Hexavakcína chrání děti před šesti nemocemi najednou. Může mít ale i svá rizika!

hexavakcína1Hexavakcína - jste pro, nebo proti?

Součástí povinného očkování dětí je hexavakcína, která se dětem podává již od 9. týdne. Celkem se jedná o tři dávky kombinované očkovací látky, která ochrání novorozence proti 6 nemocem najednou. Mezi tyto nemoci patří záškrt, žloutenka typu B, černý kašel nebo tetanus.

Názory na očkování se ale mezi veřejností i odborníky dosti liší. Na jedné straně jsou zastánci povinného očkování, na straně druhé poté jeho odpůrci. Pojďme hexavakcínu blíže prozkoumat a zjistit, jaké jsou její výhody i rizika.

Hexavakcína: ochrana zdraví dítěte před 6 zákeřnými nemocemi

Infanrix Hexa neboli hexavakcína je kombinovaná očkovací látka, která se dětem podává od 9. týdne jejich života, poté se opakuje po 2 měsících a nakonec mezi 11. a 13. měsícem. Dítě musí být před aplikací zcela zdrávo.

V přehledné tabulce se můžete podívat, proti jakým zákeřným nemocem je vakcína určena a v kolika měsících života je potřeba dítě očkovat.


Věk

Nemoc, proti které vakcína působí


Od 9. týdne

Hexavakcína 1. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

4. měsíc

(2 měsíce od prvního očkování)

Hexavakcína 2. dávka

Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

11.-13. měsíc

Hexavakcína 3. dávka


Záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna, žloutenka typu B, invazivní onemocnění Haemophilus influenzea

Vakcinace je aplikována v podobě injekce do svalů kojence, a to podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Očkování se však v různých státech liší. Například ve Skandinávii stačí pouze dvě dávkování namísto třech, které se aplikují u nás.

Hexavakcína - složení

Jelikož se jedná o očkování proti šesti nemocem, je samozřejmé, že vakcína v sobě obsahuje velké množství látek. Hexavakcína je plně hrazena ze zdravotního pojištění. V příbalovém letáku se můžete dočíst o těchto látkách:

Hekavakcína - složení

 • Diphtheriae anatoxinum
 • Tetani anatoxikum
 • Antigeny Bordetelly pertussis: Pertussis anatoxinum, Haemagglutininum filamentosum, Pertactinum
 • Antigenum tegiminis hepatitidis B
 • Virus poliomyelitis (inaktivovaný) - typus 1 (kmen Mahoney), typus 2 (kmen MEF-1), typus 3 (kmen Saukett)
 • Haemophilus influenzae typus b polysaccharidum (polyribosylribitoli phosphas)
 • Prášek Hib: bezvodá laktóza
 • Suspenze DTPa-HBV-IPV: chlorid sodný (NaCl), kultivační médium 199 obsahující hlavně aminokyseliny, minerální soli, vitamíny a voda na injekci

Jak se na očkování dětí připravit? Dítě musí být zcela zdravé

Především byste měli vy osobně býti v klidu a přistupovat k očkování pozitivně. Pokud budete nervózní, dítě vaše pocity vycítí a bude vědět, že je něco v nepořádku. Dítě především musí být ale naprosto zdravé. Nesmí mít tedy ani rýmu. Pokud je nemocné, musíte se s dětským lékařem domluvit na odložení očkování do té doby, než bude dítě opět zdravé.

Pokud se obáváte, že se jedná o velký zásah do těla vašeho dítěte, mnoho lékařů vás ubezpečí, že se o zas tak velký zásah nejedná. Několik výzkumů po celém světě dokazuje, že imunita dítěte není tak hluboce při očkování zasažena, jak se může zdát. Každý den totiž dětská imunita podstupuje těžkou zkoušku a je vystavena ohrožujícím podnětům. Vliv očkování je tak zanedbatelný.

hexavakcína2Dítě musí být před očkováním zcela zdravé.

Hexavakcína rizika - alergie i vysoké horečky

Mnozí rodiče se nad povinným očkováním dětí ani nepozastaví, jelikož věří, že se jedná o nejlepší způsob, jak chránit malé dítě před zákeřnými nemocemi. Někteří rodiče se ale proti očkování bouří (přečtěte si o tom článek),  jelikož nepovažují očkování za nejlepší nápad, jak dítě chránit. Mnohým se nelíbí především to, že jim ze zákona někdo určuje, čím a kdy bude jejich dítě očkováno.

Nejsou to ale jen rodiče, kteří proti očkování zbrojí. Mezi odpůrci se nachází i velká základna lékařů a odborníků. A jaké jsou nejčastější rizika, která se často ve spojitosti s hexavakcínou skloňují?

Obsah hliníku může způsobit alergie

Infanrix Hexa v sobě obsahuje hliník a ten je podle rodičů i některých lékařů škodlivý. Prý může způsobit dítěti alergie. Hliník je ale ve vakcíně nezbytný, protože umožňuje to, aby se imunitní systém s vakcínou dokázal co nejlépe vyrovnat.

Zastánci navíc ještě dodávají, že hliník je de facto všude kolem nás, a o to ve vodě, jídle i vzduchu. Věděli jste dokonce to, že dítě během prvních 6 měsíců života přijme do těla při kojení 10 mg hliníku?

Hexavakcína má mnoho nežádoucích účinků

Důvod, proč stále častěji rodiče proti povinnému očkování hexavakcínou zbrojí, jsou nežádoucí účinky.

 • jedná se hlavně o vysokou teplotu, která může dosahovat až 40 °C
 • kolaps nebo šokový stav 48 hodin po očkování
 • neustupující pláč déle než 3 hodiny
 • nebo záchvaty s vysokou teplotou

Jestli máte nějaké obavy nebo dotazy, rozhodně neváhejte a obraťte se na svého dětského lékaře. Ten vám bezpochyby rád na vše odpoví a prodiskutuje s vámi veškeré vedlejší účinky.

Může hexavakcína způsobit dítěti autismus?

Do světa se před několika lety rozšířila poplašná zpráva, že děti, které jsou naočkované, mohou později trpět autismem. A tak se mezi očkování a autismus dalo rovnítko, které často odkazovalo k tomu, že povinné očkování z dítě udělá autistu.

Výzkumy ve světě však žádnou takovou spojitost nenacházejí. Údajně se jedná pouze o časovou shodu, protože poslední dávka hexavakcíny se podává mezi 13. a 18. měsícem života dítěte a projevy autismu se poprvé objevují také v tomto období, tedy zhruba v roce a půl.

Proč dítě očkovat hexavakcínou?

 • I když má Infanrix Hexa podle některých svá rizika, před kterými chtějí logicky rodiče své děti chránit, je potřeba si uvědomit, že není zas až tak úplným zlem. Hlavním důvodem, proč je vakcinace pro dítě správnou volbou, je to, že ho chrání před nebezpečnými nemocemi. Navíc díky očkování se mnohé životu nebezpečné nemoci vymýtily. Příkladem takové nemoci je dětská obrna.
 • Dalším důvodem je, že přispíváte k plošné prevenci. Očkování zabrání tomu, aby docházelo k plošnému šíření nebezpečné infekce. K tomu všemu také hexavakcína chrání vaše blízké a všechny, co přijdou do kontaktu s dítětem.

Autorka článku je PRO povinné očkování. Článek byl tedy napsán z jejího úhlu pohledu. 

Jak to máte vy? Napište nám do komentáře. 


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte