Období, kdy se děti odstěhují bývá pro rodiče náročné

Syndrom opuštěného hnízda: Když se děti odstěhují

V životě nás potká řada výzev, které dělí náš život na před a po. Jedním z takových mezníků je i příchod dítěte. Sotva si zvykneme, že nejsme „jen“ dva, ale víc, dítě odroste a pomalu se rozhlíží, kam jeho život bude směřovat. Jednou se stane, že vyletí z hnízda. Pro rodiče může být tato skutečnost pořádným stresorem, a to přesto, že dětem přejí jen to dobré. Jak se vyrovnat se syndromem opuštěného hnízda?

Syndrom opuštěného hnízda: Pozor na opičí lásku

Když je dítě malé, obvykle se náš rodičovský vesmír smrskne na témata okolo mimina, pak řešíme školku, školu, kroužky, prevenci drog, dovolenou, tábory… Roky letí a my jsme v koloběhu dětských starostí a práce, abychom to všechno utáhli. Nejednomu rodiči se stane, že pro samou pozornost k dítěti tak trošku pozapomene sám na sebe. Pak přijde „ten“ den a naše dítě naprosto přirozeně roztáhne křídla a chce vyletět. Jsme schopni dítě pustit? Anebo jej rozumovými argumenty nebo citovým vydíráním ještě podržíme doma? A když zamáčkneme slzu, která je tu naprosto správně a dítěti popřejeme hodně štěstí (případně přidáme i něco do začátku), můžeme se druhý den po odstěhování dítěte ocitnout na nějakém zvláštním konci. Nebo začátku? A tím toto období rozhodně je.

Syndrom opuštěného hnízda: Prověrka vztahu

Období, kdy „děti“ dosáhnou věku, kdy by za normálních okolností vylétly z hnízda (což je něco kolem 20. roku), dochází k mnoha rozchodům a rozpadům manželství. Některá partnerství jsou tzv. dávno mrtvá a na tuto událost čekali jako na smilování, jiná se ocitnout před úkolem, na který se nenachystali – žít spolu. Najednou chybí výmluva, že… Zůstává jen realita, že žijeme dva dospělí v jednom bytě a otázkou je, zda máme život vedle sebe anebo ještě trochu i spolu. Pokud váš vztah měl nějaké trhliny, pak se z nich nyní stanou pravděpodobně krátery. Přesto lze mnoho vztahů oživit, postavit mosty, najít nová témata a spojení. K tomu jsou však třeba obě strany a touha toho dosáhnout.

Čtěte také:

Univerzita třetího věku: Skutečně je jen pro seniory?

Syndrom opuštěného hnízda vytáhne emoce

Dříve, než začnete řešit, jak na tom vlastně ten váš vztah je, srovnejte si hlavně to, jak to máte vy teď. Odchod dítěte z domu je na škále stresorů na dost vysokém místě. I když si někteří rodiče upřímně oddychnou, že se potomka „zbavili“ a vyslali ho do života, přesto je mohou pocity osamělosti a jisté ukončenosti přemoci. A spolu s těmito bolavými, ale často očistnými emocemi můžeme činit rozhodnutí, kterých po čase litujeme. Dovolte si tedy klidně „truchlit“, že tato etapa je za vámi. Zároveň si dejte prostor, aby vás mohlo oslovit něco nového. Hledat však útěchu ve chvilkových zábavách s myšlenkou: „Teď už konečně můžu,“ též nebývá dlouhodobým řešením. Pozor na věci, které nelze vzít zpět (plastické operace, tetování, utrácení velkých částek…). Obvykle je to jen zalepení bolesti.

Syndrom opuštěného hnízda: Stará a nepotřebná?

Velkým tématem odchodu dětí je i fakt, že si (možná poprvé) naplno uvědomíme svůj věk. Ti malí caparti jsou zkrátka dospělými. Psychologie tento čas spojuje i s krizí životního středu (pozor, ne středního věku). Jedinec si uvědomí, že jeho život se pomalu, ale jistě přehoupl do své druhé poloviny. Není čas na výmluvy a pokud něco chceme, měli bychom za tím jít. Už není čas stihnout všechny naše plány, je třeba si vybrat.

Na druhou stranu existují rodiče, kteří si důležitost přechodu mladého dospělého do vlastního života uvědomují a chtějí je v tom podpořit. Jenže, dětem se z „vyhřátého“ hnízda nějak nechce. To je však samostatná kapitola.

Osamostatnění je důležité. Pozor, aby vás nezválcoval syndrom opuštěného hnízda

Jak zvládnout syndrom opuštěného hnízda

  1. Uvědomte si, že odchod dítěte z domu není jeho úmrtí. Je to nezbytná fáze osamostatnění. Trucování, citový nátlak nebo časté návštěvy/telefony nemusí vaše vztahy s dítětem zrovna podpořit.
  2. Odchod dítěte není jeho nevděk. Je to vstupenka do jeho vlastního života. Vy tam místo máte, ale není to „hlavní“ role.
  3. Vaše dítě je samostatná jednotka! Nepatří vám.
  4. Zjistěte, co vás baví a najděte způsob, jak se k tomu vrátit, začít to anebo prohloubit.
  5. Alespoň zpočátku si můžete udělat plán, co s „volným“ časem budete dělat. Nechtějte po nikom, aby vás bavil.
  6. Pokud máte dobrou kamarádku/kamaráda, může být nápomocná sklenka vína anebo káva s dortíkem.
  7. Vnoučata nejsou záchranou, nesnažte se hledat náhradu. Vaše mateřství/otcovství se nezmenšuje odchodem dítěte z domu, pouze má jinou formu. Být babičkou či dědečkem je úplně jiná etapa.
  8. Dětský pokoj může být pracovnou, dílnou, posilovnou či meditační/odpočinkovou místností. Nemusíte jej nechávat jako památník, kam chodíte na postel ronit slzy.
  9. Proberte skříně a ponechte si jen skutečné poklady, které se vejdou do menší krabice. Nezapomeňte, že ty věci, které máme v bytech naskládány po nástavcích a pod postelemi jsou jen zahnívači energie.
  10. Věnujte se sobě! Máte na to právo.
  11. Nebojte se vyhledat odborníka, pokud vás dlouhodobě drží smutek, vyhoření a ztráta smyslu žít. Tato etapa nemusí být snadná.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?