Povinné očkování dětí je často terčem kritiky. Stále více rodičů je vůči němu obezřetných

Očkování u dětí2Očkování dětí budí v poslední době rozpory.

Očkování dětí bylo dříve vždy jasným krokem k tomu, aby bylo dítě chráněné před mnohými nemocemi, jako jsou příušnice, spalničky nebo zarděnky. Stále více rodičů však v dnešní době nedává na rady doktorů a proti povinnému očkování dětí se bouří. Odmítají tak chodit s dětmi k lékaři, což by mohlo mít podle mnohých neblahé důsledky pro zdraví jejich ratolestí. Odpůrci očkování se ale brání a argumentují, že očkování je pro dítě spíše nebezpečné.

Proč se rodiče očkování dětí tolik děsí?

Rodiče již slepě neposlouchají rady odborníků a lékařů, ale sami se aktivně zapojují do vyhledávání informací o tom, zda je očkování pro děti vhodné a bezpečné. Mnozí sice tvrdí, že očkování vymýtilo mnohé zákeřné dětské nemoci, ovšem některé dostupné materiály poukazují na jeden důležitý fakt, který nelze opomenout. Hromadně se totiž začalo očkovat až v době, kdy u nás nemoci téměř vůbec nebyly.

Odpůrci očkování navíc tvrdí, že jsou očkovací vakcíny pro dítě příliš velkou zátěží. Nejenže tělo bojuje se všemi nemocemi téměř najednou, ale dochází také k toxikaci těla látkami, které v sobě nesou patogeny a viry. Odpor rodičů se ještě stupňuje s tím, jak se kolem nich hemží případy, kdy očkování dětí prošlo nějakou komplikací a kdy se neobešlo bez problémů.

Rodiče se také často zastávají názor, že lékaři mají většinou jednostranný postoj a neustále dokola rodiče a veřejnost přesvědčují, že vakcíny nejsou nebezpečné a nemají žádné vedlejší účinky. A pokud se nalezne nějaký lékař nebo odborník, který argumentuje proti očkování, jsou poté nazýváni statutárními autoritami jako lháři.

Často se také rodiče opírají o názor, že děti, které jsou méně očkované a vpravuje se jim tak do těla méně vakcín, jsou také méně náchylnější k nemocem než ty děti, které naočkované jsou. Vzniká tak začarovaný kruh otázek a odpovědí, na které lze jen těžko nalézt tu jedinou a správnou odpověď, která by uspokojila všechny zvídavé a obezřetné rodiče nebo lékaře.

Očkování u dětí1Očkují se dětí ve věku už několika týdnů.

Očkování dětí je podle lékařů důležité, jelikož chrání jejich zdraví

Jaké argumenty ale vyzdvihují lékaři, kteří si stojí za tím, že vakcinace je pro dítě důležitá? Pojďme si ukázat ty nejzávažnější důvody, které doktoři vyzdvihují a nad kterými by se rodiče měli zamyslet ještě před tím, než vakcínu pro své dítě odmítnou nadobro.

ODPOVĚDNOST RODIČŮ PŘI ODMÍTNUTÍ OČKOVÁNÍ

Je sice velmi prospěšné, že organizace a veřejnost požaduje svobodnou volbu v očkování, ovšem s touto svobodu přechází na rodiče také nelehký úkol. Musejí se rozhodnout, zda dítě vakcinaci vystaví a zda nikoliv a poté musejí nést také patřičnou odpovědnost.

NEVZDĚLANOST RODIČŮ

Lékaři upozorňují hlavně na to, že mnoho rodičů je nevzdělaných a informace si vyhledávají na internetu, který mnohdy není spolehlivý. Je podle nich tedy poměrně riskantní, aby rodiče rozhodovali o odborných otázkách, kterým drtivá většina nerozumí.

MÝTY KOLEM OČKOVÁNÍ

Velká většina lékařů apeluje na rodiče, aby se očkování dětí nevzdávali a aby se nenechali strhnout náhlou vlnou odporu a nevole. Podotýkají, že spousta informací, které se tváří jako fakta, jsou ve skutečnosti pouhé mýty, které mají za úkol rodiče jen vyděsit. Příkladem je poplašná zpráva, která před několika pár lety obletěla svět. Podle ní způsobuje vakcinace dětí další nemoci, jako třeba autismus. Tento mýtus byl však několika odbornými výzkumy vyvrácen.

Odpůrci očkování nejsou jen nevzdělanci. Jsou mezi nimi i samotní lékaři

Je potřeba si uvědomit, že ti, kteří argumentují proti očkování, požadují pouze svobodné právo rozhodovat o zdraví svých dětí. Nechtějí, aby to vypadalo tak, že oni sami někomu nařizují, jak se mají nebo nemají chovat. Jednoduše nechtějí, aby kdokoliv jiný rozhodoval o zdravotních zákrocích, které by mělo dítě podstoupit. A logicky také nechtějí, aby měli hlavní slovo ti, kteří z vakcinací dětí vydělávají nejvíce- farmaceutické společnosti.

Proti odpůrcům se ale mnohdy vznáší jeden jediný argument, který by měl umlčet všechny, kdo pochybují o správnosti očkování. A sice to, že rodiče ani laická veřejnost nepatří mezi lékaře a odborníky, a tudíž nemohou posoudit adekvátně závažnost situace. Nemohou rozhodovat o tom, co je po zdravotní stránce pro dítě dobré a co nikoliv.

Ovšem tato údajná nevzdělanost odpůrců se setkává s jedním velkým ALE! Nejsou to jen laici a rodiče dětí, kteří proti očkování bojují. Mezi aktivisty je také celá řada odborníků, a to včetně těch lékařských s odborným vzděláním a dlouholetou praxí v oboru. Velká sdružení lékařů, zdravotních sester i dalších kvalifikovaných zdravotníků se nebojí vystupovat proti tvrzení farmaceutických firem a lékařských organizací, kteří jsou zarputilými zastánci vakcín a očkování u dětí.

Očkování u dětí3V Česku mohou rodiče podepsat tzv. negativní reverz proti očkování.

Existují nějaké změny v očkování dětí?

Od 1. 1. 2018 platí zcela nová vyhláška o očkování proti infekčním nemocem. Především se jedná o změnu ve zjednodušeném očkovacím schématu v základním očkování proti tetanu, černému kašli, záškrtu, žloutence typu B nebo dětské přenosné obrně. Ubyla totiž jedna očkovací dávka, která se dětem do těla vpravuje. Také se odsunula druhá dávka vakcinace proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím do 5. až 6. roku dítěte.

Nový očkovací kalendář neovlivňuje ale právo rodičů na odložení očkování do pozdějšího věku dítěte. Vždy je potřeba, aby měl rodič informovaný souhlas. Jestli máte obavy o to, zda je vakcinace pro dítě bezpečná, a ještě jste se plně nerozhodli, k jakému názoru a straně se přikloníte, můžete podepsat u ošetřujícího lékaře tzv. negativní reverz, kterým dáte na vědomí, že vakcínu odkládáte. Nemusíte ji tedy dítěti nechat aplikovat ve věku určený vyhláškou.

V následující tabulce přehledně uvádíme očkovací kalendář aktuální k roku 2018.  

Věk dítěte

Typ očkování

3. - 6. týden

Očkování dětí proti tuberkulóze - pouze v případě rizika nákazy v rodině

Od 9. týdne

1. dávka hexavalentní látky proti tetanu, záškrtu, dětské obrně, záškrtu, dávivému kašli, hepatitidě typu B

4. - 5. měsíc

2. dávka hexavalentní látky

11. — 13. měsíců

3. dávka hexavalentní látky

13. - 18. měsíců

Očkování dětí proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím

5 až 6 let

Přeočkování proti přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli + 2. dávka očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím

10 - 11 let

Přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli i dětské přenosné obrně

13 - 14 let

Očkování dětí proti lidským papilomamavirům


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1036x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Před 40ti rokama se např. proti žloutence neočkovalo a ani jsme ji v rodině nikdy nedostali, i když jsem měla strach, když se objevila ve škole... také v naší obci žijí cikáni..., vše záleží na hygieně a ve videu přednášející říká, že nemoci ustoupily hlavně po 2.sv., protože bylo víc jídla!, voda se čistila!, hygiena se propagovala a bydlelo se… celý příspěvek

pokud se video nespustí, okopírovat a přenést do příslušného řádku

Očkování je zrůdnost! Kde by se mimino ve slušné a zdravé rodině dostalo např. k tetanu nebo žloutence??
V odkazu na video - tam přednášející taky vysvětluje proč jsou očkována tak malá mimina - v pár týdnech nebo měsících se na miminu nic nepozná,… celý příspěvek

Očkovací vakcíny pěstované na rakovinových buňkách s přidáním ještě dalších svinstev! HRŮZA!!! Opravdu jde o ohrožení zdravých dětí a ne o jejich zabezpečení proti nemocem!!! Tohle si určitě pusťte:
https://www.youtube.com/watch?v=ycpTHgQSjsk

video neslo pustit, je adresa spravna nebo uplna? rada bych se na to podivala. Dekuji. Marta. D.

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte