Stanovení sekvence nukleotidů v molekulách nukleových kyselin

PR článek

biogenStanovení sekvence DNA a jejích částí je metoda, která má široké využití v mnoha oborech. Podrobnou analýzou vzorků lze zjišťovat nejen původ jedinců, ale např. i pravděpodobnost přenosu dědičných chorob, na jejímž základě je možné vybírat vhodné léky a léčebné postupy. 

Nukleové kyseliny a nukleotidy

Nukleové kyseliny se nacházejí ve všech živých buňkách, známy jsou pod označením DNA (kyselina deoxyribonukleová) a RNA (kyselina ribonukleová). Určují program celého organismu prostřednictvím řízení činnosti buněk a dochází díky nim k přenosu dědičnýchgenetika

V DNA i RNA se nalézají vždy 4 druhy nukleotidů, které však jsou v řetězci v různém pořadí a délce. Určení sledu dusíkatých bází nukleotidů se nazývá sekvenace a lze ji provádět různými biochemickými metodami. Cílem sekvenace je zjištění pořadí dusíkatých bází – Adenin (A), Guanin (G), Cytosin (C), Thymin (T).

Využití sekvenace

  • Medicína: diagnostika dědičných chorob a pravděpodobnost jejich přenosu na potomky, genová terapie, výroba léků a stanovení optimálního léčebného postupu
  • Fylogenetika: studium fylogeneze organismů, tedy vývoj určitého druhu v procesu evoluce
  • Antropologie: zjišťování migrace lidských ras
  • Zemědělství: široké využití hlavně v oblasti geneticky modifikovaných plodin
  • Kriminalistika: důkazní materiály k identifikaci osob při podezření z trestné činnosti

 

Kromě klasických metod sekvenace přichází na trh novinka – Sekvenace nové generace – která umožňuje detailní rozbor celých genomů. 

Sekvenace nové generace

Novou, vysoce automatizovanou technologií sekvenování je NGS (zkratka pro Sekvenaci nové generace), která vychází z vytvoření obrovského množství štěpů lidské DNA, které by bylo obtížné  sekvenovat klasickými metodami (viz přes deset let trvající projekt HGP). Nespornou výhodou metody NGS je eliminace míry chybovosti lidského faktoru. Stroje nové generace provádějí mnohonásobnou kontrolu analýzy, která potlačuje tyto odchylky na minimum. 

Stroje nové generace pro stanovení sekvence nukleotidů mohou být dlouhodobě velmi hospodárné, hlavně pokud pracují v nepřetržitém provozu a jsou spojeny s vysoce výkonnou počítačovou technikou. Potřebná doba analýzy se používáním metody NGS se začíná zkracovat z několika týdnů na pár dní.  

Pro další informace ohledně analýzy vzorků a jiných služeb z oblasti molekulární biologie a genetiky navštivte web společnosti Biogen s.r.o.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Bylinný čaj XL DNA

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dcl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte