efektivně řešit?

Otrava u psa není až tak ojedinělou situací. Nástrah ostatně číhá všude kolem dost. Oči na stopkách musíte mít obzvlášť tehdy, pokud je váš psí společník extrémně zvědavý a pažravý. Venkovní procházky se tak mo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Koření na americké brambory ve čtyřech domácích receptech

Koření na americké brambory vám přijde vhod v nastávající grilovací sezóně. Není totiž nad lahodnou chuť brambor pečených ve slupce! A když použijete na kořenící směs ty správné ingredience, vykouzlíte dokonalo...

Nejlepší životní investice - do cestování!

Dneska bych začala z tak trochu jinýho soudku - nebudu si tentokrát stěžovat, ale rozplývat se nad tim, co nám život přináší a proč bychom toho měli fakt využít. Protože je fakt krátkej. Ani se nenadějete, objevíte na hlavě šediny a v zrcadle spatříte povadlý panděro a prsa! Není na co čekat - vydejte se do světa, dokud vám na to síly stačí!