Dýně jako dekorace i pochoutka

Dýně: Oranžová kráska plná zdraví. Ochutnejte dýňové dobroty, které jsme pro vás připravili

Dýně je spojována právě s podzimním obdobím. Nejpopulárnější je v čase, kdy se slaví Halloween a Dušičky, to se totiž z dýní stávají strašidelné dekorace či netradiční svícny. Ovšem dýně by měla být součástí i našeho podzimního jídelníčku. Jde totiž o mimořádně prospěšnou potravinu.

Je dýně zelenina nebo ovoce? Možná vás odpověď překvapí, jelikož dýně je téměř s naprostou samozřejmostí považována za zeleninu. Z botanického hlediska tomu tak ovšem není. Dýně zcela jednoznačně naplňuje definici ovoce. Je to plod rostliny, který obsahuje semeno či semena. A ptáte-li se, zda jde o malvici, peckovici či bobuli, pak vězte, že poslední jmenované je správně. Dýně patří mezi bobulovité ovoce.

Nutričně vyvážená dýně

Dýně je neuvěřitelně výživná a zdravá. Její oranžová barva jasně prozrazuje, že dýně je bohatá na vitamín A. Tedy přesněji řečeno, je bohatá na beta-karoten a karotenoidy, které se v těle na vitamín A přeměňují. Právě vitamín A, mimo jiné, pečuje o zdravý a správně fungující imunitní systém. Dýně v sobě ukrývá i vitamín C, vitamín B2 a vitamín E. Z minerálních látek je pak bohatá zejména na železo, draslík, mangan a měď. Dále pak obsahuje i malé množství hořčíku, fosforu, zinku či kyseliny listové. Ukrývá v sobě i vlákninu a je prospěšnou potravinou při redukčních dietách, jelikož obsahuje hodně vody (až 94 procent) a nemá téměř žádné kalorie.  

Čtěte také:

Staňte se expertem na druhy dýní: Každá je vhodná na jiné recepty z dýně

Zkuste pěstování dýně Hokaido! Plody jsou extrémně zdravé a vydrží celý rok

Dýňové pyré s bramborem

Dýně a antioxidatny

Dýně je rovněž bohatým zdrojem antioxidantů. Ty jsou schopny snižovat riziko chronických nemocí. Antioxidanty také likvidují volné radikály. Ty v lidském těle vytváří stav zvaný jako oxidační stres, který je spojován s mnoha nemocemi a rovněž i se vznikem kardiovaskulárních obtíží či rakovinou. Dýně obahují antioxidanty, jako je například alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxantin. Všechny tři zmíněné antioxidanty umí neutralizovat volné radikály a mohou jim účinně zabránit v poškozování buněk. 

Dýně pro zdravý zrak 

Kromě vitamínu A, který je pro zdravý zrak nezbytný, obsahuje dýně rovněž lutein a zeaxanthin. Jde o sloučeniny, které jsou se zdravým zrakem plně spojovány. Zejména tedy pak s nižším rizikem věkem podmíněné makulární degenerace a šedého zákalu

Dýně na talíři

Díky tomu, že má dýně zcela neutrální chuť, je oblíbenou ingrediencí v kuchyni. Je možné připravovat ji jak ve sladké, tak i slané verzi. Skvěle doplní pudinky, koláče nebo se z ní dá připravit lahodné pyré například na palačinky. Ve slaných pokrmech je pak úžasná například pečená či restovaná. Dá se z ní připravit báječná polévka, omáčka a skvěle chutná i na těstovinách nebo k masu. Možností je zkrátka nespočet. 

Dýňová polévka je podzimním evergreenem

Dýně na talíři: Rizoto se sýrem

Přísady:

  • 1,5 hrnku nakrájené dýně
  • 1 cibule nakrájené na kostky
  • kousek másla
  • 5 lístků šalvěje
  • 0,5 hrnku nastrouhaného parmazánu
  • 1 l kuřecího vývaru
  • 2 hrnky rýže
  • sůl, pepř

Příprava:

V hlubší pánvi rozpálíme olej a vhodíme na něj přichystanou cibuli. Až zesklovatí, přidáme rýži a zalijeme kuřecím vývarem. Důkladně promícháme a necháme pod pokličkou lehce probublávat. Po pěti minutách vaření se přidá dýně a šalvěj. Necháme zhruba půl hodiny na mírném plameni vařit. Během této doby by se měla všechna voda odpařit. Ke konci přidáme sůl a pepř. Parmazánem posypeme dýňové rizoto až na talíři, těsně před podáváním.

Dýně na talíři: Podzimní dýňový koláč

Přísady na těsto:

  • 175 g hladké mouky
  • 20 g třtinového cukru
  • 110 g másla
  • 40 ml vody
  • špetka soli

Přísady na náplň:

  • 400 g domácího pyré z dýně
  • 3 vejce
  • 120 ml smetany ke šlehání
  • 100 g třtinového cukru
  • 1 mocca lžička mletého zázvoru
  • 1 mocca lžička mletého hřebíčku
  • 1 kávová lžička mleté skořice
  • špetka soli

Příprava: 

Nejprve si připravíme těsto. Nejprve smícháme veškeré sypké ingredience a k nim pak přidáme na plátky nakrájené máslo. Co nejrychleji zpracujeme drobenku, ke které přilijeme trochu ledové vody. Opět co nejrychleji propracujeme v hladké těsto, které ihned zabalíme do fólie a uložíme na hodinu do lednice. Během této doby si přichystáme náplň. Vejce rozšleháme a přidáme k němu cukr, smetanu, sůl a dobře promícháme. Dále přidáme veškeré koření a opět promícháme. Do směsi přidáme dýňové pyré a naposledy promícháme. Vyndáme těsto z lednice, rychle jej rozválíme a opatrně přeneseme do kulaté formy. Přečnívající okraje odřízneme. Dno propícháme vidličkou a následně na něj nalijeme dýňovou náplň. Koláč vložíme do trouby vyhřáté na 190 stupňů a pečeme cca 40-45 minut. Po vytažení z trouby je třeba nechat koláč z dýně důkladně vychladnout. Při podávání jen ozdobíme šlehačkou a čerstvým meduňkovým lístkem.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?