Staročeská kuchyně je skromná, avšak chutná

Staročeské recepty snadno a rychle: Připravte si oukrop a další dobroty staročeské kuchyně

Oukrop je staročeská polévka, která byla tradičně servírována v chladných měsících roku. Díky pořádné dávce česneků odežene bacily z celého okolí. Zahřeje a skvěle chutná. Oukrop patří mezi tradiční oblíbené staročeské recepty. Připravte si ho podle našeho osvědčeného receptu.

Staročeská kuchyně, recepty našich babiček. Opět přichází do “módy” a my se vracíme ke starým dobrým jídlům, které naši předkové měli na talíři. Staročeské recepty jsou většinou i levné a využívá se při nich tradičních ingrediencí. Na které jsme dnes, v moderní době, docela pozapomněli. Připravte si dobroty, která zahřejí vaše tělo i duši. Oukrop je jednou z nich.

Staročeské recepty: Oukrop

Tradiční staročeský oukrop se připravoval podobně jako dnešní česnečka. Jen dříve se polévka připravovala z vody, ve které se vařily brambory.

Čtěte také:

Staročeské jidáše nesmí chybět na vašem velikonočním stole

Staročeské polévky 3x jinak: Uvařte si je levně a chutně na oběd nebo k večeři

Staročeské recepty našich babiček: Kuřecí maso ve třech různých obměnách

Přísady:

  • 1 l vody
  • 8 stroužků česneku
  • 1 vejce
  • 1 lžička sádla
  • majoránka
  • pepř
  • sůl

Příprava: 

Vodu na oukrop přivedeme k varu. Přidáme do ní utřený česnek, majoránku, pepř, sůl i lžičku sádla. Chvíli povaříme a těsně před odstavením přidáme do polévky rozkvedlané vejce. Do polévky můžeme přidat kostky nasucho opečeného chleba.

Staročeské recepty: Slezské stryky

Staročeské recepty je označovali jako „jídlo chudých“, jelikož na suroviny skutečně není náročné. Placky z brambor se sušily na kamnech bez použití tuku. Placky a oukrop nejsou náhodou v receptech hned pod sebou. Perfektně spolu ladí. Okuste!

Přísady:

  • 1 kg moučných brambor
  • sůl
  • sádlo na potření

Příprava: 

Brambory najemno nastrouháme najemno a necháme zhruba hodinu odležet. Vymačkáme z nich přebytečnou vodu do hrnku, který odložíme stranou. Směs osolíme a důkladně promícháme. Z těsta tvoříme tenké placky, které urovnáme na plech vyložený pečicím papírem. Za mírné teploty sušíme v troubě. Placky občas otočíme a nakonec ještě horké pomažeme sádlem a ihned podáváme.

Staročeské recepty: Slepice po šumavsku

Přísady:

  • 1 ks uvařené slepice
  • 1 cibule
  • 500 ml slepičího vývaru
  • 200 ml smetany ke šlehání
  • 200 g čerstvých hub
  • 100 g slaniny
  • máslo
  • pepř
  • sůl

Vařenou slepici můžete vylepšit větším množstvím zeleniny

Příprava: 

Staročeské recepty uvádí, že v hrnci rozpustíme máslo a necháme na něm zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli i slaninu. Po chvíli přidáme na porce nakrájenou slepici a podlijeme vývarem. Přidáme ještě houby, sůl a pepř. Dusíme, dokud nejsou houby zcela měkké. Porce slepice vyjmeme a dáme na talíře. Do směsi nalijeme připravenou smetanu a omáčku necháme chvíli provařit. Poté naléváme na talíře. 

Staročeské recepty: Beleše

Je libo i něco sladkého? Možná vám přijdou k chuti původní hanácké placky, které se v mnohém podobají dnešním lívancům. Staročeské recepty uvádí, že se pekly nasucho nebo na troše sádla. Potíraly se nejčastěji povidly.

Přísady:

  • 500 g hladké mouky
  • 20 g droždí
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička soli
  • 200 ml mléka
  • sádlo

Příprava: 

Z mléka, droždí a cukru necháme vzejít kvásek. V druhé míse si připravíme mouku a sůl. Uprostřed uděláme důlek, kam vlijeme vzešlý kvásek. Vypracujeme hladké těsto, které necháme zhruba půl hodiny kynout. Na pomoučeném vále pak uděláme z těsta malé kuličky, které necháme ještě chvíli kynout. Z kuliček pak tvoříme placičky, jež opékáme na rozpáleném sádle na obou stranách dozlatova.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

František Janeček: řeznictví a uzenářství, Rousínov
Nedáte dopustit na kvalitní maso a uzeniny…
Uzeniny Příbram, a.s.: maso a uzeniny špičkové kvality
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Alibona, a.s.- spolehlivý producent výrobků z ovoce a zeleniny
Společnost Alibona a.s. má velmi bohatou…

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.