Aromaterapeutka Pavlína Klaudová

Francouzská aromaterapie: Užívat éterické oleje vnitřně? Český dealer doporučí cokoliv, legislativa to neřeší. Ve Francii k tomu musíte mít vhodné vzdělání

Velký zájem i odezvu vzbudil rozhovor o problematice i bezpečnosti éterických olejů, který jsme vedli s kvalifikovanou českou aromaterapeutkou Ludmilou Kotalíkovou. Vzhledem k tomu, že v rozhovoru došla řeč i na takzvanou “francouzskou aromaterapii” a téma vzbudilo zájem, rozhodli jsme se udělat následný rozhovor s aromaterapeutkou Pavlínou Klaudovou. Ta ve Francii léta žila. Aromaterapii studovala a pracuje s ní.

Pavlína Klaudová je aromaterapeutka. Zajímá ji však i fytoterapie a přírodní kosmetika. Éterické oleje a vlastně aromaterapii studovala v Tisserand Institute, přímo u guru aromaterapie Roberta Tisseranda. Má certifikace z chemie a biologie éterických olejů, dále z bezpečnosti éterických olejů a z aromaterapeutické pleťové péče.

ROZHODNĚ NEPŘEHLÉDNĚTE: Rozhovor s aromaterapeutkou Ludmilou Kotalíkovou na téma bezpečnosti éterických olejů.

Čtěte také:

Aromaterapie jako cesta ke zklidnění

Jak daleko sahá historie aromaterapie?

Porod pomohou lépe zvládnout esenciální oleje. Aromaterapeutka Ludmila Kotalíková poradí, po kterých sáhnout, abyste podpořili hladký průběh porodu

Pavlíno, žila jsi nějakou dobu ve Francii. Jaký je rozdíl mezi takzvanou francouzskou aromaterapíí a tou “českou”, přesněji řečeno tedy tou, co se praktikuje zde?

Ano, ve Francii jsem žila a z francouzských důvěryhodných a kvalifikovaných zdrojů stále čerpám informace, co se aromaterapie týče. Pojďme ale k Tvé otázce. Záleží na tom, co máš na mysli pod pojmem „co se praktikuje zde“. Zde se totiž praktikuje to, na koho zrovna narazíš. Zní to děsivě, že? Někdo řeší spíše biochemii a působení aromaterapie v součinnosti s lidským tělem, jiní jdou spíše do ezoterické roviny. Prostě klasická nabídka versus poptávka. Záleží, co od toho v našem prostředí chceš a očekáváš. Aromaterapie ve Francii je právě o té biochemii. Je to věda.

Mnoho dealerů různých MLM firem, které se aromaterapií zabývají tvrdí, že Francouzi éterické oleje užívají vnitřně. Jaká je realita?

Realita je taková, že jsem se ve svém okolí nikdy nesetkala s tím, že by jakýkoliv Francouz, se kterým jsem přišla do styku, včetně francouzské rodiny, užíval éterické oleje vnitřně jako prevenci. Určitě to není tak, že by si někdo dal cvičně “panáka” éterického oleje, aby ho neskolil nějaký bacil. I když potravinové doplňky, které éterické oleje obsahují, koupíš ve Francii běžně. Je také pravdou, že francouzští lékaři Ti spíše předepíší raději něco, co je zde brané jako „alternativní“, pracují více s fytoterapií. Takže pokud jsi nemocná, dostaneš nějaký tymiánový sirup nebo něco podobného. Po vnitřním užíváním éterických olejů na lékařský předpis se skutečně sahá minimálně. Pokud už je máš předepsané, jdeš do lékárny, kde dostaneš předepsané množství namíchané od farmaceutů a užíváš je maximálně deset dní.

Viděla jsem ve francouzských lékárnách prodávat právě tobolky plněné éterickými oleji. Ty však vyrábějí firmy, které na tuto práci zaměstnávají farmaceuty. Laik tam asi něco takového doporučovat či prodávat nesmí, že?

To jsi viděla dobře. Ty tobolky můžeš koupit i v bio obchodech. Ale je běžnou praxí, že je u toho k ruce naturopat. A hlavně jsou tyto tobolky koncipované tak, že jsou v nich éterické oleje naředěny skutečně v malém množství. Musí totiž vycházet z určitých, státem daných, norem. To se nedá srovnávat s tím, co si tady míchá někdo doma “na koleně”. Protože může, nikdo to neřeší. Pokud chceš vědět, jak je to s MLM, tak samozřejmě to doporučovat nesmí. Jenže jak to tomu člověku dokážeš? Pokud to má zaregistrované jen pro vlastní potřebu? I tady jsou ty éterické oleje, co prodávají katalogoví prodejci značené jako dále neprodejné. Nic s tím neuděláš. A opět: naše česká legislativa to neřeší. Tudíž se tito prodejci drží toho, že “co není zakázáno, je povoleno”. Nevím o tom, že by to někdo někde hlídal. Na druhou stranu je fakt, že Francie je aromaterapeutická velmoc, takže tam není MLM tak rozšířené jako u nás nebo na Slovensku.

Právě také ve Francii, pokud vím, je pro provádění odborné aromaterapie, nutné vzdělání. Je to tak?

Ano, přesně tak. Aromaterapie se studuje na farmaceutických nebo přírodovědeckých fakultách. Třeba v Metách. A je součástí zdravotnického systému. Lékaři i veterináři procházejí také aromaterapeutickým vzděláváním. Sice v menším rozsahu, ale procházejí. Takže ví přesně možné lékové kontraindikace. Určitě víš, že některé éterické oleje jsou, ač to prodejci MLM neradi slyší, toxické pro zvířata. Třeba kočkám chybí jaterní enzym, díky čemuž je u nich daleko vyšší riziko otravy éterickými oleji než třeba u psů nebo koní. 

Pro práci s éterickými oleji je ve Francii nutné vzdělání

Což je asi velký problém u nás. Vzhledem k tomu, že legislativa aromaterapii příliš neřeší, může si zde každý dělat, co chce. Ať vzdělání má nebo nemá. Zajde si na víkendový seminář a už si na vizitku píše titul: Aromaterapeut. Bez problémů. Přeháním?

Nepřeháníš. Bohužel je to tak. Ve Francii je zdravotní zákoník, který řeší éterické oleje ze tří možných pohledů. Jako příměsi do potravinářských produktů, jejich kosmetické použití a jejich použití jako léčiva. Právě v té části o léčebném užívání je jasně řečeno, které éterické oleje nejsou prodejné laikům a dostaneš je jen na farmaceutickou nebo lékařskou licenci. Je to hlavně z důvodu možné vysoké neurotoxicity a potratových účinků. Třeba takovou šalvěj lékařskou ti tam nikdo bez licence neprodá. Tady ji seženeš běžně. Další éterické oleje, které tam neseženeš, jsou třeba túje nebo pelyňky. Pelyňky třeba také právě kvůli tomu, aby se nepančoval Absinth. Ve Francii je Absinth sice už prodejný, ale nesmí obsahovat thujon. 

Co se týče vnitřního užívání éterických olejů – jaký k tomu máš Ty, jako aromaterapeutka, postoj?

Vzhledem k tomu, že mám ve svém okolí velmi negativní zkušenost, kdy byly díky vnitřnímu užívání oregána při nemoci poškozena játra, tak je můj postoj dost negativní. Když už chce někdo užívat něco vnitřně, tak výhradně a pouze hydroláty. Tedy květové vody. Udělají tu samou službu. Zkoušela jsi, když jsi nemocná vnitřně hydrolát z tymiánu linaloolu? Velmi kvalitně protáhne dýchací systém, i když má 1% koncentraci ve vodě rozpustných látek z éterického oleje. 

Pro čtenáře, kteří nevědí, prosím vysvětli, co jsou hydroláty.

Hydroláty nebo také hydrosoly jsou květové vody, které vznikají při destilaci éterického oleje a jsou bezpečné pro malé děti i těhotné ženy (až na výjimky).

Mám bohužel pocit, že nyní zažíváme zvláštní trend. V módě je používat všechno, co je přírodní. A nejlépe ve velkém. Bohužel už se nehovoří o tom, že ne všechno, co je přírodní, je bezpečné. Zvlášť koncentrované silice, které jsou malou chemickou laboratoří, že?

Návrat k přírodě je jedna věc, ale business s éterickými oleji, hlavně ten katalogový na žádné přírodě nestojí. Naopak jí škodí. Je to o spotřebě. Čím víc ten éterický olej využíváš, tím rychleji se ho zbavíš a kupuješ další. Tady je to o hromadění, jako ostatně mnoho faktorů dnešní společnosti. Lidem, kteří na tom vydělávají je jedno, jestli je to bezpečné. Čím víc toho máš a spotřebuješ, tím pro ně lépe. Bohužel v tom jedou i někteří lékaři s absolutně nulovou znalostí aromaterapie. Protože se na fakultě nikdy nic takového neučili! Tito lidé pak dělají v aromaterapii více škody než užitku.

Ve Francii je možné koupit naředěné éterické oleje v kapslích

Zastánci vnitřního užívání říkají, že jsou i kuchařky, které propagují využívání éterických olejů do mnoha receptů. A jde i o francouzské kuchařky. Skutečně je možné takto éterické oleje bez rizika využívat?

Jedna taková kuchařka je k dispozici i od české aromaterapeutky. Samozřejmě Ti nic neudělá, když si kápneš do buchty citrónový nebo pomerančový éterický olej. Ale já vnímám vaření s éterickými oleji jako plýtvání rostlinnými zdroji. Prostě je to léčivo a tak by se mělo i využívat. Na vaření jsou k dispozici čisté bylinky. Proč bys měla do jídla dávat něco, co je třeba 200x koncentrovanější, jenom pro to, abys měla “lepší” jídlo? Pokud nevíš, jak éterické oleje dávkovat, tak si můžeš i uškodit. Navíc éterické oleje jsou hydrofobní, odpuzují vodu. Proto nechápu popularitu jejich kapání do smoothies, kde není žádný tukový nosič, v kterém se éterické oleje rozpustí. Tudíž hrozí, že si úspěšně popálíš sliznice. A už vůbec nechápu to, že někteří lidé dávají takové smoothies pít dětem. I docela malým. Ve Francii jsem viděla hodně kuchařek. Na tu, která by radila vařit s éterickými oleji jsem nenarazila. Možná jsem se jenom špatně dívala. Ale teď je nová, která používá hydroláty.

Jak bych tedy měla éterické oleje správně používat?

Určitě je nevnímat jenom jako vůně a mít na paměti to, že jsou to velice silné koncentráty se specifickým biochemickým složením, které pracuje s naším tělem. Zjistit si možné kontraindikace. Jestli je ten či onen éterický olej vhodný, pokud beru léky na ředění krve, mám vysoký tlak, pokud se někde vyskytují děti, zvířata (a jaká) nebo lidé na onkologické léčbě. Při kožní aplikaci jej vždy ředit do nosného oleje, nekapat je samotné do vany. U dětí do pěti let používat hydroláty. 

Vím, že je zde Institut aromaterapie. Ale pokud se někdo chce dozvědět jen nějaký základ o používání éterických olejů, je pro něj několikaleté studium asi zbytečné. Kde se takový člověk může něco dozvědět? Na koho se mohu obrátit, pokud se chci naučit éterické oleje používat?

Pokud můžu mluvit z vlastní zkušenosti, cítí-li se zájemce o aromaterapii dobře v anglickém prostředí, určitě bych doporučila kurzy Roberta Tisseranda. Jeho žena Hanka je Češka, pokud jsou jakékoli problémy, velmi ochotně pomůže. Každý si může vybrat to, co ho zajímá, nabízí různá témata. Člověk by si měl hodně rozmyslet, komu dá svoje mnohdy těžce vydělané finance. Rovněž je vhodné znát základy biochemie, případně toxikologie. Ale to se u Roberta na kurzech dozvíte nebo dostanete od něho tipy na dobrou literaturu

Autor článku: Monika PoledníkováDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 29. 06. 2022
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 30. 06. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 01. 07. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 02. 07. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 03. 07. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 04. 07. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 05. 07. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Přírodní afrodiziaka pro muže: Nejlepší byliny na potenci

pro manžela je nejlepší afrodiziakum moje nové krajkové prádlo z ekondomy https://e-kondomy.cz/eroticke-oblece...

Využití jogurtu v kuchyni

jogurty josu mnam, nejraději mam čokoladové a vanilkové a poslední dobou spíše smetanové krémy. Zasytí mně a n...

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...

Operace

Dobrý den,prosím kdy je nejlepší čas na gynekologickou operaci(odstranění dělohy )?deku...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Skořicové mýdlo Siddhalepa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo Ajurvédské mýdlo obsahující…
149 Kč

Lunární náramek ZÁMĚR

Ochranný onyx s výrazným tyrkenitem pro záměr a sebedůvěru
340 Kč

Čakrová svíce Cereus bílá - OČISTA

Bílá čakrová svíce – čistota, poděkování, nový začátek
199 Kč

Henna s bylinami na vlasy 150g Ayumi

Přírodní barva na vlasy, vyrobená z ručně sbíraných lístků…
165 Kč

Aviváž tekutá 5l ALMACABIO

Koncentrát aviváže ve výhodném balení Chrání vlákna.…
456 Kč

Sužují vás tropy? Poradíme, jak je přežít ve zdraví

Tropy jsou v našich končinách čím dál častější záležitostí. Lidský organismus se na extrémní teploty adaptuje, ovšem velmi záleží na tom, v jaké zdravotní kondici jste, jaký je váš věk a co děláte pro to, abyst...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Karmický vztah je plný vášně i bolesti. Je to jízda na horské dráze. Karmický vztah bývá velmi intenzivní a zároveň i hodně těžký pro obě strany. Často jde o vztahy egoistické, které nerespektují toho druhého. ...

15 receptů na ovocné sorbety s alkoholem i bez

Ovocné sorbety osloví především ty mlsouny, kteří jsou vegetariány, vegany nebo se potýkají s laktózovou intolerancí. Některé z nich totiž neobsahují žádné živočišné suroviny. Jedná se prakticky o dietní (nejen...

Pronásledování neboli stalking: Proč k němu dochází a jak ho poznat?

Pronásledování doslova posedlou a zaujatou osobou je vážný problém. V našich končinách je toto chování označováno též velmi známým anglickým výrazem stalking. Jedná se o značně obtěžující počínání, které dokonc...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Ananasový sorbet se sektem

Nejprve si pečlivě oloupejte ananas, ten pak nakrájejte na menší kusy a rozmixujte v mixéru spolu s cukrem. Ovocnou směs pak vložte do plastové misky, přiklopte a nechte mrazit několik minut až hodin v mrazáku....

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nostalgický chvilky...

Taky míváte nostalgický chvilky...? Já si myslim, že je má snad čas od času každej. Možná ženský o trochu víc než chlapi. Já jsem nostalgik jak vyšitej. Miluju se hrabat ve starejch fotkách a otáčet stránky zatuchlejch alb, který v rukách drželi mí pra pra pra rodiče... Fotky tě totiž přenesou do jinýho času - je to vlastně takový cestování časem. Je to úžasná věc... Já v ten moment skoro nedejchám. A představuju si, kde asi jaká fotka vznikla a proč.