Otrava jídlem: Nekonzumujte zkažené potraviny a problémy se vám vyhnou obloukem

Otrava jídlem: Nekonzumujte zkažené potraviny a problémy se vám vyhnou obloukem

V létě je teplé počasí vítané. Právě kvůli němu je však třeba v tomto ročním období dodržovat zvýšenou opatrnost při úpravě a skladování potravin. Kazivost potravin je však třeba brát v potaz nejenom v létě. Jak tedy na to, abychom si mohli být jisti, že jsme udělali vše pro zdraví své i svých blízkých?

Čtěte také:

Otrava jídlem: jak předcházet zbytečným zdravotním problémům?

Otrava jídlem: Pozor na přerušený chladicí řetězec

Rozšířeným omylem je, že každé zkažené jídlo musí zapáchat. Jídlo, které je kontaminováno bakteriemi, způsobujícími vážné zdravotní problémy, nemusíme vůbec poznat. Může vypadat velmi čerstvě, vonět a dokonce i normálně chutnat. Čím déle je však skladováno v nevhodném prostředí, tím více se bakterie v potravinách rozmnožují a zvyšuje se kazivost potravin.

Důležité je proto především v létě dodržet chladicí řetězec. Ten je jednou ze základních podmínek bezpečnosti potravin a produktů, u kterých by delší působení vyšší teploty, než jaká je v chladících a mrazicích boxech, mohlo způsobit narušení jejich kvality anebo způsobit znehodnocení. I pouhé dočasné přerušení chladicího řetězce totiž může narušit zdravotní závadnost výrobku, aniž by zákazník něco poznal. Rozmnožení různých bakterií pak vede k nejrůznějším zdravotním problémům, od břišních křečí přes průjmy, zvracení, bolesti hlavy až k celkové otravě. Otrava jídlem často končívá hospitalizací v nemocnici.

Teplota v ledničce by  měla vždy být nižší než  5 °C, v mrazáku pak pod -15 °C. Aby bylo mražení potravin bezpečné, musí být dodržena určitá pravidla. Při nákupu vložíme do vozíku chlazené a mražené potraviny až na konci nákupu a domů je přenášíme co nejrychleji. Vyplatí se zakoupit pro ně izolační tašku nebo speciální box, aby se jídla při cestě domů nerozmrazila a to ani částečně.

Za zkažené potraviny může špatné skladování

A na co dalšího je třeba dát si pozor?

 • Před kontaktem s jídlem si vždy umyjeme ruce.
 • Syrová jídla se uskladňují vždy až pod jídlem vařeným.
 • Nezbytná je průběžná kontrola data spotřeby.
 • Potraviny, které se nám nezdají být v pořádku, vždy raději vyhodíme.
 • Pokud hodláme chladit a mrazit uvařená jídla, počkáme, až vychladnou.
 • Teplá jídla do ledničky nepatří. Jednou rozmrazené potraviny znovu nezmrazujeme.
 • Nejen během léta je vhodné, abychom rozmrazovali potraviny v ledničce. Půjde to pomaleji, ale je zde udržována bezpečná teplotní zóna. Při běžném rozmrazování ve dřezu anebo na kuchyňské lince napomáhá teplota okolního prostředí bakteriím v množení.
 • Podobné je to i s mikrovlnnou troubou. Pokud nebudeme rozmrazené jídlo hned vařit, nepoužívejme ji pro rozmrazování potravin.

Vyhazujte zkažené potraviny

Syrové potraviny by při uskladnění neměly přicházet do styku s jídlem už uvařeným. Bakterie by totiž mohly kontaminovat již hotové pokrmy. Syrové jídlo proto ukládáme do spodní části lednice, ideálně uzavřené v čisté nádobě. Platí to zejména pro maso. Pro uskladnění jídel v lednici zakoupíme potravinové nádoby. Vyhneme se výhodným nákupům na tržnici, abychom měli jistotu, že jsou vyrobeny z netoxických látek. Nádoby na jídlo nepoužíváme na nic jiného, než právě na skladování potravin a udržujeme je vždy čisté. Jestliže se nám jídlo nepozdává, raději ho vyhodíme. Otrava jídlem v létě je nepředvídatelná a je lepší oželet nějakou tu porci v koši než riskovat otravu a následné zdravotní problémy.

V jídle rostou bakterie v teplotním rozmezí od 5 do 60°C. Znamená udržovat ho při teplotě nižší než  5 °C anebo vyšší než  60 °C. Kazivost potravin přitom není u všech jídel stejná, některá patří mezi tzv. rizikové potraviny. Je to především maso, drůbež, uzeniny, mořské plody, vejce, mléčné výrobky, vařená rýže a vařené těstoviny, hotové saláty a to nejenom majonézové, ale i těstovinové, rýžové, ovocné anebo zeleninové. Vysoce rizikovým se stává ihned po otevření také jídlo z konzerv a sklenic. Pokud nesníme konzervu najednou, je vhodné její obsah dát do jiné nádoby a před uložením v chladu uzavřít víčkem. Vhodné jsou také vakuové nádoby.

Zkažené potraviny

Otrava jídlem není legrace

Ke kontaminaci potravy může dojít prakticky kdykoliv a to jak během výroby, tak i při zpracování anebo vaření či při nevhodném následném uskladnění. Postačí, pokud je jídlo nedostatečně tepelně upravené, potraviny jsou uskladněny v málo chladném prostředí, vařené jídlo je ponecháno dlouhou dobu mimo chladničku anebo se zkažené potraviny kontaminují z jiných jídel, případně společně používanými povrchy. K tomu často dochází například při přípravě syrového masa na prkénku, které následně použijeme pro přípravu zeleniny. Zvláštní kapitolou je pak kontaminace potravin nemocným člověkem. Čím je zkažené jídlo tak nebezpečné? Co nám po jeho požití hrozí a jaké jsou nejčastější otravy? Poznáme jejich příznaky? Zde je výčet nejčastějších nemocí, které nám zkažené jídlo nebo špatně uskladněná a tepelně ošetřená potravina může přivodit.

Kampylobakterióza

Zkažené jídlo, kontaminované bakterií z rodu Campylobacter, je v posledních letech v naší republice jednou z nejčastějších příčin zdravotních problémů v této oblasti. Bakterie se nachází zejména v syrovém anebo nedostatečně tepelně upraveném mase, především drůbežím. Dále v nepasterizovaném mléku anebo neupravené vodě. Objevují se průjmy s příměsí krve a hlenu. Zvracení není nutnou součástí tohoto onemocnění. Kampylobakterióza trvá většinou 2-7 dnů.

Salmonelóza

Velmi častou otravou z jídla je také stará známá salmonelóza. Existuje přitom více než 2000 sérotypů salmonel, vyvolávajících toto průjmové onemocnění. V našich podmínkách ho způsobují nejčastěji Salmonella enteritidis a Salmonella typhimurium. Ve většině případů jsou zdrojem nákazy nedostatečně zpracované výrobky z masa a vajec, například majonézy, vaječné krémy, zmrzlina, sekaná, tlačenka a dále. Jde o typickou sezónní nákazu letních měsíců. Hlavními příznaky jsou únava, průjem, zvracení a bolesti břicha. Salmonelóza je vleklá nemoc, která může trvat několik týdnů. 

Listerióza

Bakterie rodu Listeria mohou být přítomny v mnoha chlazených potravinách, včetně balených sendvičů, vařeného masa, paštik anebo ve zrajících sýrech. Právě zde je třeba dát pozor na datum spotřeby a všechno jídlo, nacházející se za tímto datem je nutné považovat za zkažené potraviny, i když nevykazuje známky plísně anebo nepáchne. Listerióza se nachází i na neomyté zelenině, v nepasterizovaném mléku anebo v nedostatečně tepelně upravených či ohřívaných potravinách.

Na listeriové infekce si musí dát pozor kromě dětí a starých lidí také těhotné ženy, protože mohou způsobit komplikace, vedoucí až k potratu nebo úmrtí nenarozeného plodu. U dospělých může nemoc probíhat bezpříznakově, avšak tyto osoby jsou infekční a bakterie vylučují v tělních sekretech. Listerióza může mít několik odlišných forem. Některé mohou vést až ke smrti pacienta. Otrava jídlem proto nepatří mezi lehké nemoci. 

Enterotoxikózy:

Jsou způsobeny různými bakteriemi:

 • Clostridium perfringens

Zdrojem onemocnění je hlavně maso, drůbež, omáčky, sušená anebo hotová vařená jídla. Předcházet jí lze dostatečnou tepelnou úpravou jídla, jeho konzumací hned po uvaření. Je nutné neuchovávat vařená jídla delší dobu při pokojové teplotě, uchovávat je v chladu a při opětovném ohřátí dosáhnout teploty aspoň 75°C. Potíže v podobě značných bolestí břicha, následované průjmy, bez horeček a zvracení obvykle do několika dnů samy odezní.

 • Bacillus cereus

Bakterie produkuje dva toxiny s rozdílnou inkubační dobou, jeden s kratší, druhý s delší. Nákazu s kratší inkubační dobou způsobují výrobky, které se ohřívají, tedy například těstoviny nebo předvařená rýže a nákazu s delší inkubační dobou způsobuje maso, mléko nebo zelenina. Kratší inkubační doba je jedna až šest hodin po jídle a jde hlavně o bolesti břicha, průjmy má zhruba jen třetina pacientů. Delší pak vede k rozvoji příznaků zhruba po 8-16 hodinách, zde jsou přítomny vodnaté průjmy, ale většinou bez zvracení. Obě otravy odezní většinou samy, bez léčby.

 • Staphyloccocus aureus

U nás jedna z nejčastějších otrav z jídel a špatně skladovaných potravin. Bakterie totiž snese dokonce až 20 minut varu! Zdrojem jsou většinou zkažené potraviny, které se nechávají uležet anebo se podávají ohřáté, tedy třeba smetana, cukrovinky, paštiky nebo sekaná. Po několika hodinách od požití kontaminovaného jídla dochází k nevolnosti, průjmu a zvracení. Nástup je prudký, ale otrava jídla obvykle mizí do 24 hodin.

 • Botulismus

Jde o velmi vážnou otravu, kterou způsobuje zkažené jídlo. Botulotoxin produkuje bakterie Clostridium botulinum. Botulotoxin se někdy označuje jako „klobásový jed". Inkubační doba je průměrně 24 hodin. Na počátku je přítomno zvracení, pocení a bolesti břicha. Postupně nastupují i nervové poruchy. Onemocnění může bez včasné léčby vést ke smrti pacienta. Předcházet se mu dá zejména důsledným dodržováním sterilizačních teplot a časů při výrobě konzerv jak v továrnách, tak doma, uchováváním potravin při teplotách pod 5°C, převařováním rizikových potravin a likvidací zásob jídla po uplynutí doby minimální trvanlivosti.

Otrava jídlem nepatří mezi nemoci, které je možné brát na lehkou váhu. Proto důsledně dbejte na vhodné skladování potravin. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 18. 01. 2022
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
STŘEDA 19. 01. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 20. 01. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Hledáte zázrak na hubnutí? Seznam bylin, které vaši snahu podpoří

Říká se, že bez práce nejsou koláče a u hubnutí to platí dvojnásob. Pokud na vás svátky zanechaly nějaká ta kila navíc, je načase zase dodržovat pravidla zdravého stravování. A zařadit můžete i bylinné pomocník...

Nevěra z pohledu žen a mužů aneb Jak to bylo tehdy a jak je dnes?

Nevěra bývá velmi častým problémem v partnerských vztazích. Není žádnou novinkou, že ženy a muži na ni nahlíží rozdílným způsobem. Jedno je však jisté, většinou předznamenává nalomení důvěry mezi dvěma lidmi. J...

Barvy v interiéru volte uvážlivě. Mají značný vliv na psychiku

Barvy v interiéru působí na duši člověka velmi intenzivně. Obvykle je člověk vybírá dle svých osobních preferencí a možná tak trochu vypovídají i o jeho povaze. Introverti mohou inklinovat k tlumenějším a uklid...

Opravdu jantarové korálky děti zklidní a pomohou jim od bolestí?

Jantar a jantarové korálky se staly populárním doplňkem nejmenších dětí. Maminky jim jej pořizují, protože se o jantaru traduje, že může kojencům pomáhat například při růstu zoubků. Co je na tom pravdy a kde se...

Skutečně může modré světlo z elektroniky způsobit nespavost či bolesti hlavy?

Modré světlo je všude kolem nás. Jde o typ světla, který produkují LED obrazovky počítačů, notebooků, telefonů nebo televize. Modré světlo dokonce produkují i úsporné žárovky nebo zářivky. Co to tedy přesně je ...

Nesplněná vánoční přání aneb Když Ježíšek nepřinese dětem to vytoužené

Nesplněná vánoční přání se mohou na první pohled jevit jako příkoří milovaným dětem, jenže psychologové se na věc dívají jinak. Někdy mohou být dokonce jakýmsi výchovným „darem“, který vaše ratolesti ochrání do...

Přátelství podle horoskopu aneb S kým si budete nejlépe rozumět?

Přátelství podle horoskopu se může zdát na první dobrou jako určitý paradox, jenže ať chcete nebo ne, i na výběru kamarádů se může z části podílet astrologie. Samo sebou si své nejbližší vybíráte podle osobních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Solná jeskyně může pomoci s mnoha zdravotními problémy. Proč ji navštívit?

Solná jeskyně nabídne příjemné a ozdravné prostředí. Pouhých 45 minut pobytu v ní je prý srovnatelných se třemi dny na zahraniční dovolené u moře. Působení léčivé soli se však můžete vystavovat kdykoliv jen chc...

Trápí vás bolavé klouby? Pusťte se do cvičení, které vás postaví na nohy

Zařadit cvičení do běžného života může být náročné i pro zcela zdravého jedince, natož pak pro člověka, který má bolavé klouby. Přesto právě při problémech s klouby, je cvičení nadmíru důležité. Tedy chcete-li ...

Síla pozitivního myšlení. Ovládněte svoji mysl a získejte vše, po čem toužíte

Pozitivní myšlení je základem úspěchu. Hovoří o tom psychoterapeuti, zaměřují se na to kouči a dokonce bylo na toto téma sepsáno nespočet knih. Síla pozitivního myšlení nám může přinést osobní růst i úspěchy.

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady, které pomohou s různými vánočními nehodami

Na babské rady se obracejí lidé i v jednadvacátém století. Jsou to lety osvědčené postupy a nemusí se týkat výhradně jen lidového léčitelství. Víte například, jak si poradit s takovými vánočními nehodami? Může ...

Jedu v rychlíku a ten nestaví...

Taky máte někdy pocit, že jedete v rychlíku a ten prostě nestaví? Tak přesně tohle prožívám teď já. Vzala jsem pozici šéfredaktorky, před pár měsíci a vlastně mě to baví. Jenže... mám pocit, že prostě jedu jako fretkomyš a vůbec nestihám svůj vlastní život. Asi budu muset začít přibržďovat, jinak mě jebne, přátelé... Voni jsou prej svátky? Já si kvůli tý hromadě práce ani nevšimla...